Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tari care inca cer viza

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#19
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
asta iarna am fost in germania si am mers si in elvetia sa vizitam baselu.Nu trebuie viza dar nea intrebat cat avem de gand sa stam si daca suntem turisti sau interese de afaceri

#20
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006
Corect. Numai trebuie pentru Elvetia. Eu merg des cu Romani in Elvetia si numai trebuie.

http://www.eda.admin...avis/roman.html

 Demoniks, on Jul 24 2006, 15:02, said:

Stiu ca s-a mai intrebat pe acest forum, dar trebuie viza sau nu pt Elvetia? Vreau sa fiu 100% sigur. Precizez ca  voi sta numai 2 zile in aceasta tara.

Pacat ca nu stai mai mult.  :)

Edited by rombaer, 06 August 2006 - 15:16.


#21
james_burton

james_burton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.03.2006
salut. ne poti da sursa informatiei? multumesc.

#22
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
Am deschis acest topic in intentia de a primi cat mai multe informatii despre emigrarea in Japonia .
De multi ani visez la aceasta tara si iubesc tot ce tine de ea .
M-am hotarat sa nu mai astept si sa-mi incerc norocul,dar nu stiu ce implica acest lucru.
Visul meu ar fi obtin o viza pentru japonia,iar mai apoi cetatenie japoneza.
Nu am mai fost in strainatate pana acum , nu am nici macar pasaport. Orice informatii sunt bine venite.
Am studiat ore in sir site-ul ambasadei Japoniei in Romania ,dar pare un site slab dezvoltat,care nu ofera suficiente informatii si din acest motiv va cer ajutorul.  
Am doar 18 ani, nu am pe nimeni in Japonia,dar vreau cu adevarat sa ajung in aceasta tara .
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez? De multe ori m-am gandit sa-mi fac niste prieteni pe internet in Japonia care ulterior sa ma ajute.
Incercarea mea a esuat pana acum.
Daca are cineva vre-o idee il rog sa ma ajute.

#23
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu cunosc in amanunt problema vizelor de Japonia,dar din cate am auzit de la diversi,e foarte foarte greu sa o obtii.Unul chiar a obtinut viza de Sua si nu a obtinut de Japonia,ceea ce,dupa mine,spune multe.
Vezi ca parca sunt ceva useri romani din Japonia aici pe forum, dar nu stiu sa iti zic care.
Dupa cum spuneam,din cate am auzit,atata pot sa iti zic acum : fii cu nervii de otel si nu iti fa sperante prea mari.Poti sa mergi eventual intr-o vacanta acolo,sa vezi ce si cum,si apoi sa te gandesti la alte planuri de viitor.
Eu am fost in China acum si am vazut diferente de la cer la pamant fata de noi,si nu m-as putea acomoda acolo.La fel au zis strainii cu care m-am intalnit acolo si pe avion: e foarte greu,si toti de abia asteapta sa se intoarca in Europa.
In Japonia sa te astepti tot la niste diferente extraordinare.
Deci : mers acolo in vacanta,pe o perioada cat mai lunga,macar 20 de zile,si normal , nici atunci nu poti sa iti faci o parere cat decat despre ce inseamna sa traiesti acolo,dar macar nu mergi la "blind".

#24
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
vise pustiule , vise :)

#25
johnjohn_40

johnjohn_40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2006

 dan2, on Aug 28 2006, 19:24, said:

vise pustiule , vise :)

E aproape imposibil ceea ce vrei tu sa faci, si o consider chiar o prostie.Sa te duci acolo sa muncesti sa castigi un ban(salariile sunt super 3000- 4000[13 ore de munca pe zi]0, asa mai merge, dar sa ramai acolo sa-ti iei cetatenie, e o nebunie si e imposibil.Ca sa-ti faci o idee, pentru cetatenie, ai doua posibilitati, ori te insori cu o japoneza(sunt f.f. proaste si reduse mintal, nu ai ce sa vb. cu ea.) ori iti depui singur actele pt. cetatenie, iar asta presupune in primul rand sa stii sa canti imnul japoniei de la cap pana la coada(o prostie),asta e o regula peste tot in asia.
Cum obtii viza?Fa ca mine agata un japonez sau o japoneza aici in romania si il(o) bati la cap sa-ti faca chemare , si ajungi acolo, ajuns acolo poti sa o prelungesti f. usor.Sau daca ai bani pleaca intr-o excursie, ajuns acolo te duci la biserica ortodaxa din Tokyo, si te rezolva preotul cu actele.
  Nu vreau sa-ti mai spun de mancare, nu stiu ce stii tu dar e groaznica, poti sa gasesti si mancare europeana, ce se mananca pe la noi, dar nu-ti ajung 2500 de deloari pe luna/persoana.
  Daca ajungi acolo , poti sa pleci in tara vrei apoi, obtii viza foarte usor pt. orice tara mai putin Noua Zeelanda.
Eu am dat din lac in put, am lasat japonia pt. Korea, o mare prostie, asta e , o sa ma intorc acasa , imi bag picioarele in ea de asie, niste nesimtiti si niste scarbosi.
  Singurele tari in care poti sa pleci la munca,sau sa te stabilesti sunt SUA,UK,Canada si Australia.

#26
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Daca zbor de la Bangkok cu Emirates si fac o escala in Dubai,in drum spre Viena, imi trebuie viza?
Deoarece timpul dintre avioane nu e asa mare,nu voi iesi din terminalul international.

#27
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

 herlino, on Oct 18 2006, 19:17, said:

Daca zbor de la Bangkok cu Emirates si fac o escala in Dubai,in drum spre Viena, imi trebuie viza?
Deoarece timpul dintre avioane nu e asa mare,nu voi iesi din terminalul international.

Nu. :rolleyes:

#28
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 herlino, on Oct 18 2006, 19:17, said:

Daca zbor de la Bangkok cu Emirates si fac o escala in Dubai,in drum spre Viena, imi trebuie viza?
Deoarece timpul dintre avioane nu e asa mare,nu voi iesi din terminalul international.
Nu! Mai mult decat atat, profita de escala si viziteaza Duty Free ul. Doar daca ai timp pt ca e destul de mare. Ai ce vedea :D

#29
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mersi de raspunsuri, dar se pare ca am gasit o super oferta de bilet de avion in Thailanda.Doar dus, de la Viena, cu Qatar Airways, escala la Doha : 460 de dolari !!!

#30
tucu

tucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2006
Va rog ,stie careva ce acte se cer  la vama romana cand vii acasa in vacanta cu masina de serviciu?Am venit de multe ori cu masina,dar cu cea personala(englezeasca).Sunt ingrijorat,n-am mai intrat in tara nici o data cu masina altcuiva.Vreau un sfat!
Va multumesc

#31
bet

bet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2006

 tucu, on Oct 27 2006, 22:01, said:

Va rog ,stie careva ce acte se cer  la vama romana cand vii acasa in vacanta cu masina de serviciu?Am venit de multe ori cu masina,dar cu cea personala(englezeasca).Sunt ingrijorat,n-am mai intrat in tara nici o data cu masina altcuiva.Vreau un sfat!
Va multumesc


Nu-ti fa griji, ia-ti un aer cat mai relaxat, esti perfect legal, daca te vad ca nu stii sau eziti se vor astepta la spaga. Am trecut vama de multe ori cu masini englezesti care nu erau ale mele, ba la una nu aveam decat bucatica de talon pe care o retii cand cumperi o masina. Majoritatea vamesilor habar nu au cum arata taloanele englezesti.

#32
tucu

tucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2006

 bet, on Nov 4 2006, 21:30, said:

Nu-ti fa griji, ia-ti un aer cat mai relaxat, esti perfect legal, daca te vad ca nu stii sau eziti se vor astepta la spaga. Am trecut vama de multe ori cu masini englezesti care nu erau ale mele, ba la una nu aveam decat bucatica de talon pe care o retii cand cumperi o masina. Majoritatea vamesilor habar nu au cum arata taloanele englezesti.
Merci pentru incurajare!!!!  :)

#33
havazelet

havazelet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2006
Doresc sa vizitez Israelul prin decembrie si de mult timp incerc sa ma informez cum se obtine viza on-line  si nu reusesc.
Va rog frumos daca cineva stie si poate sa ma poate ajuta cu orice informatie eu va multumesc anticipat.
Astept raspunsurile voastre si inca o data MULTUMESC !

#34
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
imi cer scuze pentru off topic dar nu iti recomand sa mergi in israel mai ales dupa ce s-a intamplat si ce se intampla pe acolo cu Libanu si ce mai e ! bafta

#35
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 havazelet, on Nov 10 2006, 17:28, said:

Doresc sa vizitez Israelul prin decembrie si de mult timp incerc sa ma informez cum se obtine viza on-line  si nu reusesc.
Va rog frumos daca cineva stie si poate sa ma poate ajuta cu orice informatie eu va multumesc anticipat.
Astept raspunsurile voastre si inca o data MULTUMESC !
Inca nu s-a implementat. Deocamdata se foloseste tot varianta "clasica", pana se va pune la punct sistemul electronic.

 Encore, on Nov 10 2006, 20:15, said:

imi cer scuze pentru off topic dar nu iti recomand sa mergi in israel mai ales dupa ce s-a intamplat si ce se intampla pe acolo cu Libanu si ce mai e ! bafta
LOL

#36
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
si eu imi cer scuze pt offtopic, dar celalalt offtopic al lui encore e complet aiurea.Nu mai mergem nici in Sua dupa 9/11, nici in Londra sau in Madrid dupa faza cu trenurile,Parisul nu e de vizitat ca negrii aia musulmani nu prea is cuminti iar de Italia cu mafia in floare nu mai are rost sa vorbim.
Sa fim seriosi.
On-topic : Incearca sa iti iei un sejur printr-o agentie turistica si se ocupa ei de formalitati cat de cat,deoarece,asa cum zice si love demon, mai e un pic pana se baga facilitatea de aplicatie on-line, si sa mergi tu sa vezi ce si cum poate e pierdere de timp si nervi pt tine daca nu dispui de asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate