Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Noile abonamente Orange cu tarifare in Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

 vodafone_ro, on Jan 5 2007, 22:46, said:

pfua vai de capu meu 16 euro 60 de minute care la cosmote sun 9 euro

E 14 euro!

#20
Galul

Galul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 27.12.2006

 george126, on Jan 5 2007, 23:03, said:

E 14 euro!

Tot e o diferenta de pret de aproape  50% in plus . :death:

Edited by Galul, 05 January 2007 - 23:05.


#21
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
al meu din 8$, devine 6 euro. la cursul de azi, ies mai ieftin cu 40 de bani. ce e mai scump, e minutul. daca acum era 14 centi/$, devine 11 eurocenti? e o crestere de aprox 100 lei vechi, daca am calculat bine. e totusi interesant cum a scazut euro-ul de la 35200,la 33914. si dupa data schimbarii, sigur va sarii iar inapoi.

#22
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

 pastel3005, on Jan 5 2007, 23:21, said:

al meu din 8$, devine 6 euro. la cursul de azi, ies mai ieftin cu 40 de bani. ce e mai scump, e minutul. daca acum era 14 centi/$, devine 11 eurocenti? e o crestere de aprox 100 lei vechi, daca am calculat bine. e totusi interesant cum a scazut euro-ul de la 35200,la 33914. si dupa data schimbarii, sigur va sarii iar inapoi.
Inca nu se stie oficial cat va fi minutul la tine.
Teoretic ar trebui sa fie 0.14*0.7634=0.106876 Euro
Ramane de vazut daca se va aplica conversia exacta sau daca se va rotunji.

Tarifele de 11c/16c sunt pentru cei care vor incheia noi abonamente in Euro.

#23
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006
eu cred ca cel mai bine ar fi sa fim atenti la cum suntem tarifati pt ca acum pot sa ne fure destul de usor :(( ... (nu ca inainte nu ar fi facuto  :D )
o sa trec eu pe la orange maine si o sa intreb de tarifele la prepay ori o sa-i sun pe astia de la orange sa intreb ... poate obtin ceva informatii ...
va tin la curent si pe voi :)

Edited by ericssonk750, 05 January 2007 - 23:51.


#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Tarifele prepay se stiu deja. :)

#25
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006

 LunaCrystal, on Jan 6 2007, 00:30, said:

Tarifele prepay se stiu deja. :)
care-s alea .... inafara ca in loc de 7 centi /sms va fi 5 eurocenti/sms ?
sincer eu unu nu le-am gasit nici pe site-ul lor ...
daca le ai posteaza-le aici sau daca stii de unde le pot lua te rog da-mi link-ul...

#26
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Chiar eram curios ce teorii ale conspiratiei se vor mai debita cu ocazia conversiei. Ca exercitiu, am luat cateva si am incercat sa vad cat de intemeiate sunt...

 george126, on Jan 5 2007, 20:43, said:

Baga si pagina 21 te rog! Sunt curios ce au facut cu sms-urile!
NESERIOSI: WAP UNLIMITED - 3.5 EURO!  ":wallbash:" !

 george126, on Jan 5 2007, 21:38, said:

Intradevar, la unele chestii au plusat, la altele au scazut! Daca ne uitam la optiunea de 4 usd pentre flexibil cu 5 numere favorite orange, acum au facut-o 2.5 euro, deci cu jumate de euro mai putin, ceea ce pe mine ma avantajeaza! ":coolspeak:"

Aici ti-ai raspuns singur vad... oricum, daca era ceva care costa foarte putin si de care se abuza pana acum la Orange wap unlimited era! 45 de eurocenti in plus fata de o conversie exacta conform cursului care va fi aplicat de luni (1.3099 - by the way, pe http://www.orange.ro...ie-euro-ro.html - scrie clar ce curs se va folosi, nu mai e nevoie de speculatii) nu inseamna nici pe departe o scumpire nejustificata, cu atat mai putin o dovada de neseriozitate. Poate daca se folosea de catre toti optiunea pentru scopul in care a fost creata era altceva...

 cutler, on Jan 5 2007, 20:56, said:

se pare ca DA ,toti in euro , nu suntem in UE ?  ":cursing:"

Vezi acelasi link de mai sus. Clientii existenti vor fi tarifati la cursurile rezultate din impartirea exacta, cu cateva zecimale chiar - unii cred ca ar fi in stare sa protesteze ca au fost tarifati cu 10.688 in loc de 10.6878387..... Pentru cei care se vor abona de acum inainte sau pentru schimbari de abonamente/planuri tarifare se vor utiliza alte valori, mai normale si mai usor de tinut minte (cu max 1 zecimala)

 Galul, on Jan 5 2007, 21:32, said:

Extraoptiunea asta costa inainte 7 usd ...
Dar 5,5 euro = 7,2 usd la cursul de azi ...     ":cursing:"         http://www.convertor.ro/

Da, la naiba... dar oare de ce la tarifele de baza in loc de 16,79 centi pt apeluri in afara retelei au pus 16 centi?! ... hm...

 vodafone_ro, on Jan 5 2007, 22:46, said:

pfua vai de capu meu 16 euro 60 de minute care la cosmote sun 9 euro
o alta bomba 120 min 23 euro la cosmote sunt 16 euro
sa mor io daca astia de la orange sunt sanatosi la cap dar totusi au 8 milioane de prosti pe bune chiar suntem prosti noi romanii zau de nu suntem cu diploma chiar !

 Galul, on Jan 5 2007, 23:04, said:

Tot e o diferenta de pret de aproape  50% in plus . ":death:"

Voi sunteti cei mai tari. Un om care face un calcul elementar nu-si va face niciodata un asemenea abonament ca nou venit in retea. Cei care au vechime si prin urmare primesc minute de fidelizare sunt "targetul" abonamentelor de genul asta, care oricum sunt cam invechite si sunt pastrate probabil tocmai pentru ca unii ca voi ar fi zis altfe "cum e posibil sa desfiinteze abon cu minute incluse??". Hai sa vedem alternativa insa: abon Flexibil de 7 eur = minim 47min nationale. Mai punem 2 eur ca sa ajungem la valoarea abonamentului minune de la Cosmote si vedem ca se fac deodata fix 60 min si 20 sec! Wow, ce chestie! Unde mai pui ca in mod normal vreo 50% din apeluri sunt in retea, ceea ce insemna ca ajungi oricum la mai mult de 60 min si ca poti folosi din creditul inclus si pentru alte servicii... Poate n-or fi aia 8 mil niste prosti, nu? You can keep the diploma... 120 de minute ziceai? Mda, aici intr-adevar cu 15 eur + inca 1 eur nu vorbesti in afara retelei decat vreo 113 min... sa te vad eu ca vorbesti insa numai in afara retelei... Si n-am terminat, ia un abonament de familie de 15 eur si vezi ca poti vorbi 113 min pe alte mobile sau pe orange si pe orice retea fixa 145 min sau... sau... Flexibilitate incomparabila dupa mine, daca mi-as face acum abonament un flexibil/family mi-as face, de departe!

 pastel3005, on Jan 5 2007, 23:21, said:

al meu din 8$, devine 6 euro. la cursul de azi, ies mai ieftin cu 40 de bani. ce e mai scump, e minutul. daca acum era 14 centi/$, devine 11 eurocenti? e o crestere de aprox 100 lei vechi, daca am calculat bine. e totusi interesant cum a scazut euro-ul de la 35200,la 33914. si dupa data schimbarii, sigur va sarii iar inapoi.

Alta teorie tare, Orange care influenteaza cursul eur/$... Daca aveati curiozitatea sa urmariti cursul eur/$ pe pietele internationale ati fi vazut ca la noi cursul este o copie aproape perfecta a acestuia. Azi pe la amiaza cand s-a stabilit cursul BNR pe http://www.x-rates.c...UR/graph30.html era afisat un curs de 1.3094, acum e 1.3005... Ce putere financiara are Orange, fenomenal, baga miliarde zilnic numai in tranzactii pe pietele valutare din toata lumea...

 ericssonk750, on Jan 5 2007, 23:49, said:

eu cred ca cel mai bine ar fi sa fim atenti la cum suntem tarifati pt ca acum pot sa ne fure destul de usor :(( ... (nu ca inainte nu ar fi facuto  :D )
o sa trec eu pe la orange maine si o sa intreb de tarifele la prepay ori o sa-i sun pe astia de la orange sa intreb ... poate obtin ceva informatii ...
va tin la curent si pe voi :)

Daaa, foarte tare, bine ca sunt unii vigilenti ca tine. Mergi maine si intra tare in "aia de la orange", poate scad tarifele. (by the way, sa nu uiti sa le dai sa semneze petitia...:)). Informatiile le obtii singur daca stii sa imparti la 1.3099, pentru noile pachete nu vad graba. Doar daca nu te grabesti sa mai cumperi o cartela, caz pe care nu il inteleg, daca tot te fura aia...


Scuze pentru postul cam lung si cam acid pe ici, pe colo... Dar se utilizeaza la greu ochelarii de cal pe topicul asta, e usor sa gasesti o dovada de crestere de tarif si sa tipi, dar n-ar fi rau sa se priveasca in ansamblu. Mi se pare o oferta echilibrata, ff aproape de ce era si pana acum, fara excese nici intr-o directie nici in alta. Ce s-ar fi dorit, sa se scada brusc toate preturile cu cateva zeci de procente? De ce ar fi facut-o, din moment ce dupa cum am aratat nu prea exista o superioritate a altui operator dpdv tarife+flexibilitate (+acoperire+customer service+...). Sa mai aduc aminte si ca toata lumea a avut posibilitatea sa rezilieze contractele fara discutii, desi dupa modul in care se face conversia nu avea nimeni cu adevarat de pierdut?

Feel free to argue, dar cu argumente care trec dincolo de paragraful in care le gasiti...

Edited by coldplay, 06 January 2007 - 01:09.


#27
Galul

Galul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 27.12.2006
@ -coldplay :

ORANGE : Extraoptiunea 60 de minute in retea oricand = 5,5 EURO + TVA

Cosmote : 500 minute + 500 sms in retea = 2,5 Euro + TVA



Dupa ce ca aveau penibiliatea asta de extraoptiune ... au mai si scumpit-o ... so give me a break !

#28
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004
@Coldplay -  :kisstogether:  :peacefingers:
@Galul - amice ... acelasi tarif era si inainte de conversie ... doar ca poate nu erai capabil sa faci o conversie ...


@restul - Orange este o companie ... care vrea profit ... si toti cei 4 milioane, sau cati or fi, de abonati ... au primit acasa o scrisorica prin care li se spunea ca pot rezilia, ceea ce mi se pare fair si transparent

Daca ai ales sa ramai abonat al acestei retele este pentru ca o apreciezi ... si pentru ca esti multumit de ea ... si guess what ... sunt chiar 8 milioane cu tot cu prepay... (sau cati or fi)


cred ca cei care au drept sa comenteze sunt abonatii si utilizatorii Orange ... si nu cred ca o sa vad pe vreunul pe aici nemultumit ... ca nimeni nu are optiunea de 60 min oricand ... si era normal sa ramana scumpa ... ca oricum asa era si inainte ... si nimeni nu o alegea ... dar este in pachet ... veche si prafuita ...

cat despre abonamentele cu minute nationale incluse .... cum spunea si Coldplay ... platesc mai mult ... dar cu fidelizare la minute ... cu punctele primite ... cu alte servicii existente ... cu etc. ies cu muuuuuuult peste Cosmote ... cu servicii obosite ... inexistente .... dar cu multi vorbareti


si apropos de WAP Unlimited ... la cat de cerut e pe piata ... (unic fiind) ... il faceam 5 EURO ... nu 3 jumate ... si oricum se vindea in draci

Edited by Spiritul, 06 January 2007 - 01:28.


#29
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 Galul, on Jan 6 2007, 01:13, said:

@ -coldplay :

ORANGE : Extraoptiunea 60 de minute in retea oricand = 5,5 EURO + TVA

Cosmote : 500 minute + 500 sms in retea = 2,5 Euro + TVA
Dupa ce ca aveau penibiliatea asta de extraoptiune ... au mai si scumpit-o ... so give me a break !

Ar fi un argument bun, insa... Un calcul scurt arata ca la oferta cosmo 1 min in retea + 1 sms = 0.5 centi! Cosmote este insa un business si nu o institutie de caritate si fiind evident ca partea lor de profit din cei 0.5 centi este fff aproape de 0 rezulta clar ca e doar o strategie de marketing. Sa-i spunem dumping? Nu ar fi o surpriza sa aflam ca pretul e sub cost, nu? Masa aia critica de la care s-ar putea obine profit la un moment dat s-ar parea ca e inca departe, asa ca trebuie atrasa cumva. Cosmo e inca in stadiul in care se pompeaza bani stiindu-se ca nici macar nu se vor recupera prea curand, ce sa mai vorbim de profit. Pana la urma, ideea ca de fapt Cosmote-ul nostru are ca scop doar obtinerea unui pret bun pe tot Cosmote-ul si nu crearea unui business durabil de sine statator cred ca e de fapt cea mai veridica.
So, motivele din spatele super-ofertei cosmo sunt departe rau de orice intentie a Orange. Priveste asa: daca ar aparea asa oferta la Orange s-ar mai putea folosi reteaua? Nu mai spun ca s-ar inchide definitiv Cosmo...

Edited by coldplay, 06 January 2007 - 01:33.


#30
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006
@coldplay
stai usor , nu te abala asa tare ca iei foc si mai avem si noi nevoie de tine .... cine ne mai da peste nas dupa aceea...  :peacefingers:
@offtopic : in caz ca nu ai citit tot ce s-a discutat in topicul cu petitia mai repet odata si pentru tine , am facut acel topic doar pt a va cere parerea . daca eu pun o intrebare sau propun ceva asta nu inseamna ca trebuie pus repede in aplicare ,pt ca fiecare om mai greseste si mi s-a parut foarte normal ca m-ati corectat.
La faza cu furatu eu zic ca tot ce este posibil la cei ce au credit mult sau la cei ce au cost suplimentar mare pt ca nu ar fi prima data cand o fac . daca ai mai fi citit si celelalte topic-uri  ai fi vazut ca mai sunt cazuri in care orangeu a facut si alte "greseli ".
Si vezi ca nu ma jignesti numai pe mine dar si pe altii ce au postat aici... :nonobad:

#31
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 ericssonk750, on Jan 6 2007, 01:31, said:

@coldplay
stai usor , nu te abala asa tare ca iei foc si mai avem si noi nevoie de tine .... cine ne mai da peste nas dupa aceea...  :peacefingers:
@offtopic : in caz ca nu ai citit tot ce s-a discutat in topicul cu petitia mai repet odata si pentru tine , am facut acel topic doar pt a va cere parerea . daca eu pun o intrebare sau propun ceva asta nu inseamna ca trebuie pus repede in aplicare ,pt ca fiecare om mai greseste si mi s-a parut foarte normal ca m-ati corectat.
La faza cu furatu eu zic ca tot ce este posibil la cei ce au credit mult sau la cei ce au cost suplimentar mare pt ca nu ar fi prima data cand o fac . daca ai mai fi citit si celelalte topic-uri  ai fi vazut ca mai sunt cazuri in care orangeu a facut si alte "greseli ".
Si vezi ca nu ma jignesti numai pe mine dar si pe altii ce au postat aici... :nonobad:

una calda, alta rece de la tine  :rolleyes:
Nu m-am ambalat, asa imi place mie sa despic firul in patru...
Ok, recunosc ca am fost cam malitios la chestia cu petitia, nu m-am putut abtine  :peacefingers: oricine are dreptul sa propuna ceva

Aia rece insa e prea clasica, e o legenda urbana ca sa zic asa: orange/voda/cosmo/zapp/etc fura clientii... N-am vazut inca pana acum o dovada a unei actiuni sistematice prin care oricare dintre firmele mentionate au inselat clientii la tarifare. Cazurile izolate nu ma intereseaza pt ca sunt greu de facut (nu prea se poate interveni asa usor in sistemele lor, sunt niste reglementari drastice din cate stiu) si expunerea ar fi prea mare pt un profit minor. In plus, daca se greseste si se dovedeste asta, de obicei cu ajutorul customer service se rezolva. Dar asta e deja, cum ziceai, off-topic

#32
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006

 coldplay, on Jan 6 2007, 01:44, said:

una calda, alta rece de la tine  :rolleyes:
Nu m-am ambalat, asa imi place mie sa despic firul in patru...
Ok, recunosc ca am fost cam malitios la chestia cu petitia, nu m-am putut abtine  :peacefingers: oricine are dreptul sa propuna ceva

Aia rece insa e prea clasica, e o legenda urbana ca sa zic asa: orange/voda/cosmo/zapp/etc fura clientii... N-am vazut inca pana acum o dovada a unei actiuni sistematice prin care oricare dintre firmele mentionate au inselat clientii la tarifare. Cazurile izolate nu ma intereseaza pt ca sunt greu de facut (nu prea se poate interveni asa usor in sistemele lor, sunt niste reglementari drastice din cate stiu) si expunerea ar fi prea mare pt un profit minor. In plus, daca se greseste si se dovedeste asta, de obicei cu ajutorul customer service se rezolva. Dar asta e deja, cum ziceai, off-topic
eu in general in firmele din ziua de azi din Romania nu mai am incredere si de asta am zis ca e posibil sa faca vreo smecherie si nu cred ca sunt singuru care nu mai are incredere in firmele din Romania. :confuzzled:

#33
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

 Spiritul, on Jan 6 2007, 01:26, said:

si apropos de WAP Unlimited ... la cat de cerut e pe piata ... (unic fiind) ... il faceam 5 EURO ... nu 3 jumate ... si oricum se vindea in draci

Oricum o sa le fac reclamatie pentru juma de euro in plus!  :coolspeak:

#34
seraf

seraf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.10.2005
Cei ce au abonament pentru wap unlimited il pot rezilia inainte de termen invocand majorarea tarifului. Desigur, daca tariful de 3,5 euro va fi aplicat si contractelor incheiate inainte de 8 Ianuarie.

#35
BogdanA.

BogdanA.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.12.2006
@coldplay
tata esti chisat nu gluma
tu compari orange cu cosmote mai ???
servicii scumpe dar de calitate gasesti la orange
iar la cosmote servicii ieftine si proaste
e clar, e evidenta  diferenta .. tie  nu ti se pare ???

#36
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
daca la ab flexibil de 10$ vorbeam 71 min in retea acum vorbesc la cel de 7 euro 64 min deci mi-au mincat 7 min din abonament.  :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate