Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#2395
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Daca guvernantii interzic total iesitul din case si deplasarile, cum facem sa ajungem la stupi, cei care nu-i avem unde locuim?!  Avem parte de exceptia cu ingrijirea animalelor ?

#2396
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pai asa ar trebui.
Completezi declaratia pe proprie raspundere, si daca te opreste, ii arati costumul cu masca.

View Postomnitera, on 22 martie 2020 - 18:03, said:

Ar functiona si cu o tava dreapta . Ceara ramine fara impuritati, doar ceea ce mai cade accidental de pe plasa sau la manevrare, dar culoarea este functie de vechimea ramelor topite.
Bine-ar fi daca ar incapea sa pui 4-5 faguri unul peste altul, sa se topeasca o data.
Ca numa' cu cate un fagure... te apuca Craciunul.

#2397
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostHunor_66, on 20 februarie 2020 - 11:10, said:

Eu am asa ceva.

https://www.fermaapi...ficiali-7727636

Pun bornele pe capetele sarmelor si in maxim 1-1,5 secunde se inmoaie foita si patrunde sarma in ea.
L-am comandat si eu azi.

#2398
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postomnitera, on 22 martie 2020 - 18:03, said:

doar ceea ce mai cade accidental de pe plasa
Imi poti spune te rog de unde ai luat acea plasa si daca stii ce dimensiune au ochiurile.

#2399
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Poti sa folosesti orice plasa metalica, pe post de strecuratoare.
Atata doar, sa curga ceara fierbinte prin ea.

#2400
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
L-am pus in functiune. Merge bine. Numai ca trebuie sa folosesti apa distilata, altfel se incarca rezistenta cu calcar si intra in protectie. Am patit.


Attached File  6A209B23-0C5C-4511-98E1-48B76D51BD51.jpg   350.48K   16 downloadsAttached File  90315BDB-0F6A-4B3E-A51E-08423FCC8C42.jpg   317.75K   15 downloads

Edited by scaiba, 30 March 2020 - 08:37.
am aranjat photo


#2401
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Randament?
120-130g ceara din o rama 1/1 veche.

#2402
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
foarte fain!
oare se gaseste separat generatorul de abur?
eu vreau sa fac un topitor dintr-o centrifuga veche, clasica!

#2403
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Din ce am cautat eu, da. 200-300 lei.

Si rezultatul.
Neagra ca de, rame vechi. Daca mai strang ceara curata de prin extractii poate am s-o combin sa iasa mai galbena.

Attached Files


Edited by medelin992, 30 March 2020 - 08:20.


#2404
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postrichi_e, on 30 martie 2020 - 08:05, said:

eu vreau sa fac un topitor dintr-o centrifuga veche, clasica!

Trebuie sa-ti etanseizezi centrifuga foarte bine, altfel iese aburul si n-ai facut nimic.
Nici la asta de nou nu etanseaza bine capacul, care e prea subtire si are prea putine cleme de prins. Trebuie sa-l mai prinzi cu o chinga in dreptul manerelor.

Dezavantajele topitorului de mai sus:
-Nu are picioare si trebuie sa improvizezi, asa cum am facut si eu.
-Pe fundul lui am mai pus o sita de tantari, cea originala are gauri prea mari si e posibil sa curga bucati mai mari de bostina.
-Toata partea de generare aburi plus furtun e din plastic/cauciuc ce lucreaza la 100 grade...nu vor tine mult.
-Consum energetic? Da, are 2000 W rezistenta, daca vrei facturi reduse te duci pe unul cu gaz.
-De recomadat sa introduci in el apa calda, ca sa scazi din timpul necesar incalzirii apei.
-Daca-l folosesti iarna, la temperaturi scazute...ti se intareste ceara  si nu vei scoate niciodata o forma vandabila.
-Vasul in care curge ceara e recomandat sa fie tot timpul cald ca sa sedimenteze/separe corect ceara de bostina si de apa. Eu planuiesc sa-mi iau un vas din inox incalzit cu niste candele sub el, sa stea cald cat timp curge ceara.
-Daca nu ai vas incalzit, ceara va forma pungi de apa si bostina la interior. Pe afara arata bine, insa daca o tai/topesti ai sa gasesti pungile.
-Cand a inceput sa curga prima picatura de ceara am pus in vas 0.5 l apa fiarta pentru ca ceara sa nu pice pe vasul rece si sa se intareasca instant.
-Mai ai de curatat la rame dupa topire? Desigur, insa cu un cutit si atat timp cat bostina e calda e ok. Daca bostina s-a racit....o sa-ti fie mult mai greu.

Edited by medelin992, 30 March 2020 - 09:08.


#2405
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
poate daca o mai fierbi  odata in apa de ploaie/demineralizata + ceva otet, se mai decoloreaza!

#2406
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Otet am pus in apa de fantana, altfel mi se incarca rezistenta, apropo. Poate ar fi fost mult mai neagra fara😁


#2407
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
eu as repeta topirea!
doar ceara obtinuta in apa, la volum 1/3
si racire cat mai lenta!

#2408
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Astazi cand am deschis cel mai slab stup am vazut ca are destul de mult puiet capacit de trantor si vreo 10 botci. Oua si larve nu am mai vazut de saptamana trecuta si nici matca nu am zarit-o (pe la 10 martie era si a avut activitate)
Daca se poate va rog sa imi raspundeti punctual la urmatoarele intrebari:
1. o matca creata din ou de aceasi varsta cu cel de trantor se poate imperechea cu acestia (din ce am citti eu ei sunt maturi sexual dupa 15 zile de la eclozare)- sta matca atat?
2. o matca se poate imperechea cu trantori din alti stupi -  ma refer la stupi aflati la o distanta mai mare ca la mine nu am vazut in altul
3. daca matca iesita din aceste botci poate fi fecundata este o idee buna sa iau o rama cu o botca si albina acoperitoare, o alta rama cu puiet capacit si albina acoperitoare din alt stup, separate printr-o diafragma vreo doua zile pentru a incepe un roi?
Multumesc.

Edited by vdingo11, 13 April 2020 - 20:24.


#2409
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
În lipsa unor sfaturi mai avizate, o sa-ti răspund eu. Se pare că familia a pierdut matca și a făcut botci pentru o nouă matcă. Fiind cam devreme pentru a schimba matca ai posibilitatea să desfintezi familia și să intaresti celelalte familii care le mai ai. Nu pot să mă pronunț dacă se va împerechea matca, dă pot sa-ti zic ca au început să facă trantori, deci sunt sanse sa se împerecheze cu alți trantori. Eu zic sa nu faci alt roi că o să slăbești altă familie și nu e sigur că o să reusesti, mai bine cu rama cu puiet de la alta familie intaresti familia orfană. Baftă!

#2410
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postvdingo11, on 13 aprilie 2020 - 20:20, said:

Astazi cand am deschis cel mai slab stup am vazut ca are destul de mult puiet capacit de trantor si vreo 10 botci. Oua si larve nu am mai vazut de saptamana trecuta si nici matca nu am zarit-o (pe la 10 martie era si a avut activitate)
Distrugi toate botcile si bagi o rama cu oua de 1 zi de la alta familie.
Identifici foarte clar zona de pe rama, unde sunt ouale de 1 zi.
Pui pe rama aia o pioneza, ca s-o stii care e.
Peste 1 saptamana, faci inspectia si distrugi toate botcile construite pe celelalte rame, inclusiv botcile construite pe rama care ai bagat-o, dar in alte zone, in afara zonei cu oua de 1 zi.
Lasi doar botcile construite in zona unde or fost ouale de 1 zi.
Te rogi apoi la Al de Sus sa fie cald si frumos afara cand or ecloziona matcutele, sa poata iesi la zbor de imperechere.

View Postvdingo11, on 13 aprilie 2020 - 20:20, said:

1. o matca creata din ou de aceasi varsta cu cel de trantor se poate imperechea cu acestia (din ce am citti eu ei sunt maturi sexual dupa 15 zile de la eclozare)- sta matca atat?
E cam greu sa prinzi matca sa fie exact-exact de aceeasi varsta cu trantorii.
Daca nu sunt trantori maturi si nu se imperecheaza, albinele o omoara.

Quote

2. o matca se poate imperechea cu trantori din alti stupi -  ma refer la stupi aflati la o distanta mai mare ca la mine nu am vazut in altul
Absolut. Asta se si intampla de obicei.

Quote

3. daca matca iesita din aceste botci poate fi fecundata este o idee buna sa iau o rama cu o botca si albina acoperitoare, o alta rama cu puiet capacit si albina acoperitoare din alt stup, separate printr-o diafragma vreo doua zile pentru a incepe un roi?
Multumesc.
Ar trebui mai intai sa le unifici.
In principiu da, numa' ca acum e cam prea devreme.
Ar trebui sa astepti sa infloreasca salcamul la matale (ca banuiesc ca rapita nu ai), ca sa te apuci de facut roiuri.

#2411
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc foarte mult de sfaturi.
Intre timp am vazut tantori eclozati si botcile inca erau pe rama (daca intial botcile erau pe doua rame acum le-au ros pe cele de pe a doua rama) - deci avand in vedere ca trantorii eclozeaza cu mult mai traziu decat reginele clar nu sunt din aceleasi oua. Deci prima data a facut puietul de trantor apoi botcile si ma gandesc ca in acest caz nu au fost facute in disperare de matca. In plus pe langa botci mai exista si puiet capacit de lucratoare.

View PostHunor_66, on 15 aprilie 2020 - 23:53, said:

Distrugi toate botcile si bagi o rama cu oua de 1 zi de la alta familie.
De ce este indicat sa aduc alta rama daca deja am botci? Poti explica afirmatia?

Edited by vdingo11, 19 April 2020 - 09:39.


#2412
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postvdingo11, on 19 aprilie 2020 - 09:37, said:

De ce este indicat sa aduc alta rama daca deja am botci? Poti explica afirmatia?
Scrie in cartile de apicultura.

Fiindca albinele, atunci cand raman fara matca, fac botci pe ce puiet au.
Inclusiv larve inainte de capacire.
Din acest puiet vor iesi niste matci care n-or fost hranite din prima zi de ou ca pentru a se dezvolta matca, si is niste jagardele.
Dar fiind facute pe puiet mai batran, vor iesi primele din botca si vor distruge botcile facute pe puiet mai tanar, sau oua.

Asadar, intrucat interesul matale este sa ai botci facute pe oua de-o zi, si crescute corespunzator de albine, vei distruge celelalte botci, pe care nu stii pe ce le-or facut.
Si vei aduce o rama cu oua de-o zi de la alta familie, (fiindca in aceasta familie NU mai ai asa ceva), si le-o vei da sa faca botci.
Si vei urmari dupa o saptamana sa ramana doar botcile construite pe zona cu oua de-o zi, pe care ti-ai notat-o cand ai bagat rama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate