Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Macro in Word ?!? Cum fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003
La mine la serviciu se fac foarte des scrisori ce se trimit la clientii nostri. Corpul scrisorii este acelasi pentru toata lumea, difera doar datele de contact. Ex:

Stimata doamna Popescu Ioneasca va anuntam ca mai aveti de achitat suma de 1234  USD reprezentand contavaloarea perioadei iulie - septembrie  a .......


Acum, io trebuie sa fac cumva ca acele campuri care variaza (cele cu bold din exemplu) sa poata fi completate cumva automat. Adiq sa fac un macro (?!?) cu lista clientilor si sa imi completeze automat acele campuri pentru toti clientii.  Mai precis, sa imi faca automat scrisoarile pentru toti clientii. Eu sa scriu textul scrisorii, el sa completeze datele fiecaruia.

Ei? Cum fac asta?

P.S. Nu  ma pricep la programare.

#2
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003
Nimeni nu stie? Vre-un script ceva. In Access? Orice numai sa imi genereze chestiile astea.

#3
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
si eu sunt interesat oarecum...

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
se face foarte simplu...cu programare. Cu macro in word e un pic mai contorsionat, dar se poate (VBscript e destul de flexibil daca esti mai maso de fel).

Din pacate insa nu am timp de acte de caritate. Vorbeste cu cineva pe aici, in mod sigur se vor gasi suflete caritabile :)

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 24.03.2002
iti definesti box-uri de text si lucrezi cu ele. te prinzi tu cum. Daca nu, striga...

#6
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003
HEEEEEEEEEEEELLLLLLLLPPPPPP. Ce e alea Box-uri de text? Adica combo-box care contin textele? Nu stiu cum se fac.

#7
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
chestia asta se face cel mai simplu cu Mail Merge.
idee de baza este o conexiune intre documentul Word (adica scrisoarea) si o baza de date (de ex Access). ti-as explica pas cu pas cum se intimpla dar nu stiu ce Word ai tu, eu am XP si difera putin de la o versiune la alta.

dar in principiu, dupa ce ai deschis conexiunea catre baza de date iti apare un toolbar cu ajutorul caruia plasezi cimpurile din tabele in documentul word. in scrisoare o sa ai textul sub forma:

Draga Domnule <> <>,

dupa ce introduci cimpurile in scrisoare, dai print si scrisoarea se multiplica singura pt fiecare inregistrare din tabela, inlocuind cimpurile <<>> cu valorile lor din tabela.

#8
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003
Exact, exact, asta vreau. Am Word XP. Please help. Pleaseeee.

#9
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
nu prea am timp foarte mult, de aceea o sa fiu foarte scurt.
Tools->Letter and Mails->Show Mail Merge Toolbar
click pe Main Doc Setup (iconita nr 1) -> Normal Word Document
click pe Open Data Source -> aici alegi documentul unde ai tabela, din formatele acelea posibile. eu am ales un doc excel (doctori.xls) in care am urmatoarele coloane:
-Titlu
-Nume
-Spital
-Sectie
-Adresa
-Cod Postal
-Localitate

scrisoarea mea in Word contine in antent adresa doctorului, pozitionata pe pagina astfel incit sa se poate vedea prin fereastra plicului. apoi in textul scrisorii ii mai zic <> <<...>>, si gata.
<> nu este text este tot un cimp (un cimp este completat de Word, nu de tine) pt ca in cazul cind este o femeie acest cimp tr sa fie <>, de aceea am in tabela titlul. si inca un detaliu pt Excel. denumirea cimpurilor sta pe prima linie, iar de pe linia a doua incep datele. daca alegi un fisier mdb o sa te intrebe ce tabela ca sa-si dea seama ce cimpuri exista in tabela sau worksheet. cu aceste cimpuri o sa lucram mai departe.

sa revenim din nou in Word. in word in locurile unde tr sa stea cimpurile textul nu tr sa contina nimic. o sa vezi ca toolbarul o sa-si activeze aproape toate iconitele. cu iconitele 3, 4 si 5 poti sa te joci si singur. acum incepe distractia. plasezi curosurul in locul unde ar trebui sa stea numele. acu faci click acum pe iconita nr 6 Insert Merge Field si alegi de acolo numele. word o sa-ti introduca un text de genul <>. la fel faci cu toate cimpurile.

acum terminata treaba fa click pe iconita nr 7 View Merged Data. acum poti sa vezi cum arata scrisoarea gata completata. cu butonele de navigare poti sa vezi cum vor si celelalte scrisori. cam asta ar fi totul. ca sa tiparesti scrisoarea fa-i click pe iconita nr 14 Merge To Printer. asta ar fi tot.
succes!

#10
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 24.03.2002
Cu text box-uri poti lucra f. frumos in macrouri, in special in modul de editare a macrourilor. (V. Basic) Iar text box-urile le faci asa: -din meniu-insert-text box

mai in amanunt: iti definesti book-mark-uri la acele text-boxuri, si te joci (in macro)cu: goto (bookmark), select all, copy, paste, etc. In general e destul de migaloasa treaba, dar se poate face.

#11
MacromediaMX

MacromediaMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 29.12.2003
incearca sa faci in excel.completezi o singura data datele la fiecare persoana si le faci cu format cells , mai departe e simplu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate