Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2323
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu cred că DHL e cam $15/KG. Poate dacă iei sute de KG e mai ieftin.
La țoale sunt taxe vamale mari.

#2324
OvidiuBBC

OvidiuBBC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2015
Va salut.
As dorii sa aflu si eu cateva informatii.
Vreau sa deschid un pfa si sa comercializez anumite piese moto.
Vreau sa stiu cum as putea sa declar profitul sau produsele? Este la fel ca SRL? Ai nevoie de intrari si iesiri si de acolo sa iti reiasa un profit?
Unele produse sunt aduse din China si distribuitorul nu imi ofera factura.
Cum as putea sa comercializez piesele respective fara factura pe produse?
Vanzarea va fi atat online cat si intr-un punct de lucrul
Multumesc.

#2325
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Te gandesti prea departe sa te duci in China. Ai auzit de site-ul alibaba.com? De pe site-ul ala gasesti de unde sa-ti importi orice cantitate de produse ai nevoie si la preturi minime.

#2326
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 bogdan_world, on 12 februarie 2015 - 21:31, said:

Am o intrebare: Vreau sa import niste haine cam de 5000$, problema este ca acel producator trimite exclusiv prin tnt, dhl sau ups, iar taxele sunt enorme (3000$). In acesti bani sunt incluse si taxele vamale +tva sau mai achit pe langa cei 8000$ si 24% si taxe vamale?

Roaga-l pe chinez sa ceara el oferta de la DHL China.
Au oferte de transport mult mai mici decat DHL Romania.
La TNT cere varianta economy express.

#2327
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 nickyro, on 26 februarie 2015 - 15:12, said:

Te gandesti prea departe sa te duci in China. Ai auzit de site-ul alibaba.com? De pe site-ul ala gasesti de unde sa-ti importi orice cantitate de produse ai nevoie si la preturi minime.

Prin al 5-lea intermediar deobicei la preturi de 3 ori mai mari si fara nici un control al calitatii fiindca, evident, nu poti sa afli producatorul ca nu ti-l zice nimeni. Bunã idee!

#2328
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare, am si eu o intrebare.

Incerc sa comand din china o masina de taiat slefuit marmura. cantareste 130 kg si costa aproape 2000 dolari.

Pret transport 1000 dolari by air si 180 dolari by sea.

Eu as alege by sea pt ca nu imi permit sa mai platesc 1000 la avion.
Daca aleg by sea, o sa ridic coletul personal de la Constanta sau imi este adus acasa de dhl sau alta firma?

Trebuie sa mai platesc si alte taxe inafara de cei 24% din valoarea coletului?
Daca stie cineva procedura ar fi perfect. Multumesc.

#2329
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Acelasi semn de intrebare il am si eu. Chinezul mi-a propus varianta de transport FOB , CIF etc....sunt confuz si nu stiu cum sa evit alte taxe de manipulare e marfi aici in tara.
Multumesc !

#2330
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
FOB inseamna ca el ti le pune pina la bordul vasului .
nu prea vad cum sa eviti taxele de aici pentru ca le va manevra o firma si aceasta va trebui platita.
Iti vor emite ei factura

#2331
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008

 altenfilter, on 04 martie 2015 - 15:37, said:

FOB inseamna ca el ti le pune pina la bordul vasului .
nu prea vad cum sa eviti taxele de aici pentru ca le va manevra o firma si aceasta va trebui platita.
Iti vor emite ei factura

ai idee cam la ce suma pot ajunge cheltuielile astea de manevrare ?

sau unde as putea sa sun direct sa imi spuna niste preturi...

#2332
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
numai daca chinezul iti da datele de contact de la  firma cu care face transportul.
de obicei iti da toate datele dupa ce pleaca vaporul si atunci esti pus in fata faptului implinit.
cel mai bine cand ai de adus marfa . sa iei legatura cu un transportator din tara.
ei pot sa-ti dea toate costurile inainte de imbarcare.
gasesti pe net transportatori , si iti dau ei mai multe detalii.

#2333
mayday147

mayday147

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.08.2005

 SirThoRaK, on 05 martie 2015 - 09:40, said:

ai idee cam la ce suma pot ajunge cheltuielile astea de manevrare ?

sau unde as putea sa sun direct sa imi spuna niste preturi...


Nu are nicio imporanta cum se numeste transportatorul. El doar iti aduce marfa pana in port si preda documentatia (actele tale) catre un comisionar vamal. De regula fiecare transportator are un comisionar vamal preferat — desi tu poti alege pe cine vrei daca doresti.

In port marfa ta trebuie preluata de catre un comisionar vamal care iti va intocmi actele de import si iti va da liberul de vama. Dupa ce vei primi liberul de vama vei putea sa iei marfa din port cum vrei tu. Comisionarul vamal totusi iti va cere o suma de bani pentru serviciile pe care le presteaza. Nu stiu cum este in port, dar in vamile din Bucuresti (pentru rutier) un comisionar iti va cere in jur de 250 -300 RON pentru import apoi inca ceva pentru manipulare si depozitare (in functie de tipul de produse poate pleca de la 100 RON la mult mai mult).

#2334
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu cred că cel mai bine e să găsiți o firmă din UE care se ocupă cu importuri în UE. Să zicem că parcelforce aduce marfa mai întâi în Anglia. Ar fi cel mai bine ca acolo sa facă ei automat formalitățile de import UE ca să scăpați de umilințe la vama română și apoi când pleacă din Anglia să intre în țară ca și produs UE.
În mod normal ce vine din China cu vasul se cam utilizează Aramex. Dar dacă Aramexul lucrează cu DPD România e cam nașpa că au ăștia niște prețuri exorbitante.
Nu știu dacă se ocupă și de pachete mari, dar alte firme din China mai sunt: ParcelFromChina, Yanwen, 4PX. Eu aș pregăti un mail succint cu ce vreau și aș da câte un mail fiecăruia, dar începeți mailul cu greutatea și volumul.

#2335
ALIAM

ALIAM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2015

 OvidiuBBC, on 26 februarie 2015 - 12:49, said:

Va salut.
As dorii sa aflu si eu cateva informatii.
Vreau sa deschid un pfa si sa comercializez anumite piese moto.
Vreau sa stiu cum as putea sa declar profitul sau produsele? Este la fel ca SRL? Ai nevoie de intrari si iesiri si de acolo sa iti reiasa un profit?
Unele produse sunt aduse din China si distribuitorul nu imi ofera factura.
Cum as putea sa comercializez piesele respective fara factura pe produse?
Vanzarea va fi atat online cat si intr-un punct de lucrul
Multumesc.

De ce nu apelezi la profesionisti?  Eu nu inteleg chestia asta? Fiecare e bun la ceva - eu de exemplu aduc covoare din Turcia si China si le aduc print-o casa de expeditie de la noi din Bucuresti care au si firma in China de isi trimit oamenii de la birourile din China si iti verifica marfa la fabrica producatorului tau  - sunt seriosi si isi fac treaba asa cum trebuie fara sa am batai de cap. Am adus si cu Dhl si cu Tnt - e dificil, vorbesti de fiecare data cu altcineva, isi shimba oamenii frecvent...in fine.
Si nu mai stai sa iti bati capul tu doar zici ce produse vrei la ce preturi - eu chiar am trimis o prietena la ei care a plecta in  China - mi-a povestit fata ca au asteptat-o cu masina la aeroport, i-ai aranjat cazarea la hotel , i-au dat un om care sa mearga cu ea prin fabrici pe acolo , cica isi nota baiatul ala tot ce o interesa - apoi ea a ales un producator si produsele - ei s-au ocupat de tot restul

#2336
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008
Am renuntat la idea cu adusul pe vapor, mi se pare un risc prea mare, odata pusa pe vapor de vanzator gata, nu ii mai intereseaza, daca se pierde, daca se fura, cum se fura pe la noi prin vama... si desi costa 180 dolari, cine stie la ce costuri si taxe ajung cu romanii nostrii.

Asa ca mi-au facut alta oferta, CIF Henri Coanda airport, sa mi-o trimita cu avionul - 870 dolari, aici o sa intreb aceeasi chestie, ce taxe trebuie sa mai platesc aici, inafara de cei 24% ?

Edited by SirThoRaK, 05 March 2015 - 18:46.


#2337
sorinzaharie

sorinzaharie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2013

 SirThoRaK, on 05 martie 2015 - 18:27, said:

Am renuntat la idea cu adusul pe vapor, mi se pare un risc prea mare, odata pusa pe vapor de vanzator gata, nu ii mai intereseaza, daca se pierde, daca se fura, cum se fura pe la noi prin vama... si desi costa 180 dolari, cine stie la ce costuri si taxe ajung cu romanii nostrii.

Asa ca mi-au facut alta oferta, CIF Henri Coanda airport, sa mi-o trimita cu avionul - 870 dolari, aici o sa intreb aceeasi chestie, ce taxe trebuie sa mai platesc aici, inafara de cei 24% ?
Daca poti vb cu un comisionar vamal sa stii in ce tarif vamal te incadreaza.Din experienta proprie este mai bine sa lucrezi cu un comisionar vamal(cred ca nici nu poti sa-l eviti) deoarece rezolva mai repede treaba. Decat sa mai platesti la cazare 2-3 zile in plus mai bine dai la un comisionar 300 lei sa faca el actele. S-ar putea sa nu mai platesti vama deloc sau o suma modica de 1-2%.

#2338
mayday147

mayday147

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.08.2005

 SirThoRaK, on 05 martie 2015 - 18:27, said:

Am renuntat la idea cu adusul pe vapor, mi se pare un risc prea mare, odata pusa pe vapor de vanzator gata, nu ii mai intereseaza, daca se pierde, daca se fura, cum se fura pe la noi prin vama... si desi costa 180 dolari, cine stie la ce costuri si taxe ajung cu romanii nostrii.

Asa ca mi-au facut alta oferta, CIF Henri Coanda airport, sa mi-o trimita cu avionul - 870 dolari, aici o sa intreb aceeasi chestie, ce taxe trebuie sa mai platesc aici, inafara de cei 24% ?

Nu este nicio diferenta daca alegi sa aduci prin Constanta sau prin Henri Coanda.
In primul rand vama nu o sa-ti fure nimic! Sincer mi se pare incredibil sa gandesti asa. Cum adica nu stii la ce taxe "ajungi cu romanii nostri"?!? Taxele sunt fixe , iar un comisionar vamal te poate lamuri inca dinainte ce costuri vei avea in vama.

In al doilea rand taxele de import, manevrare si comisionare vamala sunt aceleasi. Ba chiar in aeroport vor fi mai mari probabil.

#2339
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008
Nu o zic aiurea cand spun ca ma fura vama, pentru ca nu ar fi prima oara...

Colete desfacute, din care lipseau produse, colete disparute cu totul, am facut si reclamatii la politie, le-am facut degeaba...nimic.

Se fura ca in crang, zici ca-s colete lor, ce le face cu ochiu ramane la ei...

O sa contactez un comisionar vamal, sa vad la ce taxe ajung, mersi :)

#2340
craciunniku

craciunniku

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2015
Salut ,

Caut si eu o persoana cu care pot colabora si putem face o afacere prin care sa avem de castigat din ambele parti . Doresc sa incep o afacere in Germania cu produse aduse din China . Inca nu stiu nimic in legatura cu trasportul , dar cred ca prin DHL , acum depinde si de costuri si cat comision trebuie platit . Daca este cineva care a fost in China si face acest lucru rog sa ma contacteze prin e.mail :  [email protected]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate