Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Internet UPC Astral Mort de 5 Zile

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Attached File  68710627.png   24.31K   23 downloads

View PostGYCONE, on Dec 25 2006, 10:40, said:

eu nu ma plang...cel putin in bz nu prea mai face probleme
[ http://www.speedtest.net/result/63056010.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat platesti pentru abonamentul asta? Uite rezultatele si la abonamentul meu:
http://www.speedtest...lt/68710627.png

#20
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
GYCONE vad ca la tine ai mai multe amanunte despre starea modemului..
Uite cum e aici: Prima imagine e "System" iar a doua este "Signal" "Status" si "Log"
Attached File  1.JPG   85.09K   37 downloads
Attached File  2.JPG   64.03K   26 downloads
Ca sa folosim toti aceeasi unitate de masura am facut si eu un speed test acolo. Iata rezultatul:
[ http://www.speedtest.net/result/68716884.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006

View PostGetodacul, on Dec 25 2006, 12:37, said:

GYCONE vad ca la tine ai mai multe amanunte despre starea modemului..
Uite cum e aici: Prima imagine e "System" iar a doua este "Signal" "Status" si "Log"
Attachment attachment
Attachment attachment
Ca sa folosim toti aceeasi unitate de masura am facut si eu un speed test acolo. Iata rezultatul:
[ http://www.speedtest.net/result/68716884.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adica tu pe conexiunea asta dai 95 RON (cu sau fara TVA?) E ridicol. Poate ar trebui sa trimiti si la UPC un mail cu rezultatele astea. Eu am 1,2-1,4 mb/s la clicknet express de 1,5 si merge excelent. Daca vrei iti trimit rezultate la teste sa le dai alora de la UPC sa le fie rushinica. :D

#22
alecsS

alecsS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.03.2006
mda eu am abonamentul de 45 de ron si niciodata de cand il am nu am avut 512 kb/s , incredibil .
[ http://www.speedtest.net/result/68721861.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Problema e locala dar nu e treaba mea configuratia retelei de aici. Astept raspunsul la un mail pe care l-am trimis celor de la romtelecom sa vad daca sunt sau nu in aria lor de acoperire adsl(in site municipiul braila e inclus dar la verificarea cu fostul meu numar romtelecom imi zice ca nu sunt in zona de acoperire adsl). Daca sunt inclus(cred ca sunt, deoarece eram pe centrala digitala) o sa le fac o vizita dupa sarbatori pentru amanunte. Daca si varianta romtelecom ar pica.. exista planul B - un provider local ( tuvinet.ro ) care desi e un pic mai scump ca astral, ofera servicii bune. Cei de la RDS&RCS mi-au cerut 200 de euro taxa de instalare + sa gasesc eu alti 10 clienti pt ei - ca sa traga 2-3 km de fibra optica. Sa se spanzure cu ea, ca nu m-am angajat reseller RDS pe banii mei.

Edited by Getodacul, 25 December 2006 - 13:41.


#24
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 04.02.2006
daca pun serverul din bucuresti, imi ies 100 si ceva kbps, iar daca pun din strainatate, am deja in jur de 1400!   ce ciudat

Edited by cretacic, 25 December 2006 - 15:57.


#25
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
nu reusesc sa vad rezultatele

#26
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Eu am incercat de 2 ori odata cu serverul din timisoara odata cu cel din bucuresti. Cu cel din timisoara abia se conecta si ramanea suspendat la upload... cred ca dadea cu 0,.... si de aia :D
P.S.  Acest forum mi-l incarca cu viteze variind intre 3-4 KB/s si 300-400 B/s.

Edited by Getodacul, 25 December 2006 - 16:53.


#27
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006

View PostGetodacul, on Dec 25 2006, 13:39, said:

Problema e locala dar nu e treaba mea configuratia retelei de aici. Astept raspunsul la un mail pe care l-am trimis celor de la romtelecom sa vad daca sunt sau nu in aria lor de acoperire adsl(in site municipiul braila e inclus dar la verificarea cu fostul meu numar romtelecom imi zice ca nu sunt in zona de acoperire adsl). Daca sunt inclus(cred ca sunt, deoarece eram pe centrala digitala) o sa le fac o vizita dupa sarbatori pentru amanunte. Daca si varianta romtelecom ar pica.. exista planul B - un provider local ( tuvinet.ro ) care desi e un pic mai scump ca astral, ofera servicii bune. Cei de la RDS&RCS mi-au cerut 200 de euro taxa de instalare + sa gasesc eu alti 10 clienti pt ei - ca sa traga 2-3 km de fibra optica. Sa se spanzure cu ea, ca nu m-am angajat reseller RDS pe banii mei.

eu sint tot din Braila; sunt conectat la nodul din blocul "Plantelor" in jurul orei 10 nodul se  satureaza (netul devine aproape inutilizabil) si o tine tot asa pina pe la 24 cind incepe sa merga in parametri (vezi imaginile atasate); am sunat la serviciul clienti le-am explicat problema raspunsul "o sa se rezolve "  :death: ; pina rezolva ei problema eu cred ca ma mut la tuvinet (www.tuvinet.net) mai putini banuti (imi este suficient abonamentul minim) si sigur cu un uptime mai mare de  50% cit imi ofera "UPC"-ul acum

Attached Files



#28
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
abit si eu tot din zona sunt dar cam 1-2 km mai departe pe calea galati... cred ca o sa propun o reuniune sa protestam... fiecare vine cu sacosa de pietre de acasa... :D Macar daca nu se simt sa faca ceva, sa-i fortam sa faca o echipa de schimbat geamuri la sediu.:)

Edited by Getodacul, 25 December 2006 - 18:39.


#29
#andrei

#andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 31.03.2005

View Postabit, on Dec 25 2006, 17:34, said:

eu sint tot din Braila; sunt conectat la nodul din blocul "Plantelor" in jurul orei 10 nodul se  satureaza (netul devine aproape inutilizabil) si o tine tot asa pina pe la 24 cind incepe sa merga in parametri (vezi imaginile atasate); am sunat la serviciul clienti le-am explicat problema raspunsul "o sa se rezolve "  :death: ; pina rezolva ei problema eu cred ca ma mut la tuvinet (www.tuvinet.net) mai putini banuti (imi este suficient abonamentul minim) si sigur cu un uptime mai mare de  50% cit imi ofera "UPC"-ul acum
cum ai facut rost de grafice ?

#30
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postabit, on Dec 25 2006, 17:34, said:

eu sint tot din Braila; sunt conectat la nodul din blocul "Plantelor" in jurul orei 10 nodul se  satureaza (netul devine aproape inutilizabil) si o tine tot asa pina pe la 24 cind incepe sa merga in parametri (vezi imaginile atasate); am sunat la serviciul clienti le-am explicat problema raspunsul "o sa se rezolve "  :death: ; pina rezolva ei problema eu cred ca ma mut la tuvinet (www.tuvinet.net) mai putini banuti (imi este suficient abonamentul minim) si sigur cu un uptime mai mare de  50% cit imi ofera "UPC"-ul acum

Si eu am fost intr-o situatie aproape identica cu a ta, exceptand uptime-ul. Tot in Braila aveam abonamentul Ultra de 1,5Mbps si de la ora 12 noaptea pana aproape de 12 ziua mergea in parametrii: download in medie 130-140kB/s cu maxime de 170-180kB/s. De la 12 ziua insa incepea sa mearga din ce in ce mai prost viteza tot scadea si in intervalul orar 18:00 -> 0:00 ajungea de nu mai depasea 12kB/s nici mort (mergea cateodata numai cu 7-8kB/s) si eu dadea cate 1 mil 100 de mii pentru asta. In plus timpii de raspuns la ping la CMTS-ul la care eram conectat erau de peste 100ms plus pierderi de pachetete, imaginativa cum erau pe alte site-uri mai indepartate  :cursing: .

Am tot sunat la ei si imi tot ziceau sa stau linistit ca o sa se rezolve dar zilele treceau si nimic. Pana la urma am reziliat contractul si m-am abonat la o retea (Tuvinet) si la un pret de 30 lei am maxim 384Kbps (48kB/s). Nu e mare lucru insa fata de cum mergea la UPC e mult mai bine plus ca exista si reteaua unde merge cu viteze de pana la 6MB/s. Nu pot sa zic ca sunt satisfacut total de viteza dar macar platesc mult mai putin si am performante mai bune.

Singurul lucru bun la UPC era uptime-ul adica in ultimele 6 luni nu a picat nici macar o data.

Edited by e2k, 25 December 2006 - 19:16.


#31
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006

View Post#andrei, on Dec 25 2006, 18:50, said:

cum ai facut rost de grafice ?
cu softul asta link
3 senzori pentru versiunea free

#32
pricinosus

pricinosus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.12.2004
La mine de vreo 2-3 saptamani merge exact ca un dial-up(offtopic: oamenii pleaca pe capete de la serviciul lor de cablu - motivul foarte scump)

UPC-ul Este o tzeapa data de americani, cat de curand vor disparea cu tot cu cascaval-ul luat de la fraierii de noi.
Asa cum zicea cineva undeva pe forum, la luat cashcavalul iti raspund imediat, la tehnic suni cu saptamanile  si abia daca raspunde cineva.
In ultima perioada si-au adunat doar clienti nu au mai investit nimic in infrastructura.
De aia toate merg prost si sunt scumpe la ei.
O mare TZEAPA.

#33
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
mare teapa asta cu 1/4/6 mbps....nasol de tot ce sa mai  :P :P :P  

cat despre suportul tehnic am avut experiente similare cu romtelecom, orange. iar prieteni de-ai mei cu rds si vodafone.

stai calm ca upc nu pleca nicaieri. plus ca in europa o duc destul de bine  :D

#34
6fingers

6fingers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2005
se pare ca sint singurul la care upcul chiar merge bine:
[ http://www.speedtest.net/result/94268253.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006

View Post6fingers, on Mar 4 2007, 05:09, said:

se pare ca sint singurul la care upcul chiar merge bine

nu esti singurul:

Attached File  94032662.png   34.31K   35 downloads

#36
25gaby

25gaby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.03.2006
UPC- picat de 4-5 ore si nimic. trimis 4 mail uri si nici un raspuns(La telefon se stie ca nu ai sanse sa ti raspunda cineva, am mai incercat si dupa o ora si jumatate raspund). Deci servicii de...................... iar noi platim servicii pt o luna de zile dar primim................... cu pauze mari. Am mai avut caderi si acum cateva zile.  Trist--clientul nu merita nimic, decat sa plateasca iar altii sa se imbogateasca. Nu mai spun ca in nici un caz nu merge la viteza la care ar trebui, vorba cuiva de mai sus zici ca avem dial up. :madanimated: :madanimated: :madanimated:   As face numai :boxing: :boxing: :  si i as :death: :  Bataie de joc=UPC=suport tehnic=0

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate