Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte
 

Am nevoie de firma pentru asa ceva?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Vreau sa fac un site cu ajutorul caruia sa vand soft pe net. Insa nu stiu daca am nevoie de SRL pentru banii care vor veni ,sa speram, :unsure:  , pentru a-i justifica . Sau am nevoie doar de un cont in banca si atat...
Stiu ca pentru un shop online trebuie asa ceva, insa ei au marfa fizica, pe cand eu nu detin asa ceva, doar softul care si el va fi downloadat, nu trimis pe vreun format







:confused: :cigar: :wacko: :mellow:

Editat de Leaveu, 08 ianuarie 2007 - 15:17.


#2
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Iti trebuie firma, pentru ca vei fi nevoit sa emiti facturi, sa platesti impozite...etc

#3
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Mersi pentru raspunsuri. :coolspeak:
Dar factura paote fi pe format online? Daca cineva din alta tara, sau alt oras doreste factura pe softul cumparat, cum o sa o pot emite?
Stiu ca facturile sunt documente cu regim special si au insemnele firmei respective, ele fiind unice in toata tara,datorita seriilor inscrise pe ele.
Pot sa fac o factura in format digital, sau trebuie sa la ridic de la ministerul de finante?




:smoke: :scratchchin: :(

Editat de Leaveu, 08 ianuarie 2007 - 20:57.


#4
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Vor fi impozitate veniturile pe firma?
Cat mai este impozitul?
16%? Cat este cel unic?

Editat de Leaveu, 08 ianuarie 2007 - 21:01.


#5
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.126
  • Înscris: 24.08.2005
Facturile trebuie emise pe hartie. Dupa ce cumpara produsul, trebuie sa ii trimiti factura prin posta. Firmele de webhosting asa fac. Impozitul este 16% din profit, sau x% din rulaj (nu stiu exact cat)

#6
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
3% este cel pe rulaje daca nu ma insel.
Insa daca este o firma din Franta sa zicem, sau din state, si doreste facura...
Cum as putea sa fac?







:cigar:

#7
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.126
  • Înscris: 24.08.2005
Pai altceva decat sa i-o trimiti prin posta nu prea ai ce face. Poti sa calculezi pretul produsului in functie de destinatia facturii, eventual mai mare putin daca vor sa primeasca factura mai repede

#8
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Da este o idee buna.......ms

#9
mickyyyy

mickyyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 11.08.2005
buna!
pentru inceput dc nu esti sigur de profitabilitatea site-ului ai putea sa incerci o perioada fara firma...numai sa nu-ti ceara clientii bonuri sau chitante pt banii pe care ii platesc...o problema ar putea interveni dc clientii nu sunt multumiti de calitatea produselor sau e nevoie de garantie...etc.
pe de alta parte dc printre clienti ai putea avea si persoane juridice, pt ca acestia sa isi deduca cheltuielile cu produsele cumparate de la tine trebuie ca tu sa emiti facturi pe numele lor
impozitul pe veniturile microintreprinderilor este de cf noului cod fiscal 2%Xcifra de afaceri dar veniturile tale nu trebuie sa depaseasca 100.000 euro/an si sa trebuie sa ai intre 1-9 angajati
impozitul pe profit este de 16% aplicat asa cum reiese din nume asupra profitului... dc mai ai nevoie de alte informatii legate de asta te pot ajuta....si eu intentionez sa deschid un magazin on-line :notangel:

#10
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.126
  • Înscris: 24.08.2005
Mai apar probleme pe persoana fizica si daca mai ai de incheiat contracte cu clientii, reprezentand service sau update. Ar trebui sa iti faci un calcul sa vezi ce target ai, ce aduci nou de piata, si in c at timp iti amortizezi investitiile.

#11
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 27.07.2006
la inceput nu iti trebuie firma, vei vinde prin third party (doar in afara, 2checkout, digital river, etc) care emite factura in locul tau, deoarece ei vand si ei incaseaza bani, ideea e ca odata ce third party-ul iti vireaza bani in contul tau minus comisionul lor de vanzare ai putea sa te trezesti cu vizite de la fisc

#12
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Stie cineva pagina celor de la finante?
Ma intereseza in special legislatia afacerilor pe internet, daca este definitivata pentru tara noastra




:cigar:

#13
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 05.06.2003
Sunt multe de spus aici. In primul rind, softul e facut de tine? Daca da, e OK sa-l vinzi si afara. Daca nu e facut de tine si nu e facut nici in Romania, s-ar putea sa incalci niste drepturi de distributie prin vinzarea in alta tara. Vinzarea in afara se face fara TVA, facturile trebuie taiate si cel putin trimise pe fax catre client. Daca imi dai mai multe info pe pm, o sa-ti dau un link unde poti afla tot ce te intereseaza despre legislatia in vigoare (ce te intereseaza pe tine e de fapt Codul Fiscal).

#14
BogdanA.

BogdanA.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.12.2006
e suficient un PFA
si eu am venituri de 5000 euro pe an de pe urma unei afaceri pe internet si a fost suficient un PFA

#15
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Da, e facut de mine.
Vreau sa-l inregistrez sa am drepturi pe autor pe el. :cigar:  pentru ca altfel nu are rost.
Nu este vreo problema daca e sa trimit facturile prin fax? Pentru ca nu vor fi cele originale, iar la contabilitatea firmei respective ii vor trebui actele in original.
Apropo nu cred ca este nevoie de casa de marcat pentru a scoate bonuri fiscale.E de ajuns un chitantier?
Pe PFA nu trebuie sa am documente cu regim special?( aici ma refer la facturier, chitantier,....)
Cred ca sunt asemenea acte si pentru PFA....
Daca va folosi cineva softul fara sa fie cumparat de pe site, poate fi dat in judecata?
Bineinteles ca vor fi puse avertismente in legatura cu drepturile de autor, si consecintele folosirii fara acordul emitentului programului.


:scratchchin:

#16
Naamah

Naamah

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2007
Dragule, esti intr-o mare dilema. Am inteles ca incepand cu anul asta PFA se vor ocupa numai de prestari servicii - deci nu si comert. Apoi, si PFA are nevoie de formulare tipizate. Cel mai bine ai face sa te duci frumos la un consilier sa ii dai un onorariu si omu sa iti zica ce sa faci. Poate ti se va parea mult, dar, fata de amenzile date de garda financiara, onorariul e cel mult o gluma. Si mai stiu ca ministerul de finante avea la un moment dat un soft pentru diverse chestii "digitale", poate si pentru facturi. Intereseaza-te si de asta. Si cand vei face SRL - ca pana la urma asta e cel mai sanatos - opteaza pentru varianta 3% pe cifra de afaceri daca anticipezi ca nu vei avea cheltuieli pe firma (ca vei plati 3% si pe ce cheltui nu numai pe ce castigi) si pentru 16% pe profit daca vei avea cheltuilei mari cu webhosting, transportul produsului la client, etc.

#17
Naamah

Naamah

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2007
Iar uit ceva. Vezi daca poti incadra vanzarea softului respectiv la capitolul vanzarea drepturilor de autor. Ai putea face o intrebare in acest sens la ORDA. Pe drepturile de autor se plateste doar 10% impozit.

#18
dickitt

dickitt

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 26.07.2006
salut la toti,

as dori sa intreb si eu ca am vazut ca a venit vorba la un moment dat despre drepturi de autor.si eu sunt in aceeasi situatie.am conceput un ebook in pdf de la a la z si doresc sa stiu unde ii pot inregistra drepturile de autor. multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate