Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tari care inca cer viza

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#37
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006
Pentru  Marea Britanie mai este necesara viza dupa 1 ian 2007?

#38
corvin

corvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.01.2005

View Postoaritoni, on Nov 15 2006, 16:17, said:

Pentru  Marea Britanie mai este necesara viza dupa 1 ian 2007?
nu

#39
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
asteptam sa vedem care sunt conditiile dupa 1 ian.

#40
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostEncore, on Nov 18 2006, 16:01, said:

asteptam sa vedem care sunt conditiile dupa 1 ian.


Ce conditii ?

#41
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
din cate stiu eu, dupa 1 ianuarie 2007 statele membre UE ne vor pune conditii, adica nu vom avea aceleasi drepturi ca restul ( franta, italia, germania etc. ) pe o periaoda determinata.

#42
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostEncore, on Nov 19 2006, 14:30, said:

din cate stiu eu, dupa 1 ianuarie 2007 statele membre UE ne vor pune conditii, adica nu vom avea aceleasi drepturi ca restul ( franta, italia, germania etc. ) pe o periaoda determinata.


Bai oameni buni, hai sa clarificam o problema pe care o vad in fiecare seara la TV. Dupa 1 ianuarie 2007, tarile membre ale UE vor pune, intr-adevar, conditii munictorilor romani. Cu toate ca noi suntem o tara agrara, conditiile astea nu se aplica tuturor muncitorilor romani, ci numai fortei de munca necalificata.

Ma simt atit de intrigat atunci cind le vad pe toapele alea de la TV spunindu-mi ca dupa Anul Nou vom avea restrictii la munca in UE. Probabil ca ele, la nivelul lor de calificare, vor avea restrictii, dar sa retinem: nu suntem tot poporul roman un popor de necalificati.

Si inca o chestie. Apropo de mistourile alea care au aparut dupa '89 referitor la "reconversia profesionala". Gaseai cite un nene d'ala de la Republica, ce muncise o viata intreaga la strung si care-ti zicea: "ce ba, sa vina un putache sa ma invete pe mine strungarie ?"  As vrea sa il intilnesc acum sa-i zic ca putache ala dorea sa-i dea o hirtie cu care sa se duca in Anglia, dupa 01.01.07, sa munceasca, ca pe aia ii doare undeva de experienta lui de-o viata la Republica...

#43
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006
apropo de UK Visa, vezi postul meu de aici:

http://forum.softped...m...t&p=2158025

#44
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Apropo, dupa 01.01.2007 vom mai avea nevoie de viza pentru Serbia su Ucraina ? Intreb asta pentru ca cetatenilor UE nu le trebuie viza pentru cele doua state.

#45
havazelet

havazelet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2006
Merci pt sfat .
Dar nici prin agentii nu prea pot pt ca eu as vrea sa stau in israel intre 2-4 saptamani,iar ei fac sejururi de max 10-12 zile. Dar pana la urma asta nu ar fi o problema. Problema e ca deocamdata nu muncesc si nici nu invat.
Stiti cumva daca e adevarat ca incepand cu 1 ianuarie nu o sa ne mai trebuiasca viza pt vreo 22 de tari , iar una dintre ele va fi si Israelul? Adica nu o sa mai avem nevoie de viza asa cum nici israelieni nu mai au nevoie de viza pt romania din septembrie?





    



                                                                                                                                    ....... תודה .....

#46
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pot sa-ti trimit eu invitatie, daca asta e singura problema.

#47
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Lovedemon
Ce buget ai recomanda pt 2 saptamani in Israel?In afara de drum, m-ar interesea o cazare de 4 stele,sau chiar 3 daca hotelul e decent, mancarea si bautura sunt scumpe acolo?Ce oras ai recomanda in Israel?Ce se manca pe acolo interesant?
Ce cumparaturi sunt avantajoase sa fie facute in Israel?

#48
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View Posthavazelet, on Dec 8 2006, 01:14, said:

Merci pt sfat .
Dar nici prin agentii nu prea pot pt ca eu as vrea sa stau in israel intre 2-4 saptamani,iar ei fac sejururi de max 10-12 zile. Dar pana la urma asta nu ar fi o problema. Problema e ca deocamdata nu muncesc si nici nu invat.
Stiti cumva daca e adevarat ca incepand cu 1 ianuarie nu o sa ne mai trebuiasca viza pt vreo 22 de tari , iar una dintre ele va fi si Israelul? Adica nu o sa mai avem nevoie de viza asa cum nici israelieni nu mai au nevoie de viza pt romania din septembrie?
    
                                                                                                                                    ....... תודה .....

Ca idee, procedurile de obtinere a vizei "clasice" sunt extrem de simple (in cazul in care ai o invitatie, de exemplu). Practic te duci dimineata (nu e nici macar aglomerat, 10-15 persoane), formalitatile dureaza maxim o ora si e vorba de un singur "birou" unde se intampla toate - nu trebuie sa te plimbi prin 'nspe mii de locatii. Iar dupa-amiaza in aceeasi zi poti reveni sa iei pasaportul cu viza.

Mai greu cu intratul in ambasada, daca nu ma insel sunt 4 controale :).

Daca ai nevoie de ceva detalii despre obtinerea vizei, let me know, am fost pe acolo de cateva ori.

@herlino, as avea cateva sugestii, dar sunt sigur ca LoveDemon se pricepe mult mai bine :D

#49
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostSobolan Mort, on Dec 8 2006, 12:49, said:

@herlino, as avea cateva sugestii, dar sunt sigur ca LoveDemon se pricepe mult mai bine :D
Chiar te rog sa ma ajuti. Sunt pe fuga, dar revin.

Despre preturile la mancare, ca asta-i mai scurt, pot spune ca sunt comparative cu cele din Romania, dar totusi, un pic mai marisoare (o paine obisnuita, de exemplu, e cam 0,70 - 1$, o masa la restaurant de doua persoane - in jur de 60-70$ (cu bauturi), o shawarma pe strada - 3-5$, un falafel - 2-3$, o portie de humus completa (cu salate si ful - un soi de fasole rosie, fiarta) costa in jur de 5$, un drum saptamanal la supermarket, fara excese sau delicatese, pentru doua persoane, se ridica la aproximativ 80-90$). Preturile variaza insa foarte mult.

Mancarurile traditionale si cele mai populare sunt falafelul, shawarma, humusul si thina (pasta de susan). Mie personal nu-mi plac, nici una. Dar, oricum, revin, ca acum chiar trebuie sa plec.

#50
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Sobolan Mort si Love demon va mai astept cu ce sfaturi puteti da, ca de cand am fost mic ma tot bate gandul sa vad Israelul.
Fara invitatie e greu sa primesti viza?
Am loc de munca, sunt si student.
Sau daca se scoate viza pt romani de la 1 Ian. atunci ce rost a mai avut anuntul cu implementarea aplicatiilor on-line?

#51
havazelet

havazelet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2006
Da, as vrea mai multe detalii despre obtinerea vizei  :)

Si crezi ca am sanse sa obtin viza chiar daca nu invat si nu muncesc ?

Am inteles si ca nu se mai plateste taxa pt viza..

Thank's to all of you!



View PostLoveDemon, on Dec 8 2006, 01:58, said:

Pot sa-ti trimit eu invitatie, daca asta e singura problema.



Cum poti sa-mi trimiti invitatie?

#52
jenytrandafir

jenytrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.12.2006

View Posthavazelet, on Dec 9 2006, 09:21, said:

Da, as vrea mai multe detalii despre obtinerea vizei  :)

Si crezi ca am sanse sa obtin viza chiar daca nu invat si nu muncesc ?

Am inteles si ca nu se mai plateste taxa pt viza..

Thank's to all of you!
Cum poti sa-mi trimiti invitatie?
IN CAZUL TAU, NU TE SFATUI SA CERI VIZA DE TURIST, NICI DACA AI INVITATIE!CEL MAI SIGUR ESTE CU PERMIS DE LUCRU SI PENTRU ASTA SINT DESTULE FIRME CARE OFERA LOCURI DE MUNCA .TE SFATUI CHIAR SA FACI UN CONTRACT DE 6 LUNI SAU UN AN. NU VEI REGRETA.VEI CUNOASTE CE INSEAMNA DEMOCRATIE ADEVARATA , CE INSEAMNA EXPRIMARE LIBERA SI LIPSITA DE PREJUDECATI, SI, DACA TE VEI INTOARCE, VEI CAUTA  PRIN SUPER MARKRT, HUMUS ,THINA .DACA NU GASEST TE VEI MULTUMI CU CEEA CE OFERA "SPRING TIME" CA E PE APROAPE.BAFTA

#53
oana v

oana v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2006
salut tuturor!
am mare nevoie de ajutor: plec in rep dominicana la sfarsitul lui ian si vreau sa stiu daca trebuie sa iau viza inainte sau se poate lua direct de pe aeroport? informatiile sunt contradictorii: pe toate siteurile pe care am intrat pana acum scriu cu totii ca nu e nici o pb, pe siteurile multor agentii de turism de la noi insa - scriu ca viza se obtine din frankfurt sau paris.

...chiar mi-as dori sa salvez cei 350 de euro cat m-ar costa sa-mi iau viza inainte. any idea?
mmax, oana

#54
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Uite aici de pe situl ambasadei Rep.Dominicane din UK :

Tourist Visa

All countries not listed in the Tourist Card section need a Tourist Visa.

Nationals of the following countries do not need either a Tourist Card or a Tourist Visa to enter the Dominican Republic: Argentina, Chile, Ecuador, Israel, Japan, Perú, South Korea and Uruguay

To apply for a tourist visa to visit the Dominican Republic each person must supply the following:
1) Passport, valid for at least 4 months from the date of application.
2) 4 photographs 4x4cm.
3) Last 3 monthly statements of the bank account of the person funding the     journey.
4) Employer’s reference letter. If a student, a letter from the institution    attended.
5) Flight itinerary.
6) Application form. This form is an official document and cannot be     obtained from any source other than the Embassy of the Dominican     Republic. There is a £30 fee for the form, which is non-refundable. The     form may be obtained by requesting it by post by sending the appropriate     payment. No walk in service offered. (Only in case of emergency with a     fee of £10 for the service)

Application
• UK residents should send, by post, the completed application forms along   with other required documents and include a Recorded/Special delivery   envelope for the return of the passport. In cases of emergency, an   appointment can be made to visit the Embassy by email or fax. This will   entail an additional fee of £10.
• APPLICATIONS BY PERSONS RESIDING OUTSIDE THE UNITED KINGDOM   MUST BE MADE IN PERSON.

Applications will be processed within two weeks except the following:
Applications from nationals of the following countries will be processed in ten to twelve weeks: Afghanistan, Albania, Algeria, Bahrain, Iran, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Oman, Pakistan, Palestine, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, Sudan, Syria, Yemen, and United Arab Emirates.

Applications from nationals of the following countries will be processed in four to six weeks: China, Colombia, Cuba, Haiti, Hong Kong, India, Morocco, Mauritania, South Africa, Tunisia, and Turkey.

Issuance
• If and when the visa application is approved, a fee of £100.00 will be   payable for its emission.
• The visa is valid for a single entry within two months of emission.
  
Note:
• All payment must be made by Postal Order or Banker’s Draft payable to the   Embassy of the Dominican Republic. WE DO NOT ACCEPT PERSONAL   CHEQUES.
• It is essential that you include a self-addressed envelope with the    appropriate postage for Recorded/Special delivery only. Failure to do so    may cause problems with the return delivery of your passport.


Indefinite leave to remain*
Persons with an indefinite leave to remain in the U.K. stamp on their passports may apply for a Entry Permit that will allow them to travel without a visa. An Entry Permit may be obtained by sending by post the following documents:
• Photocopy of the passport (pages containing personal details and indefinite   leave to remain stamp).
• A fee of £55.00
• Self-address stamped envelope.
*Please note Entry Permits cannot be issued to persons with Travel Documents, who must apply for a Tourist Visa.
Consular Section
Embassy of the Dominican Republic
139, Inverness Terrace
Bayswater
London
W2 6JF

Tel: 09065 508 945 Fax: 020 7 727 3693
E-mail: [email protected]

Deci se pare ca trebuie viza, si e si cam complicat sa o obtii.
Asta e linkul : http://www.dominican...ouristvisa.html

Nu te rezolva agentia prin care mergi?
De exemplu Marshal rezolva vizele pt toate destinatiile care cer viza.Chiar daca platesti, nu mergi tu la Frankfurt sau in Italia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate