Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Recomandare steadycam

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
dinu0317

dinu0317

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2009
buna mar interesa sa cumpar un steadiacam merlin daca are cineva de vanzare sau mar putea ajuta cu niste informatii despre el..... adresa mea este  [email protected]

#20
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
pretul mic de la glidecam fara vesta si brat e calu` troian in curtea operatorilor. dupa ce vezi ca iti ies niste imagini f reusite, dar nu ai multa continuitate, fiindca nu te tin puterile sa il manuiesti cursiv mai mult de un minut, te simti nevoit, daca nu ai 50 in brat, sa iti cumperi vesta si bratul care nu sunt atat de ieftine.
pe de alta parte, merlinul e cel mai usor sistem steadicam, iar rezistenta la efort e mai mare, fiindca mana este chiar sub centrul de greutate al camerei. miscarile sunt fluide odata ce a fost echilibrat(destul de greu se face asta), dar nu poti sa o iei la fuga cu el, de ex.
am avut merlin, iar acum am un glidecam 4000. mi s-a parut f obositor sa folosesc acest dispozitiv cu xha1 cu wide pe el, din pricina greutatii si al monitorului miiiic de pe camera. de aceea imi aduce un prieten din state un smooth shooter, care s-ar putea sa ma rupa de spate, caci asta e un alt inconvenient al steadicamului, insa folosit cu masura, cred ca va merita investitia.

Edited by Zenus, 22 January 2009 - 19:47.


#21
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Eu am reusit sa construiesc un stedy si acum lucru de zor la vesta. Daca cineva a reusit sa construiasca pina acum un sistem complet ar fi bine sa ne unim puterile pote reusim sa realizam ceva.

Edited by PUIU, 22 January 2009 - 20:32.


#22
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Atasez si o poza cu stedy. Nu a mai incercat nimeni sa realizeze un stedy?  :huh:

Attached Files


Edited by PUIU, 24 January 2009 - 09:30.


#23
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
wow. arata mai bine decat glidecam. unde ai gasit materialele? care sunt costurile de productie?

#24
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Nu vreau sa fiu rautacios, dar ... in primul rand trebuie sa ne gandim unde folosim steadycam-ul, nunta, clipuri ...deci de castigat. In momentul in care chiar vrei sa il folosesti, costurile clientului sunt mai ridicate, corect?  Pai si atunci, de ce ne cramponam la 540 euro  AICI? Chiar imi place, multi si-au permis FX1 ( ~ 2500 euro) pentru nunti, sau mai stiu eu ce...dar cand e vb de ceva accesorii profi, pentru imbunatatirea imaginii, se apuca sa le faca din bucati, si vezi la sfarsit ca nu e ceea ce ai vrut sa iasa initial. Sunt convins ca pentru 80% de aici, banii astia reprezinta prima nunta, iar daca nu ... pentru ce stabilizator? Dispozitivul e foarte bun, atata timp cat ai unde si merita folosit ( deoarece e greu de folosit si mai ales obositor + in timp nu face bine organismului). In concluzie, sa ma apuc sa il fac , muncesc 1 luna, pile, relatii...munca fizica, nervi...ca la sfarsit sa imi iasa un "dracusor" de 500 euro, nu merita. Eu am incercat acelasi lucru cu o macara acum ceva ani in urma Constructie MACARA VIDEO, mi-a iesit ceva, dar....multa munca..si nu merita. Am strans bani, am cumparat una din fabrica, si uite asa am scapat de stress. Banii s-au recuperat, deoarece nu folosesc macaraua, doar sa ii arat vecinei de la et.2, ca o filmez pe geam. In momentul in care vrei sa devii profi, lucrezi cu scule profi. In momentul in care v-ati apucat de meseria asta, trebuie investit. Miane ..poimanine aud aca...decat sa cumpar un obiectiv de 1300 euro, ne cumparam lentile, si il fabricam.

Quote

Eu am reusit sa construiesc un stedy
Daca arunc o privire, unele accesorii nu prea sunt construite. Cred ca mai exact trebuia spus "Eu am reusit sa montez un steady" (steady  =  nu mișca)
Sper sa ma convingi ca e "construit" ... la freza, strung, polizor, sudura, vopsire ... (asta inseamna pentru mine constructie).
Mult succes in constructie, si astept rezultatele + costurile finale (incluzand timpul de fabricare) ... si imi retrag cuvintele :console: .

Edited by Vlad237, 24 January 2009 - 15:30.


#25
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Am posibilitatea sa-l construiesc pt. ca am strung ,freza. Singurele piese cumparate sunt rulmentii si placuta neagra pe care e montata camera (e de la un suport de umar). Daca trebuie pot sa pun un demo video, eu cred ca i-si face destul de bine treaba.Sunt de acord ca folosindu-l o sa cistig un ban cu el dar sunt mai multumit sufleteste stiind ca e facut de mine. :)

Edited by PUIU, 24 January 2009 - 19:47.


#26
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
sper sa-ti fie de folos, chiar daca nu mi-ai raspuns la intrebare! cred in artizanatele astea fiinsca am 2 colegi la tv care, vazand glidecamul, ai zis ca pot face ceva mult mai stabil si mai bun!

#27
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Pina acum m-a costat aproximativ 200 ron (rulmentii 27 buc, textolitul, arcuri si alte materiale) si apoximativ 1 saptamina de lucru dupa servici. Stedy are 5 rulmentii ceilalti 22 sunt la cele doua brate de supensie.

Edited by PUIU, 25 January 2009 - 10:26.


#28
-jc-

-jc-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.01.2009

View PostPUIU, on Jan 25 2009, 10:23, said:

Pina acum m-a costat aproximativ 200 ron (rulmentii 27 buc, textolitul, arcuri si alte materiale) si apoximativ 1 saptamina de lucru dupa servici. Stedy are 5 rulmentii ceilalti 22 sunt la cele doua brate de supensie.

Am dori sa vedem si ceva rezultate cu steady-ul realizat de tine...Un clip ceva..?
Sunt interesat si eu sa achizitionam ceva model de steady, a lucrat cineva cu Flycam?? Care ar fi partile slabe, in comparatie cu Glidecam sau Merlin..?

#29
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Mai am un pic de lucru la vesta si apoi pot sa fac un test complet. :rolleyes:

Attached Files

  • Attached File  arm.jpg   156.71K   215 downloads


#30
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
grozav! sper sa iti vei vinde produsele si noua!

#31
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Am ajuns deja la retusuri mai trebuie un pic de vopsea si e gata :D

Attached Files



#32
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostPUIU, on Feb 12 2009, 20:20, said:

Am ajuns deja la retusuri mai trebuie un pic de vopsea si e gata :D


Arată super chiar mai bine decît alea de firmă. Am văzut mai sus că ai folosit 27 de rulmenți !!!!!.  :w00t:
Unde ? la fiecare articulație ?  De curiozitate cînd termini tot să ne spui greutatea totală cu tot cu vestă.
Și cît ai cheltuit în total.

#33
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Stedi    3kg cu tot cu greutati(fara camera)
vesta  1.4 kg
bratele 2.8 kg
toata afacerea m-a ajuns aproximativ 500 roni. fara unele piese pe care le-am avut si nu a fost necesar sa le cumpar. ;)

#34
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
ne vinzi una cu 1000 ron?

#35
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
La cita munca este la el poate pe la 2000 ron  :rolleyes:

#36
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostPUIU, on Feb 13 2009, 21:49, said:

La cita munca este la el poate pe la 2000 ron  :rolleyes:

Să vedem una pusă pe purtător.
Pui pe cineva să te filmeze să vedem cum se mișcă plus o bucată de test să vedem efectul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate