Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tari care inca cer viza

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#1
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Vreau sa merg la returul meciului Middlesborough - Steaua si stiu ca imi trebuie viza de Anglia.
A mai luat cineva viza? Sunt probleme mari sau este mai mult o formalitate? Cat trebuie sa astepti ?
Multumesc.

#2
anaradu

anaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2005
Viza de Anglia???? Mooor de ras... pentru ce te asteapta daca mergi pe cont propriu. Sfat dezinteresat: apeleaza la o agentie de turism!!!

Daca ai nervi de otel, du-te la ambasada. Prima data, pe la 8-9 seara si cauta o lista agatata undeva de un pom de pe langa wc-ul (sigilat!!!) din parcul de langa ghetera ofiterilor de paza... Trece-te pe lista, copiaz-o de la cap la coada, eventual si cu un martor-doi din cei de pe lista (asteapta-i pe urmatorii si ia-le si numarul de telefon pentru orice eventualitate) si revin-o dimineata pe la 6. Daca ai "bafta" (ca mine!) sa apara intre timp vreun complexat care sa faca valuri ca el sta ca prostu' si ingheata in parc, iar ailalti dorm in patul lor si, ca atare, sa faca sa dispara lista... ai nevoie de sfaturile anterioare, cu martorii si lista copiata.

Lista finala va ajunge la ora 7 dimineata in mainile unui reprezentant al ambasadei, care va da bonuri de ordine, pe baza carora veti  intra inauntru... dupa ce veti capia intr-o curte interioara de bloc, in care n-aveti voie sa miscati prea tare in front. Atentie, doar primii 100 intra!

Apoi, rabdare si mult tutun. Daca esti pe la nr 60 - 70 (cum am prins eu), intri in curtea ambasadei pe la 10,30 si ajungi la ofiterul de viza pe la 12,30 - 13,30. Daca il convingi si ai si dosarul complet, va trebui sa revii la ambasada la ora 16 sa-ti ridici pasaportul cu viza (sau fara...).

Intra pe site-ul lor:

http://www.britishem...d=1048078613344

descarca formularul de viza, completeaza-l, fa dovada ca ai fonduri suficiente pentru vizita (un extras de cont bancar este perfect), ataseaza copie dupa biletul la meci, fa-ti o poza de pasaport pe fundal alb (este un atelier foto in apropiere si deschide la 8 dimineata), pregateste 2,750,000 pentru taxa de viza (suma nereturnabila, care se plateste in ambasada) si.. cam asta e!

Asa cum am scris, pare destul de usor. Daca afara sunt minus 11 grade - ca in ziua in care am luat eu viza, totul devine un calvar. Dar merita! Anglia e superba si merita chiar si efortul asta.

Bafta!

#3
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
...hehehe si eu vroiam sa intreb qestia cu viza de uk....ca nu am qef sa ma duc in Bucuresti si sa stau la coada...incerc la o agentie de turism sa vad daca se poate....sper sa dea si factura astia de la agentie ca tre sa decontez banii :D

#4
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
La o agentie de turism as putea sa imi rezerv doar hotelul in Anglia si sa se ocupe ei de viza? Nu vreau sa plec cu ei.
Daca nu am bilet la meci (inca nu au pus in vanzare astia ai nostri) am vreo sansa sa imi iau viza daca le arat extrasul de cont ?

#5
i_belive_in_me

i_belive_in_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2006
Salut , numele meu este alex , am 20 ani ...am si eu 1 intrebare legata de viza pentru au pair.

Acum 1 saptamana am aplicat pe un site pentru postul de au pair si am gasit o familie care ma plac si vor sa
le fiu urmatorul au pair pe timp de 2 ani de zile .
Mi-a trimis Letter of invitation , copie dupa pasaportul lor , si o copie dupa contul lor din banca , toate astea pentru ambasada cand o sa ma duc la viza .
Eu am facut urmatoarele acte :

1. Formularul VAF, completat in intregime de catre solicitantul de viza (se obtine gratuit de la Ambasada Marii Britanii in timpul interviului);

2. 1 fotografie tip pasaport – obligatoriu fundal alb;

3. Pasaportul dumneavoastra valabil cel putin inca 6 luni (dar preferabil pe toata durata contractului Au Pair). Pasaportul trebuie sa contina cel putin 2 pagini complet goale – original;

4. Dovada de fonduri disponibile pentru acoperirea cheltuielilor de transport si a cheltuielilor adiacente pentru cel putin o luna (extras de cont – minim 400 Euro) – original;

5. Cazier judiciar – original;

6. Declaratia pe propria raspundere in fata unui notar care sa ateste ca nu sunteti casatorit/a, nu aveti copii sau alte persoane in ingrijire – tradusa autorizat in limba engleza si legalizata la Notar – original;

7. Certificatul medical – medicul de familie – tradus autorizat in limba engleza – original;

8. Contractul au pair în baza caruia veti merge în Anglia - xerocopie;

9. Scrisoare de invitatie de la familia pentru care urmeaza sa lucrati, care sa confirme ca sunteti asteptat(a) si ca s-au facut pregatiri pentru venirea dvs. - xerocopie;

10. Xerocopie pasaport a unuia dintre membrii familiei pentru care veti lucra;

11. Documente financiare ale familiei-gazda (extrase de cont; fluturasi salariali, ...) - xerocopie;

12. Cartea de munca sau carnetul de student, diplome, etc … – documente care sa ateste ocupatia dumneavoastra anterioara – xerocopie si original (pentru confruntare);

13.Taxa consulara.




Intrebarea mea este urmatoarea , ce acte mai am nevoie pentru ambasada ? in afara de cele mentionate mai sus ? va multumesc.

#6
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
scuze ca nu te pot ajuta cu actele, sunt doar curios daca se fac bani din chestia asta cu au pair.. am inteles ca te duci in gazda la cineva si ai grija de ei pe acolo.. le calci, le speli astea.. ca o menajera. chiar se fac bani din asa ceva ?
staying as a guest with a host family and generally receiving a small allowance (or pocket money)
adica daca nu vrea nu te plateste. corect ?

Edited by Encore, 02 July 2006 - 18:25.


#7
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Se fac bani,mai ales ca nu platesti cazarea,care e cea mai scumpa cheltuiala acolo.
Nu numai ca le faci menaj,dar de cele mai multe ori au copii mici de care ai grija,ii duci la scoala daca e cazul,etc.
Ai ceva de lucru,nu-ti fa griji.

#8
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
te cred.. si cam pe la ce suma se invarte ? ai idee ? mi se pare interesanta chestia numai ca e putin aiurea.. sa stai la mana lor sa iti dea bani si astea. ca pana la urma nu sunt obligati sa te plateasca si mai ales ca nu e nici un fel de contract la mijloc

#9
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Te intelegi cu ei exact dinainte.Ce o sa faci,cat timp liber o sa ai,cati bani primesti,mese,atributii,etc.
Acuma e clar ca si la ei sunt tot felul de ordinari si nesimtiti care daca pot iti dau teapa de numa,dar in general am auzit numai lucruri bune de la niste fete care au fost au pair in UK dar si in Belgia sau Olanda,nu mai stiu exact.
Banii la vremea aia erau cam 100 de lire pe saptamana maxim.Daca te gandesti la preturile lor,e foarte putin,dar daca te mai gandesti ca nu platesti cazarea si masa,e un ban frumos castigat.
Te gandesti sa mergi?Numai daca esti fata te accepta englezii.Nu stiu daca asta e regula dar 99,9 % cam asa e.
Uite aici un link care iti da informatii generale despre au-pair.Nu stiu daca e ceva firma de intermedieri sau altceva,daca e considerata reclama sa o stearga cine poate.
http://www.apv-alzey...session*id*val*

Edited by herlino, 06 July 2006 - 15:48.


#10
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
nu :) nu ma tenteaza eram doar curios pentru ca eu nu am mai auzit pe nimeni sa fi incercat asa ceva.. daca ma gandesc sa plec sa lucrez in afara cred ca m-as baza pe un contract sau ceva la sigur. iti urez succes ! :console:

#11
Demoniks

Demoniks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.01.2006
Stiu ca s-a mai intrebat pe acest forum, dar trebuie viza sau nu pt Elvetia? Vreau sa fiu 100% sigur. Precizez ca  voi sta numai 2 zile in aceasta tara.

#12
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu trebuie

#13
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

Quote

Cetățenii români posesori de pașapoarte simple pot călători fără viză, pentru perioade de scurt sejur, în următoarele țări:

Albania (90 de zile), Andorra (90 de zile), Argentina (90 de zile), Austria (90 de zile), Belgia (90 de zile), Bulgaria (30 de zile), Republica Cehă (90 de zile), Cipru (90 de zile), Chile (90 de zile), Costa Rica (90 de zile), Coreea de Sud (90 de zile), Columbia (90 de zile), Croația (30 de zile), Danemarca (90 de zile), Elveția (90 de zile), Estonia (90 de zile), Finlanda (90 de zile), Franța (90 de zile), Germania (90 de zile), Grecia (90 de zile), Hong Kong (90 de zile), Islanda (90 de zile), Italia (90 de zile), Lituania (90 de zile), Letonia (90 de zile), Liechtenstein (90 de zile), Luxemburg (90 de zile), Macao (90 de zile), Malta (90 de zile), Malaezia (90 de zile), Maroc (90 de zile), Republia Moldova (90 de zile), Monaco (90 de zile), Norvegia (90 de zile), Olanda (90 de zile), Polonia (90 de zile), Portugalia (90 de zile), San Marino (90 de zile), Singapore (30 de zile), Slovacia (90 de zile), Slovenia (90 de zile), Spania (90 de zile), Suedia (90 de zile), Tunisia (90 de zile), Ungaria (90 de zile), Uruguay (90 de zile) și Venezuela (90 de zile).


Sursa: Ministerul Afacerilor Externe

#14
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Aveti idee de ce acte este nevoie sa obtii o viza de dublu tranzit sau una de o luna (cu intrari multiple) pentru Serbia?
Care este durata de procesare si costul acestor vize?

Cand suni la Ambadada Serbiei esti directionat catre un numar de telefon cu suprataxa...si sincer nu mi se pare corect

Va multumesc
:console:

#15
paul3

paul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.07.2006
din cate stiu eu costa 50 de euro viza de tranzit. cam naspa

#16
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006
În general nu trebuie dar te cam controleaza la vama dc afla ca esti din România si se poate sa ai surpiza neplacuta sa ti se cerea sa aratzi bani.Eu am plecat cu vreo 50 € in cash la mine pentru ca urma sa stau la o colega la Geneva,si în plus stateam în Franta cu rezidenta franceza. Aveam tichete de calatorie gratuita pe SNCF,de la universitatea de la care eram student.Pur si simplu nu m-au lasat sa intru :au zis ca nu am bani destui,nu mi-au recunoscut biletele de tren,si au zis ca nu am dovada de cazare cu toate ca aveam acte în regula in fr.Alta data am intrat în Elvetia pe la Basel iar aici am ajuns cu un personal de la Strasbourg :nici macar nu au au verificat biletele de tren iar de vama a fost inexistenta,doar am vazut când scrie Basel.

#17
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

View Postpaul3, on Jul 26 2006, 13:05, said:

din cate stiu eu costa 50 de euro viza de tranzit. cam naspa
Pentru cetatenii români cu rezidenta în spatiul schengen nu este necesara viza de intrare în serbia.Trebuie doar sa declaratzi la vama ca vetzi tranzita serbia !

#18
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Nu trebuie viza pentru Elvetia ...a fost un var de-al meu in urma cu doua luni si stiu sigur ca a mers fara viza

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate