Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Absurditati in Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#235
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postloopoo, on Jul 11 2007, 22:15, said:

Da, Selam, suntem cu totii fii lui Dumnezeu, in sensul ca El ne-a creat pe toti.Si am spus ca locul credinciosului e la moschee, sinagoga, biserica, pt. ca in nici un caz locul lui nu e pe forum, unde se cearta cu ceillti adepti ai altor religii. Suntem toti copiii lui Dumnezeu, si nu mai bagati strambe voi, musulmanii. Brancoveanu a murit cu fiii lui ca sa apere credinta crestina, voi nu veti face asta decat daca detonati niste bombe si omorati cateva zeci de crestini. In opinia voastra, daca faceti asta, luati cu voi acei "necredinciosi" la Allah. Daca asa va invata Coranul, sa aduci cu orice pret adepti, mi-e mila de voi. Sa va dea Dumnezeu sanatate!
Sunt aici si argumentez, nu ma cert...Sunt , cum ar veni, pe "aria mea", eu spun ce zice Islamul, tu asculti, daca nu intelegi sau nu iti convine contra-argumentezi si tot asa.

Da, sunt de acord, daca spui ca "fii de Dumnezeu" este metafora. Totusi, mie mi se pare fortat, caci Dumnezeu nu are tata, nici fii.

Cine baga strambe...?  :rolleyes:  
Lasa Brancoveanu, Stefan cel Poligam si Sfant, si alti voievozi. Eu vorbesc despre Islam, ca religie.
Si inca o data:"Nu este cu putinta silirea la credinta!" (Baqara,256)

P.S.: Iar generalizezi. Nu mai spune:"Voi musulmanii", ca de data asta bagi toti musulmanii in aceeasi oala. Data trecuta ne-ai bagat pe toti oamenii in arborele genealogic al lui Dumnezeu (fereasca Allah!)

Edited by Selam, 11 July 2007 - 22:28.


#236
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postloopoo, on Jul 11 2007, 23:15, said:

Brancoveanu a murit cu fiii lui ca sa apere credinta crestina...
De asta a murit Brancoveanu? Ca sa apere credinta crestina?
Io ma cam indoiesc... daca nu il omorau turcii il linsau rusii, caci jocul la doua capete facut de Brancoveanu l-a obligat pe tar sa cada la pace cu turcii. Dar sultanul a fost mai rapid si s-a razbunat primul.
Daca vrei sa acuzi pe cineva de moartea lui Constantin Brancoveanu, apoi acuza-l pe Dimitrie Cantemir, caci el a fost cel care l-a demascat ca sta cu fundul in doua luntrii.

View PostSelam, on Jul 11 2007, 23:25, said:

Lasa Brancoveanu, Stefan cel Poligam si Sfant, si alti voievozi. Eu vorbesc despre Islam, ca religie.
Si inca o data:"Nu este cu putinta silirea la credinta!" (Baqara,256)
Tu acuzi pe altii ca vorbesc in necunostinta de cauza, dar si tu faci acelasi lucru. Stefan Voievod nu a fost poligam. Ca a fost casatorit de 4 ori, este este cu totul altceva.
Poligamia nu este acceptata in crestinism... in islam este acceptata.

Edited by Megara, 11 July 2007 - 22:43.


#237
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Posticeman007, on Jul 11 2007, 10:24, said:

Simpla ca islamul? Asta e problema musulmanilor, nu isi vad lungul nasului... mii de reguli stapanesc musulmanii incepand de la modul cum ar trebui sa te rogi :tot felul de reguli, in ce parte sa te inchini, cum sa mentii pozitia mainilor, de cate ori sa pleci capul, in ce moment sa pleci capul, miscarea degetului aratator , reguli cum sa ucizi cu pietre un adulter, reguli sa iti schimbi sotiile, reguli sa faci sex, pana la cum sa fii imbracat cand faci Hajj la Mekka dezbracat-acoperit doar cu o panza alba :lol: , fara underwear  (sa fiu politicos)...Atatea reguli incat un musulman trebuie de mic educat in scolile islamice pentru a fi un musulman de frunte ca Bin Laden . Si toate aceste reguli majoritatea nu sunt prezente in Coran

Dupa cate stiu sa fii crestin e sa crezi intr-un  dumnezeu (nu in trei cum speculeaza Coranul- si inca o greseala enorma a musulmanilor e ca Maria a fost inclusa in acea treimea crestina, se pare ca Allah habar nu avea de invatatura crestina), sa mergi la biserica, sa te spovedesti, sa respecti acele 10 legi care mi se par de bun simt si parte din ele le gasesti si in constitutia unei tari.

Care e problema ta cu regulile din religia noastra? Te supui tu la ele sau ti-ai conformat tu existenta dupa islam? Nu inteleg deloc prezenta ta si a unor membri ca tine aici pe forum.Una e sa participi la o discutie intr-un mod jovial si sa contribui cu diverse informatii sau sa pui intrebari,etc....si alta e sa vii aici si sa-ti versi amarul impotriva islamului si a credinciosilor musulmani. O sa deschid un topic special pentru voi,intitulat "Ofticatii pe Islam...ponegriti la la greu".

Quote

Atatea reguli incat un musulman trebuie de mic educat in scolile islamice pentru a fi un musulman de frunte ca Bin Laden .

Unde este bun simtul pe care il mentionai mai sus, cind faci afirmatii de genul asta?
Si pentru informatia ta musulmanii stiu ca Maria nu este inclusa in treimea crestina,ci doar: tatal,fiul si sfintul duh.

Quote

sa mergi la biserica, sa te spovedesti, sa respecti acele 10 legi care mi se par de bun simt si parte din ele le gasesti si in constitutia unei tari.

Oare citi crestini merg la biserica in fiecare saptamina si se spovedesc,dar mai ales citi respecta cele 10 porunci?
X = porunca incalcata
1.   Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.X      
2.
   Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.X      
3.
   Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.X
       4.   Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.      
5.   Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani   sa traiesti pe pamant.X
6.   Sa nu ucizi.X       
7.
   Sa nu fii desfranat.X      
8.   Sa nu furi.X      
9.   Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.X
10.   Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.X

Se pare ca singura porunca respectata este nr.4....De ce? Pentru ca e motiv de petrecere unde se bea si maninca....
Hmmm....Posted Image

Edited by Nefersetty, 12 July 2007 - 03:57.


#238
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostNefersetty, on Jul 12 2007, 04:54, said:

Oare citi crestini merg la biserica in fiecare saptamina si se spovedesc,dar mai ales citi respecta cele 10 porunci?
X = porunca incalcata
1.   Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.X      
2.
   Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.X      
3.
   Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.X
       4.   Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.      
5.   Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani   sa traiesti pe pamant.X
6.   Sa nu ucizi.X       
7.
   Sa nu fii desfranat.X      
8.   Sa nu furi.X      
9.   Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.X
10.   Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.X

Se pare ca singura porunca respectata este nr.4....De ce? Pentru ca e motiv de petrecere unde se bea si maninca....
Hmmm....Posted Image
Ai facut tu o statistica printre toti crestinii si asta ti-a rezultat?  Una printre musulmani nu ai facut? :rolleyes:

#239
veve2001

veve2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.03.2007

View PostMegara, on Jul 12 2007, 08:36, said:

Ai facut tu o statistica printre toti crestinii si asta ti-a rezultat?  Una printre musulmani nu ai facut? :rolleyes:
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.


Cati romani respspecta aceasta porunca?Si ce zi a saptamanii cinstesc?

#240
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMegara, on Jul 12 2007, 01:36, said:

Ai facut tu o statistica printre toti crestinii si asta ti-a rezultat?  Una printre musulmani nu ai facut? :rolleyes:

Nu am facut vreo statistica dar permite-mi sa formulez mai corect ceea ce am dorit sa spun: Cu toate ca nu toti crestinii incalca cele 10 porunci.......cele 10 porunci sint toate incalcate,in ziua de azi,de un oarecare numar de crestini.Acest lucru in sine nu ma afecteaza,deci in consecinta ma lasa rece.Motivul pentru care am deschis subiectul este un raspuns celor care cred ca a fi crestin inseamna a fi "the perfect human being".

Edited by Nefersetty, 13 July 2007 - 08:58.


#241
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostNefersetty, on Jul 13 2007, 09:46, said:

Nu am facut vreo statistica dar permite-mi sa formulez mai corect ceea ce am dorit sa spun: Cu toate ca nu toti crestinii incalca cele 10 porunci.......cele 10 porunci sint toate incalcate,in ziua de azi,de un oarecare numar de crestini.Acest lucru in sine nu ma afecteaza,deci in consecinta ma lasa rece.Motivul pentru care am deschis subiectul este un raspuns celor care cred ca a fi crestin inseamna a fi "the perfect human being".
Dupa cum am spus de atatea ori, fiecare padure are uscaturile ei. Asa cum sunt crestini care incalca cele 10 porunci, tot asa sunt si musulmani care numai conform Coranului nu se comporta. Din acest motiv v-am rugat de atatea ori sa nu generalizati.

#242
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMegara, on Jul 13 2007, 04:42, said:

Dupa cum am spus de atatea ori, fiecare padure are uscaturile ei. Asa cum sunt crestini care incalca cele 10 porunci, tot asa sunt si musulmani care numai conform Coranului nu se comporta. Din acest motiv v-am rugat de atatea ori sa nu generalizati.

Nu ai inteles ceea ce am scris in postul anterior?
Hai sa mai repet odata.Si de data asta citeste cu atentie ce e scris in bold:

"Cu toate ca nu toti crestinii incalca cele 10 porunci.......cele 10 porunci sint toate incalcate..."    - unde e generalizarea despre care vorbesti?

"...cele 10 porunci sint toate incalcate..."
   - asta este realitate nu generalizare.

Iar in postul mai vechi m-am formulat in felul urmator:

"Oare citi crestini merg la biserica in fiecare saptamina si se spovedesc,dar mai ales citi respecta cele 10 porunci?"

Din nou te intreb: Am spus cumva TOTI crestinii ? Din moment ce ma intreb "oare citi crestini respecta....."  se intelege automat ca nu generalizez.De asemenea se subintelege ca parerea mea este ca doar o parte din crestini nu practica religia cum trebuie. O parte,nu toti...Ok? Daca generalizam atunci fraza ar fi aratat cam asa:

"Toti
crestinii nu merg la biserica in fiecare saptamina sa se spovedeasca,si mai ales toti crestinii nu respecta cele 10 porunci".

Au frazele astea doua acelasi sens? NU! Una generalizeaza , cealalta nu.

TE ROG PE VIITOR ACUZA-MA DE CEVA DACA INTRADEVAR MERIT...

Edited by Nefersetty, 19 July 2007 - 12:01.


#243
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
N-am stiut unde sa pun asta:


Tom si Jerry sunt agenti evreiesti potrivit unui savant islamic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/40VFcJTIduw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#244
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 21 2007, 03:09, said:

N-am stiut unde sa pun asta:

Tom si Jerry sunt agenti evreiesti potrivit unui savant islamic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/40VFcJTIduw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
neeeeeeeeeee... n-ai nici o sansa. Tot cea mai memorabila ramane replica ta...

View PostRamunc, on Mar 26 2007, 19:54, said:

Sunt oameni care nu au facut laba niciodata. De pilda Vadim. De aceea are o înfatisare mai putin abrutizata.
:roflmao:

#245
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
@Ramunc, parca thread-ul se numeste "Absurditati in Coran". Mai lasa-ne cu filmulete offtopic de pe youtube ca le gasim si noi. Daca tot vrei sa le publici, puneti-le in blog. Nu mai exagera cu link-urile externe.

#246
John51

John51

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2012

View PostSelam, on 11th July 2007, 21:25, said:

Sunt aici si argumentez, nu ma cert...Sunt , cum ar veni, pe "aria mea", eu spun ce zice Islamul, tu asculti, daca nu intelegi sau nu iti convine contra-argumentezi si tot asa.

Da, sunt de acord, daca spui ca "fii de Dumnezeu" este metafora. Totusi, mie mi se pare fortat, caci Dumnezeu nu are tata, nici fii.

Cine baga strambe...?  :rolleyes:  
Lasa Brancoveanu, Stefan cel Poligam si Sfant, si alti voievozi. Eu vorbesc despre Islam, ca religie.
Si inca o data:"Nu este cu putinta silirea la credinta!" (Baqara,256)

P.S.: Iar generalizezi. Nu mai spune:"Voi musulmanii", ca de data asta bagi toti musulmanii in aceeasi oala. Data trecuta ne-ai bagat pe toti oamenii in arborele genealogic al lui Dumnezeu (fereasca Allah!)
auzi da sa-mi spui tu mie ce este cu Jihadul?ai?
arabii is cei mai barbari oamenii...gandeste-te la femeile lor...sunt ca niste animale.
si ce profetie s-a facut pe tema aparitiei lui Mahomed?

#247
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostJohn51, on 22nd February 2012, 22:07, said:

auzi da sa-mi spui tu mie ce este cu Jihadul?ai?
arabii is cei mai barbari oamenii...gandeste-te la femeile lor...sunt ca niste animale.
si ce profetie s-a facut pe tema aparitiei lui Mahomed?
Daca imi permiti:
Astazi arabii vor sa se infiltreze in Europa, asa ca au inventat o explicatie dupa care jihad-ul este o lupta interioara. Daca iti chioraie matele, asta nu e jihad.
Musulmii care mai stau in tarile lor, spun ca jihad inseamna lupta impotriva ghiaurilor. Adica un fel de razboi in care necrediciosii termina la cimitir.

View PostRamunc, on 21st November 2007, 03:09, said:

N-am stiut unde sa pun asta:


Tom si Jerry sunt agenti evreiesti potrivit unui savant islamic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/40VFcJTIduw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tom si Jerry@Sons, LTD ?

#248
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

Quote

Astazi arabii vor sa se infiltreze in Europa...
, iar alte neamuri ale lor, deja infiltrate, nu suporta concurenta, asa ca ii instiga pe "credinciosi" (crestini, adica) impotriva lor.

Dar deja e vorba de arabi, iar Islamul nu este egal cu Arabii. Nu toti arabii sunt musulmani si nu toti musulmanii sunt arabi. Majoritatea musulmanilor "infiltrati" in Europa sunt indieni sau pakistanezi proveniti din fostele colonii si turci sau kurzi "infiltrati" chiar de tarile europene pentru mana de lucru. Majoritatea arabilor din Europa provin tot din fostele colonii. Daca nu este OK ca arabii sa "infiltreze" Europa, de ce ar fi OK atunci s'o infiltreze de exemplu africanii sau chinezii?

Quote

Musulmii care mai stau in tarile lor, spun ca jihad inseamna lupta impotriva ghiaurilor. Adica un fel de razboi in care necrediciosii termina la cimitir.
Doar din curiozitate, ai fost pana la ei in tara si ti-au spus asta? Cum se spune "ghiaur" in limba araba? Si de ce neaparat un "razboi sfant" se termina cu exterminare, dupa obiceiurile unora de prin Vechiul Testament?

Recunosc ca nu am citit Quranul, dar nici nu am intalnit nicaieri un citat dintr'o scriere religioasa musulmana care sa spuna: "chiar si pe cel mai bun dintre straini, omoara-l" si nici ca Dumnezeu (Allah) le-a promis lor Peninsula Arabica, Africa, iar mai tarziu Europa, America si restul lumii. Iar daca au cucerit teritorii, au facut-o prin lupta, nu "infiltrandu-se" precum altii.

#249
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Absurditati in Coran
Cred ca cea mai mare absurditate din Qur'an este visul lui Mohamed dupa care ar fi zburat pe o iapa facuta din bucati:
o treime femela, o alta vulturel si a III-a un fel de curcan. Scrie acolo ca iapa nu era nici cal, dar nici magar.
Aisha, sotia lui Mohamed, declara ca sotul ei nu a parasit patul conjugal in acea noapte.
Oricum, daca a zburat sau nu, Qur'an - 17:1, nu pomeneste ca a urcat in cer.
Si daca a zburat, Qur'an nu ne spune in ce loc a ajuns.
Ce vor musulmanii de la Muntele Evreilor din Ierusalim, inca nu este limpede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate