Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa construim o casa 2007 - Exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
1053 replies to this topic

#1009
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Am o intrebare legata de polistiren. A folosit cineva la izolarea peretilor la exterior polistiren extrudat de la Apla XPS? un feedback daca se poate?

#1010
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Intrebare:

Urmeaza sa cumpar polistirenul pt placarea exteriorului, si nu stiu ce varianta ar fi mai buna intre polistirenul de la swisspor eps 80 ( coeficient termic 0,040) de 15 cm grosime sau swisspor EPS 80 grafitat (coeficient termic 0,031), dar de 12 cm grosime. Ambele variante vin la aceiasi bani, si aparent ambele ofera aceleasi performante... grafitatul e cu 25% mai performant, polistirenul normal e cu 25% mai gros.

Deci care sa fie?

#1011
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu as lua din cel simplu.
referitor la ala grafitat sunt niste discutii despre cum se comporta la diverse temperaturi si unii contesta ca la -15-20 ar avea o lambda mai buna decat cel simplu.

deci pentru siguranta... 15cm din alb pur :)

#1012
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Pe unde au loc discutiile alea?... sa ma documentez si eu mai bine.
Un link ar fi util.

#1013
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Si pe mine m-ar interesa discutiile cu pricina. Nu de alta dar mi-a luat ceva timp sa aleg intre alb si gri.
Caz concret cu grafitat de 18 si -12g zi insorita: polistirenul absoarbe fiecare kw de caldura care vine de la soare. Este foarte cald la atingere iar daca te uiti din lateral, se vede cum emana o parte din caldura.
Dimineata dupa ce condenseaza caldura din polistiren, gasesc casa imbracata in chiciura.
Ce-i drept nu am casa tencuita pe exterior inca dar banuiesc ca si cu masa de spaclu si cu structurata tot o sa mai capteze ceva caldura.
La interior am si acolo 6cm tot de grafitat iar peretele din polistiren (acolo unde nu a fost placat) are constant temperatura camerei. Mai rece este rigipsul care acopera acel polistiren.

E vorba si de cum se comporta vara. 15cm de grafitat dens te vor scuti garantat de cativa kw de aer conditionat fata de 15cm de scartaietoare de EPS 80. Iti zic din experienta.
Pe casa am zis sa pun tot 15 de grafitat (cred ca 120 sau 150 nu mai stiu) dar din pacate e insuficient. Iarna e bun dar vara, cat e ziua de mare te omoara caldura.

Luna viitoare vreau sa aplic si eu masa de spaclu si nu stiu ce sa aleg. Eu ziceam sa dau cu CT85 dar cineva zicea ca si no-name-urile cu care fac astia blocurile (ceva cu T100 parca) ar face acelasi lucru.
N-o sa am bani sa dau cu structurata decat peste vreo 2-3 ani, deci tre sa reziste ceva. Dupa aplicare sa dau cu amorsa sa protejez masa de spaclu sau dau amorsa ca sa adere structurata peste 2 ani? Sau amandoua?

Multumesc!

#1014
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Posted Image "discutiile" sunt pe diverse forumuri, chiar si pe aici dar sunt disparate prin toata zona, si pe la jurnale de case etc.
oricum nimeni nu a adus vreun argument stiintific(un experiment) care sa contrazica ce scriu pe eticheta companiile de polistiren.


de ce vrei sa pui expandat pe interior si nu vata?
oricat de ignifug ar fi tot arde mai mult decat o vata.

si dupa c e ai dat o gramada de bani pe grafitat te zgarcesti la cativa saci de spaclu, nu merita, ia macar unu la 20 lei sacul sa nu iti crape

Edited by msn2, 18 February 2013 - 20:56.


#1015
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008

 paradigmatic, on 17 ianuarie 2007 - 12:55, said:

da, o armare de principiu, cu fiare ramase din fasonare....dar, ca se eviti eventuale fisuri se fac rosturi la un pas de 1 m....ma rog....

exista niste chimicale care se pun in compozitia betonului si'l fac oarecum elastic, dar asta nu exclude rostuirea, iar pt. aspect se pot adauga pigmenti si rezulta alei (verzi, portocalii, etc...). Nu stiu cum se numesc pigmentii astia Posted Image

Cel mai comod este cu fibre din celuloza, costul cam 0,7 euro/mp la care se adauga TVA, pentru o grosime de 10 cm http://forum.softped...microfisuri-85/

#1016
Vieru

Vieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.06.2008
Buna seara,
dupa aplicarea tencuielii decorative unul din pereti are dungi vertical, pe locurile unde s-a suprapus plasa de armare, si umflaturi, deasupra unora dintre ciupercile de fixare.
Dungile vertical si umflaturile sunt vizibile atunci cand bate soarele pe zid.
Cum se pot corecta ?

Attached Files



#1017
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Nu ai ce sa-i faci, decat sa mai dai un strat de adeziv de polistiren putin mai gros sa mascheze denivelarile si dupa aceea decorativa.

#1018
Vieru

Vieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.06.2008
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate daca incarc mult peretele trebuie sa dau jos si ancadramentele.
Eu speram sa mai pot da un strat de tencuiala decorativa peste cel existent.
Reprezentantul Sto, care a venit pe santier, mi-a spus ca nu pot face acest lucru.
Solutia lui a fost aceiasi cu sfatul primit pe forum dar m-a sfatuit sa las peretele nemodificat.

Edited by Vieru, 14 June 2013 - 13:44.


#1019
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Vreau sa-mi fac un soclu(centura) din caramida aparenta (blinker) la casa.Caut o echipa pentru montaj.As aprecia recomandari ! Locatia se afla in Ciorogarla si este vorba de aproximativ 50 mp(blinker) + 15 mp gresie terasa. Doresc o echipa cu experienta care ofera calitate maxima la un pret ok.Astept oferte in "privat"
Multumesc anticipat,

#1020
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Are cineva idee cam cat costa manopera pentru a darama un gard? Vorbim de un gard de beton, fundatie vreo 50cm, soclu vreo 45, stalpi 1m, grosime gard vreo 25? Cam cat poate costa? Cum se calculeaza, la ml, mc, ??
Deh..dupa ce am mai vazut niste garduri incep sa ma gandesc cum sa il modific pe al meu in viitor sau chiar sa il daram si sa-l refac de la 0 :)

#1021
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Vreau sa ma apuc sa plachez cu gresie scarile exterioare. Sunt din beton si putin cam strambe. Adica la un capat scara este mai "bagata" cam 4 cm fata de celalat capat (cofragul nu a fost facut bine). Lungimea ei este de cam 2 metri. Ideea este ca aceasi problema o mai am la citeva scari si ca sa indrept ar trebui sa bag ceva saci de adeziv.Si cum lipesc cu CM 17....ma cam omoara la bani.
Ma gindeam ca acea bucata sa o indrept cu tencuiala ( apa, nisip, ciment) si apoi sa plachez.Eventual contra treapta o sa buceardez sa adere mai bine tencuiala.
Ce parere aveti? Sau alte idei.....
Multumesc!

Attached Files


Edited by GERULA2006, 20 August 2014 - 23:36.


#1022
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Nu are nimeni nici o idee?

#1023
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

 CristiALF, on 31 august 2013 - 22:48, said:

Are cineva idee cam cat costa manopera pentru a darama un gard? Vorbim de un gard de beton, fundatie vreo 50cm, soclu vreo 45, stalpi 1m, grosime gard vreo 25? Cam cat poate costa? Cum se calculeaza, la ml, mc, ??
Deh..dupa ce am mai vazut niste garduri incep sa ma gandesc cum sa il modific pe al meu in viitor sau chiar sa il daram si sa-l refac de la 0 Posted Image
depinde pe cine gasesti si cum te intelegi,de obicei se negociaza lucrarea totala...iesi mai bine

#1024
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:locul pe unde intru cu masina inca nu e amenajat si se face namol.Vreau sa pun un strat de piatra peste acest pamant care sa fie si fundatie pentru la vara  cind ma voi hotari cum voi amenaja definitiv (pavele,beton etc).Am vazut ca se folosesc mai multe tipuri de piatra : refuz de ciur,balast compactabil, piatra concasata.
Care este tipul cel mai indicat?
Multumesc!

#1025
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 GERULA2006, on 30 octombrie 2014 - 11:15, said:

Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:locul pe unde intru cu masina inca nu e amenajat si se face namol.Vreau sa pun un strat de piatra peste acest pamant care sa fie si fundatie pentru la vara  cind ma voi hotari cum voi amenaja definitiv (pavele,beton etc).Am vazut ca se folosesc mai multe tipuri de piatra : refuz de ciur,balast compactabil, piatra concasata.
Care este tipul cel mai indicat?
Multumesc!

Ideal ar fi concasata. Nu are pamant galben sau reziduri si se poate compacta. Sortul sa fie undeva intre 16-40.

#1026
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Am nevoie de un butuc yala care sa  aiba partea central de inchidere cu 2 cm mai intr-o parte, nu pe mijloc cum sunt la majoritatea. Oare gasesc asa ceva?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate