Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Eminescu

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Eminescu.. Oricine i-ar rosti numele, ar simti un fior de inferioritate fata de DOMNIA LUI. Din punctul meu de vedere, Eminescu este om DOAR prin aspectul sau fizic. Caracterul, genialitatea, talentul, toate sunt supraomenesti! Impresionant de frumos scrie Titu Maiorescu in "Eminescu si poeziile lui". Impresionant il descrie. Impresionant ni-l arata exact asa cum era! Noi ii suntem cu mult inferiori lui, asa cum putem vedea singuri doar citind oricare 2 versuri din opera sa. Noi suntem nimeni pentru a-l critica pentru ceea ce era din punct de vedere social. Pentru noi, trebuie sa ramana geniul, artistul, unicul si marele poet roman.
Rusine sa va fie celor care indrazniti sa-l acuzati de orice legat de viata personala, dar MAI ALES de felul in care a realizat ceea ce niciunul dintre noi nu va mai reusi vreodata! Cititi, va rog, ceea ce a scris Titu Maiorescu despre Mihai Eminescu si veti vedea ceea ce si eu la randul meu am vazut, ceea ce oricare dintre noi ar putea observa. Indrazniti sa-l cunoasteti pe Eminescu asa cum era el: modest, indiferent fata de faima, talentat, GENIU.

#38
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2005
Lumea îmi părea o cifră, oamenii îmi păreau morți,
Măști, ce râd după comandă, cari ies de după porți
Și dispar ­ păpuși măiestre, ce că sunt nici că nu știu
Și-ntr-o lume de cadavre căutam un suflet viu;
               (Lumea imi parea o cifra)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate