Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sa construim o casa 2007 - Exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
1053 replies to this topic

#127
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Posttrestie-de-balta, on Feb 15 2007, 16:33, said:

la munte merge, dar sa nu faci tiganeala. nu pot s-o compar decat cu palatele cu turnulete de le arata la tv. :nonobad:
lacurile sau jocurile de apa trebuie sa le integrezi in gradina, nu gradina in cariera de piatra prin care trece un fir de apa. da fiecare cu gusturile lui.
te adaptezi dupa nevoile beneficiarului  :rolleyes: .... tu cine crezi ca detine hotelu?

#128
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 15 2007, 16:36, said:

te adaptezi dupa nevoile beneficiarului  :rolleyes: .... tu cine crezi ca detine hotelu?

sa-nteleg ca e un minoritar? :rolleyes:  la locatii din astea e de inteles.
era mai grav daca se construia intr-o gradina particulara o astfel chestie, eu i-as zice munstruozitate.
am vazut gradini cu lacuri si cascade ce aratau de nota 11, dar si tiganeli. si erau facute de aceiasi firma, doar ca vroia clientul sa arate ca o brezaie, ca asa-i placea lui. si cum el platea..... :deadtongue:

#129
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
ca tot veni vorba de haos in mintea beneficiarului, uitati un exemplu:
se da o cladire P+3, cu parter cu multa sticla care lasa sa se vada marmura alba din hol si scara generoasa, centrala, tot din marmura. aparent e un viitor hotel. tot in marmura alba e si intrarea in cladire. si tot la intrare se pot vedea urmatoarele, de la stanga la dreapta, totul din marmura alba: un dragon, doi elefanti cu trompe ridicate ce incadreaza intrarea, un havuz cu 4 amorasi. in coltul din dreapta e un palc de 4-5 tije de bambus, momentan pricajit.
am si eu o intrebare: cam ce vrea proprietarul sa faca in cladirea aia?! restaurant chinezesc?! atunci nu merg amorasii. hotel?! hotel pentru oamenii de afaceri chinezi?! :o

#130
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Un bordel feng-shui... :roflmaofast:

Amorasii sunt self-explanatory :D iar ailalti sunt animale specifice tarlalei respective :

Quote

The Dragon is one of the most powerful and and revered symbols in Feng Shui. Dragons represent strength, goodness, and the spirit of change and transformation. Chi is described as the Cosmic Breath of the dragon. A well placed dragon can inspire and uplift you throughout your own personal growth and challenges.

Quote

In Feng Shui the Elephant is known to be an excellent Good Fortune symbol that represents power and prominence associated with the head of the family or company and is known to be the granter of wishes. It is believed that placing an elephant in your office will lead to successful business meetings


#131
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postzen, on Feb 15 2007, 21:20, said:

@punkt  cascada aia, intre cei care fac cascade si rocarii, se numeste "tort de biscuiti"
ideea ar fi sa arate natural, nu facuta de mana omului.

astea-ti incanta ochiul, bre. da, si al de-a construit, si al de-a comandat, sunt meseriasi.
da ce faci cu alea de ti-e rusine sa zici ca-s facute de tine. :nonobad:

#132
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postpunkt, on Feb 14 2007, 12:35, said:

si acum, deliciul lu' master ZEN, o casa in terasa si o gradina minimalista  :rolleyes:
Lipseste copacu' uscat ca si centru de interes :(

daca e facuta de arhitect roman, felicitari. pe bune.

ps: parca il si aud cum descrie scara aia ca "un element ce uneste sinergic aerul cu apa "  :P

Edited by zen, 15 February 2007 - 21:30.


#133
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
e realizata bine, bre. se poate face numai cu plante vesnic verzi sau cu plante cu flori si cateva conifere.
arta consta in aranjarea si combinarea lor. si totul trebuie sa fie in armonie cu casa, ca doar trebuie s-o puna in valoare.

#134
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postzen, on Feb 15 2007, 21:30, said:

daca e facuta de arhitect roman, felicitari. pe bune.

ps: parca il si aud cum descrie scara aia ca "un element ce uneste sinergic aerul cu apa "  :P
DA...este proiect romanesc, in RO, la Ploiesti....
Cit despre uniunea sinergica dintre aer si apa (ce draq inseamna asta, nu stiu), tot ce'i posibil  :deadtongue:

#135
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 15 2007, 22:32, said:

DA...este proiect romanesc, in RO, la Ploiesti....
Cit despre uniunea sinergica dintre aer si apa (ce draq inseamna asta, nu stiu), tot ce'i posibil  :deadtongue:

cam ca "anconcorati in sinergia faptelor"

zen, cat s-a muncit la lac, ca e cam mare?
cu ceva munca si bani plus cativa ani din partea timpului, va arata ca si cum ar fi fost creat de mama natura acum 5000 de ani.

#136
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Posttrestie-de-balta, on Feb 15 2007, 22:52, said:

zen, cat s-a muncit la lac, ca e cam mare?
cu ceva munca si bani plus cativa ani din partea timpului, va arata ca si cum ar fi fost creat de mama natura acum 5000 de ani.

poza aia e facuta  imediat dupa terminarea lacului.
acu arata ca de 20 de ani, in vreo 2 ani o sa arate ca de 100 de ani.
s-a muncit cam o luna, a intrat multa folie. mai e si o cascada, in colt.

Edited by zen, 15 February 2007 - 23:13.


#137
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006
Printre atîtea lucrări de profesioniști, îmi iau și eu inima-n dinți și vă arăt lucrarea mea, cu buget mic, de grădinar amator:
[ http://img62.imageshack.us/img62/2193/iunie2006vy3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-poza e făcută în iunie 2006, din geamul de la etaj. Grădina este în spatele casei.
-poza e asamblată din 3 bucăți, așa că scuzați distorsiunile de îmbinare și pe cele de curbură
-o mare parte din plante au avut aproximativ dimensiunea unui creion în momentul plantării, așa că mai am de așteptat cîțiva ani pînă acestea vor avea gabaritul corespunzător. Pînă atunci voi mai adăuga cîteva ronduri pe lîngă cărare.

#138
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
:)
Arata foarte bine...si daca tot s-au vehiculat preturi pe aici, sa ne spui cam cit a costat toata investitia.
Gazonul la fel arata foarte bine, parca spuneai ca il uzi cu furtunu???
...sincere felicitari, se simte pasiunea...poza spune tot...chiar mai mult ;)

Edited by piri, 16 February 2007 - 13:49.


#139
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostIocan, on Feb 16 2007, 13:10, said:

Printre atîtea lucrări de profesioniști, îmi iau și eu inima-n dinți și vă arăt lucrarea mea, cu buget mic, de grădinar amator:
suficient si de mult bun simt.  :peacefingers:

#140
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIocan, on Feb 16 2007, 13:10, said:

Printre atîtea lucrări de profesioniști, îmi iau și eu inima-n dinți și vă arăt lucrarea mea, cu buget mic, de grădinar amator:
[ http://img62.imageshack.us/img62/2193/iunie2006vy3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-poza e făcută în iunie 2006, din geamul de la etaj. Grădina este în spatele casei.
-poza e asamblată din 3 bucăți, așa că scuzați distorsiunile de îmbinare și pe cele de curbură
-o mare parte din plante au avut aproximativ dimensiunea unui creion în momentul plantării, așa că mai am de așteptat cîțiva ani pînă acestea vor avea gabaritul corespunzător. Pînă atunci voi mai adăuga cîteva ronduri pe lîngă cărare.

arata cata pasiune ai pus, de munca nu vorbim, ca s-a uitat.
sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea pana la batranete.
un sfat: pune in stanga leaganului un albizzia. va arata super. daca ajungi prin capitala, da un semn si-ti dau samanta.
o gradina ca a ta sare lejer de 5000 de euro.

#141
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
Domnule  trestie-de-blata , puteti  sa-mi  recomandati un  tip  de  gazon care  sa  arate  la  fel  de  bine  si  iarna ?
   Nu  am  exemple  prea  placute  in  jur , ma  refer   la  gazon(desigur)  :rolleyes:
   Daca pun  gazon , mai  am  sanse dupa o  perioada  sa  scap de  el ?

#142
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postkikina, on Feb 19 2007, 17:41, said:

Domnule  trestie-de-blata , puteti  sa-mi  recomandati un  tip  de  gazon care  sa  arate  la  fel  de  bine  si  iarna ?
   Nu  am  exemple  prea  placute  in  jur , ma  refer   la  gazon(desigur)  :rolleyes:
   Daca pun  gazon , mai  am  sanse dupa o  perioada  sa  scap de  el ?

nu prea are cum sa arate la fel de bine si iarna, exceptie iarna asta. in mod normal, avem temperaturi mult sub 0 grade celsius si intra in repaus.
firmele producatoare de samanta de gazon nu dau reteta mixajului de specii, de cele mai multe ori. eu zic sa cumperi cam ce este mai scump, contine specii de gazon de calitate.

pai 90% din reusita unui gazon este apa. adica in primele 15-18 zile solul nu trebuie sa se usuce, dar nici sa balteasca. se uda cam de 4-6 ori pe zi in reprize scurte cu o norma de 3-5 l/m2, functie de textura solului.
norma de samanta este de 35 g/m2.

scapi de gazon f rapid
1. sapat
2. ie
rbicid total fara remanenta in sol

bafta la gazon :peacefingers:

#143
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
eu as vrea sa gasesc o modalitate prin care sa'mi cultiv in curte un covor de muschi, exact ca cel de padure, pufos, moale, rezistent. Ma mai gindesc la o invelitoare vie tot dintr'un soi de muschi....

#144
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 19 2007, 18:30, said:

eu as vrea sa gasesc o modalitate prin care sa'mi cultiv in curte un covor de muschi, exact ca cel de padure, pufos, moale, rezistent. Ma mai gindesc la o invelitoare vie tot dintr'un soi de muschi....

si o casa din turta dulce
in curte nu ai conditiile din padure: umiditate si lumina.
la invelitoare ti-as recomanda stuful, adica trestiea :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate