Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Internet UPC Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#91
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Adica sa te astepti la martie-aprilie :D

#92
ion.cu.carutza

ion.cu.carutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.11.2005
problema mea era ca dupa rezilerea contractului, eu fostul abonat eram un nimeni ... adica nu as fi un posibil client .. ci eram un non client... pentru 3 luni.... urit.... mi se parea normal sa ma convinga sa nu reziliez contractul ...

#93
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
acelasi lucru astept si eu. reteaua RDS e facuta dar numai prin decembrie (CICA) o sa pot sa semnez un contract.... :|

#94
mig

mig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.05.2003

 ion.cu.carutza, on Oct 8 2007, 13:27, said:

am vrut sa trec de la internet UPC standard (in prezent) la UPC medium... intradevar nu se poate... trecerea se va face in decembrie...
dar daca reziliez contractul cu ei ?....
raspunsul e ca 3 luni de zile nu mai am voie la nici un contract cu UPC....
deci va dati seama cam cum sta cu monopulul si cu concurenta....
dar sunt ferm convins ca in urmatorii ani se vor purta altfel....

raspunsul e al unei domnisoare care face contractele pentru internet..... habar n-are de ISP, router sau modem... de fapt stia ca modemul ii un fel de decodor tv cablu da pentru internet.... :))
raspunsul domnsoarei e gresit.
iti poti face contract, dar nu la oferta.

#95
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 Marius Deac, on Oct 2 2007, 20:54, said:

Si eu plec de la UPC. Am abonamentul de 3Mb si imi merge cam la 200k. Am sunat la ei dar parca sunt batuti cu bota angajatii. Imi spune ca nu e garantat 3Mb. Eu ii spun ca ok, inteleg ca nu merge la 100% dar nici sub 10% din viteza nu mi se pare normal. Si nici nu ma prea dau pe torente sau dc. Niste magari!
aveti grija ca 1 Mbps  ~ 1000 impartit la 8 = 125 KB/s
deci la 3 Mbps ~375 KB/s maxim....

#96
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
deci pana la urma oare merita sa trec la UPC cluj? ...eu momentan sunt la viteza de download 756 kbps ~ 94KB si de upload la 256 kbps...si platesc 25 ron...(ii o retea de cartier)...ce e nasol e ca am ip fals(gen 192.168.XXX)...
...de la UPC care tip de abon merita cel prin retea(parca metropolitan ii zice) sau cel cu modem in custodie?care pica mai des...pt ambele am inteles ca se ofera IP Real nu?
mie mai mult pt IP real oferit  mi-ar trebui pt remote...
astept inca pareri:)

#97
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005

 bujuu, on Oct 10 2007, 09:45, said:

deci pana la urma oare merita sa trec la UPC cluj? ...eu momentan sunt la viteza de download 756 kbps ~ 94KB si de upload la 256 kbps...si platesc 25 ron...(ii o retea de cartier)...ce e nasol e ca am ip fals(gen 192.168.XXX)...
...de la UPC care tip de abon merita cel prin retea(parca metropolitan ii zice) sau cel cu modem in custodie?care pica mai des...pt ambele am inteles ca se ofera IP Real nu?
mie mai mult pt IP real oferit  mi-ar trebui pt remote...
astept inca pareri:)


Nu e un ip fals ala de ai tu , e un ip al retelei de cartieri ( intern ) , iar toata lumea iese in extern prin acelasi ip. Pt remote poti folosi www.logmein.com

#98
sergiu13x

sergiu13x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.12.2006

 bujuu, on Oct 10 2007, 09:45, said:

deci pana la urma oare merita sa trec la UPC cluj? ...eu momentan sunt la viteza de download 756 kbps ~ 94KB si de upload la 256 kbps...si platesc 25 ron...(ii o retea de cartier)...ce e nasol e ca am ip fals(gen 192.168.XXX)...
...de la UPC care tip de abon merita cel prin retea(parca metropolitan ii zice) sau cel cu modem in custodie?care pica mai des...pt ambele am inteles ca se ofera IP Real nu?
mie mai mult pt IP real oferit  mi-ar trebui pt remote...
astept inca pareri:)
Am parcurs topicul sa vad ce pareri are lumea. Eu personal sunt pe UPC Metropolitan (fosta IT4WEB), deci in retea metro. Am abonament de 10 euro, si viteze de download de pe net/torrenti/DC de pina la 400kb in vreme buna, constant undeva in jur la 240Kb. In contract era 512Kb inainte de marirea  benzii, acum nu stiu cat e... Ip real bineinteles, si nu dinamic.

Nu am probleme cu limitare la torrenti si DC pe Metro. Din hubul propriu(fostul IT4Web) aduc de pe retea cu 4Mb in medie, deci merge super. E adevarat ca mai pica reteaua o data la 1-2 luni, dar destul de putin tine. Locatie - Manastur/Moldoveanu.

Pentru cei care au posibilitate, ii sfatuiesc sa se aboneze la UPC Metro - dar aici am o intrebare pentru cine stie: Se mai fac contracte pentru UPC Metro? Sau nu mai are UPC interes in retea ci mai mult pentru UPC Cable?

Edited by sergiu13x, 10 October 2007 - 09:53.


#99
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
sergiu13x, UPC Metro asta are un site ceva?! Pe factura ce iti apare, denumirea fostei firme sau UPC Metro?

Edited by MasterC, 10 October 2007 - 16:10.


#100
qqq31

qqq31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.04.2007

 MasterC, on Oct 10 2007, 17:10, said:

sergiu13x, UPC Metro asta are un site ceva?! Pe factura ce iti apare, denumirea fostei firme sau UPC Metro?

Nu e nici un UPC metro , asa ii zice el doar. E o firma din cluj de net care a fost achizitionata de UPC , iar firma in sine avea facuta reteaua metro prin diferite cartiere, acum doar apare sigla UPC pe contract ,nimic mai mult. Nu e UPC metro  :lol:

#101
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
azi am resetat modemul de cel putin 3 ori in 2 ore. parca e o chestie intentionata. inteleg ca au probleme mari cu nodurile ca tot orasu e plin de ei dar sa te apuci sa promiti 10, 20 mbit e chiar prosteala pe fata in conditiile in care toata reteaua e facuta cu porcarii de prin china si ce o ramas de la vechiul astral.  oare asa isi trateaza upc/u si clientii din alte tari?

#102
Wyskyman

Wyskyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.03.2004
Salutare tuturor!!!

Eu sant abonat UPC de prin octombrie 2006 si is multumit de serviciile lor... in mare parte. Singura chestie ce-mi sta in gat este ca m-au obligat sa fac abonament la tv cablu (bazic) ca sa am internet. In zona in care stau eu nu am alta varianta, inafara de zapp sau vodafone mobile internet.

In legatura cu torrentele, eu personal nu am avut nici o problema de transfer, am un ab de 3Mb/sec.... viteza variaza intre 250-350kB/sec.


Bafta!

Attached Files



#103
qqq31

qqq31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.04.2007
lol, Piratebay  :rolleyes:   Daca erai in state deja batea RIAA la usa  :naughty:

#104
eStatic

eStatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 02.12.2003
Si eu am fost foarte multumit de UPC pana cand s-a DUS DRACULUI totul. Am fost upgradat de la 512 la nu stiu cat si dupa la 3 Mbps. A mers bine o perioada dar acum dupa-masa si seara sta pe 10% din 3 Mbps. I-am sunat de mai mult ori, de fiecare data incep sa spuna ca-mi verifica modemul, ca dau regenerari si dupa ce tot asa merge, zic IN SFARSIT ca stiu ca au o problema dar ca nu pot sa-mi zica daca si cand se rezolva. Vad ca au bagat noi abonamente, de 1, 10 si 20 Mbps... lucru care ma face sa rad amar. Daca nici macar 3 Mbps nu sunt in stare sa-ti ofere, cum sa ofere 20 Mbps?

Pacat, pana acum am avut numai cuvinte de lauda la ei DAR acum imi vine sa-i injur in fiecare seara. Mi se par penibili...

Edited by eStatic, 14 October 2007 - 18:30.


#105
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 pstefan, on Oct 10 2007, 10:15, said:

Nu e un ip fals ala de ai tu , e un ip al retelei de cartieri ( intern ) , iar toata lumea iese in extern prin acelasi ip. Pt remote poti folosi www.logmein.com
pai eu ip fals ii spun celui intern gen 192....,10....,172......
eu vreau ip real pt iesit pe extern da sa fie alocat doar mie...

#106
iLLuSioN_x

iLLuSioN_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.12.2004
Sunt abonat UPC Cluj cam de o saptamana.
Problema mea majora este ca traficul peer-to-peer [DC++/Torrent] este EFECTIV limitat de la ei. Limita variaza in functie de perioada a zilei, de la 30kB/s pana la 110kB/s. De pe siteuri si speedtestere merge cu 400kB/s. Am abonament Middle (<10mbps ~ 1,1 mBps)
Va asigur ca nu gresesc si sunt convins de aceasta limitare.
Mai aveti careva asemenea probleme sau sunteti constienti de situatie?

#107
qqq31

qqq31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.04.2007

 iLLuSioN_x, on Oct 15 2007, 20:34, said:

Sunt abonat UPC Cluj cam de o saptamana.
Problema mea majora este ca traficul peer-to-peer [DC++/Torrent] este EFECTIV limitat de la ei. Limita variaza in functie de perioada a zilei, de la 30kB/s pana la 110kB/s. De pe siteuri si speedtestere merge cu 400kB/s. Am abonament Middle (<10mbps ~ 1,1 mBps)
Va asigur ca nu gresesc si sunt convins de aceasta limitare.
Mai aveti careva asemenea probleme sau sunteti constienti de situatie?

pai noi ce tot vorbim aici de luni de zile  :D  asa e mai peste tot din pacate.

#108
iLLuSioN_x

iLLuSioN_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.12.2004
Serios? Si stiti careva daca e pe termen definit sau nu? Merita sa platesc clauza de reziliere sau sa astept?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate