Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Rate la Raiffeisen BANK

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
mihaistavre

mihaistavre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.12.2003
Salut !

O sa cumpar un televizor in rate la Raiffeisen BANK . Ei spun ca ratele sunt egale dar asta e opacaleala, nu-i asa ?
Caci undeva in pliant scrie ca banca isi rezerva dreptul de a modifica comisioanele. Se intelege de aici ca ratele se vor modifica pe parcursul perioadei de creditare, adica vor creste, asa-i ?
A facut cineva pana acum imprumut la banca dupa acest sistem "rate egale" ? Cum se deruleaza de fapt rambursarea banilor catre banca ?

Multumesc de raspunsuri.
O zi buna !

#2
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Acelasi lucru ma intereseaza si pe mine pentru BCR.

#3
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Mi se pare normal ca o banca sa-si lase o portita de ajustare a ratei pentru cazurile, aberante dar la noi posibile, in care ar creste sau scadea semnificativ procentul dobanzii pe piata bancara.

#4
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
De scazut dobanda pe piata bancara e posibil dar de scazut dobanda la creditele noastre nu cred sa se intample.

#5
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
am eu credit la astia (un aragaz) shi nu am avut nici o problema. evident insa ca la dobanda se adauga comisioane dar macar le stii de la inceput, nu inventeaza nimic pe parcurs

#6
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
"la astia" Care din ei?

#7
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Eu mi-am luat un televizor Sony cu credit de la Raiffeissen, si sincer sint inca destul de in ceata. MAi exact, tanti aia cu care am discutat creditul mi-a spus ca trebuie sa platesc de fiecare data un multiplu nr intreg de rate, de obicei 1. Adica la un moment dat pot sa platesc una doua trei cinci sau cite rate vreau eu, dar nu o rata si jumate.
Pina aici totul bine, numai ca atunci cind m-am dus acolo sa platesc prima rata, in valoare de 593000, sau pe acolo, important e ca era putin sub 600.000, casierul mi-a zis ca de ce nu platesc 600.000, ca ei se pun practic intr-un cont si se aduna acolo. Asa ca acum nu prea mi-e clar, sa inteleg ca la data scadenta in graficul de plati trebuie sa am cel putin cit scrie in grafic in cont, dar nu conteaza daca am mai mult?
De asemenea eu am dedus ca ratele sint fixe INDIFERENT care este evolutia pietei si a dobinzilor, asa cum mie nu imi scade dobinda daca aceasta va scade in timp pe piata, nu mi se pare normal sa o creasca daca ceva se impute. Oricum, am observat abia recent ca defapt am luat credit cu dobinda 30%!!! si nu cu vreo 18% cum se vehiculau sumele in perioada aia (prin aprilie).
Una peste alta mi se pare destul de teapa, am luat credit 14 milioane pe trei ani, si dupa ce am platit 7 rate a 600.000, adica 4.200.000 lei plus un comision la inceput de vreo 500.000, soldul creditului este 12.200.000....cert e ca la final voi fi platit 21,6 milioane lei!
Cit inca se mai poate, mai bine luati un credit de uz general (stiu ca ezista astfel de credite, parca ii zice pt nevoi personale) cu dobinda variabila si luati aparatele cu banii jos, cred ca iesiti mult mai bine.

#8
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
exact, trebuie sa ai in cont CEL PUTIN cat e nevoie. Ei iti extrag din cont oricum numai rata aferenta lunii respective. Daca ai suficienti bani si iti doresti, poti face cerere sa ti se "ia" 2 sau tz rate.
E adevarat, e cam tzeapa cu creditele astea. Multa lume se arunca, dar daca calculezi pretul final se vede ca nu e acel 18%, ci la el se mai adauga tot felul de taxe, asigurari and stuff, ajungand la peste 25%.

#9
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Ratele egale sunt intr-adevar egale. Asta pt. ca baietii isi iau in calcul din start inflatia pe perioada derularii creditului, comisioane, marje de profit, tot. E incluse, ca sa zic asa.

Ratele egale sunt avantajoase teoretic atunci cand se depreciaza puternic moneda in care e luat creditul (cu conditia sa nu ai salariul in aceeasi moneda). E ca si cum ai lua un credit in moneda tare si l-ai restitui cu moneda slaba.

@menetz: In Capital de saptamana trecuta e un articol pe ac. tema: comisioanele urca cu peste 10% costul ratei. Rata reala ajunge la pana la 41% la Flanco.

Si inca ceva: nu va faceti calculul ca daca rata e 25% si iei ceva de 1 mil, vei plati la final 1,25 mil. In realitate e cu mult mai mult. Credeti-ma, bancherii se pricep mai bine la cifre decat noi.

Eu una sunt o inamica declarata a creditelor. Banii pe care ii castigi intr-o viata de om sunt o multime finita. Mai mare sau mai mica, dar finita. Si decat sa impart aceasta multime cu bancherii, mai bine o folosesc eu pe toata. Parerea mea

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
da zubaida, am citit si eu articolul ala din Capital.
Insa nu inteleg de ce esti inamica creditelor. Preferi sa pui deoparte (presupunand ca ai putea) cate 600mii/luna timp de 2-3 ani ca sa-ti iei un TV ? Adica stai 2-3 ani FARA lucrul respectiv ? Come on... :)

#11
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Zubaida

Du-te si cumpara maine masina noua cu banii jos. Si am inteles ca nu esti saraca, dar nici nu te invelesti noaptea cu bani. So, du-te si cumpara asa masina...

:cya:

#12
andreipn

andreipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 10.11.2003
oare o fi cineva care sa nu fie inamicul creditelor ( imprumuturilor ) ? bravo mama...
daca ai 5000$ nu vad cum sa-ti iei casa cu banu jos cand o gaesoniera e vreo 15.000 ... dar probabil tu crezi ca inca 10.000 se pot scoate usor asa.. de prin autobuze.. si asa mai departe cu produsele elecrocasnice etc..
cand e casa goala si abia ai reusit sa ti-o cumperi si aia prin credit ipotecar.. iti trebuie aragaz frigider mobila si ar mai fi.... vezi alta varianta in afara de rate in cazut in care ai un salariu mediu ? zubaida ?

"Eu una sunt o inamica declarata a creditelor. Banii pe care ii castigi intr-o viata de om sunt o multime finita. Mai mare sau mai mica, dar finita. Si decat sa impart aceasta multime cu bancherii, mai bine o folosesc eu pe toata. Parerea mea"

buna asta.. zubaida.... pai nici nu mai manca mama.. ca il imbogatesti pe patronul supermarketului :)))))) sau nu stii ca au si ei adaos.... un fel de dobanda de la banca luat asa in mare...

mihai: ratele da, sunt egale, asa este, cred ca e ceva de genul urmator:

tv-ul costa x lei pe care tre' sa-i platesti in rate lunare timp de y ani
luna de luna teoretic se calculeaza dobanda la suma care ramane dupa ce dai rata din luna respectiva deci la o suma mai mica (dupa prima luna x minus rata minus dobanda ) asta inseamna ca rata va fi ceva mai mica luna viitoare si tot asa...  
deci in final tv-ul o sa te coste x lei plus o suma z deci x+z

eiiii... si acum daca ai facut imprumutul pe 3 ani deci 36 de luni imarte suma aia de x+z la 36 si iti iese o rata fixa... pe aia o vei plati tu...
fi sigur ca mai sunt si alte detalii pe care eu nu le stiu....

#13
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

Quote

Originally posted by andreipn
iese o rata fixa... pe aia o vei plati tu...
fi sigur ca mai sunt si alte detalii pe care eu nu le stiu....


Pei asta ie ideea. Ori sunt rate fixe ori nu. Eu am fost acu 2 saptamani sa platesc telefonul la Raiffeisen iar langa mine mai era unul care platea o rata. Cand i-a dat la casiera factura (sau ceva de genul asta) si banii, aia i-a spus ca trebuie sa mai plateasca inca un comision care "vai, nu vi l-au trecut aici!!!" . ASTA E MAREA DURERE. Ca banuiesc ca i-au facut si lu ala un desfasurator al creditului in care i-au aratat ca are de plata sume fixe (cica) dar uite ca mai apar comisioane, taxe etc. care nu ti le-a trecut acolo de la inceput.

#14
andreipn

andreipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 10.11.2003
deci exista imprumuturi cu rata fixa si imprumuturi cu rata variabila... si stiu ca uneori poti sa alegi de care doresti, dar probabil nu la toate tipurile de imprumuturi... mi se pare ca la cele pt nevoi personale.
dar daca ti s-a spus ca va fi cu rata fixa ... cu rata fixa va fi. celelalte comisioane de care zici nu stiu ce e cu ele, daca nu ti-a spus de la inceput. studiaza bine contractul de credit pe care l-ai facut si vezi... cu toate ca e greu sa-i prinzi cu ceva la faze din astea... sunt prea bazati :) cand le concep

#15
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
@menetz: nu-i nici o problema in a strange, cum zici tu, 600k/luna pt un tv. Daca ai inceput de acum 3 ani, acum ti-l poti lua. Ideea e ca banii trebuie gestionati cu cap TOT TIMPUL (si din timp) ca sa-i ai atunci cand ai nevoie de ei.

@driverx: fyi, masina mi-am luat-o noua, cu banii jos. Am strans din c... (curea, desigur), am lucrat si pe langa, am asteptat o oferta avantajoasa (nu din cea cu faruri xenon free), mi-am facut relatii, am negociat discount pt plata cu banii jos, am mai imprumutat de la rude. A MERITAT! Cum ar fi fost sa am acum de gat o rata de 200 EUR, cand euro a zburat?

@andreipn: uite de-aia se zice ca "the rich get richer, the poor get poorer". Iar de ironiile tale ieftine te rog sa ma scutesti.

@johny bravo: cand te duci la ei intreaba clar care sunt costurile asociate: comisioane, asigurare (si aia se va scurge tot din buzunarul tau), samd.

#16
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
@zubaida: ok..si pt masina pe care o vrei peste 5 ani, te apuci de acum de ea ? Sau pt casuta la munte strangi 20 ani ? Unde ? Acasa  ? Se devalorizeaza. In banca ? Stii sa faci plasamente bine pe termen lung ai sa nu pierzi ? In dolari/in lei/ la termen ? Come on...de bani ai nevoie TOT timpul :)
Apropos..eu mi-am facut rata masinii in USD (stiam eu ce stiam), spre diferenta de cativa amici (am facut mai multi in perioada respectiva), care si-au facut in EURO. Eu sunt NET avantajat...si de banii pe care i-as fi dat jos am facut altceva -> am facut ALTI bani. Banii produc bani. Practic eu nu platesc deloc masina si poate chiar imi raman. So...decat sa dau 10mii USD banii jos, am preferat sa-i investesc si sa fac 15mii din ei. Avantaj EU, avantaj banca, avantaj economia, avantaj toata lumea.

#17
andreipn

andreipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 10.11.2003
1. usor usor te contrazici: deja spui ca ai imprumutat de la rude... parca nu suportai imprumuturile si datoriile

2. cu aceste tipuri de imprumuturi au reusit sa-si cumpere una alta in casa si cei cu salariul de 3.000.000 ... si da... as putea sa spune ca ma doare in curea de aia, cum probabil gandesti tu, dar asta e... nu toti sunt asa de inteligenti ca tine si nu au reusit sa-si faca atatea relatii ca sa ia un discount
pt frigider.. pt ca ei nu viseaza la masini etc., vor doar sa nu se strice mancarea, aia pe care au luat-o pt cei 3 copii..

ai simtit tu ironie ? unde ?
uneori e bine sa mai gandeasca lumea si din unghiul asta... dar se intra intr-o zona unde se poate discuta pana maine.. si nu asta era subiectul aici

#18
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Menetz, mare cotzcar mai esti! Da, plasamente am inceput sa stiu face. Nu pretind ca sunt mare afacerista si invart banii cu lopata (ca Gigi Becali sau ca fratii Paunescu :) )Am facut unele plasamente mai riscante, am pierdut niste bani si am descoperit ca nu prea-mi place riscul. Acum merg pe depozite bancare, certificate de trezorerie si actiuni platitoare de dividend (SIF-uri, de ex). Nu te imbogatesti asa, desigur, dar am reusit pana acum sa conserv valoarea la ceea ce am.

Banii nu ii strang pentru ceva anume. Sigur, am visuri, proiecte, ca toti oamenii, dar eu ma grabesc incet. Si pana acum nu-mi merge deloc rau. Nu pretind ca sunt mare scula in finante si ca am descoperit "the ultimate method to get rich with no money", spun doar ce am facut: un apartament renovat, mobilat si utilat, o masina, un teren, ceva bani la tescherea, o vaca la tara ca sa beau lapte curat, chestii de astea.

@andreipn: 1. Am zis ca nu-mi plac CREDITELE. E altceva decat imprumutul de la rude.
2. Si eu am avut salariu mic, am mers cu tramvaiul si aveam o singura pereche de pantofi. Fiecare face ce poate, in ciuda parerii d-lui Iliescu, oamenii nu sunt egali, nici macar cand se nasc.

Iar cu ironia: "buna asta.. zubaida.... pai nici nu mai manca mama.. ca il imbogatesti pe patronul supermarketului ))))) sau nu stii ca au si ei adaos.... un fel de dobanda de la banca luat asa in mare..."
Ai dreptate, nu e ironie, pt ironie iti trebuie ceva finete...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate