Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cum sa te scapi de nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Un prieten de-al meu posesor de X3 m-a rugat intr-o zi sa il insotesc la o cercetare de piata vrand ceva mai mare. Primul loc care l-a tentat a fost reprezentanta Ssangyong fiind tentat de modelul Rexton. Mergem acolo intram si ne uitam putin la masina avea capota si portbagajul deschis. Cum n-aveam de unde sa ne dam seama daca e bateria incarcata sau daca bujiile si injectoarele functioneaza am aruncat o privire la finsaj si volum in spate dupa care ne tenta interiorul normal. Ce ne-am zis...sa fim amabili si sa o rugam pe cineva sa ne deschida masina sa nu ne oricam ca taranii. Mare greseala: Se apropie o domnisoara si ne intreaba ce vrem sa stim. Eu unu eram consultant asa ca mi-am tinut gura, respectivul a spus ca era interesat de o masina ceva mai mare decat actuala si ca ar vrea sa se uite mai atent la cea expusa; omul fiind direct i-a spus ca a observat ca nu are piele pe plafon exista vreo optionala cu tapiseria completa? Nu as putea niciodata sa reproduc indignarea respectivei care parca se culca cu masina respectiva nu alta. "Da ce masina conduceti?" "X3" (probabil la cat rosu vedea in fata ochilor a inteles X-trail) "Si unde ati vazut masina cu piele pe acoperis?"  <_< "Domnisoara interiorul ma intereseaza, si daca vreti sa stiti masina mea are asa ceva!" tipa si mai stresata "La ce iti trebuie? Oricum n-ai bani s-o cumperi! Unde e X-trailu ala cu piele complet?" "Am spus X3!!!" si aici n-am putut sa ma abtin in a fi serios: tipa deshide usa si ii spune: "Pai nu vreti sa incercati scaunele?"

Mi s-ar fi parut mai simplu sa-i fi spus clar ca omu are BMW....sau un nume mai sonor sa fie ei interesati si imediat iese o colaborare minunata!

     Exemplul meu e pentru a evita cazurile mai speciala. Acolo unde sunt dealeri cu bun simt nu e cazul, dar avand in vedere ca sunt rare exemplarele ce-ar fi sa adunam din experienta altora cate o concluzie care ar fi fost utila in a scapa de nervi? :peacefingers:

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asta inseamna dealer prost si neinformat. Da un dealer care vrea sa te minta cu buna stiinta? :) am povestit mai demult cum un dealer de Hyundai incerca sa ma convinga ca vezi doamne accentul a fost testat la euroncap :D si ca a obtinut nu stiu cate stele . Oricum nu ii inteleg pe astia care se iau in gura cu clientul, pana la urma ce castiga?

#3
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
sa vedeti ce-am patit eu la gold&platin - http://forum.softped...howtopic=176911
ce sa mai vorbim, e plin de fomisti in tara asta de cacat!
cum adica, ar trebui sa ne angajam toti cate un frate la reprezentanta marcii favorite ca sa fim siguri de tratamente corecte?
s-a vazut romanu' cu ceva bani la teschkerea si nu-i pasa ca e tratat ca un puscarias cand e client. Fratilor, dar haideti sa citim legile care protejeaza clientii, ca sunt destule, si nu de ieri, de ani de zile! Oare cat trebuie sa mai treaca pana ne vom cunoaste cu totii drepturile si obligatiile?

#4
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Nu am spus sa ne angajam frate sau cine stie ce ruda pentru a primi un serviciu la care ai dreptul. Spuneam doar ca ar fi mai simplu si mai eficient sa ii spui dealer-ului ce ai si ce vrei ca poate poate...s-o simti omu' mai bine si face situatia mai usoara pentru amandoi. Nu am spus sa stai sa iei teapa sau sa nu reactionezi in momentul in care ai devenit client, cazul meu era bazat pe ce se intampla inainte de a fi client.

Dupa indiferent de situatie sansele sunt generoase sa patesti diverse evenimente de care e plina aria asta a forumului.

#5
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View PostSilver Wolf, on Jan 8 2007, 00:04, said:

..omul fiind direct i-a spus ca a observat ca nu are piele pe plafon exista vreo optionala cu tapiseria completa?

Mie mi se pare anormal ca nu a intrebat daca n-are piele pe jante (din aliaj!) :coolspeak:
Prietenul tau...saracu'! :kisstogether:
Cand ceri stupizenii, nu astepta sa primesti lauri...

#6
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006

View Post701, on Jan 13 2007, 10:56, said:

Mie mi se pare anormal ca nu a intrebat daca n-are piele pe jante (din aliaj!) :coolspeak:
Prietenul tau...saracu'! :kisstogether:
Cand ceri stupizenii, nu astepta sa primesti lauri...

De unde pana unde de la plafon la jante? E vorba de interior nu cerea blana pe retrovizoare daca asta te-a derutat.

Edited by Silver Wolf, 13 January 2007 - 11:21.


#7
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostSilver Wolf, on Jan 8 2007, 01:04, said:

Un prieten de-al meu posesor de X3 m-a rugat intr-o zi sa il insotesc la o cercetare de piata vrand ceva mai mare. Primul loc care l-a tentat a fost reprezentanta Ssangyong fiind tentat de modelul Rexton. Mergem acolo intram si ne uitam putin la masina avea capota si portbagajul deschis. Cum n-aveam de unde sa ne dam seama daca e bateria incarcata sau daca bujiile si injectoarele functioneaza am aruncat o privire la finsaj si volum in spate dupa care ne tenta interiorul normal. Ce ne-am zis...sa fim amabili si sa o rugam pe cineva sa ne deschida masina sa nu ne oricam ca taranii. Mare greseala: Se apropie o domnisoara si ne intreaba ce vrem sa stim. Eu unu eram consultant asa ca mi-am tinut gura, respectivul a spus ca era interesat de o masina ceva mai mare decat actuala si ca ar vrea sa se uite mai atent la cea expusa; omul fiind direct i-a spus ca a observat ca nu are piele pe plafon exista vreo optionala cu tapiseria completa? Nu as putea niciodata sa reproduc indignarea respectivei care parca se culca cu masina respectiva nu alta. "Da ce masina conduceti?" "X3" (probabil la cat rosu vedea in fata ochilor a inteles X-trail) "Si unde ati vazut masina cu piele pe acoperis?"  <_< "Domnisoara interiorul ma intereseaza, si daca vreti sa stiti masina mea are asa ceva!" tipa si mai stresata "La ce iti trebuie? Oricum n-ai bani s-o cumperi! Unde e X-trailu ala cu piele complet?" "Am spus X3!!!" si aici n-am putut sa ma abtin in a fi serios: tipa deshide usa si ii spune: "Pai nu vreti sa incercati scaunele?"

Mi s-ar fi parut mai simplu sa-i fi spus clar ca omu are BMW....sau un nume mai sonor sa fie ei interesati si imediat iese o colaborare minunata!

     Exemplul meu e pentru a evita cazurile mai speciala. Acolo unde sunt dealeri cu bun simt nu e cazul, dar avand in vedere ca sunt rare exemplarele ce-ar fi sa adunam din experienta altora cate o concluzie care ar fi fost utila in a scapa de nervi? :peacefingers:


La faza asta, stanga imprejur si afara. Doar nu trebuie sa faci vanzare uni necioplite. Mai ales cand e vorba de valori mari. Sa invete sa vorbeasca si mai apoi sa vanda.

Eu nu stiu cum sa ma port mai bine cu clientii mei pt. ca doar ei ma platesc pe mine, nu invers.

#8
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View PostSilver Wolf, on Jan 13 2007, 11:20, said:

De unde pana unde de la plafon la jante? E vorba de interior nu cerea blana pe retrovizoare daca asta te-a derutat.
Era doar o retorica eleganta pentru tampenia pe care prietenul tau o cerea. Ceea ce cere el nu exista.

#9
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006

View Post701, on Jan 14 2007, 19:59, said:

Era doar o retorica eleganta pentru tampenia pe care prietenul tau o cerea. Ceea ce cere el nu exista.

Nu vorbesc din auzite m-am urcat in masina si are (X3).

#10
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Necioplita aia a fost angajata pt talentele ei sexuale, nu pt priceperea in relatii cu clientii... Din pacate multi asa zisi patroni (sau directori) amesteca afacerile cu sexul...

#11
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006

View PostH725, on Jan 15 2007, 17:01, said:

Necioplita aia a fost angajata pt talentele ei sexuale, nu pt priceperea in relatii cu clientii... Din pacate multi asa zisi patroni (sau directori) amesteca afacerile cu sexul...

Asta e singura varianta plauzibila :D

#12
DCA Member

DCA Member

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2006

View PostSilver Wolf, on Jan 15 2007, 17:14, said:

Asta e singura varianta plauzibila :D
cata dreptate...o fi avut chilotei din piele? :naughty:

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
701, exista piele pe unde vrei, si pe plafon, stilpi, in portbagaj, si chiar si pe jante! Daca nu face producatorul, fac firmele de tuning.

N-ai cum sa te scapi de nervi, decit daca esti cit mai intelegator si prietenos. Nimeni nu sufera clientii care se simt importanti, ca pina la urma si vinzatorul e om, si daca vii tu si pui intrebari incuietoare despre subansamblele motorului, numai ca sa te dai rotund, prefera sa renunte la tine (mai ales daca si-a facut norma pe luna respectiva).

In situatiile in care vinzatorul e nesimtit, iarasi nu ai cum sa scapi de nervi. Iesi pe usa si basta!

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Mai e o chestie....daca vrei sa fii tratat bine si cu respect, e destul de important sa te prezinti la dealer imbracat in costum. Eu nu am facut-o....si m-am ales cu niste nervi :). Nu eram imbracat nici neglijent, nici ieftin, dar probabil dadeam impresia de ...unul care a trecut pe acolo sa se afle in treaba :)

#15
jonae

jonae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.04.2004
din experienta va spun .. daca dealeru spune un pret, in momentul achizitiei sa aveti niste bani de rezerva ca sigur o sa mai adauge ceva, pe mine ma costat aproape 900 lei in plus fata de ce a spus dealerul ... deci mare atentie

#16
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Jonae gresesti tu daca accepti asa ceva cum sa te intelegi in contract si alte alea la o suma si apoi sa fie brusc mai mare suma respectiva?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on Jan 17 2007, 15:28, said:

Mai e o chestie....daca vrei sa fii tratat bine si cu respect, e destul de important sa te prezinti la dealer imbracat in costum. Eu nu am facut-o....si m-am ales cu niste nervi :). Nu eram imbracat nici neglijent, nici ieftin, dar probabil dadeam impresia de ...unul care a trecut pe acolo sa se afle in treaba :)
Asta e chiar culmea...o sa ma imbrac la costum sa ma duc sa dau examen cu niste vanzatori amarati.  :confuzzled:  E problema de prostie in cazul respectiv si prefer sa nu am de a face cu prostii. Recomandarea mea, nu cumparati de la astia care se uita daca ai costum , sunt tepari nu profesionisti!!!

#18
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
La Porsche Buc. Nord sunt o gramada de vanzatori fitosi.   Nu le-am mai facut vanzare.   La Ford, fitosi.    La Volvo, absenti si cand au aparut, mofturosi.

La BMW, amabili, la Mercedes, Autoklass, FOARTE amabili, ma tot alerga o tipa sa fac drive test, wtf, eram in blugi si tricou.   La Land Rover Range Rover iarasi amabili, iar ma alerga una sa facem drive test la Supercharged.     Majoritatea vanzatorilor gretosi - barbati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate