Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tari care inca cer viza

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#325
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am auzit.
Si Kenya urmeaza sa elimine vizele ptr toate tarile din ce am citit recent.
Mai sunt ciumegii aia din Africa de Sud care inca isi bat joc la greu Posted Image Odata te duceai la Bucuresti, unde iti cereau vrute si nevrute, apoi au inchis ambasada, dar puteai trimite actele prin curier la Budapesta. Apoi au zis, "Ce ba , hai sa batem joc si mai tare de astia" si acum trebuie sa te duci personal la Pesta, sa depui actele, si ca sa iti trimita inapoi pasaportul trebuie sa faci si nu stiu ce imputernicire curierului.
Au mai facut, cica, un sistem de Evisa care e o bataie de joc, iti iau banii si resping la misto, ca nu le place extrasul de cont, ca n-are stampila nu stiu cum (astia inca vor stampile... dar multe banci nu mai stampileaza, sunt ramasi in anii 90 probabil).

Edited by danigoleman, 09 January 2024 - 21:57.


#326
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdanigoleman, on 09 ianuarie 2024 - 21:49, said:

Am auzit.
Si Kenya urmeaza sa elimine vizele ptr toate tarile din ce am citit recent.
Mai sunt ciumegii aia din Africa de Sud care inca isi bat joc la greu Posted Image Odata te duceai la Bucuresti, unde iti cereau vrute si nevrute, apoi au inchis ambasada, dar puteai trimite actele prin curier la Budapesta. Apoi au zis, "Ce ba , hai sa batem joc si mai tare de astia" si acum trebuie sa te duci personal la Pesta, sa depui actele, si ca sa iti trimita inapoi pasaportul trebuie sa faci si nu stiu ce imputernicire curierului.
Au mai facut, cica, un sistem de Evisa care e o bataie de joc, iti iau banii si resping la misto, ca nu le place extrasul de cont, ca n-are stampila nu stiu cum (astia inca vor stampile... dar multe banci nu mai stampileaza, sunt ramasi in anii 90 probabil).
Africa de sud este un failed state doar ca inca nu recunosc asta. Au incercat ei un fel de presiune cu UE pentru scoaterea vizelor pentru ei la schimb cu scoaterea vizelor pentru tarile est-europene intrate in EU dar UE le-a zis flit. Africa de sud de acum este doar o carcasa fata de ce fusese pe acolo pana in anii 90.
Btw si Bolivia are exact acelasi meci cu UE

#327
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Bine, macar Bolivia iti da viza si la frontiera (Desi iti papa 100 de euro) sau la orice consulat.
Acum na, mi se pare oarecum normal sa aplice reciprocitate.
Dar cu Bolivia asta nu inteleg care e faza, cum toate tarile mari din America de Sud ne primesc fara viza si numai ei nu? N-a fost Ceasca pe acolo deloc? :)
Ca mi se pare misto ca Brazilia de exemplu cere viza americanilor sau australienilor haha.

#328
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdanigoleman, on 10 ianuarie 2024 - 22:57, said:

Dar cu Bolivia asta nu inteleg care e faza, cum toate tarile mari din America de Sud ne primesc fara viza si numai ei nu? N-a fost Ceasca pe acolo deloc? Posted Image

Pentru ca in afara de Bolivia, Ecuador, Surinam si Guyana, toate tarile din america de sud pot veni in UE fara viza. Pana si Venezuela are visa free :lol:

#329
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 danigoleman, on 10 ianuarie 2024 - 22:57, said:

Bine, macar Bolivia iti da viza si la frontiera (Desi iti papa 100 de euro) sau la orice consulat.
Acum na, mi se pare oarecum normal sa aplice reciprocitate.
Dar cu Bolivia asta nu inteleg care e faza, cum toate tarile mari din America de Sud ne primesc fara viza si numai ei nu? N-a fost Ceasca pe acolo deloc? Posted Image
Ca mi se pare misto ca Brazilia de exemplu cere viza americanilor sau australienilor haha.
Fun fact este ca in urma viztelor lui Ceasca prin Africa sunt unele tari care gen Tanzania care nu cer deloc viza la romani indiferent de care. Astfel incat prin forta numarului odata ce , speram, Romania va fi inclusa in visa waiver, pasaportul romanesc va urca cred ca 10 locuri cel putin in indicele Henley.
Bine in practica daca ajungi prin tarile alea platesti daca nu visa la sosire atunci visa de oras, timbru de transport sau cele mai bese alora mintea. Am pe cineva care si-a facut doctoratul cu privire la tarile alea si a mers mult prin Africa neagra. Oricum o dai nu scapi de  vreo 50 de euro taxa pe intrat in tara.

Edited by Kokoshmare, 16 January 2024 - 08:48.


#330
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Romania in VWP nu o sa se intample prea curand. Gen, ori chiar a fost directiva sa nu mai refuze vize decat daca sunt obvious reasons/ frauda incat sa scada Romania sub 3% (dar asta ar fi destul de artificial), ori au fost niste declaratii ca sa calmeze spiritele.

Pana nu vedem rata de refuz pe FY23 nu putem sti nimic.

Also, vrem VWP dar ne comportam ca acasa. Si a devenit o problema foarte vizibila

#331
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Bolivia vad ca ii tine la respect si pe USA.
Au vazut ei ca USA cere taxa de viza 160 $ (parca acum a crescut la 180), ce-au zis: americanilor le cerem si noi to 160 $, la restul lumii 30$ Posted Image)
Ce mi se pare putin aiurea e ca exista tari care primesc fara viza cetateni aproape din toate tarile UE, mai putin Romania sau Bulgaria... de ce se mai intampla asta? Mai ales, acum fiind in Schengen aerian, acele tari ar trebui sa ne ridice si noua vizele, macar aerian.

Edited by danigoleman, 25 January 2024 - 22:51.


#332
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Din aceleasi motive.

ZA tine Romania si Bulgaria sub viza pentru ca UE nu le da fara viza.

#333
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostLex404, on 26 ianuarie 2024 - 00:32, said:

Din aceleasi motive.

ZA tine Romania si Bulgaria sub viza pentru ca UE nu le da fara viza.
Pai de ce doar Ro si Bg?

#334
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca sunt cele mai sărace, deci ei cred ca nu au nimic/ mult de pierdut.

Nu o sa vezi sa aibă oo sa bage viza pentru nemti, de exemplu.

Brazilia a făcut la fel cu US, le-a băgat viza americanilor de anul ăsta :) dar Brazilia are oo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate