Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
755 răspunsuri în acest subiect

#253
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008
Au spus cei cu blocurile izolate, ca nici nu au dat drumul la caldura in iarna asta. Doar pina acum.
Si eu am izolatie termica la interior si diferenta e chiar de 5 grd C, fata de ce era.
Dar pe viscol si ger maxim, nu merge fara sursa de caldura.
Cind ai consumatori normali, ai cam 300 w. Si e suficient sa nu  dai drumul la caldura cind afara nu scade sub 0 grd C.
Eu am un perete afara, si 2 pe casa scarilor fara caldura, In unele ierni ingheata condensul pe scari. Deci destul de expus.
Fara izolatie termica ext si int, nu poti sta fara caldura in casa cu expunere la exterior.

#254
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.997
  • Înscris: 09.10.2011
Tu vorbesti un nonsens, izvorat din necunoastere! Izolatia izoleaza, nu este sursa de caldura! Cei ce spun asa, sunt babe defecte de se intoxica cu aragazul ca e la comun! Izolatia termica pusa pe un apartament de 2 camere doar cu geamurile in exterior, 15C pe casa scarii, a dus la ridicarea temperaturii de la 21C la 23C, masurat zilele trecute, ca i-au izolat unei rude! Mai mult a crescut pe casa scarii, ca au pus termopane sa desparta terasa si ghena, iar inainte se facea un curent pe sub usile alea!

#255
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.435
  • Înscris: 08.09.2012
Am un robinet din asta:

Curge prin zona indicata de sageata.
Trebuie sa-l schimb cu totul, sau doar garnitura?
Ca e nasol ca-i robinet de trecere(n-am nimic inaintea lui, trebuie sa opresc apa in tot blocul) si are si apometrul legat fix langa el, daca-l schimb cu totul desigilez apometrul.
Are 2 ani de cand e pus, atunci am refacut instalatiile. Eu am preferat robinet cu bila, dar instalatorul a tinut-o pe-a lui ca-s mai rezistente astea. Cat de rezistente sunt, se vede...

Fișiere atașate


Editat de anto84, 26 decembrie 2012 - 19:42.


#256
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.641
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie schimbata o garnitura. Daca zici ca altul nu ai inainte opresti de la subsol.

#257
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postanto84, on 26 decembrie 2012 - 19:38, said:

Am un robinet din asta:

Curge prin zona indicata de sageata.
Trebuie sa-l schimb cu totul, sau doar garnitura?
Ca e nasol ca-i robinet de trecere(n-am nimic inaintea lui, trebuie sa opresc apa in tot blocul) si are si apometrul legat fix langa el, daca-l schimb cu totul desigilez apometrul.
Are 2 ani de cand e pus, atunci am refacut instalatiile. Eu am preferat robinet cu bila, dar instalatorul a tinut-o pe-a lui ca-s mai rezistente astea. Cat de rezistente sunt, se vede...
este suficient sa mai strangi piulita ( exact cea pe care este varful sagetii din desen) de pe ax cu o cheie potrivita la simtul mainii si nu va mai picura.

#258
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 10.11.2012
octavianlaz da, asta este solutia
anto8 mai exista o vorba :" cat dai atata primesti"

#259
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postsebastyan-adryan, on 26 decembrie 2012 - 20:02, said:

octavianlaz da, asta este solutia
anto8 mai exista o vorba :" cat dai atata primesti"

Ce sa dai ca astea-s mai scumpe decat alea cu bila.

#260
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002

View PostNASTYPRIMUL, on 20 decembrie 2012 - 13:45, said:

Au spus cei cu blocurile izolate, ca nici nu au dat drumul la caldura in iarna asta. Doar pina acum.
Si eu am izolatie termica la interior si diferenta e chiar de 5 grd C, fata de ce era.
Dar pe viscol si ger maxim, nu merge fara sursa de caldura.
Cind ai consumatori normali, ai cam 300 w. Si e suficient sa nu  dai drumul la caldura cind afara nu scade sub 0 grd C.
Eu am un perete afara, si 2 pe casa scarilor fara caldura, In unele ierni ingheata condensul pe scari. Deci destul de expus.
Fara izolatie termica ext si int, nu poti sta fara caldura in casa cu expunere la exterior.

asta e gogoasa de craciun
eu am ap izolat, caldura se mentine bine, dar in nici un caz nu poti sta fara sursa de caldura buna, in 24h temperatura scade serios
ma rog, unii cred ca 18-19 grade e foarte bine, eu merg pe 24+

#261
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 10.11.2012

View Postanto84, on 26 decembrie 2012 - 20:20, said:

Ce sa dai ca astea-s mai scumpe decat alea cu bila.
Pai da normal ca sunt mai scumpe, dar la orice lucru care il cumperi ai din ce alege din punct de vedere al calitatii si pretului.

#262
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postsebastyan-adryan, on 26 decembrie 2012 - 20:47, said:

Pai da normal ca sunt mai scumpe, dar la orice lucru care il cumperi ai din ce alege din punct de vedere al calitatii si pretului.

Atunci 25 lei bucata iti spune ceva?? Acum vreo 3 ani.
Sa i-l dau instalatorului de cap, asta ar trebui!!

Editat de anto84, 26 decembrie 2012 - 20:49.


#263
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Instalatorul a avut dreptate. Acest tip de robinet, este mai durabil decat cel cu bila. Din pacate, falsificatorii, cei care fabrica si vand produse de slaba calitate, au aflat si ei.
Este inutil sa schimbi garnitura.

#264
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.443
  • Înscris: 18.07.2011
E robinet tip armatura din cupru, stramosul celui cu bila , nu se mai fabrica - acela il vei avea pe teava si peste 30 de ani !
La tine s-a dus presetupa - se da jos rozeta rosie, se desface piulita de la presetupa , se iau 5-6 fire de cilt de 10 cm lungime , se bobineaza pe axul robinetului , se repune piulita si se stringe slab , se da drumul la apa iar daca va curge se mai stringe cite putin pina se opreste apa . La cei cu bila daca se duce presetupa, care este inglobata in robinet, se arunca efectiv tot robinetul si se schimba . Asta e diferenta dintre cele doua modele, unul e service-abil celalalt de unica folosiinta . Sunt si cu bila de calitate dar aceia nu costa 25 de lei...
Demonteaza presetupa cu robinetul inchis, fara frica, nu lasa sa sara axul de la loc - stiu ca multi se sperie ca sare si axul daca desfaci acolo, identic e si la tuburile de oxigen si alea au 100 si de atmosfere si nu sare nimic de la loc .

#265
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 17.10.2012
Buna ziua,
As dori sa intreb pe cei care au centrala termica de apartament, cat platesc pentru tevile verticale comune ce trec prin apartament?
Cei care le-au izolat, cu ce au facut-o si cat a fost reducerea? M-am gandit sa izolez cu vata minerala si sa le imbrac in rigips, dar se pare ca cei de la ISTA tot imi vor incarca factura. Spuneau ceva de genul ca pentru o izolatie de 50mm tot platesti 25% din costurile tevilor comune, iar pentru o izolatie de 10mm platesti 50%. Nu stiu de unde au scos-o, daca e reglementat undeva, de unde procentul asta. Nici nu gasesti burete de 50mm, trebuie sa-ti pui vata minerala, dar n-as face lucrarea aiurea, daca tot nu-mi reduc de tot.  Pe luna noiembrie mi-a venit aproape 100 ron pentru ele si inca 26 ron pentru tevile din subsol,caloriferul de pe casa scarii si cel din uscatorie. Mi se pare mult in conditiile in care platesc mult mai putin gazul si-mi fac caldura in apartament.

Pe partea mea, din 5 apartamente, doi nu au CT de apartament, pe partea cealalta, toate au CT de aceea nu mai platesc pentru tevile comune, ci doar pentru caldura din spatiile comune ( casa scarii, uscatorie, subsol). Cum pot sa verific daca mi-au facut corect calculul? De exemplu, unul fara centrala termica de apartament a platit mai putin decat mine.  Deci pentru tevile acelea comune (care la mine-s din acelea subtiri, ca atunci cand mi-am pus CT le-am schimbat pe cele groase) am platit mai mult decat toata incalzirea platita de vecin, care n-are centrala si chiar daca si-ar inchide caldura si repartizoarele ar arata 0, tot are si el tevi comune. A spus ca nici nu vrea sa-si puna vreodata CT, ca lui ii convine ca plateste putin. Deci noi care avem CT suntem fraieri.

Vreau sa intreb pe care stiti, conf. legii, cat la suta se poate reduce din costuri si in ce conditii? Administratorul mi-a spus ca el nu face calculele, ci cei de la Ista. Daca cei de la ISTA nu sunt dispusi sa recalculeze ( la telefon te expediaza rapid), ca sigur ceva nu e in ordine, la cine pot apela?

Multumesc.

Editat de rabelais, 08 ianuarie 2013 - 13:29.


#266
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.118
  • Înscris: 02.12.2007
La mine se adauga 5% din cat ar fi factura la radet, la altii 15%. Nu stiu cine face calculele si pe ce se bazeaza.
Platesti prea mult caldura de care nici nu beneficiezi (caloriferul din uscatorie WTF). De duci frumos la administrator, faci scandal si ameninti ca daca nu iti taie toate prostiile din factura nu mai platesti deloc iar cand te va da in judecata vei putea dovedi ca ti s-a incarcat factura nejustificat iar el va pierde.
Mai ai vecini fara CT deasupra ta? Daca nu, poti taia tevile radetului. Ai dreptul asta si chiar daca ai vecini deasupra legati la tevile lor. Apartamentul e proprietatea ta si ei nu au voie sa treaca tevile lor pe proprietatea ta fara acordul tau.

#267
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.984
  • Înscris: 06.01.2006
Anul trecut a venit maxim 260 ron pe luna ianuarie NUMAI pentru tevile care trec prin apartament, desi sunt izolate si imbracate in rigips.
Toata lumea s-a revoltat pe scara si am refuzat toti sa platim, calculul ISTA e bataie de joc.

#268
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.715
  • Înscris: 30.01.2008
Art. 30. (1) Debransarea totala a instalatiilor interioare de încalzire si/sau pentru apa calda menajera ale unui utilizator tip condominiu se va face în urmatoarele conditii cumulative:
a) acordul scris al asociatiei de proprietari exprimat prin hotarârea adunarii generale;
Posted Image anuntarea operatorului care are si calitatea de furnizor si a autoritatii administratiei publice locale cu 30 de zile înainte de debransare.
(2) Deconectarea unui consumator dintr-un condominiu se face cu respectarea urmatoarelor conditii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala cât si pe verticala;
Posted Image acordul scris al asociatiei de proprietari, exprimat prin hotarârea adunarii generale, asupra intentiei de realizare a unui sistem individual de încalzire;
c) anuntarea, în scris, a operatorului care are si calitatea de furnizor, cu cel putin 30 de zile înainte.
(3) Debransarea unui utilizator, altul decât cel de tip condominiu, se realizeaza cu anuntarea operatorului care are si calitatea de furnizor, cu cel putin 30 de zile înainte.
(4) Deconectarile/debransarile prevazute la alin. (1)-(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încalzire.
(5) Deconectarile/debransarile prevazute la alin. (1)-(3) se efectueaza numai de catre operatorul care are si calitatea de furnizor în termen de maximum 45 de zile de la data solicitarii, dupa verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea conditiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debransare se suporta de catre solicitant.



http://www.condominium.ro/



Ordinul A.N.R.S.C. 91/2007, Art. 246 - 252, 254

ART. 246
Deconectarile individuale ale unor apartamente situate în imobile de locuit tip bloc - condominii, alimentate cu energie termica din sistemul energetic de interes local, indiferent de cauze, se pot realiza în urmatoarele conditii cumulative:
a) sa se modifice contractul de furnizare al energiei termice, prin act aditional, la solicitarea reprezentantului legal al asociatiei de proprietari/locatari, ca urmare a modificarii puterii termice instalate în condominiu, cu acordul furnizorului;
B) sa existe acceptul scris al proprietarilor spatiilor cu destinatie de locuinta sau cu alta destinatie cu care cel care doreste debransarea are pereti comuni sau plansee comune, din care sa rezulte ca sunt de acord cu debransarea si cunosc influentele debransarii asupra conditiilor de confort si de mediu din spatiile pe care le detin în proprietate;
c) sa existe documentatia tehnica prevazuta la art. 254 lit. g);
d) solicitantul sa aiba montat aparat de masurare a debitului de gaze naturale pe care le consuma, în cazul în care continua sa foloseasca spatiul pe care îl are în proprietate, dupa debransare.

ART. 247
În situatia în care deconectarea se face cu intentia înlocuirii sistemului de încalzire centralizat cu un alt sistem de încalzire individual, modificarea sistemului de încalzire individual se va face numai cu autorizatie de construire, obtinuta în conditiile legii, care va tine cont de modul individual de evacuare a gazelor de ardere, astfel încât conditiile de mediu din imediata vecinatate sa nu fie influentate si sa fie respectat principiul de asigurare a unui mediu curat pentru vecini.

ART. 248
Furnizorul are obligatia de a verifica îndeplinirea conditiilor prevazute la art. 246 si 247 înainte de a emite avizul de deconectare.
(2) În cazul în care deconectarea se face fara îndeplinirea conditiilor legale, furnizorul este îndreptatit sa aplice penalizari la factura, reprezentând cheltuielile suplimentare de exploatare datorate deconectarii.

ART. 249
Deconectarile individuale nu se pot executa în acele condominii în care nu s-au produs deconectari anterioare intrarii în vigoare a prezentului regulament.

ART. 250
Debransarea totala a instalatiilor interioare de încalzire si/sau pentru apa calda de consum ale unui utilizator tip condominiu se va face în urmatoarele conditii cumulative:
a) condominiul sa nu se afle în zona unitara de încalzire pentru care autoritatea administratiei publice locale a stabilit ca încalzirea se realizeaza exclusiv în sistem centralizat;
B) acordul scris al asociatiei de proprietari, exprimat prin hotarârea adunarii generale;
c) anuntarea furnizorului si a autoritatii administratiei publice locale cu 30 de zile calendaristice înainte

ART. 251
Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un condominiu este interzisa în urmatoarele situatii:
a) se intentioneaza deconectarea numai a unor corpuri de încalzire din cadrul spatiului cu destinatie de locuinta si nu sunt montate repartitoare de costuri;
B) deconectarea totala fara asigurarea încalzirii spatiului cu destinatie de locuinta sau alta destinatie cu o sursa alternativa de producere a energiei termice.

ART. 252
(1) Deconectarea corpurilor de încalzire aflate în partile comune se poate realiza numai pe baza hotarârii adunarii generale a asociatiei de proprietari/locatari si cu acordul proprietarilor direct afectati.
(2) În procesul-verbal al adunarii generale se va consemna faptul ca acestia au înteles ca deconectarea corpurilor de încalzire conduce la scaderea confortului termic în acel apartament, iar costurile de încalzire pentru apartament vor creste.
(3) Proprietarii direct afectati sunt:
a) proprietarii apartamentelor care au peretii comuni cu casa scarii în zona de intrare în condominiu sau
la fiecare etaj;
B) proprietarii care au pereti comuni cu uscatoriile sau spalatoriile în care sunt montate, conform proiectului, corpuri de încalzire.

ART. 254
Utilizatorii de energie termica au urmatoarele obligatii:
a) sa achite integral si la termen facturile emise de furnizor, eventualele corectii sau regularizari ale acestora urmând sa fie efectuate ulterior;
B) sa comunice în scris furnizorului orice modificare a conditiilor care au fost avute în vedere la întocmirea contractului de furnizare, în special în ceea ce priveste modificarile suprafetelor de încalzire;
c) sa respecte normele si prescriptiile tehnice în vigoare, în vederea eliminarii efectelor negative asupra calitatii energiei termice furnizate;
d) sa exploateze si sa întretina instalatiile proprii pentru asigurarea utilizarii eficiente a energiei termice;
e) sa suporte în totalitate consecintele care îi afecteaza pe subconsumatori, determinate de restrictionarea sau întreruperea furnizarii energiei termice catre acestia, ca urmare a nerespectarii prevederilor contractuale, inclusiv în cazul neplatii energiei termice;
f) sa permita furnizorului, la solicitarea acestuia, întreruperea programata a alimentarii cu energie termica pentru întretinere, revizii si reparatii executate la instalatiile acestuia;
g) sa nu modifice instalatiile de încalzire centrala, aferente unui imobil condominial, decât în baza unei documentatii tehnice care reconsidera ansamblul instalatiilor termice, aprobata de catre furnizor;
h) sa suporte costul remedierilor si a pagubelor produse furnizorului si altor utilizatori, inclusiv ca urmare a nelivrarii energiei termice atunci când s-au produs defectiuni datorate culpei sale;
i) sa permita accesul furnizorului la instalatiile de utilizare a energiei termice aflate în folosinta sau pe proprietatea sa, pentru verificarea functionarii si integritatii acestora ori pentru debransarea/deconectarea instalatiilor în caz de neplata sau avarie;
j) sa nu foloseasca agentul termic pentru încalzire în alte scopuri decât cele prevazute în contract;
k) sa nu execute lucrari de reparatie capitala a instalatiilor de încalzire centrala sau modificarea acestora fara documentatie tehnica legal aprobata;
l) sa nu goleasca instalatiile în vederea executarii unor modificari sau reparatii fara acceptul furnizorului, decât în caz de avarii;
m) sa se îngrijeasca de umplerea instalatiilor imediat dupa terminarea reparatiilor;
n) sa nu consume energie termica ocolind sau afectând mijloacele de masura;
o) sa suporte cheltuielile de verificare, montare si demontare a contorului de energie termica, daca a solicitat verificarea acestuia în interiorul termenului de valabilitate a verificarii metrologice, iar sesizarea s-a dovedit a fi neîntemeiata;
p) sa suporte costurile aferente umplerii instalatiilor cu apa tratata, daca acestea au fost golite din vina sa exclusiva;
q) sa returneze întreaga cantitate de agent termic intrata în instalatiile sale de utilizare, operatorul fiind în drept de a percepe penalizari la contract si de a solicita recuperarea prejudiciului cauzat.
r) sa suporte costurile necesare repunerii în functiune a contoarelor de energie termica predate de furnizor cu proces-verbal de custodie, în cazul în care acesta se deterioreaza ca urmare a unor interventii neautorizate.

Editat de gelunechifor, 08 ianuarie 2013 - 13:45.


#269
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.118
  • Înscris: 02.12.2007
Da stiu, dar mai exista niste legi pe la proprietatea privata care le contrazice pe astea de mai sus. Asa e in RO. Stiu de la o ruda avocat care a avut cateva cazuri de genul asta si indivizilor nu a avut nimeni ce sa le faca. Unul de la et 2 din 4, cam diliu, a taiat tevile de la radet din casa lasandu-i pe ceilalti de deasupra fara caldura. Oamenii l-au dat in judecata, scandaluri, degeaba. Concluzia a fost clara: e proprietatea lui si face ce vrea pe proprietatea lui. Pagubitii au trecut pe CT obligati de situatie.
Avocatul a mai avut un caz cu unul de la parter care a taiat prin 2007 coloanele de apa (si calda si rece). La fel, tribunale, judecata, scandal, nu s-a rezolvat nimic nici pana in ziua de azi.

Fiti cu tupeu si cu gura mare, altfel daca sunteti supusi si miorlaiti sunteti luati de fraieri de altii si platiti ce va baga aia pe gat. Nu sunteti sclavii nimanui sa platiti degeaba.

Editat de Tipiric, 08 ianuarie 2013 - 13:56.


#270
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postsandu bogdan, on 08 ianuarie 2013 - 13:35, said:

Anul trecut a venit maxim 260 ron pe luna ianuarie NUMAI pentru tevile care trec prin apartament, desi sunt izolate si imbracate in rigips.
Toata lumea s-a revoltat pe scara si am refuzat toti sa platim, calculul ISTA e bataie de joc.

Pai daca mi-a venit pe noiembrie 100 ron pentru ele, ma astept la 200 pe ianuarie Posted Image
Vreau sa fac acuma o cerere de recalculare, sa le-o depun si sa vad ce-mi raspund.
Banuiesc ca vor spune ca au calculat corect, asa au spus la telefon.
Dupa ce am raspunsul, ma duc la protectia consumatorului sa-i reclam.
Cei de la protectie vor merge la Termoficare si cei de la Termoficare merg in control la ISTA.
Cineva tot trebuie sa-i sanctioneze pe cei de la ISTA daca nu stiu calcula si sa nu ne mai ia de fraieri.

Editat de rabelais, 08 ianuarie 2013 - 13:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate