Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sa construim o casa 2007 - Exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
1053 replies to this topic

#55
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Iocan, on Feb 2 2007, 14:45, said:

Asta cu carbidul, probabil e din ciclul "să trăim în armonie cu natura..."
noi traim ,dar ce faci cu soricarul? iti trece pofta de armonie cand vezi gradina ca seamana cu o pepiniera de muntele fuji, iar soricar transformandu-le in trensee.

#56
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006
Am mai scris: i se rezervă un spaţiu îngrădit.

#57
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Iocan, on Feb 2 2007, 15:16, said:

Am mai scris: i se rezervă un spaţiu îngrădit.
da, asa e. oricum, cartitele vin f rar in astfel de gradini. traiesc acolo unde au ce manca, adicain gradina de legume. nu ca sunt vegetariene.

#58
cybersamuray

cybersamuray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.07.2005
am vazut pe site-ul Quelle (romania) un dispozitiv de gradina pentru alugat cartitele. functioneaza cu baterie solara....
e destul de interesant....iar daca mai da si rezultate cred ca isi merita banii

#59
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cand stateam la curte, fox-terrierul "amenajase" cam tot, din cauza sobolanilor. :lol: Cand a terminat cu ei (in sensul ca aia si-au schimbat 'rutele de migrare' pe la vecini), a inceput sa "amenajeze" porumbei, ascunzandu-se in niste tufe de hortensii...

Concluzie: daca vreti caine in gradina, in nici un caz d-asta de vanatoare. Oricat de mic ar fi, instinctele sunt intotdeauna prezente  :)

Edited by Dana_H, 03 February 2007 - 12:46.


#60
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 piri, on Feb 2 2007, 13:55, said:

Zen, nu aici e problema mea...nici nu imi fac probleme ca nu le-as putea avea pe ambele.
Trestie...un proiect exista, solutii gasim...ai ceva poze cu lucrari efectuate de tine?
nu, n-am. nu m-am gandit ca-mi vor trebui.am vazut multi care se laudau cu portofoliu de lucrari, ca asa-i la moda acu, dar nu stiau sa-ti explice de ce au facut asa si nu altfel.   oricum, proiectul nu seamana cu lucrarea definitiva mai mult de 75%. daca vrei, putem sa ne vedem si sa discutam pe proiect si vei trge concluziile dupa.

#61
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ trestie: scuze, nu prea merge asa :) Nu ti se pare normal ca un potential beneficiar sa vada ce ai facut deja ? Nu e vorba de lauda, ci de ceea ce ai facut tu pana acum, practic asta te reprezinta. Daca nu ai fotografii de la lucrari, e posibil macar sa duci potentialii clienti la lucrari deja executate ?

#62
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Dana_H, on Feb 4 2007, 12:28, said:

@ trestie: scuze, nu prea merge asa :) Nu ti se pare normal ca un potential beneficiar sa vada ce ai facut deja ? Nu e vorba de lauda, ci de ceea ce ai facut tu pana acum, practic asta te reprezinta. Daca nu ai fotografii de la lucrari, e posibil macar sa duci potentialii clienti la lucrari deja executate ?
pai eu am fost angajat  ca inginer si trebuia sa coordonez o echipa, teoretic,  practic munceam mai mult ca ei si nu ma interesa sa fac fotografii. o lucrare o puteti vedea la statia de metrou pipera, e un gard inflorit de-a lungul liniei de tramvai. are cam 150 de metri. faza cu fotografiile, din punctul meu de vedere, e o mare abureala. asta pentru ca vezi doar o ipostaza, de cele mai multe ori  cea mai convenabila, si nu gradina asa cum este ea, ca un tot unitar. puteam sa spun ca am fotografii si sa arat niste gradini, dar n-ar fi corect. ar fi o treaba cu potentialii clienti, dar eu n-am firma. asta nu inseamna ca n-as putea sa amenajez o gradina. daca vreti sa va faceti gradina, va pot spune ce sa cereti si  sa intrebati firma respectiva. cum sa scadeti din pret si alte lucruri folositoare.

#63
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
E drept ca fotografiile sunt facute cel mai mult la lucruri interesante, dar macar arata ce lef de lucrari si la ce lel de clienti s-au facut. Asta spune destul, zic eu.

#64
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 X-plane, on Feb 4 2007, 23:43, said:

E drept ca fotografiile sunt facute cel mai mult la lucruri interesante, dar macar arata ce lef de lucrari si la ce lel de clienti s-au facut. Asta spune destul, zic eu.
teoretic, ca practic nu-i asa. plantele alea cresc, isi schimba aspectul, forma si dupa 2-3 ani nu mai arata asa. am vazut gradini care aratau excelent dupa amenajare, dar perspectiva era jalnica. daca plantezi 7-8 arbori intr-o gradina de 200 m2, adio armonie in gradina respectiva. asta daca nu vrei o livada. uite o varianta: iti face proiectul un arh. peisagist si chemi o firma sa-l execute. pretul final va fi mai mare, uneori cu 30%, decat daca-ti fac ei proiectul. si nu-ti  fac vre-o grdina japoneza sau miniatura stilizata a vreunui parc celebru.

#65
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 zen, on Feb 5 2007, 18:40, said:

ma bag si io.
1. cate gradini ai facut pana acum?
2. cati ani au?
3. ce anume ai facut la ele?
4. cine a ales plantele?in baza a ce?
5. cine a trasat aleile?cine le-a executat?
6.cine a executat structurile fixe? voi sau constructorul?
7.cine a executat lacul si/sau paraul si/sau cascada? ai ceva poze?(ca alea nu se schimba cu anotimpurile)
8. cine a facut instalatia de irigare?

ca un ps: o gradina, daca e facuta de un meserias, dupa 2 sau 3 ani arata cu mult mai bine ca la inceput.
daca e facuta de un habarnist, care va pune pe rocarie plante care cresc prea mult, sau va pune plante de umbra in plin soare, normal ca va arata ca dracu'.

le:uite si o poza, o gradina dupa 2 ani
1. cred 10-12 gradini
                                                                                                                                                               2. unele doar un an.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   3. pe unele le-am facut de la zero, la altele am intervenit partial ( inlocuit gazon, plantat arbori si/sau flori.
                               4. cele mai multe beneficiarul la sugestia patronului, care avea si magazin de comercializat ierburi si balarii. si de cele mai multe ori aducea niste porcarii de plantam 2-3 sa se vada ca exista ceva. probabil cunosti fenomenul.
                                               5. cele executate de noi erau trasate de noi, dar cu avizul beneficiarului.                            
6. nu stiu.
7. am facut doar o cascada cu un mic lac(5-6 m2). asta undeva la breaza.
8.noi le-am facut. la o gradina de 350 m2 am facut-o singur in 3 zile.
doar un amendament la ps: numai daca e intretinuta cu pasiune in astia 2-3 ani.
referitor lafotografie: arata excelent ca spatiu verde, dar n-o poti numi amenajare peisagara. terasa cerea o gradina mediteraniana, dar nu se vede nicio planta de pe acolo. gazonul arata impecabil, dar nu pune nimic in valoare. trandafirul n-are ce cauta acolo. e ca si cum ai purta adidasi la tinuta de seara. ia-o ca o parere personala.

#66
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Poza 2 imi place si mie....se apropie foarte mult cu ce vreau eu....si ca design si ca suprafata....si...si... uite si un catel pe acolo :P

#67
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 zen, on Feb 5 2007, 21:29, said:

@trestie  good point :P

astea sunt mai bune?

da, prima se incadreaza bine ca spatiu de odihna, socializare intr-o pensiune sau restaurant. a doua are potential. se poate crea o oaza de liniste si relaxare. salcia aia putea fi inlocuita cu o salcie pletoasa. cam asta e stilul care-mi place.

#68
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 piri, on Feb 5 2007, 21:37, said:

Poza 2 imi place si mie....se apropie foarte mult cu ce vreau eu....si ca design si ca suprafata....si...si... uite si un catel pe acolo :P

si nici nu trebuie sa sa-i tii legati. au pe unde alerga.

#69
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
...e greu de dat o suma....asa cu aproximatie la o suprafata de 1000m2 amenajata in genul pozei nr.2 de mai sus?

#70
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 piri, on Feb 5 2007, 22:27, said:

...e greu de dat o suma....asa cu aproximatie la o suprafata de 1000m2 amenajata in genul pozei nr.2 de mai sus?

tinand cont ca , doar lacul , a fost fro' 6000 euroi, cam cat zici ca o fi?

#71
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 piri, on Feb 5 2007, 22:27, said:

...e greu de dat o suma....asa cu aproximatie la o suprafata de 1000m2 amenajata in genul pozei nr.2 de mai sus?
cred ca 10.000 de euro sunt suficienti., asta cu gazon rulouri. stiam pe cineva care avea mai ieftin, da trebuie sa vb cu el daca mai are.
la pietre nu mai stiu cat e pretul, dar a costat cam mult lacul.
daca plantezi arbori din padure, e si mai bine :rolleyes:

#72
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Eu ma gindeam sa merg pe plante care nu necesita o intretinere prea mare.
Anunta-ma te rog daca reusesti sa dai de persoana cu rulouri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate