Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare interna Orange cu Digi Mo...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#217
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008

 Mig VWFan, on 14th August 2011, 09:03, said:

Felicitari.
Asta e si una dintre variantele mele.
Cu apa calda cum ai facut ?

Fiindca am sarit peste etapa debransarii de la RADET, am pastrat si apa calda de la radet!
Am ramas cu apometrele de apa calda si am modificat instalatia de la baie si bucatarie in asa fel incat daca vreau sa folosesc acm de la centrala am robinetul de la coloana blocului inchis si daca vreau sa folosesc acm de la radet/coloana blocului inchid robinetul de acm de la centrala termica.
Pot spune ca de la inceputul lunii iunie, de cand am dat drumu la centrala termica, n-am mai folosit niciun strop de acm de la radet.

Dupa 2 luni de functionare a centralei (numai ACM) am avut un consum de 4 metri cubi de apa pe luna fata de anul trecut, pentru ca anul trecut asteptam si juma de ora sa vina apa calda de la radet, asteptam zeci de minute sa vina apa curata, alteori presiune scazuta! Aceste lucruri nu se intampla cu apa rece care vine la centrala...

Sa-ti dau un exemplu, anul trecut in Iulie am consumat apa rece + apa calda vreo 12,5 metri cubi, anul asta doar 8 metri cubi de rece plus gazul...

Edited by rekul05, 17 August 2011 - 16:12.


#218
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 rekul05, on 17th August 2011, 17:11, said:

[...] plus gazul...
Iar dacă din ăsta îl scazi pe cel folosit la prepararea hranei...   :thumbup:

#219
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 rekul05, on 17th August 2011, 17:11, said:

:clapping:
Credeam ca sunt singurul "nebun" cu ideea asta.
Pana la urma se pare ca e cea mai buna treaba.
Avand in vedere ca-mi voi face singur instalatiile... "m-am scos" :)

#220
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Si apropo de schema asta cu apa calda!
Discutie la administratie:
Adminstrator: "sa-mi aduceti apometrele de apa calda ca sa le notez ultimul index"
Eu: "paiii, nu pot ca sunt la locul lor, fiindca daca vreau sa folosesc apa calda de la radet sa aiba cine inregistra consumul!"
Administrator: " cum adica, nu le-ati dat jos? nu aveti dop la teava? ceva este in neregula la dvs!"
Eu: " nu, nu le-am dat jos si oricine vrea, sa vina sa se uite/verifice si sa terminam cu discutiile astea..."
Administrator: " chiar vreau sa vin sa verific cele spuse si sigiliile de pe ceasuri!"
Eu: " sunteti invitata mea, dar va rog sa mai vina si 2 martori din comitet ca pe urma imi ies vorbe ca am facut aranjamente cu dvs!"

si au venit, si le-au trebui ceva timp sa inteleaga cum sunt legate tevile si s-au lamurit ca totul este in regula!

Mai nou a aparut o alta problema, fiindca invidia celor care nu au centrale e fara limite!
Eu am sarit peste etapa cu "debransarea radet", am mai explicat care a fost ratiunea, dar buni mei vecini imi spuneau ca firma care face calculul la caldura nu va tine cont de faptul ca am centrala pentru ca am sarit peste etapa de debransare oficiala de la radet... ca nu aveam voie sa dezlipesc cititoarele de pe calorifere fara acordul lor... ca, etc, etc...
Cum adica n-am voie sa dezlipesc cititoarele de pe calorifere? Ia sa vedem:
- am pus doape la coloanele de caldura? DA!
- ale cui sunt caloriferele? ale mele!
- ale cui sunt cititoarele? ale mele!
- a cui este proprietatea unde se afla toate astea? a mea
- exista vreun contract intre mine si firma care citeste? NU!
... si atunci cand vor veni la citire am sa le aduc cutia cu cititoarele de pe balcon la usa de la intrare (fiindca ei intra in casa doar daca vreau eu!) si sa citeasca ce afiseaza dracovenile alea!

#221
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Buna ziua,
D.p.d.v. legal, este posibil sa montez o centrala de apartament FARA a ma debransa de la CET (locuiesc in Iasi)?

Daca este legal, ce varianta credeti ca ar fi mai buna?
1. instalatia blocului sa ramana neschimbata si eu sa fac o instalatie paralela.
2. sa mut repartitoarele existente pe tevile verticale, sa decuplez caloriferele de la reteaua veche si sa le alimentez de la centrala, urmand sa tin repartitoarele pe zero.

Multumesc anticipat pentru orice informatii si sfaturi :)

#222
okochea

okochea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2006
Salut.

Daca s-a debransat cineva de la CET Iasi recent, as dori sa stiu care sunt pasii necesari, si cat costa operatiunea.
Multumesc.

#223
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008

 okochea, on 30th April 2012, 12:35, said:

Salut.

Daca s-a debransat cineva de la CET Iasi recent, as dori sa stiu care sunt pasii necesari, si cat costa operatiunea.
Multumesc.

Pasii necesari ii gasesti pe sit-ul CET Iasi
Functie de situatie se estimeaza si costurile ( ex daca esti ultimul intr-un bloc cu CT de apartament, costurile sunt doar cele legate de golirea instalatiei, taierea tevilor, daca debransezi un intreg imobil costurile sunt spre zero ( se blindeaza conductele de tur si retur in pct termic , daca esti singurul de pe o scara cu abonati CET costurile sunt mari deoarece trebuie sa platesti asa zisul proiect de echilibrare termica )
Vezi ca CET primeste cereri de debransare intre mai si august.

#224
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 andu2008, on 30th April 2012, 12:49, said:

Pasii necesari ii gasesti pe sit-ul CET Iasi
Functie de situatie se estimeaza si costurile ( ex daca esti ultimul intr-un bloc cu CT de apartament, costurile sunt doar cele legate de golirea instalatiei, taierea tevilor, daca debransezi un intreg imobil costurile sunt spre zero ( se blindeaza conductele de tur si retur in pct termic , daca esti singurul de pe o scara cu abonati CET costurile sunt mari deoarece trebuie sa platesti asa zisul proiect de echilibrare termica )
Vezi ca CET primeste cereri de debransare intre mai si august.

Nu știu cum e în Iași dar în București treaba asta cu aprobarea CET-ului s-a dovedit o mare țeapă și doar unii s-au lăsat "țepuiți".

Pe scurt, dacă asoc. de prop. este de acord să te scoată din liste, tu nu trebuie să mai faci nimic decît să-ți scoți caloriferele fără să-i anunți pe ei. Chestia cu proiectul de "echilibare" este un abuz căci nu s-a auzit ca cineva care vrea să RENUNȚE la un serviciu să plătească pt asta. De aceea, cei care știu legea, nu aplică aceste proceduri ilegale.

#225
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
asa este. eu m-am debransat toamna trecuta cu o simpla cerere catre asociatia de locatari si o cerere catre cet iasi, la care bineinteles ca mi-au trimis un raspuns din ala pompos cu o mie de avize si proiecte pe care nu l-am bagat in seama deloc. si nu s-a intimplat nimic.
bafta.

#226
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 XON-XOFF, on 30th April 2012, 13:00, said:

Nu ştiu cum e în Iaşi dar în Bucureşti treaba asta cu aprobarea CET-ului s-a dovedit o mare ţeapă şi doar unii s-au lăsat "ţepuiţi".

Pe scurt, dacă asoc. de prop. este de acord să te scoată din liste, tu nu trebuie să mai faci nimic decît să-ţi scoţi caloriferele fără să-i anunţi pe ei. Chestia cu proiectul de "echilibare" este un abuz căci nu s-a auzit ca cineva care vrea să RENUNŢE la un serviciu să plătească pt asta. De aceea, cei care ştiu legea, nu aplică aceste proceduri ilegale.
nu stiu daca e chiar asa... Asociatia nu a renuntat la servicii, doar tu in interiorul asociatie ai facut-o.
Insa exista niste Legi ale Constructiilor prin care se regelementeaza ca ai nevoie de avizul proiectantului initial al instalatiei pt. a efectua orice modificari ale instalatiei (desigur e valabil si pt. partile constructive ale imobilului).

Mai sunt si o groaza de hotarari ale consiliilor locale, precum si ale ANRE..
Eu simpatizez cu cauza ta, insa imi fac datoria sa informez..

Si sa darami un perete la camara nu e f. greu -pana te reclama vreun vecin la Inspectoratul pt. Constructii .. Daca nu te reclama nimeni, atunci nimeni nu stie ca ai daramat camara.

Edited by scheleton, 21 November 2012 - 13:48.


#227
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 scheleton, on 24 mai 2012 - 23:44, said:

Si sa darami un perete la camara nu e f. greu -pana te reclama vreun vecin la Inspectoratul pt. Constructii .. Daca nu te reclama nimeni, atunci nimeni nu stie ca ai daramat camara.

Daca darami un perete e posibil sa-ti cada tot blocul in cap. De aia ai nevoie de proiect si tot felul de autorizatii chiar daca peretele
e de forma. Daca te debransezi nu moare nimeni (poate mor vecinii de ciuda ca-ti pui centrala )

Edited by Clovis, 21 October 2012 - 12:14.


#228
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,932
  • Înscris: 06.10.2003
Vechii proprietari au eliberat apt. la jumatatea lui august. Noi ne-am putat doar de-o sapt., interval in care doar am gletuit si zugravit. Duminica ne-a venit hartia cu cheltuielile de bloc. 64 lei/mc de apa calda si 0,82 mc consumati in septembrie.
Cica suntem singurii pe scara bransati la termoficare si cu suma asta a venit factura de la termoficare, in conditiile in care blocul are contor si noi stam la parter. WTF?
Asa stand lucrurile, nu pot sa inchid toata coloana si sa-mi pun centrala, chiar daca nu-i sezonul?

#229
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Daca gasesti o solutie sa golesti coloana si caloriferele de apa fara sa inunzi pe cineva, why not..

#230
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Pitesti, 1.200 de apartamente fara caldura datorita unei avarii -conducte vechi de 40 de ani...
Avarie Termo Calor

Edited by scheleton, 17 November 2012 - 01:25.


#231
psvictor

psvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.09.2005
Am citit in mare parte acest subiect in speranta de a gasi cateva raspunsuri la nelamuririle cu privire la plata facturilor aferente la partile comune.

As vrea sa supun atentiei urmatoarea problema. In Galati sunt multe blocuri pe care au fost construite mansarde ptr locuit. Aceste mansarde sunt din constructie dotate cu centrale termice.

As dori sa stiu daca si posesorii mansardelor ar trebui sa plateasca cota parte din incalzirea spatiilor comune?

#232
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
bineinteles ca da, la fel ca oricare alt locuitor al blocului, cu sau fara centrala

#233
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Buna ziua,
Am cumparat de curind un apartament intr-un bloc nou, racordat la Radet (nu are gaze), fara repartitoare de costuri.
Deoarece nu va locui nimeni in acest apartament pentru cel putin 6 luni de acum inainte, am facut o cerere catre Asociatia de locatari nou infiintata prin care am solicitat sa nu fiu luat in calcul la consumul de energie termica decit pentru spatiile comune, intrucit robinetii de izolare ai caloriferelor din casa sint inchisi. M-am oferit de asemnea sa pun la dispozitia asociatiei o cheie, astfel incit sa se poata verifica acest lucru la orice moment.
Raspunsul administratorului a fost ca nu poate face acest lucru intrucit nu exista nici o lege in sensul asta..?!? In replica, i-am spus ca nu exista nici o lege care sa ma oblige sa platesc ce nu consum, si ca nu sint de acord sa platesc energia consumata in alte apartamente.


Va rog sa ma ajutati cu ceva sugestii, cum as putea sa rezolv cazul? S-a mai lovit cineva de o situatie de genul asta? Chiar nu vreau sa platesc ptr.altii....

Multumesc!

#234
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Fa o plangere la OPC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate