Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Absurditati in Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#1
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Absurditati in Coran!

Solomon va injunghia pasarea si o va pedepsi caci nu a fost prezenta la apel? Si care din pupaze ca nu o fi singura!

27/20-21

Apoi a cercetat el pasarile si a zis: “De ce nu vad eu pupaza? O fi ea dintre cei care sunt absenti?
O voi pedepsi cu aspra cazna sau o voi înjunghia! Doar daca îmi va aduce ea dovada deslusita!”

Allah comanda ingerilor sa il venereze pe Adam. Toti au facut-o doar, cu exceptia lui Ibnis, care a devenit necredincios. Deci totul se supune lui Allah?

2/34

Deci spus-am ingerilor: “Prosternati-va dinaintea lui Adam!” Si s-au prosternat ei, in afara de Iblis (2), care nu a voit, ci s-a semetit si a ramas printre cei necredinciosi
Allah i-a blestemat pe evrei in timpul lui Moise pentru ca au ucis profetii si necredinciosii in revelatia lui


Allah. Dar pe cine au omorat si ce revelatii au respins in timpul lui Moise? Majoritatea profetilor si revelatiilor au venit mai tarziu!

2/61

Si [aduceti-va aminte] când ati spus voi:”O, Moise Nu vom putea indura un singur soi de bucate Roaga-te pentru noi la Domul tau sa scoata pentru noi din ceea ce da la iveala pamantul; din legumele lui:castraveci, usturoi, linte si ceapa!”, a zis el:” Voici a schimba cu ceea ce este mai rau ceea ce este mai bun? Coborâti intr-un alt cinut, unde veci gasi ceea ce aci cerut !” Si a cazut asupra lor umilinta si saracia si s­au intors insotiti de mânia lui Allah. Si aceasta pentru ca ei nu au crezut in semnele lui Allah, pentru ca ei i-au ucis pe profeti pe nedrept; aceasta pentru ca ei s-au rasculat si au calcat rânduielile.



Allah a transformat pe cei care nu au respectat Sabatul in maimute

2/ 65-66

Apoi v-ati indepartat, ati intors spatele religiei lui Allah si de n-ar fi fost darul lui Allah asupra voastra si indurarea Lui ati fi fost printre cei pierduti.
Voi stiti ce au patit aceia dintre voi care au nesocotit Sabatul si le-am zis lor:”Sa fiti maimuce dispretuite!”.

Sa rezolve o crima misterioasa, Allah a adus la viata victima criemi lovindu-i corpul cu o bucata de vaca galbena. Omul inviat si-a identificat criminalul

2/72-73

[Si aduceti-va aminte când] ati omorât un suflet si v-ati invinuit unii pe altii aupra lui. Insa Allah va scoate la iveala ceea ce voi tineti ascuns!
Si [atunci] Noi am zis: “Loviti-l pe el cu o bucata din ea!” Si asa cum l-a inviat pe el, Allah ii va readuce la vita pe cei morti (1) si va arata semnele Sale. Poate astfel o sa pricepeti.


Allah face un om sa moare 100 de ani si apoi il aduce inapoi la viata

2/259

Sau ca acela (2) care a trecut pe langa o cetate pustiita pânâ in temelii si care a intrebat: “Cum il va readuce Allah la viata dupa moartea ei?” Allah l-a lasat atunci pe el fara viata [vreme de] o suta de ani, apoi l-a inviat si I-a zis: Cât [timp] ai stat tu [asa]?” I-a raspuns: “Am ramas o zi sau [numai] o parte dintr-o zi. “I-a zis [Allah]: “Vai ai stat o suta de ani si uita-te la mancarea ta si bautura ta! Nu s-au stricat! Si uita-te la asinul tau! Si te vom face pe tine un semn pentru oameni. Uita-te la aceste oase [ale lui] cum le readucem la viata si apoi le imbracam cu carne!Si când i s-a aratat lui deslusit aceasta, a zis: “Eu stiu ca Allah este Atotputernic!”


Allah demonstreaza lui Avraam cum aduce inviata mortii, sfatuindu-l sa taie in bucati 4 pasari si sa le arunce in munti, iar cand le va chema ele vor reveni repede la el.


2/260


Si [adu-ti aminte când] Avraam a zis: “Doamne, arata-mi mie cum ii readuci la viata pe cei morti?!”, I-a raspuns: “Tot nu crezi?” El I-a zis: “Ba da! Ci numai sa se linisteasca inima mea!” El [Allah] I-a zis atunci: “Ia patrupasari si taie-le marunt, apoi pune pe fiecare munte o bucata din ele, apoi cheama-le si ele vor veni la tine in graba. Si sa stii ca Allah este Atotputernic si Intelept!” (1)

Allah ii va face sa arda pe necredinciosi, aceste este un lucru usor pentru Allah


4/30

Insa cel care savarseste aceasta prin necumpatare si faradelege, pe acela Noi il vom face sa arda in foc, caci pentru Allah aceasta este un lucru usor!

Daca te murdaresti (atingand o femeie sau altceva), si nu poti gasi apa curata in timpul rugaciunii, trebuie sa te speli cu murdarie curata (tarana).

4/43

O, voi cei care credeti! Nu va apropiati de Rugaciune atunci cind sunteti beti, ca sa stiti ce spuneti [lui Allah], nici atunci cind sunteti necuratati-doar daca sunteti caltori pe drum - pina ce nu va veti curata (2)! Iar daca suntete bolnavi sau in calatorie, ori daca unul dintre voi se intoarce din locul unde si-a fàcut nevoile, sau ati atiins muuierile si nu gasiti, apa, atunce cautati tarana marunta curata (3) si treceti-va palmele peste fata si peste fata si peste mâini, caci Allah este Ingaduitor si Iertator(4).



Crestinii si evreii trebuie sa creada in ce a revelat Allah lui Mohamed, daca nu Allah ii va trasforma in maimute, cum a facut cu cei care nu au respectat sabatul ( vezi 2/65-66)

4/47

O, voi cei carora vi s-a daruit Cartea! Credeti in ceea ce v-am pogorit Noi sa stergem chipuri si sa le intoarcem dosurile lor sau sai blesteemam asa cum I-am blestemat si pe oamenii Sabatului(2), caci porunca lui Allah este [intotdeauna] implinita!



Daca Coranul nu ar fi de la Allah criticii lui ar fi gasit greseli in el.

4/82

Oare nu cugeta ei la Coran? Daca ar fi El de la altcineva decat de la Allah, ar gasi in El multe nepotriviri!)


Allah cauzeaza taierea urechilor vitelor si schimbarea creatiei lui Allah (aceasta este interpretarea ca barbatii Musulmani nu trebuie sa isi taie barbile si femeile Musulmane sa nu isi smulga sprancenele

4/119

Ii voi duce intru ratacire, le voi da sperante desarte, le voi porunci, si ei vor taia urechile dobitoacelor si le voi porunci sa schimbe creatia lui Allah”. Dar acela care-l ia pe Seitan ca aliat, in locul lui Allah, va avea parte de pierdere vadita.

Iisus nu a fost crucificat

4/157-158

Si din pricina vorbelor lor: “Noi l-am omorât pe Mesia Isus, fiul Mariei, trimisul lui Allah?”,l in vreme ce ei nu l-au omorât-l nici nu l-au rastignit pe cruce, ci a fost facut [cineva] sa semene cu el! Cei care au avut pareri diferite in privinta lui [Isus], au fost in indoiala [in legatura cu moartea lui]; ei nu au avut cunostinta sigura despre ea [moarte lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De buna seama, nu l-au omorât.
Ci Allah l-a inaltat la El. Iar Allah este Puternic si Intelept.(2).

#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
ai deschis 5 topicuri şi numai aberaţii scrii.. sau eşti vreun troll SP?

#3
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
In timpul rugaciunii daca ai folosit toaleta sau atins o femeie, spala-te. daca nu gasesti apa, arunca niste murdarie pe tine.

5/6

O, voi cei care credeti! Atunci cind ca gatâti pentru Rugaciune, spalati-va fetele voastre si miinile voastre, pina la coate, trecet-va miinile voastre ude peste capetele voastre si [spalati-va] picioarele voastre pina la glesne! Daca sunteti spurcati (junub) [1], atunci curatati-va [printr-o baie]! Daca sunteti bolnavi, sau in calatorie, sau unul dintre voi vine de le locul unde si-a fàcut nevoile, sau v-ati impreunat cu o muiere si nu gasiti apa, atunci luati voi tarana marunta si curata si steergeti-va fetele si miinile voastre cu ea![2] Allah nu voieste sa va faca voua greutati, ci doreste sa va curateasca si sa desavirseasca binefacerea Sa. Poate ca voi veti fi multumitori!.

Allah a transformat o parte din evrei si crestini in maimute si porci.

5/60

Spune: “Sa va vestesc eu despre ceva si mai rau decat aceasta, ca rasplata de la Allah?(2) Aceia pe care i-a blestemat Allah si pe care s-a maniat si I-a prfacut pe unii dintre ei in maimute si in porci, ca si cei care l-au adorat pe Taghut (1),l aceia au un loc si mai rau si sunt mai departe de calea ce dreapta!”.


Iisus a facut o pasare din lut si a zburat cand a suflat spre ea


5/110

Si când Allah va zice: “Isus, fiu al Mariei, adu-ti aminte de harul Meu asupra ta (1) si asupra nascatoarei tale, când Eu te-am intarit cu Duhul Sfânt, sa vorbesti oamenilor din leagan si când vei fi barbat in toata firea! Eu te-am invatat scrierea (2), intelepciunea (3), Tora si Evanghelia. Iar când tu ai plasmuit din lut chipul unei pasari, cu voia Mea, si ai suflat asupra lui, s-a fàcut pasare, cu voia mea. Si I-ai tamaduit, cu ingaduinta Mea, pe cel orb si pe cel lepros! Si ai fàcut mortii sa vina la vaita, cu ingduinta Mea. Si I-am respins pe fiii lui Israel de la tine (4), când tu le-ai adus semnele razvadite (5). Iar aceia dintre ei care nu au crezut au zis: Aceasta nu este decat vrajitorie limpede!"

#4
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Trinitatea crestina este TATAL, MAMA si FIUL in Coran

5/116


Si daca ca zice Allah(1): “O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: “Luati-ma pe mine si pe mama mea drept dumnezei in locul lui Allah?”, el ii va respunde: “Marire Tie! Eu nu as fi putut sa spun ceea ce nu aveam dreptul sa spun! Daca sa fi spus, ai sti, caci Tu doara stii ce este in sufletul meu, pe când Eu nu stiu ce este in sufletul au! Soara Tu este Stiutorul celor nestiute!”.


Animalele sunt si ele oamenii

6/38

Nu este vita pe pàmânt, nici poasare care zboara cu aripile ei, decat in neamuri, ca si voi. Nu am lasat nimic nepomenit in Carte(1). Apoi. La Domnul lor vor fi adunati.(2)

Noe, David, Elisei si Lot au fost calauziti de Allah pe calea cea dreapta

6/84-85
Si Noi I-am daruit lui (1) pe Isaac si pe Iacob (2) si pe amandoi I-am calauzit - si pe Noe l-am calauzit Noi inca si mai inainte - si printe urmasii sai (3) sunt David, Solomon, Iov, Iosif, Moise si Aron - si astfel ii raspaltim Noi pe cei care fac bine.

[

Allah a creat jinii dar el nu este in bune relatii cu ei

6/100
Si au fàcut ca asociati ai lui Allah djinnii, (4) in vreme ce El I-a creat pe ei. (5). Si I-au nascocat Lui fii si fiice, (6), in nestiinta lor. Marire Lui! El este deaspura tuturor celor cu care il infatiseaza!

Jinii i-au condus pe oamenii pe cai gresite

6/128

In Ziua in care ii va asuna El pe toti, (3) [le va zice: “O, obste a djnnilor! (4) prea mult I-ati silnicat pe oameni!” (5) Iar aliatii lor din randul oamenilor vor zice:Lo, Doamne! Noi am avut folos unii de la altiil, dar noi am ajuns la sorocul pe care Tu ni l-ai hotarat noua!” (6) el va raspunde: “Focklul este sàlasul vostru si vesnic veti ramâne in el,l numai daca Allah va voi altfel (7),l caci Domnul tau este Intelept si Atoatestiutor


Allah a facut ca jinii sa fie adversarii profetilor

6/112

Astfel am fàcut noi pentru fiecare profet dusmani- seitani, dintre oameni si djinni, care sa se ispiteasc unii pe altii cu vorbe impodobit,l in chip inselator. (1) Insa dac Domnul Tau ar fi voit, ei nu ar fi putut sa o faca. Deci parseste-I pe ei laolaotà cu ceea ce nascocesc ei

Intreaga natiune de jinn au fost facuti cu foc

7/38

El [Allah] va grai: “Intrati in Foc printre dijnnii si oamenii din comunitatile care au fost mai ininte de voi!”. Si de fiecare data când va intra o comunitate, o va blestema pe sora ei. Apoi, când taote vor ajunge acolo, ultima dintre ele va zice despre prima: “Doamne, acestia ne-au dus pe noi in ratcire, deci da-le lor pedeapsa inmultita in Foc!”. El va zice atunci: “Pentru fiecare va fi indoita, insa voi nu stiti!”

Cand Allah s-a revelat lui Moise, Muntele s-a prabusit.

7/143

Si când a venit Moise la timpul hatarat de Noi si a vorbit cu el Domnul sau, a zis el: “Doamne, arate-Te mie ca sa Te vad!”. I-a raspuns lui: “Tu nu Ma vei putea vedea, dar priveste la munte si de va ramâne el nelcintit, atunci Ma vei vedea! Si când s-a aratat Domnul sau Muntelui, l-a prefacut in pulbere, iar Moise s-a prabusit lesinat. Iar când si-a venit in fire, a zis: “Marire Tie! Ma intorc la Tine caindu-m si sunt cel dintai dintre credinciosi!”

Vitelul idol facut de evrei mugea

7/148


Si neamul lui Moise a fàcut, dupa el, din podoabele lor un vitel cu trup care avea si muget. Oatr n-au bagat ei de seama ca el nu le vorbeste si nu-I calauzeste pe nicu un drum? L-au luat pe el si au fost ei nelegiuiti.
Sfatueste-i pe credinciosi sa lupte. Ei vor castiga cu usurinta, pentru ca necredinciosii sunt fara inteligenta

Iudeii si crestinii sunt tampiti

8/65

O, Profetule! Indeamna-I pe dreptcredinciosi la lupta! Daca douzeci dintre voi sunt statornici, vor birui ei doua sute, iar de sunt intre voi o suta, vor birui ei o mie dintre aceia care nu cred, caci acestia sunt un neam care nu pricep.

Cand Evreii au zis vreodata ca Ezra este fiul lui Allah?

9/30

Iudeii zic: “Uzayr este fiul lui Dumnezeu!, iar crestinii zic: “mesi este fiul lui Dumnezeu!” Acestea sunt cuvintele lor, [rostite] cu gurile lor. Ei spun vorbe asemanatoare cu ale acelora care nu au crezut de dinaintea lor-Allah sa-I nimiceasca! Cum [se inseaal ei], indepartandu-se [de Adevar]!


Allah l-a suportat pe Mohamed cu armate care nu puteau fi vazute (invizibile)

9/40


Daca voi nu-I veniti in auutor, [sa stiti ca] l-a ajutat Allah [mai ininte], cnd cei care nu credeau l-au alungat, ca unul dintre cei doi. când ei doi se aflsu in pestera si când el I-a zis insotitorului sau: “Nu fi mahnit, caci Allah este cu noi!’ Si a pogorat Allah liniste Sa asupra lui si ki-a venit in ajutor cu osteni pe care voi nu I-ati vazut si a fàcut cuvantul celor care nu credeau [sa coboare] jos, in timp ce cavantul lui Alah [s-a inaltat] cel mai sus. Iar Allah este puternic si Intelept.

Coranul este atat de perfect si nu ar fi putut nici o data fi inventat. Incearca sa scrii sure atat de marete ca si cele acel Coranului

10/37-38

Acest Coran nu poate sa fie nicicum nascocit, fara de Allah, ci este confirmarea celor de dinaintea lui si talcuirea orânduielilor. Nu este nici o îndoiala ca el este venit de la Stapânul Lumilor.
Sau spun ei: “L-a nascocit [Muhammad]!”. Spune: “Aduceti voi o sura asemanatoare lui si chemati pe cine puteti, afara de Allah, daca voi sunteti întru adevar!”

Faraonul a devenit musulman chiar inainte de a se ineca

10/90

Noi i-am trecut pe fiii lui Israel prin mare. Si i-au urmarit pe ei Faraon si ostenii sai ca sa-i prigoneasca si sa-i nimiceasca. Iar când l-a ajuns pe el înecul a zis: “Eu cred ca nu este un alt Dumnezeu în afara de acela în care cred fiii lui Israel si eu [acum] printre cei supusi!”

Chiar le-ati pregatit fiilor lui Israel locuinta sigura? de ce Musulmanii moderni obiecteaza cu privire la evreii care ocupa pamantul (Israel) care Allah i l-au dat ??

10/93

Si Noi le-am pregatit fiilor lui Israel locuinta sigura si le-am dat lor hrana din bunatati. Si ei nu s-au certat pâna ce nu a venit la ei stiinta. Dar Domnul tau va judeca între ei si Ziua Învierii cu privire la cele întru care nu s-au înteles ei.

Un test celor care suspecta ca Mohamed a inventat Coranul: compune 10 sure ca acele din Coran. ( nu poate fi prea greu a face ceva mai bine decat sura 38, 40, 47, 63, 88, 66, 105, 111, 114 )

11/13

Sau vor zice ei: “El l-a nascocit!” Spune: “Asadar, aduceti voi zece sure, asemeni lui, nascocite [de voi] si chemati pe cine puteti în ajutor afara de Allah, daca sunteti voi întru dreptate


Allah va umple iadul cu oameni si jiini

15/27

Iar pe djinn l-am facut _i mai înainte, din focul fierbinte

Allah a pregatit un iad dureros pentru cei care nu cred in ziua de apoi.

17/10


Iar celor care nu cred în Ziua de Apoi le-am pregatit Noi pedeapsa dureroasa.

Cate generatii a distrus Allah pana la Noe ,doar  poporul lui Noe se stie ca fiind distrus distrus de D-zeu

17/17

Dar câte neamuri am nimicit Noi dupa Noe! Iar Domnul tau este îndeajuns stiutor si este Cel care Vede pacatele robilor Sai.

Allah va distruge orice oras pana la Ziua Invierii

17/ 88

Si nu este cetate [nedreapta] pe care Noi sa nu o nimicim înainte de Ziua Învierii sau pe care sa nu o pedepsim cu aspra pedeapsa. Si acest lucru este scris în Cartea [eterna].


Oamenii si jinii lucrand impreuna nu vor fi in stare sa faca un Coran.


17/88


Spune: “De s-ar aduna oamenii si djinnii ca sa faca [ceva] ca acest Coran, ei nu vor fi în stare sa faca [ceva] asemenea lui, chiar daca îsi vor fi unul altuia ajutor!”


Maria se plange unui palmier despre durerile facerii. Copacul ii spune sa scuture trunchiul si sa culeaga durmalele (date) care vor cade (ar fi cineva in stare sa scuture trunchiul de curmal mai ales o femeii in chinurile facerii? copacul vorbeste? )


19/23-26

23 Si-au apucat-o durerile lânga trunchiul unui curmal si a zis ea: “O, de as fi murit înainte de aceasta si cu totul de-as fi fost uitata!”
24 Dar [un glas] a strigat-o de sub ea, [zicându-i]: “Nu fi mâhnita! Domnul tau a facut mai jos de tine un pârâias!
25  Si scutura spre tine trunchiul de curmal, caci el va lasa sa cada lânga tine curmale proaspete coapte!
2 6 Asadar, manânca, bea si fii fericita [de copilul tau]! Iar de vei vedea tu vreun om spune-i lui: “Eu i-am juruit Celui Milostiv un post si de aceea nu voi sta astazi de vorba cu nici un om!””


Maria , mama lui Iisus, a fost sora lui Aron (Se pare ca , Mohamed o confunda pe Maria cu Miriam)

19/27-28

27 Apoi [ea] a venit cu el la neamul ei, purtându-l [în brate]. Si i-au zis ei: “O, Maria, tu ai facut un lucru îngrozitor!
28 O, sora a lui Aaron, tatal tau nu a fost un om [facator] de rau, iar mama ta nu a fost o târfa!

Edited by armonie, 12 December 2006 - 19:12.


#5
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Ali, ginerele profetului, a spus că fiecare verset are patru sensuri:
- exoteric (zhāhir);
- ezoteric (bātin);
- definitoriu (hadd – literal, limita care stabileşte ce este permis şi ce nu);
- destinal (mottala’ – literal, proiectul divin, ceea ce îşi propune Dumnezeu să realizeze în om prin versetul respectiv).

Aşa că Tăcere..

#6
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Vitelul idol al evreilor mugea

20/18-20

Adam si Eva au mancat din "pomul imortalitatii si puterii" totusi nu au devenit importali si puternici, ei au devenit rusinati de goliciunea lor. De ce?

20/120-121

Si l-a ispitit pe el Seitan, zicându-i: “O, Adam vrei tu sa-ti arat pomul vesniciei si împaratia care nu piere?”
Si au mâncat ei doi din el si li s-a aratat goliciunea lor si au început sa coasa, pentru a se acoperi, frunze din Rai. Adam s-a revoltat, asadar, împotriva Domnului sau si a ajuns în ratacire
.

Stati departe de poeti.

26/224
Cât despre poeti, pe ei îi urmeaza cei aflati în ratacire

Cu ajutorul lui Allah, Moise a transformat toiagul intr-un sarpe sau demon??(sarpe= demon)

27/10

10. Arunca toiagul tau! “Si când l-a vazut miscându-se ca un sarpe, a apucat-o la fuga, fara sa se mai întoarca. “O, Moise, nu te teme! Trimisii nu se tem la Mine!”

Moise cu ajutorul lui Allah bineinteles a transformat mana lui intr-o mana alba


27/12

12. Vâra-ti mâna în deschizatura camasiii tale! Ea va iesi alba, fara nici un rau – [una] din cele doua minuni pentru Faraon si neamul sau, fiindca ei sunt într-adevar un neam de nelegiuiti!”


Jinii si pasarile au luptat in armata lui Solomon


27/17

17. Si au fost adunate la Solomon ostile sale de djinni, de oameni si de pasari si au fost ele aranjate în cete.

Solomon intelegea limbajul pasarilor

27/16

16. Si Solomon l-a mostenit pe David si a zis: “O, voi oameni! Noi am fost învatati graiul pasarilor si ni s-a dat noua din toate lucrurile.Acesta este harul cel limpede!”

Furnicile vorbitoare

27/18

18. Si când au sosit ele din Valea Furnicilor, a zis o furnica: “O, voi furnicilor! Intrati în casele voastre, ca sa nu va striveasca Solomon si ostile sale, fara ca ei sa-si dea seama!”

Solomon vorbeste cu furnicile


27/19

19. El a surâs, veselindu-se de vorbele ei, si a zis: “Doamne, îngaduie-mi sa-ti multumesc pentru harul pe care l-ai revarsat asupra mea si asupra parintilor mei si sa savârsesc fapte bune de care Tu sa fii multumit si ajuta-ma pe mine sa fiu – prin îndurarea Ta – printre robii Tai cei evlaviosi!”

Solomon este nervos ca lipseste pupaza

27/20

20. Apoi a cercetat el pasarile si a zis: “De ce nu vad eu pupaza? O fi ea dintre cei care sunt absenti?


Solomon va omora pupaza , si va fi scutita de pedeapsa doar daca ea are o scuza veridica pentru absenta ei
27/21

Allah a oferit raiurilor, pamantului, dealurilor, datoria de a-l venera, dar le-au fost frica si au refuzat. Asa ca oamenii au primit acest job in locul lor.

33/72

72. Noi am propus cerurilor, pamântului si muntilor sarcina de a purta povara Adevarului, dar ele au refuzat sa o poarte si le-a fost teama de ea, însa s-a încarcat omul cu ea, caci el este tare nedrept [fara de el însusi] si tare nestiutor.

Allah i-a dat lui Solomon cativa jini sa il slujeasca

34/12

12. Si lui Solomon [i-am supus] vântul, încât mersul lui de dimineata a fost cât o luna de zile si mersul lui de seara a fost cât o luna de zile. Si am facut sa curga pentru el un izvor de arama. Si printre djinni erau [unii] care munceau dinaintea lui, cu îngduinca Domnului su. Iar pe aceia dintre ei care se abteau de la porunca Noastra îi faceam Noi sa guste pedeapsa flacarilor.

Toti sunt slujitorii lui Satan cu exceptia credinciosilor adevarati

34/20

Banuiala lui Iblis asupra lor s-a adeverit si ei l-au urmat pe el, afara de o parte dintre dreptcredinciosi.

Cine slujesc jinii vor gusta focul iadului

34/41

41. Însa ei vor raspunde: “Marire tie! Tu esti Ocrotitorul nostru, nu ei! Ei i-au adorat pe djinni; cei mai mulci dintre ei au crezut în acestia!”


Raul este real. El si credinciosii lui vor arde in veci in Foc.

35/6
6. Seitan este pentru voi un dusman. Tineti-l, asadar, ca pe un dusman! El nu face decât sa-i cheme pe sustinatorii sai ca sa fie oaspeti ai flacarilor.


Cei din iad mananca dintr-un copac capete de diavol si beau apa fierbinte. Dupa aceea se reintorc in iad.

37/62-68

62. Oare acesta este un loc mai bun sau pomul Zaqqum?
63. Noi l-am facut ca o încercare pentru cei nelegiuici.
64. Si este un pom care iese din fundul Iadului
65. Si rodurile sale sunt ca niste capete de seitani,
66. Iar ei sunt siliti sa manânce din ele, umplându-si pântecele.
67. Apoi vor avea ei, peste aceasta, un amestec de apa clocotita,
68. Apoi întoarcerea lor va fi catre Iad.


David a fost un excelent sclav al lui Allah

38/30

30. Si i l-am daruit Noi lui David pe Solomon, care a fost un rob prea bun si care a fost cu cainta

!
Allah a facut ca vantul sa se supuna lui Solomn

38/34-36

34. Si l-am încercat Noi pe Solomon si am aruncat pe tronul lui un trup. Apoi s-a cait el.
35. A zis: “Doamne, iart-m pe mine _i druie_te-mi mie putere cum nu se mai cuvine nimnui dup mine, caci Tu esti Cel Darnic!”
36. Si i-am supus lui vântul, ca sa alerge lin, dupa porunca lui, unde el voia,

Ibnis ii cere lui Allah sa il lase sa isi faca de cap si sa ii ispiteasca pe oameni. Allh ii permite si Ibnis conduce oamenii in iad cu exceptia robilor alesi dintre ei. Allah este deacord si planuieste sa umple iadul cu Ibnis si credinciosii lui.

38/76-85

76. A zis [Iblis]: “Eu sunt mai bun decât el! Pe mine m-ai plmdit din foc, în vreme ce pe el l-ai plmdit Tu din lut!”
77. I-a zis [Allah]: “Iesi din el si vei fi alungat
78. Si asupra ta se va abate blestemul Meu pân în Ziua Judecatii!”
79. A zis [Iblis]: “Doamne, da-mi ragaz pâna în Ziua când vor fi ei înviati!”
80. [Allah] a zis: “Vei fi printre cei pasuiti,
81. Pâna în Ziua timpului hotarât!”
82. A zis [Iblis]: “Pe puterea Ta [jur]! Eu îi voi duce în ispita pe toti,
83. Afar de robii Tai cei curati si alesi dintre ei!”
84. A zis [Allah]: “Eu sunt Cel Drept! Adevar este ceea ce spun:
85. Voi umple Gheena cu tine si cu toti cei care te-au urmat pe tine!”

Daca ceva nashpa ti se intampla, este doar vina ta 42/30, 42/ 48

42/30

30. Nu va loveste nici o nenorocire, decât pentru ceea ce agonisesc mâinile voastre, însa El iarta multe.

42/48
48. Daca ei se îndeparteaza, Noi nu te-am trimis la ei ca pazitor peste ei, ci tu nu esti dator decât numai cu vestirea. Când îi dam Noi omului sa guste îndurare din partea Noastra, atunci se bucura el de ea, însa daca îl loveste pe el un rau, pentru ceea ce au savârsit mâinile sale mai înainte, atunci omul este nemultumitor.

Nu ridicati vocea in prezenta lui Mohamed. Acei care diminueaza vocea lor sunt drepti si vor primi o imensa rasplata.

49/1-3

1. O voi cei care credeci! Nu o luati înaintea lui Allah si a Trimisului Sau si fiti cu frica de Allah! Allah este Cel care Aude totul si este Atoatestiutor.
2. O, voi cei care credeci! Nu ridicati glasurile voastre peste glasul Profetului si nu strigati când vorbiti cu el, asa cum strigati voi unii la altii, pentru ca faptele voastre sa nu fie în desert, fara ca voi sa bagati de seama!
3. Aceia care coboara glasurile lor înaintea Trimisului lui Allah sunt aceia ale caror inimi le-a încercat Allah pentru evlavie; ei vor avea parte de iertare si de rasplata mare,

Ti-ar place sa mananci carnea fratelui tau mort ??

49/12

12. O, voi cei care credeci! Ferici-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli sunt pacat! Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manânce carnea fratelui sau mort? [Nu!] Voi ati urât aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator si Îndurator.

Acuzati sunt banuitorii care intreaba : cand e Judecata de apoi? va fi ziua cand vor fi incercati de foc

51/10-14

10. Sa fie blestemati mincinosii
11. Care stau nepasatori într-un potop!
12. Ei întreaba: “Când va fi Ziua Judecatii?”
13. În Ziua aceea, ei vor fi încercaci prin Foc!
14. “Gustati încercarea voastra! Aceasta este ceea ce voi ati cautat sa grabiti!”


Sotiile lui Noah si Lot (amandoi credinciosi drepti) si-au tradat sotii si acum sunt in Foc

66/10

Allah le-a dat drept pilda pentru aceia care nu cred pe muierea lui Noe si pe muierea lui Lot, care s-au aflat sub oblduirea a doi robi evlavio_i dintre robii No_tri _i care i-au viclenit pe ei, iar ei doi nu le-au putut fi de nici un ajutor la Allah. ^i [li] s-a zis: “Intraci în Foc [laolalt] cu ceilalci care intr!
Allah a facut stelele ca rachete de aruncat in diavoli

67/5

5. Noi am împodobit cerul cel mai de jos cu candele _i le-am fcut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei pedeapsa Vapaii.


Cand necredinciosii aud Coranul, isi rostogolesc ochii si spun" El Mohamed este intradevar rau"

69/51

51. Aceia care nu cred aproape ca te doboara cu privirile lor, când aud Îndemnarea, si zic ei: “El este smintit!”

068.051

YUSUFALI: And the Unbelievers would almost trip thee up with their eyes when they hear the Message; and they say: "Surely he is possessed!"
PICKTHAL: And lo! those who disbelieve would fain disconcert thee with their eyes when they hear the Reminder, and they say: Lo! he is indeed mad;
SHAKIR: And those who disbelieve would almost smite you with their eyes when they hear the reminder, and they say: Most surely he is mad.


Necredinciosii traiesc in minciuna

85/19

19. Aceia care nu cred staruie în tagaduire,

Coranul este "un cuvant hotarator "

86/13

Numai oamenii religiosi ajuta orfanii si cei in nevoi


107/1-3


1. Îl vezi tu pe cel care tagaduie_te Judecata?
2. El este acela care-l alung pe orfan [cu asprime]
3. Si nu îndeamna la hranirea sarmanului.

Allah negociaza cu proprietarii elefantilor trimitandu-le stoluri de pasari.

105/1-3

1. Oare n-ai vazut tu ce a facut Domnul tau cu oamenii elefantului?!
2. Oare nu a fcut El vicle_ugul lor sa fie în desert?!
3. Si a trimis peste ei pasari în stoluri,

Alte probleme stiintifice

Sura 16/66 mentioneaza ca laptele provine din excrementele si sangele abdomenului vacii

16/66

Aveti voi o pilda _i la vite. Noi va dam sa beti din ceea ce se afla în burtile lor, intre murdarie [excremente] si sange: un lapte curat, ce place celor care-l beau.

Sura 16/69 ne spune ca mierea albinei, care ne da vindecare, provine din abdomenul albinelor

16/69

"Apoi mancati din toate roadele si urmati caile usoare ale Domnului vostru!” Din burtile lor iese o bautura cu felurite culori, in care este leac pentru oameni. În aceasta este cu adevarat un semn pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc!"


Sura 6/38

spune ca toate animalele si zburatoarele traiesc in comunitati ca si oamenii. As vrea sa stiu daca aici sunt inclusi si paianjenii, unde in cateva specii femelele mananca masculii dupa imperechere. Este comunitate ca si a noastra?
leii masculi isi omoara puii sa mentina leoaica in calduri, cucul traieste singuratic si isi cloceste ouale in cuibul altor pasari.

6/38

"Nu este vita pe pamant, nici pasare care zboara cu aripile ei, decat in neamuri, ca si voi. Nu am lasat nimic nepomenit in Carte(1). Apoi. La Domnul lor vor fi adunati.(2)"



Sura 25 /45-46
sustine ca soarele se misca pentru a crea umbre. De fapt, Eu intotdeauna am crezut ca rotatia pamantului este cea care cauzeaza umbre sa se miste, in timp ce soarele ramane pe loc.



25/45-46

1.Nu L-ai vazut pe Domnul tau cum a intins umbra? Si de ar fi voit El, ar fi lasat-o nemiscata. Apoi am facut soarele dovada pentru ea.
2.Apoi o tragem catre Noi usor.


Sura 17/1
spune ca Mohamed a mers la Medina "la cea ma indepartata Moschee" in timpul calatoriilor nocturne ( Mi'raj), iar Musulmanii explica ca a fost Moscheia pietrei Domului, in Ierusalem. Dar acolo nu a fost nici o moschee in Ierusalem in timpul vietii lui Mohamed, si Piatra Domului nu a fost construita decat in 690 C.E. , construita de Amir 'Abd al Malik, la 58 de ani de la moartea lui Mohamed! Acolo nu a fost nici macar un templu existent la acea perioada. Templul din Ierusalim a fost distrus de Titus in 570 de ani dupa viziunea lui. Deci care a fost moscheea care Mohamed se presupune ca a vazut-o?


17/1
Marire Celui care l-a adus pe robul Sau in timpul unei nopti de la Moscheea Al-Haram la Moscheea Al-Aqsa, a carei imprejmuire am binecuvântat-o, ca sa-I aratam din semnele Noastre. El este cu adevarat Cel care Aude Totul si Cel care Vede Totul!

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
tu esti normal ?
toata aria e plina numai de topicurile tale si nici macar nu te intereseaza ce scriu altii, tu continui sa faci cate un nou topic idiot.

#8
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 zuppy, on Dec 12 2006, 20:44, said:

tu esti normal ?
toata aria e plina numai de topicurile tale si nici macar nu te intereseaza ce scriu altii, tu continui sa faci cate un nou topic idiot.


Da? atunci argumenteaza ca nu e adevarat ce am postat!

#9
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Cand oi face efortul sa scrii, nu sa copy-paste de pe alte forumuri, o sa facem si noi efortul sa raspundem.

#10
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 submit, on Dec 12 2006, 20:56, said:

Cand oi face efortul sa scrii, nu sa copy-paste de pe alte forumuri, o sa facem si noi efortul sa raspundem.

Eu postez pe moment invastatura Coranului /versete si cum Coranul este acelasi...vrei sa le reinventez sau ce?

#11
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 armonie, on Dec 12 2006, 20:11, said:

Eu postez pe moment invastatura Coranului /versete si cum Coranul este acelasi...vrei sa le reinventez sau ce?

Pace tuturor    :peacefingers:

Fara indoiala Coranul este ultima Carte Sfanta trimisa omenirii , (vezi cronologic) si a fost revelata in 23 de ani, de catre Allah(Dumnezeu) lui Muhammed, prin Jibreel( Arhanghelul Gabriel, acelasi care o instiintase cu 600 ani inainte pe Maria ca va avea un prunc fara sa o atinga nici un barbat).Coranul se revela Profetului, iar acesta il recita in timp ce se revela.Companionii notau ce recita Profetul Muhammed pe diverse materiale(piele, pietre, scanduri), iar cei care nu stiau sa scrie invatau pe de rost. Cand numarul celor care au invatat pe de rost Coranul s-a micsorat semnificativ in urma unei batalii la un an de la moartea Profetului, califul Abu Bakr a poruncit strangerea Coranului intre doua coperti, de teama sa nu se piarda(cu toate acestea, Coranul a continuat sa fie transmis pe cale orala, in paralel).In fiecare an, Gavriil recapitula cu Profetul tot ce i se revelase, si Coranul a fost recapitulat de doua ori in anul in care a murit Profetul

Fiecare companion care aducea o parte din Coran trebuia sa aduca 2 martori in afara de el, pentru ca ceea ce scrisese sa fie inclus in Coran.Capitolul respectiv era verificat de cei care il memorasera, dupa care era scris pe hartie.Astfel, nu a ramas nici un capitol in afara Coranului de acum( pentru ca cei care memorasera puteau sa pretinda ca lipsea ceva ce nu au gasit, dar au invatat), si nici ceva din exterior nu a putut patrunde in Coran, din simplul fapt ca o sarlatanie este usor diferentiabila de Cuvantul lui Allah, si iarasi cei care il memorasera puteau contesta.

Exemplarul se afla in Medina, Arabia saudita, si este identic cu ceea ce citesc TOTI musulmanii pe tot globul, neexistand diferenta nici cat o litera, in 1400 de ani de infuenta a timpului.

Singura adaugire cu adevarat necesara a fost diacritizarea alfabetului, si usurarea recitarii Coranului de catre non-arabi.Fiecarui semn ii corespundeau 2-3-4 litere, iar fiecarei litere i se potriveau 3 vocale(vocalele nu se puneau in vechea araba, ele se deduceau in functie de context). Citirea aceasta era deosebit de dificila pentru cei neinitiati, si s-a scris Coranul prin litere diferentiate de celelalte, iar vocalele au fost puse.Astfel, fiecare cuvant era unic, iar rostirea sa era usoara.NU S-A MODIFICAT NICI SENSUL, NICI MODUL DE RECITARE A CORANULUI, CI DOAR DIACRITIZAREA ALFABETULUI.

Dupa acest exemplar au fost scrise si altele, care au fost trimise peste tot, pentru a fi predate si invatate si aplicate.

Coranul se diferentiaza de celelalte Scripturi prin faptul ca a ramas pur 100%(netradus, la persoana I plural imperial adica Allah foloseste forma "Noi" in Coran cand spune despre Sine, pentru ca El este cel Atoatestapanitor, dar in acelasi timp in primele capitole spune "Spune( se adreseaza lui Muhammed): Allah este cel Unic, Cel Superior absolut( as-samad), El nu zamisleste si nu este nascut, si El nu are pe nimeni egal!" (Sura Ikhalas)", nemodificat, se citeste la fel cum se citea initial)

Alta caracteristica este rima, ritmul, cadenta, masura versetelor, epitete, comparatii, metafore, hiperbole,retorica, si alte figuri de stil .
Musulmanii citesc Coranul spalandu-se in prealabil, prin ablutiune.
Capitolele Coranului sunt in ordinea stabilita de Profet.
Nu exista contradictii in Coran!

P.S.<<revin cu ABSURDITATILE>>! si cu argumente

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Ati scris asa:
"""Sura 17/1
spune ca Mohamed a mers la Medina "la cea ma indepartata Moschee" in timpul calatoriilor nocturne ( Mi'raj), iar Musulmanii explica ca a fost Moscheia pietrei Domului, in Ierusalem. Dar acolo nu a fost nici o moschee in Ierusalem in timpul vietii lui Mohamed, si Piatra Domului nu a fost construita decat in 690 C.E. , construita de Amir 'Abd al Malik, la 58 de ani de la moartea lui Mohamed! Acolo nu a fost nici macar un templu existent la acea perioada. Templul din Ierusalim a fost distrus de Titus in 570 de ani dupa viziunea lui. Deci care a fost moscheea care Mohamed se presupune ca a vazut-o? """

Raspuns:
Sura Al Isra(numarul 17 in ordinea Coranului), (Sura=capitol; Sura calatoriei de peste noapte), versetul 1:
"Marire celui care l-a dus pe robul Sau* in timpul unei nopti de la Moscheea Al-Haram**  la Moscheea Al -Aqsa***, a carei imprejmuire am binecuvantat-o , ca sa-I aratam din semnele Noastre.El este cu adevarat Cel care Aude Totul[As-Sami] si Cel care Vede Totul [Al-Basir]"
_______________________________________________________________________________
*Muhammed
**moscheea oprita sau sacra, pentru ca in incinta ei sunt interzise lupta, taierea pomilor si a ierbii si vanatoarea
***Moscheea cea mai indepartata-Moscheea din Ierusalim, numita astfel pentru ca in vremea Profetului Muhammed era cunoscuta ca cel mai indepartat loc sacru, Ierusalimul fiind pentru musulmani prima QIBLA= punctul spre care toata lumea se orienteza in timpul rugaciunilor)

#13
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Selam, on Feb 5 2007, 20:26, said:

Ati scris asa:
"""Sura 17/1
spune ca Mohamed a mers la Medina "la cea ma indepartata Moschee" in timpul calatoriilor nocturne ( Mi'raj), iar Musulmanii explica ca a fost Moscheia pietrei Domului, in Ierusalem. Dar acolo nu a fost nici o moschee in Ierusalem in timpul vietii lui Mohamed, si Piatra Domului nu a fost construita decat in 690 C.E. , construita de Amir 'Abd al Malik, la 58 de ani de la moartea lui Mohamed! Acolo nu a fost nici macar un templu existent la acea perioada. Templul din Ierusalim a fost distrus de Titus in 570 de ani dupa viziunea lui. Deci care a fost moscheea care Mohamed se presupune ca a vazut-o? """

Raspuns:
Sura Al Isra(numarul 17 in ordinea Coranului), (Sura=capitol; Sura calatoriei de peste noapte), versetul 1:
"Marire celui care l-a dus pe robul Sau* in timpul unei nopti de la Moscheea Al-Haram**  la Moscheea Al -Aqsa***, a carei imprejmuire am binecuvantat-o , ca sa-I aratam din semnele Noastre.El este cu adevarat Cel care Aude Totul[As-Sami] si Cel care Vede Totul [Al-Basir]"
_______________________________________________________________________________
*Muhammed
**moscheea oprita sau sacra, pentru ca in incinta ei sunt interzise lupta, taierea pomilor si a ierbii si vanatoarea
***Moscheea cea mai indepartata-Moscheea din Ierusalim, numita astfel pentru ca in vremea Profetului Muhammed era cunoscuta ca cel mai indepartat loc sacru, Ierusalimul fiind pentru musulmani prima QIBLA= punctul spre care toata lumea se
orienteza in timpul rugaciunilor)


In Ierusalim nu exista nici un templu pe vremea lui Mohamed. Si daca tot v-ati inchinat spre Israiel (tara in care s-a nascut Iisus) de ce v-ati intors spre Mecca (orasul de nastere a lui Mohamed)?

#14
muhlis

muhlis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2007

 armonie, on Feb 8 2007, 10:48, said:

In Ierusalim nu exista nici un templu pe vremea lui Mohamed. Si daca tot v-ati inchinat spre Israiel (tara in care s-a nascut Iisus) de ce v-ati intors spre Mecca (orasul de nastere a lui Mohamed)?

Numai aberati am auzit pe acest forum din partea unei singure persoane care de fapt posteaza(copy-paste) pe mai multe su id diferite. si nici macar nu vrea sa-i asculte pe ceilalti, nu face decat sa-si verse ura si veninul.
Daca intradevar vrei sa discuti omeneste te invit din nou sa alegi un verset si sa-l discutam.
Crezi ca avem timpo sa raspundem Copy-pasturilor tale?

#15
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 muhlis, on Feb 9 2007, 22:30, said:

Numai aberati am auzit pe acest forum din partea unei singure persoane care de fapt posteaza(copy-paste) pe mai multe su id diferite. si nici macar nu vrea sa-i asculte pe ceilalti, nu face decat sa-si verse ura si veninul.
Daca intradevar vrei sa discuti omeneste te invit din nou sa alegi un verset si sa-l discutam.
Crezi ca avem timpo sa raspundem Copy-pasturilor tale?


Imi explici asta? cati ani reprezinta o zi la Allah 1000 sau 50 000?

Cat de lunga e ziua pentru Allah ?


O mie de ani

022.047

Ei te grabesc [sa vii] cu pedeapsa! Allah nu-si încalca fagaduinta Sa! Însa o zi la Domnul tau este cât o mie de ani, asa cum numarati voi.

32/5
El ocârmuieste toate lucrurile din cer si de pre pamât. Apoi vor urca ele la el într-o zi a carei masuri este de o mie de ani, dupa cum numatati voi

50 000 de ani

70/5
Îngerii si Duhul se vor înalta la El într-o Zi a carei durata este cât cincizeci de mii de ani.
70/5

Îngerii si Duhul se vor înalta la El într-o Zi a carei durata este cât cincizeci de mii de ani.

#16
muhlis

muhlis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2007

 armonie, on Feb 8 2007, 10:48, said:

In Ierusalim nu exista nici un templu pe vremea lui Mohamed. Si daca tot v-ati inchinat spre Israiel (tara in care s-a nascut Iisus) de ce v-ati intors spre Mecca (orasul de nastere a lui Mohamed)?

Mai citeste istorie si ai sa vezi ca aceasta moscheie(Aksa) exista.
Este prima data cand aud asa ceva
Dar de fel tot ceea ce postezi sunt noutati

#17
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 muhlis, on Feb 9 2007, 22:48, said:

Mai citeste istorie si ai sa vezi ca aceasta moscheie(Aksa) exista.
Este prima data cand aud asa ceva
Dar de fel tot ceea ce postezi sunt noutati
dovezi?

#18
muhlis

muhlis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2007

 armonie, on Feb 9 200 , 12:38, said:

Imi explici asta? cati ani reprezinta o zi la Allah 1000 sau 50 000?

Cat de lunga e ziua pentru Allah ?
O mie de ani

022.047

Ei te grabesc [sa vii] cu pedeapsa! Allah nu-si încalca fagaduinta Sa! Însa o zi la Domnul tau este cât o mie de ani, asa cum numarati voi.


32/5
El ocârmuieste toate lucrurile din cer si de pre pamât. Apoi vor urca ele la el într-o zi a carei masuri este de o mie de ani, dupa cum numatati voi

50 000 de ani

70/5
Îngerii si Duhul se vor înalta la El într-o Zi a carei durata este cât cincizeci de mii de ani.
70/5

Îngerii si Duhul se vor înalta la El într-o Zi a carei durata este cât cincizeci de mii de ani.



Raspunsul este simplu
Zilele normale(pamantesti )sunt de 1000 de ani
iar 50 000 va tine ziua de Apoi.
mediteaza si vei intelege.  :coolspeak:


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate