Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Ce reprezinta pin-ul "illumination" la mufa unui cd auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stasi

stasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.09.2002
am montat cd-ul (blaupunkt) pe mashina, merge frumos, insa parca e prea slab luminat...abia se vede ce scrie pe display... si e noapte... ziua banuiesc ca nu se vede nimic.... exista la mufa din spate pin-ul "illumination"... dar nu stiu pt ce e... manualul gasit pe net e doar in germana... nu ma aranjeaza... stie cineva ce e cu acel pin? atasez si-o poza cu schema gasita...este vorba de pin-ul 6...

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in mod normal, cand se aprinde pozitia, iluminatul afisajului scade in intensitate pentru a nu deranja in timpul condusului... taie firul de la pinul 6 si izoleaza-l si nu ar mai trebui sa ai probleme... ;)

#3
stasi

stasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.09.2002
pai nu prea am ce taia, pt ca nici nu l-am pus... am pus acum 10 minute 12V pe el, intensitatea ramane aceeasi...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am zis cam ce ar putea fi.. si la multe casetofoane am vazut pini din aia magici :)

#5
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
decat dau si eu cu parerea ..
e posibil ca acel fir sa trebuieasc atasat undeva .... ma rog sa-ti citeasca intensitatea displaiului' de la masina ( cele cu variator de intensitate) si sa procedeze si el in consecinta (adica sa creasca sau sa scada in functie de cum variezi tu bordul) ... dar este numai o parere ... chiar nu sant sigur daca e asa ceva ... asu daca exista
la unele modele poti sa reglezi intensitatea din ceva reglaje ... citeste atent cartea tehnica a produsului ..si vezi daca nu din apaasrea unor taste nu poti face sa "staluceasca" mai tare
E doar o opinie neavizata ...

#6
stasi

stasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.09.2002
se pare ca mai mult decat imi lumineaza acum, nu se prea poate... daca pun intre 6 si 12 volti, intensitatea display-ului variaza.... daca las liber pin-ul respectiv e ca si cum pun 12V pe el... e aceeasi intensitate... cred ca sunt eu mai pretentios... bine ca suna frumos... deja m-am obisnuit cu display-ul... multumesc pt sugestii...

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
man, nu mai bagate multi de-alde 12V pe el (el fiind pinul respectiv), ca nu shtii ce circuit super sensibil la 40-50 mV are si se duce dracului cu totul ...

in principiu ar trebui sa fie ce a spus IonutB in primul post ... numai sa suporte si masina asa ceva (eu am chestia respectiva la ceasul electronic ... cand aprind pozitie - sau mai mult - scade mult intensitatea la ceas ... pentru a nu deranja pe timp de noapte ...

#8
stasi

stasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.09.2002
l-am lasat liber, ca m-am chinuit destul cu el... l-am scos (firul), adica l-am prelungit, si l-am lasat izolat, poate voi avea o revelatie candva si sa nu fiu nevoit sa scot din nou tot cd-ul ca sa dau de el...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate