Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#163
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Poste_X_tas_Y_, on Mar 24 2007, 10:06, said:

Tu ori esti retardat ori esti retardat.

Parerea ta...
poate te uiti in oglinda...

#164
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
@ dani mois :
multumesc de raspuns.
o intrebare : cam care ar fi solutia de a aduce o cantitate mica 5 - 10 - 20 kg de ceai de acolo? curierat/paleti?
multumesc anticipat pentru raspuns.
bye!

Edited by DerVish, 25 March 2007 - 09:23.


#165
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostDani Mois, on Mar 18 2007, 22:28, said:

Nu o sa mai intru, credeam ca vreti sa invatati ceva de la mine, nu sa barfiti inutil intre voi...

Nu vrem sa invatam nimic de la tine. Lasa-ne, nu mai intra. Vrei sa facem un poll, sa votam?

#166
D1eHarD

D1eHarD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.12.2006
Domnule Dani Mois; din posturile tale eu trag o singura concluzie:

Tu esti foarte putin poate chiar deloc dispus sa ajuti  pe altii cu importuriile din china , tot ce vrei tu niste idei sau produse ce s-ar vinde aici la noi in Romania bine si tu sa le poti aduce aici sa le vinzi;
de aceea cred eu ca tu incerci sa convingi pe toata lumea ca produsele  din china sunt la o treime fata de aici si de calitate ;
de aceea ii ataci subtil pe ceilalti importatori (herlino) pentru ca cei cu idei  sa vina la tine ;
ii ceri detalii lui DerVish despre ceai pentru ca daca ar fi 10$ /g (adica profitabil) sa te bagi in afacere ;
te lauzi ca primesti oferte (nu zic ca nu primesti) pentru a te contacta mai multe persoane cu ideiile lor de import din china ;
asa as putea continua din toate posturiile tale
tu esti dispus sa importi PENTRU ALTII numai comenzi foarte foarte mari care numai mariile magazine s-ar permite si asta pentru ca la acele produse o sa-ti pui si tu un adaos in plus fata de cheltuieliile de cautare si transport.

PAREREA MEA

#167
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

View PostD1eHarD, on Mar 25 2007, 10:53, said:

PAREREA MEA

Foarte buna parere. Si as adauga, si la fel zic ca este doar o parere, ca dl. Dani Mois cam vorbeste din auzite.

#168
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
10$/g este pretul la altceva si este ilegal  ;)

#169
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View Postalien1835, on Mar 24 2007, 21:01, said:

Nu poti spune ce aduci tu din china ?
Mar interesa si pe mine niste generatoare eoliene de mica putere(500W).
Crezi ca ma poti ajuta?

Imi pare rau, nu sunt in domeniul asta.Nu ma pricep, si nu ma pot baga la asa ceva, sau sa iti zic ca pretul este sigurat cu 70 % mai ieftin ca la noi sau chestii din astea.
Prefer sa nu zic ce aduc eu din China, cu toate ca am mai purtat conversatii pe PM sau mess cu useri de pe forumul asta, si ne-am impartasit ideile si impresiile.

#170
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
@dervish

te costa foarte mult transportul la 20-30 de Kg de marfa din China in Ro cu un curier rapid.Cel mai probabil te costa de 2 ori mai mult ca si ceaiul.Eu cand am fost in China si mi-am trimis un colet acasa, la aprox. 28 de Kg m-a taxat DHL-ul echivalentul la 400 de euro.

#171
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View PostDani Mois, on Mar 24 2007, 23:39, said:

Ce sa fac, nu sunt perfect...

Rulajul e important, ca nu poti aduce 3 perechi de pantofi si sa ai si profit, dar nici treaba cu adaosul de 10% -15% nu prea e credibila, fiind valabila doar la foarte putine produse (exact cele spre care te-ai orientat tu).

Cred ca 99% din ofertele de acolo sunt la o treime din pretul pietei de aici.

Cei care nu cred pot sa intrebe, putem da exemple. Din care sa reiasa pretul de acolo si cel de aici.


Ca sa pot fi competitiv pe piata din Ro cu produsele pe care le duc, asta e adaosul pe care mi-l pot pune.Dupa cum spuneam, cheia e in rulaj la afacerea mea.Daca rulezi un anumit volum de marfa, poti sa faci un castig decent cu adaos mic.

#172
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
@herlino: multumesc!
vezi cumva o solutie pentru ce am eu nevoie? (5 la 20 kg de ceai verde din tipul acela)

Edited by DerVish, 25 March 2007 - 19:11.


#173
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Contacteaza firma respectiva si zi-le ca ai vrea niste mostre, pe care le platesti, normal, si sa iti zica ceva despre costul transportului.
Vezi ca la asa ceva iti trebuie documente de origine, calitate, sanitar-veterinare, etc, platesti vama daca exista, TVA.
In principiu, la prima vedere, nu se renteaza sa aduci asa cantitate mica.
Intreaba-i daca au clienti pe Europa la produsele lor, si daca pot sa iti dea un sfat de unde sa le cumperi mai aproape de Ro.

#174
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostDerVish, on Mar 25 2007, 10:22, said:

@ dani mois :
multumesc de raspuns.
o intrebare : cam care ar fi solutia de a aduce o cantitate mica 5 - 10 - 20 kg de ceai de acolo? curierat/paleti?
multumesc anticipat pentru raspuns.
bye!

Mi-ai multumit, deci sunt obligat sa si raspund... Adusul e simplu, suna la UPS si cere serviciul ala ieftin, expedited. Te va cost 150-200 euro sau asa ceva.

Nu adusul e problema... ci gasitul, increderea in cei de acolo. Si plata anticipata facuta unor firme pe care nu le-ai verificat.

#175
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Poste_X_tas_Y_, on Mar 25 2007, 10:49, said:

Nu vrem sa invatam nimic de la tine. Lasa-ne, nu mai intra. Vrei sa facem un poll, sa votam?

Tu oricum nu ai ce invatza de la mine. Sau nu ti-ar folosi la nimic.

#176
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postherlino, on Mar 25 2007, 18:23, said:

@dervish

te costa foarte mult transportul la 20-30 de Kg de marfa din China in Ro cu un curier rapid.Cel mai probabil te costa de 2 ori mai mult ca si ceaiul.Eu cand am fost in China si mi-am trimis un colet acasa, la aprox. 28 de Kg m-a taxat DHL-ul echivalentul la 400 de euro.

La UPS era 308 euro + 9% taxa comb. = 335 euro

dar poate ceaiul e scump...  sau are adaos mare.

#177
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postherlino, on Mar 25 2007, 18:32, said:

Ca sa pot fi competitiv pe piata din Ro cu produsele pe care le duc, asta e adaosul pe care mi-l pot pune.Dupa cum spuneam, cheia e in rulaj la afacerea mea.Daca rulezi un anumit volum de marfa, poti sa faci un castig decent cu adaos mic.

Eu am cumparat ani de zile marfa de la importatori "cu adaos mic", de 5%, ca sa constat ca in China marfa era de 2-3 ori mai ieftina...

#178
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostD1eHarD, on Mar 25 2007, 10:53, said:

Domnule Dani Mois; din posturile tale eu trag o singura concluzie:

Tu esti foarte putin poate chiar deloc dispus sa ajuti  pe altii cu importuriile din china , tot ce vrei tu niste idei sau produse ce s-ar vinde aici la noi in Romania bine si tu sa le poti aduce aici sa le vinzi;
de aceea cred eu ca tu incerci sa convingi pe toata lumea ca produsele  din china sunt la o treime fata de aici si de calitate ;
de aceea ii ataci subtil pe ceilalti importatori (herlino) pentru ca cei cu idei  sa vina la tine ;
ii ceri detalii lui DerVish despre ceai pentru ca daca ar fi 10$ /g (adica profitabil) sa te bagi in afacere ;
te lauzi ca primesti oferte (nu zic ca nu primesti) pentru a te contacta mai multe persoane cu ideiile lor de import din china ;
asa as putea continua din toate posturiile tale
tu esti dispus sa importi PENTRU ALTII numai comenzi foarte foarte mari care numai mariile magazine s-ar permite si asta pentru ca la acele produse o sa-ti pui si tu un adaos in plus fata de cheltuieliile de cautare si transport.

PAREREA MEA

Regret sa va dezamagesc, dar chiar asa e. Spre rusinea mea eu vand marfa si din asta traiesc. Sunt un profitor, si regret asta. La pensie o sa fac numai acte de binefacere, si o sa dau gratuit toate secretele mele tuturor celor de pe forum, iar banii o sa mi-i donez saracilor.

Dar deocamdata ...

#179
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postalex2750, on Mar 25 2007, 11:15, said:

Foarte buna parere. Si as adauga, si la fel zic ca este doar o parere, ca dl. Dani Mois cam vorbeste din auzite.


Curand am mai angajat o ramanca din Shanghai, am deja o echipa serioasa acolo, care munceste serios... maine mai fac plati de cateva mii de USD... iar tu stai pe forum si iti dai cu parerea... si apoi te simti complexat...


Apuca-te de import si tu...

#180
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostDerVish, on Mar 24 2007, 08:58, said:

pentru dani mois:
iti dau o comanda ferma de 5 kg ceai verde gunpowder, ca in link:

http://greentea.en.a...r_Tea_3505.html

am incercat sa te contactez si pe yahoo mess, dar se pare ca nu merge.
ymess id: knibolo.
sper sa ne mai auzim, cu preturi, termene, etc

ok, bye!
asta e al doilea post cu subiectul asta.
iti faci timp eventual si mai si raspunzi, pliz-pliz-pritttipliz?


Hai sa iti mai dau o informatie:

Firma de la care vrei tu sa cumperi ceaiul este un birou inchiriat la etajul 3 al unui bloc, si tripleaza pretul la ceai. Cauta producatorul mai intai, apoi incepe sa cumperi. China e plina de re-re-re-selleri care mai intai iau avans, apoi incearca sa iti cumpere produsul.

Poti testa intr-un singur fel: zi-i ca mergi in vizita (sau plateste-mi mie sa merg sa vad fabrica - nu personal, desigur), iar daca dau din colt in colt si isi amintesc ca sunt ocupati, vei incepe sa banuiesti cu cine ai de-a face.

Alibaba e raiul "traderilor" si al firmelor fntoma, producatorii seriosi nu au site in engleza si nu platesc la ali-baba...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate