Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Absurditati in Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#37
fdobritoiu

fdobritoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.01.2007
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
și nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
și-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micșorează, ci tremurătoare
mărește și mai tare taina nopții,
așa înbogățesc și eu întunecata zare
cu largi fiori de sfânt mister
și tot ce-i neînțeles
se schimbă-n neînțelesuri și mai mari
sub ochii mei-
căci eu iubesc
și flori și ochi și buze și morminte."

Lucian Blaga

Un raspuns la o singura intrebare astept si eu:
Care este avantajul punerii la indoiala in defavoarea credintei?

#38
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Intrebati pe cei care pun la indoiala  :peacefingers:

#39
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Feb 19 2007, 09:12, said:

Uite la ce se  moscheea:conform in dictionarului si afirmatiei lui Mohamed (profetul:))

MOSCHÉE, moschei, s.f. Templu de cult mahomedan. [Pl. și: moschee] – Din fr. mosquée

Zice clar ca Allah l-a dus pe Mohamed in timpul noptii la Moscheea cea sacra si la cea mai indepartata. Nu e nici o "figuratie":)))
Iar acele comentarii de subsol ale lui Yusuf Ali (unul din traducatorii aceptati), nu sunt cuvintele lui Allah asa-i? Nu e frumos sa interpretati Cuvantul lui Allah in asa hal. Daca nu aparea Yusuf Ali sa va "traduca" ce se intampla cu Coranul:).


"Cea Mai indepartata Moschee (Al-Masjid-ul-Aqs-a) a fost contruita dupa multi ani dupa moartea lui Mohamed. Este complet imposibil ca Mohamed sa o fi vizitat in Noaptea calatoriei sale.

The term the farthest mosque is considered in Islamic tradition as the general name for the precinct of al-Haram al-Sharif ("The Noble Sacred Enclosure") in Jerusalem, as well as the specific name for the mosque located at its southern edge. The whole area of the Noble Sanctuary is considered Al-Aqsa Mosque according to Islamic law.

Am mai scris mai demult pe alt topic,despre acest subiect,si anume ca termenul "the farthest mosque" era folosit in legatura cu o suprafata de pamint sau un teritoriu numit Al-Haram Al-Sharif.Deci pe timpul profetului Muhammad(saws),"cea mai indepartata moschee"inca nu era o cladire in sine.Locul unde mai tirziu sa construit moscheea era denumit si pe timpul acela Al Aqsa Mosque.
O moschee este un loc de rugaciune pentru musulmani.Faptul ca in zilele noastre locurile de rugaciune implica automat prezenta unei cladiri,nu inseamna ca aceiasi prisma de a vedea lucrurile se poate aplica si acelor vremuri.
Calatoria profetului este plauzibila.

Muslims believe was made around 621 by the Islamic Prophet Muhammad(saws) on the winged steed Buraq, which was brought to him by the Archangel Gabriel. According to Qur'anic verse, Muhammad took the journey in a single night from "the sacred mosque" (in Mecca) to "the farthest mosque" (al-Masjid al-Aqsa). From a rock there, Muhammad ascended to heaven, accompanied by Gabriel...

Dupa cum se vede mai sus,afirmatiile tale gresite cum ca Dumnezeu insasi l-ar fi zburat pe profet la Jerusalem si in rai,sint inlocuite cu informatii corecte.
"Nu e frumos sa interpretati Cuvantul lui Allah in asa hal. Daca nu aparea Yusuf Ali sa va "traduca" ce se intampla cu Coranul:)"
Nu vad ce ar insemna acest "asa hal" la care te referi,iar faptul ca Quranul este tradus astazi in 114 limbi nu se datoreaza nicidecum lui Yusuf Ali.

Quote

Uite la ce se  moscheea:conform in dictionarului si afirmatiei lui Mohamed (profetul:))

MOSCHÉE, moschei, s.f. Templu de cult mahomedan. [Pl. și: moschee] – Din fr. mosquée

Nu este sub nici o forma un templu de cult. Islamul este o religie si n un cult,iar aderentii lui sint musulmani si nu mahomedani.
Noi nu ne rugam la profetul Muhammad(saws) si nu il consideram divinitate,deci nu putem fi numiti mahomedani.
Cuvitul musulman inseamna "one who submits to God [Ar. muslim, pl. musliminsalma, to submit to God]
Cuvintul "mahomedan" este un cuvint inventat in limba romana.Faptul ca se foloseste in Romania cind oamenii se refera la musulmani,nu inseamna ca are vreo legatura cu islamul.
Cuvintul "templu" nu este corect,referitor la locurile de rugaciune ale musulmanilor.
Grecii,Romanii,Egyptenii,Persanii,Masonii,Budistii,Hindus,Zoroastrian, Sikh, Shintoist,Evreii si unele denominatii crestine.......doar lacasurile de rugaciune ale acestor nationalitati si religii se numesc temple.
Cuvintul "cult"se refera la divizii si grupuri in cadrul unei religii principale,si nu la religia respectiva.
Exemple ar fi :Catolic,Ortodox,Protestant,Luteran etc, sint culte din cadrul religiei crestine.
                   Shia,Sunii,Sufi , etc,sint culte din religia islamica.
Islamul in sine nu este un cult ci o religie.

A mosque is a place of worship for followers of the Islamic faith. Muslims often refer to the mosque by its Arabic name, masjid. The word "mosque" in English refers to all types of buildings dedicated for Islamic worship.
The Qur'an applies the term "masjid" to places of worship of different religions, including Judaism and Christianity; in the same general meaning of a place of worship.

Edited by Nefersetty, 10 March 2007 - 05:00.


#40
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Mar 10 2007, 04:59, said:

The term the farthest mosque is considered in Islamic tradition as the general name for the precinct of al-Haram al-Sharif ("The Noble Sacred Enclosure") in Jerusalem, as well as the specific name for the mosque located at its southern edge. The whole area of the Noble Sanctuary is considered Al-Aqsa Mosque according to Islamic law.

Am mai scris mai demult pe alt topic,despre acest subiect,si anume ca termenul "the farthest mosque" era folosit in legatura cu o suprafata de pamint sau un teritoriu numit Al-Haram Al-Sharif.Deci pe timpul profetului Muhammad(saws),"cea mai indepartata moschee"inca nu era o cladire in sine.Locul unde mai tirziu sa construit moscheea era denumit si pe timpul acela Al Aqsa Mosque.
O moschee este un loc de rugaciune pentru musulmani.Faptul ca in zilele noastre locurile de rugaciune implica automat prezenta unei cladiri,nu inseamna ca aceiasi prisma de a vedea lucrurile se poate aplica si acelor vremuri.
Calatoria profetului este plauzibila.

Muslims believe was made around 621 by the Islamic Prophet Muhammad(saws) on the winged steed Buraq, which was brought to him by the Archangel Gabriel. According to Qur'anic verse, Muhammad took the journey in a single night from "the sacred mosque" (in Mecca) to "the farthest mosque" (al-Masjid al-Aqsa). From a rock there, Muhammad ascended to heaven, accompanied by Gabriel...

Dupa cum se vede mai sus,afirmatiile tale gresite cum ca Dumnezeu insasi l-ar fi zburat pe profet la Jerusalem si in rai,sint inlocuite cu informatii corecte.
"Nu e frumos sa interpretati Cuvantul lui Allah in asa hal. Daca nu aparea Yusuf Ali sa va "traduca" ce se intampla cu Coranul:)"
Nu vad ce ar insemna acest "asa hal" la care te referi,iar faptul ca Quranul este tradus astazi in 114 limbi nu se datoreaza nicidecum lui Yusuf Ali.
Nu este sub nici o forma un templu de cult. Islamul este o religie si n un cult,iar aderentii lui sint musulmani si nu mahomedani.
Noi nu ne rugam la profetul Muhammad(saws) si nu il consideram divinitate,deci nu putem fi numiti mahomedani.
Cuvitul musulman inseamna "one who submits to God [Ar. muslim, pl. musliminsalma, to submit to God]
Cuvintul "mahomedan" este un cuvint inventat in limba romana.Faptul ca se foloseste in Romania cind oamenii se refera la musulmani,nu inseamna ca are vreo legatura cu islamul.
Cuvintul "templu" nu este corect,referitor la locurile de rugaciune ale musulmanilor.
Grecii,Romanii,Egyptenii,Persanii,Masonii,Budistii,Hindus,Zoroastrian, Sikh, Shintoist,Evreii si unele denominatii crestine.......doar lacasurile de rugaciune ale acestor nationalitati si religii se numesc temple.
Cuvintul "cult"se refera la divizii si grupuri in cadrul unei religii principale,si nu la religia respectiva.
Exemple ar fi :Catolic,Ortodox,Protestant,Luteran etc, sint culte din cadrul religiei crestine.
                   Shia,Sunii,Sufi , etc,sint culte din religia islamica.
Islamul in sine nu este un cult ci o religie.

A mosque is a place of worship for followers of the Islamic faith. Muslims often refer to the mosque by its Arabic name, masjid. The word "mosque" in English refers to all types of buildings dedicated for Islamic worship.
The Qur'an applies the term "masjid" to places of worship of different religions, including Judaism and Christianity; in the same general meaning of a place of worship.

Te-ai invartit in jurul cozii...nici un raspuns revelant si ai avut nevoie de multa imaginatie pe care ti-o preciez (este un dar deosebit dat de Allah musulmanilor altfel nu ar fi in stare sa inteleaga Coranul:)))). Ai citit Coranul? Daca ai uitat am sa iti reimprospatez memoria.


http://musulman.subh...coran/coran.pdf

"Marire Celui care l-a dus pe robul Sau in timpul noptii de la Moscheea Al- Hram la Moscheea Al- Alqsa" (De la moscheea Sacra la Moscheea cea mai indepartata)
Sura 17:1


[b]Raspuns:
Sura Al Isra(numarul 17 in ordinea Coranului), (Sura=capitol; Sura calatoriei de peste noapte), versetul 1:
"Marire celui care l-a dus pe robul Sau* in timpul unei nopti de la Moscheea Al-Haram** la Moscheea Al -Aqsa***, a carei imprejmuire am binecuvantat-o , ca sa-I aratam din semnele Noastre.El este cu adevarat Cel care Aude Totul[As-Sami] si Cel care Vede Totul [Al-Basir]"
_______________________________________________________________________________
*Muhammed
**moscheea oprita sau sacra, pentru ca in incinta ei sunt interzise lupta, taierea pomilor si a ierbii si vanatoarea
***Moscheea cea mai indepartata-Moscheea din Ierusalim, numita astfel pentru ca in vremea Profetului Muhammed era cunoscuta ca cel mai indepartat loc sacru, Ierusalimul fiind pentru musulmani prima QIBLA= punctul spre care toata lumea se orienteza in timpul rugaciunilor)


Si eu in cred pe traducator si nu pe comentatori. Nu stiu ce drept aveti voi sa comentati cuvintele maretului si atotcunoscatorului Allah.

#41
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Apr 3 2007, 07:04, said:

Te-ai invartit in jurul cozii...nici un raspuns revelant si ai avut nevoie de multa imaginatie pe care ti-o preciez (este un dar deosebit dat de Allah musulmanilor altfel nu ar fi in stare sa inteleaga Coranul:)))). Ai citit Coranul? Daca ai uitat am sa iti reimprospatez memoria.
Si eu in cred pe traducator si nu pe comentatori. Nu stiu ce drept aveti voi sa comentati cuvintele maretului si atotcunoscatorului Allah.

Mai femeie sau barbat sau ce ai fi,lasa-ma in "puii mei" in pace cu meditatiile si lectiile tale despre islam.Uite hopai... topai...cine s-a gasit sa ma invete pe mine Quranul si religia mea! Am crezut ca am vazut si auzit multe la viata mea,dar n-am crezut ca o sa intimpin asa ceva:O PERSOANA ATEISTA CARE SE CREDE ATOT-STIITOARE DA LECTII DESPRE ISLAM MUSULMANILOR.Posted Image :lol: Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
PS: M-am convins ca n-ai inteles o iota din postul meu anterior.Whatever,crezi ce vrei dar te rog scuteste-ma de povestile tale nemuritoare trase de coada,prin sita si prin urechile acului.
Eu cind raspund la posturi,scriu pentru toti membri si dau doar explicatii,replici si raspund la intrebari despre islam.Nu incerc sa convertesc pe nimeni.Da tu vad ca duci munca de convingere din moment ce te strofoci atit sa-ti impui puntul de vedere ingust asupra altora.Give it up,you wasting your time. :D

#42
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Apr 4 2007, 00:43, said:

Mai femeie sau barbat sau ce ai fi,lasa-ma in "puii mei" in pace cu meditatiile si lectiile tale despre islam.Uite hopai... topai...cine s-a gasit sa ma invete pe mine Quranul si religia mea! Am crezut ca am vazut si auzit multe la viata mea,dar n-am crezut ca o sa intimpin asa ceva:O PERSOANA ATEISTA CARE SE CREDE ATOT-STIITOARE DA LECTII DESPRE ISLAM MUSULMANILOR.Posted Image :lol: Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
PS: M-am convins ca n-ai inteles o iota din postul meu anterior.Whatever,crezi ce vrei dar te rog scuteste-ma de povestile tale nemuritoare trase de coada,prin sita si prin urechile acului.
Eu cind raspund la posturi,scriu pentru toti membri si dau doar explicatii,replici si raspund la intrebari despre islam.Nu incerc sa convertesc pe nimeni.Da tu vad ca duci munca de convingere din moment ce te strofoci atit sa-ti impui puntul de vedere ingust asupra altora.Give it up,you wasting your time. :D

lasa puii in pace si fii rationala, cum ai ales dar sa fii musulmanca daca refuzi sa intelegi Coranul? Povestile mele sunt nemuritoare... probabil nu ai citit Coranul:)

#43
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Apr 4 2007, 07:11, said:

lasa puii in pace si fii rationala, cum ai ales dar sa fii musulmanca daca refuzi sa intelegi Coranul? Povestile mele sunt nemuritoare... probabil nu ai citit Coranul:)


Crezi ca pun botul la bazaconiile care le debitezi tu? Ti-am mai zis de citeva ori ca nici nu te respesc nici nu pun valoare pe cele spuse de tine.Please do me a favour and disapear.Posted Image

Edited by Nefersetty, 05 April 2007 - 04:38.


#44
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Nefersetty, on Apr 4 2007, 01:43, said:

Eu cind raspund la posturi,scriu pentru toti membri si dau doar explicatii,replici si raspund la intrebari despre islam.

Interesant , ar trebui atunci sa comentezi si citatul care aparent permite bataia femeilor de catre soti :)

#45
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
ontopic si fara jigniri va rog. (armonie si Nefersetty)

Edited by landscape10, 06 April 2007 - 10:39.


#46
rsinro

rsinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.04.2007
sa comentezi si citatul care APARENT permite bataia femeilor de catre soti . :naughty:
Nefersetty calmeaza-te! nu trebuie sa te enervezi pe orisicine. raspunde-le calm, daca vor sa te inteleaga te vor intelege, daca nu, NU! :peacefingers:

#47
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 rsinro, on Apr 13 2007, 11:38, said:

sa comentezi si citatul care APARENT permite bataia femeilor de catre soti . :naughty:

Cred ca mi-a explicat alt musulman de pe forum ca sotii vorbesc intai cu sotiile , apoi cica nu le mai viziteaza in pat :) , si abia in ultima instanta le bat .

#48
rsinro

rsinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.04.2007
"bataia" asta poate fi inteleasa de fiecare cum vrea. :nonobad:

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 rsinro, on Apr 13 2007, 13:26, said:

"bataia" asta poate fi inteleasa de fiecare cum vrea. :nonobad:

Cica sensul din araba e bataie fizica , ca "bataie" la cap a fost deja in faza 1 :)

#50
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 AMDG, on Apr 14 2007, 19:57, said:

Cica sensul din araba e bataie fizica , ca "bataie" la cap a fost deja in faza 1 :)

"Barbatii sunt proteguitori ai femeilor , datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit ALLAH si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor . Iar cele evlavioase sunt ascultatoare si pazitoare in absenta sotilor lor, pe care si ALLAH le pazeste . Pe acelea de a caror neascultare va temeti , povatuiti-le , parasiti-le in paturi si loviti-le. Dar daca ele asculta de voi, atunci nu mai cautati pricina impotriva lor . ALLAH este Cel mai Inalt si Maret"

Tafseer-ul acestei sure (sursa: Al-Kurtubi) - este vorba numai despre femeile neascultatoare, iar aceasta neascultare se refera strict la un lucru pe care Allah SWT l-a permis, nu si cand barbatul cere un pacat sau un lucru interzis. Deci sint trei etape: 1) povatuiti-le - folosind Quran-ul, explicind cu rabdare; 2) parasiti-le in paturi; 3) loviti-le - este a 3-a etapa si ultima solutie, nu are voie barbatul sa apeleze direct la aceasta. A lovi are sensul de a impunge pentru a educa sau pentru a atrage atentia, sau a lovi fara sa se sparga un os, fara sa ramana un semn sau sa se provoace o rana. Cand este permisa lovirea? Doar cand nu-l asculta, in urmatoarele situatii: ii cere un Halal si il refuza, ii cere drepturile sexuale si il refuza fara un motiv religios, refuza sa-l asculte cand ii cere sa nu intre cineva la el acasa in lipsa sa sau daca face un pacat evident, vizibil.
In unele interpretari se considera ca daca lovirea are drept rezultat vatamarea grava a femeii, ea are dreptul sa apeleze la o curte de judecata, in pofida faptului ca ea e cea care s-a purtat inadecvat initial. In acest caz, se considera ca barbatul a facut un pacat mai mare.
Versetul 4:34 a fost revelat pe la inceputul perioadei medinite cind violenta si cruzimea indreptata asupra femeii era inca mult raspindita. In acest context, lovirea specificata in verset reprezinta mai mult o restrictie a unei practici existente si nu o recomandare.

#51
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 Sarrita81, on Apr 14 2007, 14:23, said:

"Barbatii sunt proteguitori ai femeilor , datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit ALLAH si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor . Iar cele evlavioase sunt ascultatoare si pazitoare in absenta sotilor lor, pe care si ALLAH le pazeste . Pe acelea de a caror neascultare va temeti , povatuiti-le , parasiti-le in paturi si loviti-le. Dar daca ele asculta de voi, atunci nu mai cautati pricina impotriva lor . ALLAH este Cel mai Inalt si Maret"

Tafseer-ul acestei sure (sursa: Al-Kurtubi) - este vorba numai despre femeile neascultatoare, iar aceasta neascultare se refera strict la un lucru pe care Allah SWT l-a permis, nu si cand barbatul cere un pacat sau un lucru interzis. Deci sint trei etape: 1) povatuiti-le - folosind Quran-ul, explicind cu rabdare; 2) parasiti-le in paturi; 3) loviti-le - este a 3-a etapa si ultima solutie, nu are voie barbatul sa apeleze direct la aceasta. A lovi are sensul de a impunge pentru a educa sau pentru a atrage atentia, sau a lovi fara sa se sparga un os, fara sa ramana un semn sau sa se provoace o rana. Cand este permisa lovirea? Doar cand nu-l asculta, in urmatoarele situatii: ii cere un Halal si il refuza, ii cere drepturile sexuale si il refuza fara un motiv religios, refuza sa-l asculte cand ii cere sa nu intre cineva la el acasa in lipsa sa sau daca face un pacat evident, vizibil.
In unele interpretari se considera ca daca lovirea are drept rezultat vatamarea grava a femeii, ea are dreptul sa apeleze la o curte de judecata, in pofida faptului ca ea e cea care s-a purtat inadecvat initial. In acest caz, se considera ca barbatul a facut un pacat mai mare.
Versetul 4:34 a fost revelat pe la inceputul perioadei medinite cind violenta si cruzimea indreptata asupra femeii era inca mult raspindita. In acest context, lovirea specificata in verset reprezinta mai mult o restrictie a unei practici existente si nu o recomandare.

I'm sorry Sarrita,te inteleg ca doresti sa e explici celorlalti cum e chestia cu "bataia",dar explicind si in detaliu acele versete,nu va schimba faptul ca (scuze)chiar si o palmuta usoara care i se da femeii,nu pare un lucru corect in ochii lumii atunci cind acest lucru este permis ba chiar sfatuit de catre Dumnezeu.
Stii ca si eu sint muslim,deci sa nu crezi nici o secunda ca iti critic mesajul,dimpotriva incerc sa-ti impartasesc ceea ce gindeste lumea indiferent de explicatii.
Stau si eu citeodata si ma gindesc oare de ce o fi lasat Dumnezeu aceasta permisiune asupra femeilor? Sincer,daca al meu imi va pocni vreuna intr-o buna zi(unlikely,dar mai stii?)si-mi va zice ca are dreptul la asta, ii voi pocni si eu una peste bot inapoi cum n-a vazut Parisu'.Posted ImagePlus ca nu ma va mai vedea pina nu-si va cere iertare in genunchi! O sa-i aplic Talmudul: an eye for an eye....
Nu vreau sa te supar,but that's how i feel about it. :peacefingers:

Edited by Nefersetty, 17 April 2007 - 10:47.


#52
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Sarrita81, on Apr 14 2007, 22:23, said:

A lovi are sensul de a impunge pentru a educa sau pentru a atrage atentia, sau a lovi fara sa se sparga un os, fara sa ramana un semn sau sa se provoace o rana. Cand este permisa lovirea? Doar cand nu-l asculta, in urmatoarele situatii: ii cere un Halal si il refuza, ii cere drepturile sexuale si il refuza fara un motiv religios, refuza sa-l asculte cand ii cere sa nu intre cineva la el acasa in lipsa sa sau daca face un pacat evident, vizibil.
In unele interpretari se considera ca daca lovirea are drept rezultat vatamarea grava a femeii, ea are dreptul sa apeleze la o curte de judecata, in pofida faptului ca ea e cea care s-a purtat inadecvat initial. In acest caz, se considera ca barbatul a facut un pacat mai mare.
Versetul 4:34 a fost revelat pe la inceputul perioadei medinite cind violenta si cruzimea indreptata asupra femeii era inca mult raspindita. In acest context, lovirea specificata in verset reprezinta mai mult o restrictie a unei practici existente si nu o recomandare.


Lovirea cu sacul de nisip e asadar ok - vai  , vai .

"Drepturile sexuale"  huh - adica gata cu "durerea de cap" , altfel te bat ?

"In acest context, lovirea specificata in verset reprezinta mai mult o restrictie a unei practici existente si nu o recomandare."

Cum - cica Coranul e cuvantul etern si obligatoriu a lui Allah - nu e valabil doar atunci cand a fost revelat , si evident nu e doar o "recomandare" pentru voi .

#53
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Nefersetty, on Apr 17 2007, 11:45, said:

Stau si eu citeodata si ma gindesc oare de ce o fi lasat Dumnezeu aceasta permisiune asupra femeilor? Sincer,daca al meu imi va pocni vreuna intr-o buna zi(unlikely,dar mai stii?)si-mi va zice ca are dreptul la asta, ii voi pocni si eu una peste bot inapoi cum n-a vazut Parisu'.Posted ImagePlus ca nu ma va mai vedea pina nu-si va cere iertare in genunchi! O sa-i aplic Talmudul: an eye for an eye....
Nu vreau sa te supar,but that's how i feel about it. :peacefingers:

Treci la iudaism in caz ca sotul te va bate ? Hai ca asta e amuzant - o musulmana care declara ca nu va respecta Coranul si implicit permisiunea data de Alah barbatilor sa-si bata femeile :)

Oh ye of little faith ... :)

#54
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 AMDG, on Apr 17 2007, 04:03, said:

Treci la iudaism in caz ca sotul te va bate ? Hai ca asta e amuzant - o musulmana care declara ca nu va respecta Coranul si implicit permisiunea data de Alah barbatilor sa-si bata femeile :)

Oh ye of little faith ... :)

Chestia cu Talmudul was a joke mai. :P Dar nu inseamna ca nu respect Quranul daca-i frig una inapoi lu' barbata'meu in caz ca o ia razna.O fi scriind in Quran ca are sotul dreptu' sa-mi dea vreo palma,dar nu scrie ca eu atunci tre' sa-i suport asta si sa tac din gura.
You don't know me AMDG,no man lays a hand on me and get's away without at least a "payback".I'm no fool. ;)
Don't worry,I still have faith! Pina acum nu am comis vreun mortal sin against God, am respectat mereu the five pillars of Islam and I'm overall a good person si niciodata nu m-am dat inapoi cind a trebuit sa ajut pe cineva. The little things are "negociable".Besides God is mercifull.Sincer acum,crezi ca ma va trimite in iad pentru o palmuta? :naughty:

Edited by Nefersetty, 17 April 2007 - 15:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate