Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radiografie dinti?

Automatizare usa cotet

Se stinge flacara la centrala

Smart LED Samsung 40KU6472
 Lame de buldozer vs lame Gillette

Garantie Samsung - dilema

Laptop Lenovo Tinkpad T420 nu mai...

Sfat achizitie laptop, buget apro...
 Renault Symbol 1.6 16V 2010 benzi...

Recomandare subwoofer

De unde stim cu adevarat cand a e...

Tragere la sorti optimi Liga camp...
 Comparatie rapiditate laptop vs d...

Startup-ul britanic Revolut a pri...

Receiver HD care se blocheaza

Achizitie laptop buget 1700 lei

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2754 replies to this topic

XrainX

XrainX

Active Member

• Grup: Senior Members
Am comandat un display de telefon de la un model chinezesc pe care nu îl găsisem pe Aliexpress. Toată tranzacția a fost OK, dar parcă nu era așa de scump shippingul.
După ce am primit displayul, totul în regulă, am descoperit că era și pe Aliexpress dar trebuia să caut după alți termeni. Dacă ar fi fost să dau timpul înapoi, tot de pe Aliexpress aș fi luat ca să nu stau cu emoții de la MisterTao, fiind prima cumpărătură de acolo. Dar nu a fost nicio problemă, MisteTao e serios.

Attached Files

Edited by XrainX, 18 January 2015 - 21:22.

Rosonero

Rosonero

Junior

• Grup: Junior Members
Mutumesc pentru raspunsuri si reply-urile rapide.  Posted Image

Edited by Rosonero, 18 January 2015 - 21:14.

abuzer

abuzer

Junior

In forumul asta, cine vrea sa dea drumu afaceri cu China, binevenit sa luati legatura cu mine. Am fost in Romania de 5 ani ca student, vorbesc ROMANESTE, cu sediu in Shanghai,
pr orice intrebari :mail dragonsyc2000@qq.com   wechat: dragonsyc2000

Edited by abuzer, 23 January 2015 - 08:05.

XrainX

XrainX

Active Member

abuzer, era mai bine dacă stăteai în Shenzen. Poate pentru țoale o fi mai bine în Shanghai, dar pentru electronice Shenzen e sursa.

Care e cea mai ieftină metodă de trimis ceva înapoi în China? Poșta Română? Știți ceva tarife sau vreun exemplu de al vostru, tracking number?

Edited by XrainX, 23 January 2015 - 09:41.

abuzer

abuzer

Junior

XrainX: Prietenii mei in Romania, trimite pachete prin posta romana, asa mi se pare. nu cred ca e foarte scump, depinde de ce trimiteti, infunctie de greutate.
de Shenzhen, vreti sa importati ceva din Shenzhen? Scrieti-mi si mie un mail, va rog, sa vb mai departe.  :) Numai bine.

toamna79

toamna79

Junior

Salut !
Sunt nou pe aici,dar si incepator in ceea ce priveste  importurile din China.
Ideea este urmatoarea si am nevoie de ajutor/ sfaturi. Am gasit un producator de jucarii ,am corespondat,mi-a facut o oferta corecta(din punctul meu de vedere).Cotatia de pret cuprinde transportul pana in portul din China, Este vorba de un container mare.
Am luat legatura cu una din firmele cu renume din Ro ( detine birou si in China ) ce se ocupa cu transportul si vama +tot te tine de port constanta.Problema este ca dupa ce am discutat pe mail(unde mi-a dat  oferta pentru transport si comision) ,telefonic si apoi fata in fata ,acum nu mai dau oamenii nici un  semn de viata cu toate ca urmatorul pas era sa facem contractul si apoi sa i-mi emita proforma . Venise cu propunerea ca importul sa se faca pe firma lor,cu toate ca am SRL  platitor de tva,am si EORI.
Ma puteti ajuta cu cateva firme din RO cu care sapot face operatiunile descrise mai sus ? Ma intereseaza firme cu care ati facut importuri ,nu doar sa fi citit pe net despre ele.
Multumesc !

warstanka

warstanka

Junior

• Grup: Members

View Posttoamna79, on 27 ianuarie 2015 - 22:03, said:

Salut !
Sunt nou pe aici,dar si incepator in ceea ce priveste  importurile din China.
Ideea este urmatoarea si am nevoie de ajutor/ sfaturi. Am gasit un producator de jucarii ,am corespondat,mi-a facut o oferta corecta(din punctul meu de vedere).Cotatia de pret cuprinde transportul pana in portul din China, Este vorba de un container mare.
Am luat legatura cu una din firmele cu renume din Ro ( detine birou si in China ) ce se ocupa cu transportul si vama +tot te tine de port constanta.Problema este ca dupa ce am discutat pe mail(unde mi-a dat  oferta pentru transport si comision) ,telefonic si apoi fata in fata ,acum nu mai dau oamenii nici un  semn de viata cu toate ca urmatorul pas era sa facem contractul si apoi sa i-mi emita proforma . Venise cu propunerea ca importul sa se faca pe firma lor,cu toate ca am SRL  platitor de tva,am si EORI.
Ma puteti ajuta cu cateva firme din RO cu care sapot face operatiunile descrise mai sus ? Ma intereseaza firme cu care ati facut importuri ,nu doar sa fi citit pe net despre ele.
Multumesc !

Salut.

Nu cred ca ai nevoie de  o firma care sa iti aranjeze trasportul. Fabrica in general iti poate rezolva trasportul pana in portul Constanta sau un port european la alegerea ta. Tot ce trebuie tu sa faci este sa platesti impozitele pe produs si sa iti rezolvi transportul din port pana la destinatie.

Nicu.S

Nicu.S

Junior

View PostXrainX, on 10 ianuarie 2015 - 12:09, said:

Deja la DHL se aplică acea taxă de garanție sau cum s-o numi și care este cam 56 lei (15$). Chiar dacă e un fel de garanție, se plătește de fiecare dată când primești ceva cu DHL și nu ți se dă nimic înapoi.
Acum nu știu dacă această taxă se aplică la oficiul vamal de la Poștă și când primești ceva cu China Post, de exemplu.

Dacă vrei să nu mai plătești această taxă trebuie să îți iei un număr EORI. Poți lua și pe persoană fizică, nu neapărat firmă (scrie acolo, nu vă contraziceți aiurea). Documentele necesare: probabil trebuie doar buletinul (CNP) și o cerere (citiți instrucțiunile de completare mai întâi). Acum nu știu dacă cererea trebuie dusă personal undeva sau ajunge doar completarea ei online. La unitatea vamală cred că se trece RODRVBU probabil pentru că DHL vine la București.

De unde stii ca DHL nu mai percepe acea taxa de 55 ron in cazul in care detii un numar eori ? Esti sigur de aceasta informatie ?

XrainX

XrainX

Active Member

*
POPULAR

Da, sunt sigur.

Procedura colet DHL pentru persoană fizică cu număr EORI

1. În cazul în care ai număr EORI (pe persoană fizică), vei parcurge următorii pași:
- să ai grijă ca chinezul să emită factura pe fiecare produs, să scrie ce este fiecare dintre ele să treacă inclusiv valoarea transportului! (vezi că nu prea ai cum să ai transport sub 30$ din China, așa că vezi ce scrie chinezul pe factură la transport). De obicei factura este atașată pachetului DHL, nu e necesar să o ai și tu.
- să ai dovada de plată fix pentru suma care este pe factură, să zicem un print de la Paypal sau un raport de tranzacție de la bancă. Ți-o cere DHL-ul
- când pleacă del la DHL China (Hong Kong) vei primi un telefon de la DHL prin care ți se va cere o adresă de mail
- o să primești un mail de la DHL cu factura de la chinez, atașată transportului, pe care tu va trebui să o traduci cu pixul doar în dreptul obiectelor din listă scriind ce e acolo, de exemplu sunglasses..... ochelari de soare. Apoi semnezi.
- să scanezi factura pe care ai tradus-o și semnat-o, în format digital și apoi să o trimiți înapoi la DHL. De obicei formatul e TIFF, dar cred că merge să trimiți și PDF
- DHL îți va trimite o înștiințare de plată, de obicei valoarea TVA a totalului facturii tale. Vezi că pe foaia aia scrie că ai nevoie de OP ștampilat. Banca îți ia vreo 25 lei să își ștampileze OP online și durata e cam de 3 zile. Dacă tu un trimiți actele în astea 3 zile la DHL vei începe să plătești taxă de magazinare de minim 90 lei, apoi crește zilnic cu câțiva lei, doar.
Attached File  Vasile Ion.pdf   93.56K   968 downloads
- plătește online la bancă, în contul trecut în documentul trimis pe mail de către agentul DHL. Downloadează tranzacția prin care ai plătit DHL-ului și trimite-o pe mail agentului DHL. Nu ai nevoie de nicio ștampilă, e un document oficial emis de o bancă. Că doar nu ai fii atât de cretin să falsifici un asemenea document pentru câțiva zeci de lei să intri la pușcărie.
- vei mai trimite și o copie a buletinului

Sfaturi ca să îți fie totul simplu:
- ai nevoie de multifuncțională care să poată xeroxa inclusiv de pe PC și să salvezi PDF
- să ai un internet banking cu banca ta, adică să poți plăti de acasă și tot de acasă să obții dovada de plată.
- nu te speria, e simplu, ai totul aici mură-n-gură.

2. Obținere număr EORI pe persoană fizică
Totul se face de acasă, inclusiv obținerea EORI, nu trebuie să mergi la niciun birou! Acest număr EORI este ROCNPULTAU.

Pentru a accesa aplicatia Java pt cererea nr EORI, va trebui sa folositi Internet Explorer (Windows) sau Firefox (Win, mac, Linux etc) + sa aveti instalata Java 6u25! Nu merge pe Chrome!

- Citește acel IMPORTANT de pe pagina de atribuire EORI pentru că acolo te învață pas cu pas cum să faci, l-am inclus în acest atașament, dar vezi că nu trebuie să citești tot, ci doar ceea ce te interesează.

https://www.customs....stem-informatic

Instructiuni Tehnice privind conectarea la sistemul informatic EORI-RO 2

Instructiuni privind accesul operatorilor economici la sistemul informatic EORI-RO 2

Attached File  ANEXA.OPERATORI.EORI.FINAL26.05.2014.doc   3.53MB   829 downloads

- Când completezi cererea online va trebui să alegi din lista de birouri vamale pe cel arondat ție și care este de genul D.R.A.O.V.  
De exemplu dacă stai în Agigea, nu trebuie să faci cererea către Vama din Agigea ci la D.R.A.O.V. Galați. Dacă nu știi unde aparții, sună unde crezi în lista asta
Attached File  Birouri vamale pentru atribuire EORI softpedia.pdf   59.79K   870 downloads
- Când ai început să completezi cererea online, notează-ți pe o hârtie ce număr de ordine* ai pe acolo, data, cererea, etc.
- Nu te stresa prea tare la completare pentru că dacă ai greșit ceva îți va apărea cu roșu unde ai greșit, te verifică sistemul după ce dai send.
Daca ai gresit ceva, exista la primul pas optiunea de modificare a cererii, dar e nevoie sa stii numarul cererii*!

Dacă îți dai seama după ce ai trimis cererea că chiar ai scris ceva greșit va trebui să suni undeva la vamă (customs.ro), ți se va face legătura cu un nene și pe baza CNP-ului dat de tine și se va șterge cererea din sistem. Rapid.

- După ce ai finalizat cererea, suni la regionala de vamă de care aparții și le spui că ai o cerere EORI, eventual le dai și numărul ei*. Îți vor spune să le-o trimiți pe mail, semnată. Va trebui să printezi acea cerere, să o semnezi, să o scanezi și să o trimiți la mailul biroului lor.
- Vei primi numărul într-o zi, două iar documentul final va arăta cam ăsta
Attached File  Numar EORI.jpg   78.52K   1119 downloads

Spor la treabă, e simplu. Mai mult mi-a luat mie să scriu aici. Nu uitați să apăsați butonul de like că pentru fiecare voi primi 100$ de la softpedia dar și câte o înjurătură de la DHL pentru că le e mai simplu să vă ia banii, cu mai puțină muncă.

Attached Files

Edited by Adm, 26 November 2018 - 15:31.
update 2018

Nicu.S

Nicu.S

Junior

In vederea facilitarii procesului de vamuire, DHL plateste in numele dumneavoastra drepturile vamale aferente importurilor, astfel incat coletul sa ajunga la dumneavostra in timpul cel mai scurt. Pentru acest serviciu aplicabil drepturilor vamale cu o valoare de peste 5€, DHL va percepe incepand cu 1 noiembrie 2014 un comision de minim 45 lei (fara TVA) sau 2% din valoarea datoriei vamale.

Am primit 3 colete din China si de fiecare data am platit suma de 55 ron. Un prieten a primit colet cumparat prin PFA cu nr EORI si el zice ca a platit suma de 55 ron. As vrea sa evit sa mai platesc aceasta suma la DHL si ma gandeam sa imi factureze chinezul pe II (intreprindere individuala) sa obtin EORI si sa nu mai platesc la DHL.

XrainX

XrainX

Active Member

Nu ai nevoie de niciun Î.I. Factura să vină pe numele tău, ai EORI (gratuit) pe numele tău, vei plăti pe numele tău. Ce sens are să îți complici firma pentru un pachet pe care ai dreptul să îl primești?
Prietenul ăla al tău cred că nu a putut prezenta toate actele, să zicem dovada transportului și a fost nevoit să recurgă la „ajutorul” DHL.

Ce sens are când iei ceva din China de 20$ valoare reală să plătești acei 56 lei? Dacă ai primi colet scump de sute și sute de dolari atunci merită să dai acei 55 lei. Vama oricum o plătești indiferent dacă dai acei bani sau nu.
Vezi că în postul precedent ai un Vasile Ion.pdf ca să vezi cum îți vine înștiințarea de plată.
Dacă primești un colet pe an poate merită să dai acei 56 de lei, dar dacă primești 10? Nu ar sta mai bine în buzunarele tale cei 560 de lei? Sau prin frigiderul tău sub formă de alimente? Sau vreo 50 de șaorma cu de toate?

Nicu.S

Nicu.S

Junior

Pentru un transport pe mare , aveti idee ce cheltuieli mai apar in Romania ? In afara de taxele vamale si tva pe marfa ?

altenfilter

altenfilter

Junior

View PostNicu.S, on 11 februarie 2015 - 11:21, said:

Pentru un transport pe mare , aveti idee ce cheltuieli mai apar in Romania ? In afara de taxele vamale si tva pe marfa ?

Depinde cu cine faci transportul: daca il trimite chinezul , este posibil sa ai costuri suplimentare ;
daca aranjezi de aici transportul sti toate cheltuielile dinainte.

Edited by altenfilter, 11 February 2015 - 11:27.

bogdan_world

bogdan_world

Active Member

Am o intrebare: Vreau sa import niste haine cam de 5000$, problema este ca acel producator trimite exclusiv prin tnt, dhl sau ups, iar taxele sunt enorme (3000$). In acesti bani sunt incluse si taxele vamale +tva sau mai achit pe langa cei 8000$ si 24% si taxe vamale?

altenfilter

altenfilter

Junior

Platesti in tara TV si TVA la valoarea facturii di import

bogdan_world

bogdan_world

Active Member

Daca firma nu are EORI nu pot ridicare Marfa? Exista vreo amenda?

mayday147

mayday147

Junior

View Postbogdan_world, on 12 februarie 2015 - 21:31, said:

Am o intrebare: Vreau sa import niste haine cam de 5000$, problema este ca acel producator trimite exclusiv prin tnt, dhl sau ups, iar taxele sunt enorme (3000$). In acesti bani sunt incluse si taxele vamale +tva sau mai achit pe langa cei 8000$ si 24% si taxe vamale?

Dar cine ti-a spus ca taxele sunt 3000$? Mi se pare exagerata suma asta. Taxele nu cred sa fie mai mari de 10% din valoarea facturii de import + valoare transport.

Referitor la EORI : nu poti face import fara acest cod. Nu exista nicio amenda, insa nu poti ridica marfa.
Codul EORI se obtine oricum foarte usor si se elibereaza in cel mult o zi.

altenfilter

altenfilter

Junior

Nu , dar vama se poate sa ceara mai multe detalii de la firma.Prin  EORI ei au acces la datele firmei. E mai simplu sa scoti EORI

Probabil 3000 $ il costa transportul cu DHL -ei percep cam 7 $ pe kg.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical. Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate