Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Criticismul junimist:Titu Maiorescu

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Pilierul

Pilierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2007
salut sunt sa zic asa virgin in domeniul forumului asta! am neaparat nevoie ceva legat de titu maiorescu si criticismul junimist! sincer nu stiu de unde sa incep si partea proasta e ca trebuie sa iau de la 7 in sus ca sa n-am probleme mai incolo  :death: cum ar fi o corigenta mica! :upset:  :crybaby:  asa ca astept orice de la cele mai simple sugestii pana la cele mai lungi referate!  :)
asta e mail-ul meu in caz ca va e mai bine pe privat [email protected]

#2
laryoana the champion

laryoana the champion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007
Junimea sprijinea originalitatea,vruia creatii autentice si valori adevarate romanesti.Odata cu junimea s-au impus valori romanesti ca Eminescu etc.Poti sa ctesti despre junimea pe net,poate iti mai vin idei...succes

#3
Aristocrata

Aristocrata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.10.2006

 Pilierul, on Jan 15 2007, 01:40, said:

salut sunt sa zic asa virgin in domeniul forumului asta! am neaparat nevoie ceva legat de titu maiorescu si criticismul junimist! sincer nu stiu de unde sa incep si partea proasta e ca trebuie sa iau de la 7 in sus ca sa n-am probleme mai incolo  :death: cum ar fi o corigenta mica! :upset:  :crybaby:  asa ca astept orice de la cele mai simple sugestii pana la cele mai lungi referate!  :)
asta e mail-ul meu in caz ca va e mai bine pe privat [email protected]


cam astea iti pot spune despre ce ai cerut..............
Incearca sa faci o comparatie intre programul Daciei literare, conduse de Kogalniceanu, ce va trasa caracteristicile literaturii romane incepand din pasoptism si activitatea societatii Junimea condusa de Titu Maiorescu si te poti referi si la articole ale lui Maiorescu. De ex, Kogalniceanu condamna traducerile si imitatiile pe care s-a bazat pana atunci lit romana, fiind lipsita de originalitate. El sugereaza ca surse de inspiratie pt lit rom istoria nationala, folclorul si frumusetile patriei, ceea ce va fi respectat si in romantism. (vezi Eminescu). Pe aceeasi idee Maiorescu vorbeste despre teoria formei fara fond, adica tinerii plecati la studiu in strainatate au imprumutat modele straine (forma) pe care au incercat sa le implementeze la noi, dar nu se puteau aplica pe un fond autohton, nu erau compatibile. E nevoie de creatii originale, proprii

Vezi "O cercetare critica asupra poeziei rom de la 1867" cu conditia materiala si cea ideala a poeziei - de ex, zice aici ca poetul trebuie sa utilizeze cuvintele cele mai putin abstracte, epitete ornante (da ex pe Andrei Muresanu, Bolintineanu), personificari (Bolintineanu, Gr. Alexandrescu cu "Umbra lui Mircea. La Cozia"), metafore, comparatii, tropi in general (Bolintineanu, Alecsandri); vezi cum mai exemplifici la un poet pasoptist, nu stiu ce ati studiat (Alecsandri, Bolintineanu); vorbind de conditia ideala a poeziei il citeaza pe Alecsandri cu poezia "Stelele" considerand-o remarcabila prin "sobrietatea cuv. si grabnica transitiune a gandirii" si il critica pe Andrei Muresanu
In articolul "Directia noua in poezia si proza rom" 1872 il elogiaza pe Alecsandri pt pastelurile sale, considerandu-l "cap al poeziei noastre lit in generatia trecuta"; la capitolul proza sunt considerati "scriitori estetici si nu eruditi reflexivi" , printre altii, Bolintineanu si Alecsandri. Indeamna sa fie indepartate neologismele de prisos si intoarcerea spre o limba mai apropiata de vorbirea populara, lb frumoasa in care scria Ctin Negruzzi, zice el.

Alte asemanari/deosebiri intre Junimism si pasoptism:
- ambele au avut ca obiectiv fundamental realizarea unei culturi (lit) autentice rom, accentuarea elem national - vezi programul Daciei lit
- pe de alta parte, la 1848 atitudinea era de frenezie, exaltare, I. H. Radulescu ii indemna pe scriitori: :Scrieti, baieti, numai scrieti!", deci pasoptismul tine de adolescenta dpdv spritual; Junimismul tine de tineretea maturizata, atitudinea e de luciditate, cumpatare, simt al masurii, Maiorescu alunga mediocritatea din lit
- dpdv estetic, Junimismul e fundamental clasic, fara sa respinga romantismul (vezi Eminescu) si manifestand deschidere spre realism (Creanga, Caragiale, Slavici)
In principiu, as zice, intre cele 2 mom nu e o prapastie, ci un proces normal de evolutie. Alte idei nu mai am acum. Sper sa te ajute cumva.



vezi ce-ti extragi tu din astea.............baftaaaa!! ::))

#4
Pilierul

Pilierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2007

 Pilierul, on Jan 15 2007, 03:40, said:

salut sunt sa zic asa virgin in domeniul forumului asta! am neaparat nevoie ceva legat de titu maiorescu si criticismul junimist! sincer nu stiu de unde sa incep si partea proasta e ca trebuie sa iau de la 7 in sus ca sa n-am probleme mai incolo  :death: cum ar fi o corigenta mica! :upset:  :crybaby:  asa ca astept orice de la cele mai simple sugestii pana la cele mai lungi referate!  :)
asta e mail-ul meu in caz ca va e mai bine pe privat [email protected]

problema mea s-a rezolvat, :) ce-i drept acum 1 an, va rog nu ma mai cautati pentru informatii legate de criticismul junimist ca nu mai am nimic legat de acest subiect (le-am aruncat pe toate cum am terminat a 11-a), insa daca vad ca e cererea mare legat de subiectul asta si sunteti extrem de disperati si nu vreti o nota mica, cum era eu sa iau atunci, fac un efort si incerc sa va fac rost, Dumnezeu stie de unde, si va sprijin cum pot, dar ATENTIE nu va promit nimic.

Edited by Pilierul, 11 February 2008 - 19:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate