Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Sa construim o casa 2007 - Exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
1053 replies to this topic

#1027
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
http://www.cisacenter.ro/ - butuc atipic cred ca se cheama !

#1028
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Vreau sa cumpar cheresteaua pt gard iar undeva prin mai sa o dau la abric. Pt depozitarea ei la uscat o voi aseza pe sipci ca sa circule aerul. Intrebarea e unde e mai bine: In curte supusa la ploaie, lapovita etc sau intr-un carport unde nu o va ploua dar nici soarele nu o va vedea?

#1029
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
carport

#1030
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cine stie cam cat este un pret pentru manopera caramida aparenta/klinker/bratca ?

#1031
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Parca 35 lei/mp klinker mi-a iesit dar a fost doar cate un rand lateral ferestrelor

#1032
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postgabian22, on 30 martie 2015 - 21:44, said:

Parca 35 lei/mp klinker mi-a iesit dar a fost doar cate un rand lateral ferestrelor

imi poti spune de unde ai luat?se poate pune peste polistiren?Ms

#1033
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cunoaste cineva de cazuri in care klinker-ul sa fi avut de suferit datorita vremii/zapada, adica sa se desprinda caramizile de pe suport de ex? Intreb pentru ca am auzit o parere cum ca n-ar fi totusi prea rezistente in timp (peste 2-3 ani de zile) ? Asta e o chestie foarte importanta, nu am chef sa bag mii de lei si sa nu fie durabil.

#1034
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Mai ai rabdare 2 ani si iti spun eu :), prima iarna a trecut fara probleme.
Klinkerul a fost cumparat din Dedeman ... nu mai stiu pretul si a fost lipit cu CM17 direct peste masa de spaclu.

#1035
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Mda...exact asta scriam acum si la subiectul cu casa mea: ca am renuntat la idee pentru ca am primit opinii de la contructori/meseriasi care au pus si care sustin ca cele ieftine (cum aveam de gand sa iau si eu - In Dedeman aveau oferta cu 35 Lei/mp pana azi inlcusiv poloneze cica si am mai gasit in alta parte cu 44 lei/mp tot poloneze - ceva mai calitative par) nu rezista mai mult de 3-4 ani dupa care se sfarama/strica fata lor. Despre cele scumpe si calitative (120 lei /mp si mai mult) am primit opinii foarte bune, cu stare excelenta si dupa 6 ani de zile). In lumina acestor informatii am decis sa renunt, nu arunc cu banii aiurea, desi mereu mi-am dorit sa am gard si soclu casa cu caramida aparenta, dar sa dau 200 lei/mp cu tot cu manopera/etc chiar nu dau, e un gard..
Din cate am inteles, astea ieftine sunt bune pentru interior sau ceva gen beci/subsol, unde rezista foarte ok, dar au probleme cand sunt in calea naturii :) - cumva logic gandind ca diferenta aia foarte mare de pret fata de cele scumpe ar trebui sa vina de undeva...probabil din calitate.

#1036
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
M-am sucit putin si vreau acum sa merg pe placare cu piatra nefasonata, dar nu ceva rustic/traditional ca nu merge la mine. Caut ceva pe culoare bej/galben/crem sau cacao cu lapte, care sa mearga si in cazul meu. La aprox 25 lei/mp piatra costurile sunt ok.
Va tin la curent, oricum mai intai trebuie sa gasesc o echipa/meserias sa rectific gardul.
Credeti ca are ceva daca o parte din placare va fi facuta direct pe beton (gardul actual al meu fiind si tencuit - dar pentru inaltare ma gandesc ca s-ar putea cofra la fata direct, fara sa mai pun tencuiala)?

#1037
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am o dilema, poate cineva ma sfatuieste: vreau sa imi inalt gardul si inca analizez cea mai buna varianta. Sa mentionez ca finisarea lui va fi piatra naturala de vreo 6-8 mm grosime, ceva ce seamana cumva cu gresia. Eu in acest moment am soclul si stalpii deja tencuiti. Ca sa inalt soclul si stalpii, ce varianta recomandati: cofrare la fata a.i. sa nu mai tencuiesc partea inaltata si sa vin cu placajul de piatra direct pe beton, sau cofrarea un pic la interior, a.i.. sa urmeze si o tencuiala inainte de placare? Eu as evita varianta cu tencuiala din motive de costuri suplimentare, daca calitatea placarii nu are de suferit la final (adica ar rezulta o jumatate de placare pe tencuiala si jumatate direct pe beton).
Din cauza tencuielii evit sa adopt si varianta cu zidirea de boltari/caramida pentru soclu - care ar fi alta varianta de inaltare.

Edited by CristiALF, 14 April 2015 - 16:17.


#1038
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Cat de curand vine randul pavajului din curte. pavajul (Semmelrock classic) va avea pat de piatra de cariera, 15 cm, si strat de nisip. In prealabil se va decoperta. Citind un articol pe net despre montajul pavelelor pe strat de nisip, am gasit informatia ca nivelul pavajului va scadea cu 2cm, dupa ce va fi vibrat. Am doua intrebari: este aceasta cifra batuta in cuie sau este functie de calitatea patului pe care sunt asezate pavelele? A doua intrebare este cum se vibreaza pavelele (dupa montaj)? Multumesc anticipat!

#1039
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Salut
Nu stiu daca a mai fost discutata o situatie similara ca cea cu care ma confrunt, daca a fost si nu am gasit-o eu imi cer anticipat scuze.
Despre ce este vorba:
Casa din caramida cu goluri, placata la exterior cu polistiren de 10 cm si data cu decorativa gen marmorom.
Terminata acum 3 ani.
Regimul de incalzire pe timp de iarna, in general este de 10 grade la interior, cu exceptia iernii trecute cand au fost dese zilele in care am urcat regimul termic pana la 16 grade.Umiditatea interioara permanent in parametrii normali, chiar cam scazuta uneori.
In urma iernii trecute am observat pe exteriorul unui perete orientat spre vest, aflat sub acoperisul unei terase aparitia unor dare verticale ca de fum, sau chiar a unor puncte ca de mucegai.
De la ce ar putea apare acele dare/puncte si cum s-ar putea elimina?
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Attached Files



#1040
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Nu am mai vazut asa ceva, banuiala mea e ca marmoromul ala are o rasina diferita de cea a decorativei, si produsul asta nu lasa suportul sa respire. E doar o parere, posibil sa ma insel. Nu il poti indeparta decat cu peria de paie. poti incerca la venirea frigului un tratament antimucegai, de ex clor, si vezi cum se comporta. poate n-ar fi rau sa verifici daca in partea de sus a peretelui se infiltreaza apa. E destul de ciudata chestia, arata ca si cum ar fi fost manjita cu o carpa uda pe verticala

#1041
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pentru raspuns.
Tencuiala se numeste Pavic, este cu granule de marmura si este produsa de adua.ro (nu vreau sa fac reclama, dimpotriva).Problema exista doar pe peretele de sub o terasa.In mod normal apa nu are cum sa ajunga pe acel perele, marginea sortului de tabla de deasupra intrand in polistiren pe o adancime de cel putin 5 cm.Peretele de deasupra terasei ca si restul acestora nu prezinta nici o problema.
Voi incerca sa il spal cu un karcher si cu un detergent sa vedem.
Ps.@mutulica41, pacat ca nu am putut aplica sfatul dvs. de la acea data....

#1042
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Astazi am observat si pe stalpii de lemn ai terasei unde se afla si peretele respectiv o depunere ciudata, ca niste pete de mucegai verde.
Pe acoperisul terasei se poate observa tot asa ceva.
Asta in conditiile in care acolo este o terasa deschisa, chiar este cam curent pe timp racoros.
Sa fie vreo legatura  intre aceste 3 depuneri?.
Am incercat astazi sa spal cu un detergent karcher si cu o perie petele de pe perete, se pare ca s-au mai curatat un pic. Astept sa vad dupa o uscare completa cum se prezinta.
Orice sfat este binevenit


Tot astazi am observat o alta problema pe tencuiala decorativa (corect spus "tencuiala decorativa cu granule de marmura"), si anume niste mici fisuri, unele dintre ele parca pe linia de imbinare a polistirenului, altele aleatorii.
Problema exista din ce am vazut pana acum doar pe un perete expus mai mult la soare.Nu sunt foarte vizibile, dar daca te uiti un pic mai atent se observa.
Ar putea fi generate aceste fisuri de modul de realizare a termosistemului sau doar de decorativa.
Ce solutii de remediere ar putea fi aplicate?

Multumiri anticipate.

Attached Files



#1043
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Vreau sa pun la geamuri jardiniera cu flori pt a schimba aspectul casei. Avand glafuri metalice singura varianta care imi vine in minte este sa gauresc glafurile pt a putea sa prind suportul metallic al jardinierei care va ramane definitive acolo. E ok asa?

Attached Files



#1044
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Intrebare. Este obligatoriu sau necesar a se folosi coltare cu picurator pentru finisajul exterior la cornise sau balcoane? Are cineva care a folosit, poze de detaliu? Merci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate