Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#2413
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Pana cand este indicat sa administram sirop in aceasta perioada?
Eu am dat cam 500ml la 5 zile plus rame descapacite dupa diafragma si pe ultimele doua rame a bagat nectar la greu - habar nu am cat din sirop, cat de dupa diafragma cat din natura.
Ecista vreun indiciu pe baza caruia sa diferentiezi nectarul proaspat din natura fata de cel facut din sursele aflate in stup?

#2414
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Siropul 1/1 nu-l strang in celule, il consuma.

Iar sirop le dai doar in perioada de cules polen.

Cand incepe un cules cat de slab de nectar natural, nici nu se mai uita la siropul matale.

#2415
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 Hunor_66, on 20 aprilie 2020 - 12:14, said:

Siropul 1/1 nu-l strang in celule, il consuma.
Deci ce a bagat pe acele doua rame este de dupa diafragma si eventual cules din natura - mi s-a parut cam mult.

#2416
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu ai pomi fructiferi in zona ?

#2417
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Ba da dar mi se pare destul de mult nectar avand in vedere ca nu este un stup foarte bun.
Multumesc de sfaturi.

#2418
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
bagi sirop cat e nevoie!
mai exact, pana pui catul! la feel la tratamente, asa esti sigur ca in ce scoti din cat e miere si nu altceva!
apicultura se face cu mult zahar:
- sirop primavara, ptr stimulare.
-sirop cand cresti rame,
-sirop cand faci roiuri,
-sirop in lipsa de cules si/sau vreme rea(daca ai in aprilie 2 zile cu frig si albina nu iese, matca opreste ponta, si in mai, cand ai salcam, nu ai albina!)
adaugi si protofil sau ceeva similar, eventual ceva vitamine..

#2419
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Anul asta nu am dat niciun strop de sirop albinelor. Am scos, insa, rame 1/1 din magazie, le-am descapacit si le-am pus prin curte, fiecare a venit si si-a luat cit a avut nevoie. Daca vremea o va tine tot asa voi mai scoate si alte rame, nu mai umflu albinele cu zahar.

#2420
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
la ramele din curte albinele nu au acces in mod egal! plus ca mai vin si din vecini, poate chiar cu ceva cadou!
nu siropul le face rau albinelor! sunt destule chimicale in natura, din pacate!

#2421
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mi se pare tare aia: “neonicotinoidele omoara albinele, sa le interzicem!”
Ca mai apoi sa foloseasca sirop f40 din porumb, cel mai probabil tratat cu neonicotinoide ca hrana de iernare.
Le mor familiile peste iarna ca s-au uzat saracele de la zahar si f40 si apoi dam vina tot pe neonicotinoide.
Pe noi cand o sa dam vina? Suntem o gasca de idioti.
Normal ca-ti convine sa dai “mierea” angro cu 7 lei...cand ai dat 2 lei pe kg de zahar/f40. De fapt asta e secretul reusitei. Cei ce fac miere doar supravietuiesc.



#2422
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 21 aprilie 2020 - 10:21, said:

Le mor familiile peste iarna ca s-au uzat saracele de la zahar si f40 si apoi dam vina tot pe neonicotinoide.
Zaharul alimentar invertit prin fierbere cu acid citric nu contine neonicotinoide si nici nu uzeaza albinele.

#2423
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai invertirea asta mie unul mi se pare chimie. E data ca fierberea zaharului cu zeama de lamaie....dar cred ca e mai complexa de atat. Avand in vedere ca multi nu stim sa dozam bine medicatia simpla....dar sa mai si facem invertiri...
Nu castig albine cate imi mor in hranitor...indiferent ce le pun eu acolo.
Nu uzeaza? Uzeaza ea mierea descapacita de pe rame...
Cum e cu HMF-ul ?

Edited by medelin992, 21 April 2020 - 13:03.


#2424
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 21 aprilie 2020 - 13:00, said:

Pai invertirea asta mie unul mi se pare chimie. E data ca fierberea zaharului cu zeama de lamaie....dar cred ca e mai complexa de atat. Avand in vedere ca multi nu stim sa dozam bine medicatia simpla....dar sa mai si facem invertiri...
Este simpla.
Ca principiu.
In mediu cu pH acid si la temperaturi ridicate, zaharoza (di-glucid) se desface in 2 molecule: una de glucoza si una de fructoza.
Acidul citric este unul din cei mai "naturali" acizi, daca ma pot exprima asa.

Quote

Nu castig albine cate imi mor in hranitor...indiferent ce le pun eu acolo.
Mor in hranitor si daca le pui aqua kiorensis (adica apa chioara) fiindca probabil se ineaca in modelul matale de hranitor (nu pot iesi la mal).

Quote

Cum e cu HMF-ul ?
Apare in cantitati demne de luat in seama ca urmare a supunerii indelungate la mari temperaturi a fructozei, in special.

Edited by Hunor_66, 21 April 2020 - 16:40.


#2425
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Treaba asta cu neonicotenoide este basm. În anii 2017 și 2019 am avut rezultate f bune la f soarelui. Nimeni nu a mai pomenit de neonicotenoide. Consider ca dacă planta are tot ce trebuie nu are cum sa nu secrete nectar. Ori de la Samanta de fl soarelui pusa în pământ pana la nectarul din flori este cale lunga. Condițiile meteo fac diferența

#2426
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007

 special_murinio, on 21 aprilie 2020 - 19:44, said:

Treaba asta cu neonicotenoide este basm. În anii 2017 și 2019 am avut rezultate f bune la f soarelui. Nimeni nu a mai pomenit de neonicotenoide. Consider ca dacă planta are tot ce trebuie nu are cum sa nu secrete nectar. Ori de la Samanta de fl soarelui pusa în pământ pana la nectarul din flori este cale lunga. Condițiile meteo fac diferența
cred ca ti-a scapat esentialul: neonicotinoidele sunt mortale cand se folosesc la stropit cultura, nu la tratat seminta! tu ai avut noroc, probabil fermierul nu a folosit, sau a folosit altceva.. nu afecteaza productia, doar moare albina lucratoare!

#2427
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ziceti-mi si mie un hranitor in care nu mor albinele...ca in atatia ani de apicultura am omorat o groaza de albine...
Si am si de lemn si de plastic si cu plutitor/lemne/sipculite...si rotunde in podisor....la borcan in schimb nu mi-a murit nimic.

M-am lasat de sportul asta...e prea time-consuming pentru beneficile oferite.
In caz de ananghie, am 200 kg miere de rapita pe care o pot folosi lejer. Nu ma indur sa o dau cu 6 lei la procesator.

#2428
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Hrănirea la punga. Tu le pregătești acasă, le poți da la orice ora fara furtisag.. În plus este o hrănire lentă în funcție de puterea familiei.

#2429
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 21 aprilie 2020 - 21:56, said:

Ziceti-mi si mie un hranitor in care nu mor albinele...ca in atatia ani de apicultura am omorat o groaza de albine...
[...]...si rotunde in podisor....
Eu de-astea am.
Mai apar ceva victime inecate uneori, cred ca atunci cand e inghesuiala maxima, da' nu-s multe: 8-10 bucati, maxim.
Si nu la fiecare.
Cand si cand.

#2430
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
În hrănitor mor albinele ca le prinde frigul acolo, și hrana e rece. Amortesc și cad în lichid

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate