Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Tari care inca cer viza

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#307
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.aeroflot....ter_fly/transit

#308
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cum a spus si colegul xwh mai sus, insa in mai putine cuvinte, daca poti sa cumperi biletul respectiv de pe site-ul aeroflot (nu-ti vinde decat cu escala <24h) atunci nu-ti trebuie viza de tranzit.
Daca vrei sa faci o vizita totusi in Moscova, viza de tranzit costa 50$ si se ia foarte usor de la Consulat, un formular completat + biletul de avion cu escala in Moscova si s-a rezolvat.

#309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau evita Aeroflot, shitty company :)

#310
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
A luat cineva recent viza pt. Rusia? Sunt ceva noutăți/tips-and-tricksuri? :D

#311
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma din tottalul de tari, cate cer viza pentru cetatenii din Romania?

#312
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 07:44, said:

Pana la urma din tottalul de tari, cate cer viza pentru cetatenii din Romania?
https://en.m.wikiped...manian_citizens

#313
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salut, plecam acum in Cuba, si agentul de turism care nu a mai vandut vacante in Cuba pana acum, mi-a dat 2 cartele "Tarjeta del turista" , vacanta fiind luata de el prin TUI, spunandu-mi ca nu trebuie sa mai merg la ambasada si sa platesc pentru viza. Mai mergem cu o familie care a luat bilete prin alta agentie din Ro, dar tot prin TUI, avem acelasi zbor din Madrid, si lor le-a spus sa-si ia viza de la ambasada. Oare sa avem vreo surpriza la vama, sau putem trece cu acele tichete platind acolo viza ? Tks

Attached Files


Edited by b.iulian, 23 December 2018 - 18:53.


#314
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Aia e “viza”

Se primește un carton și la aeroport când ajungi. Doar plătești taxa

Nu se mai merge la ambasada pentru viza de Cuba

#315
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Multumesc dar tocmai asta am spus. O agentie a trimis clientul la ambasada dupa viza si ambasada i-a dat viza. agentia mea mi-a dat un cupon spunand ca taxa de viza e inclusa in el. Problema mea nu este ca voi castiga 100 euro cu cuponul ci sa nu am pb la intrare in tara cum am mai citit pe postari mai vechi

#316
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

View PostLex404, on 23 decembrie 2018 - 21:29, said:

Aia e “viza”

Se primește un carton și la aeroport când ajungi. Doar plătești taxa

Nu se mai merge la ambasada pentru viza de Cuba
Am fost la ambasada si intradevar aia e "viza", dar nu se mai plateste nimic la aeroport. Acel tichet se elibereaza cand cineva plateste taxa. In cazul meu a platit-o agentia care mi-a vandut vacanta. Multumesc !

#317
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Oricum nu e mult. Dacă nu ești american. De obicei e inclus in prețul biletului de avion (deci Primești cardul ăla in avion) sau se ia de la check in pentru 20 USD.

Dar te scapă de stat la cozi

#318
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
M-ar interesa Jamaica, insa vad ca cer vaccinare contra rujeolei, rubeolei și poliomielitei. Sunt cam singura tara la care am vazut o cerinta de genul asta. A mai fost cineva? Si daca da, v-ati vaccinat special pentru asta? Cat dureaza?

#319
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Din cate vad se va scoate obligativitatea vizei pentru Sankt Petersburg (si regiunea Leningrad) - 8 zile de sedere in decurs de 30 de zile.
Se va completa doar un formular electronic.

https://gonext.ro/ru...nkt-petersburg/

Am fost vara asta in Sankt Petersburg (si Moscova). Merita din plin, mai ales St Petersburg :).

#320
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
E foarte ok inițiativa pentru citibreak și business. Partea proasta este ca tre sa zbori cu escala. Nu îmi dau seama de condiții, pot sa vin cu trenul din Helsinki sau trebuie neapărat sa aterizez la Sankt Petersburg?

#321
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Eu am zburat din Chisinau cu Air Moldova. N-am avut probleme.
Am avut zborul pe la amiaza. Mai era un zbor tot spre st. petersburg la 5 dimineata care nu decolase nici cand am plecat eu. Era destul de nervoasa lumea.

Am vazut ca mai este si wizz air din Budapesta, dar era pe la 6 dimineata din cate tin minte.Sau Aeroflot, dar e ceva mai scump.

#322
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
Rusia relaxează condițiile de călătorie pentru o serie de tari inclusiv România. Bine, tot ei bagasera tot felul de restricții după ce le-au fost impuse sancțiuni internaționale în 2014
https://www.google.com/amp/s/www.capital.ro/o-tara-isi-deschide-granitele-romanii-vor-primi-viza-mai-usor-din-2021.html/amp


#323
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.07.2006
https://evisa.kdmid.ru/

Teoretic, de la 1 ianuarie 2021, Rusia acordă evisa inclusiv pt. cetățenii români, pentru 16 zile. Costă 40 de dolari, parcă. Deocamdată procesul e suspendat, din cauze evidente de Covid. Dar ca idee.

#324
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
In caz ca nu stiati de cateva luni nu mai avem nevoie de viza sa calatorim in Mongolia.
Desigur chiar si daca aveai viza puteai fi retinut pentru ca ciobanii aia seminomazi de la granitele dinspre Rusia habar nu aveau ca exista intr-adevar o tara numita Romania. Asa cum li s-a inamplat celor de aici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hgJL1bxlJaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate