Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Absurditati in Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#73
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 07:10, said:

In Coran scrie negru pe alb ca e permisa poligamia ( in anumite conditii ) si de asemenea si bataia nevestelor ( idem ) . In NT aceste lucruri sunt interzise . Asa ca poti fi un musulman pios si sa-ti bati cele n neveste ( in anumite conditii ) - pe cand nu poti fi un crestin pios si sa faci acelasi lucruri .

Sursa problemelor e chiar in Coran :)

Qu'ran Kareem este cartea nostra sfinta si nu contine nici o sursa de probleme, toate aspectele negative deriva din interpretari gresite si din generalizarea unor cazuri izolate. Iti garantez ca nici un musulman pios nu va ridica mina asupra sotiei, acest lucru nu este recomandat si nici incurajat, este o solutie extrema. Profetul Muhammed SAWS nu a lovit niciodata vreuna din sotiile sale.
In discursul sau de adio la 'Arafah, profetul Muhammed SAWS a spus: "O, oameni buni, sotiile voastre au anumite drepturi asupra voastra si voi aveti anumite drepturi asupra lor. Purtati-va bine cu ele si fiti buni cu ele, pentru ca ele sunt partenerele si sprijinul vostru."
Tot Profetul Muhammed SAWS a mai spus: "Cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de sotia sa." si "Cea mai perfecta in credinta, fidelitate si blandete este sotia".

Iar acum postez cateva rezumate de versete / versete din Qu'ran Kareem:

Allah SWT a creat fiecare fiinta in perechi - mascul si femela (51:49), inclusiv omenirea;
Allah SWT i-a onorat pe copiii lui Adam - atat mascul cat si femela. (17:70);
Barbatii si femeile care cred, sunt unul protectorul celuilalt. (9:71);
Allah ii va rasplati atat pe barbati cat si pe femei in viata de dupa moarte. (3:195);
Coranul le cere musulmanilor sa le trateze cu blandete pe femei. (4:19);

"Pe cel ce face o fapta buna - barbat ori femeie - si este credincios il vom darui Noi cu o viata buna. Si Noi ii vom rasplati pe ei dupa [faptele] cele mai bune pe care le-au savirsit" Qu’ran 16:97;

"Musulmanilor si musulmanelor, dreptcredinciosilor si dreptcredincioaselor, celor supusi si celor supuse, celor iubitori de adevar si celor iubitoare de adevar, celor statornici si celor statornice, celor smeriti si celor smerite, celor ce dau milostenie si acelora dintre femei care dau milostenie, celor care postesc si acelora care postesc dintre femei, celor care isi pazesc castitatea lor si acelora dintre femei care si-o pazesc, celor care il pomenesc pe Allah PreaInaltul mereu si acelora dintre femei care il pomenesc, Allah PreaInaltul le-a pregatit iertare si rasplata mare." (Al Ahzab:35).

Astfel de versete si ahadith nu le vedeti, voi vedeti numai 4:34 si ii dati inainte cu posibilitatea sotului de a-si lovi sotia si cu poligamia... Daca te-ai uita la o emisiune TV despre Islam si ai asculta intrebarile pe care le pun telefonic telespectatorii ai vedea cit de inchisi la minte sint multi dintre cei care pretind a fi 'cunoscatori' ai Islamului. Aceleasi intrebari, repetate la nesfirsit, aceleasi remarci si concluzii. Islamul este foarte complex, este nevoie de ani intregi de studiu ca sa intelegi si sa poti corela toate aspectele. Toate generalizarile sint generatoare de ura. Este obiceiul asta de a prelua cazuri izolate, deci exceptii, care vor fi transformate ulterior in 'reguli' - apoi urmeaza etichetarea religiei. Nu mi se pare corect!

#74
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 07:05, said:

Nivelul de violenta din unele tari musulmane - maceluri interconfesionale , executii publice , atentate etc - depaseste cu mult pana si cel al alogenilor din Ferentari :)

Nu e vorba de venerarea profetului , ci de emularea lui - el a luptat contra necredinciosilor , a avut n neveste etc - iar majoritatea musulmanilor din ziua de azi ( poate cu exceptia lui Osama&co ) sunt mult mai letargici :)

Uite de exemplu in Iraq - e ocupat de armata americana , dar majoritatea musulmanilor nu fac jihad si sunt indiferenti atata timp cat ei , in dictaturile lor seculare , o duc relativ bine .

1) In cite tari musulmane vezi exemple de maceluri interconfesionale?
Executii publice - sa inteleg ca in America e ok pedeapsa capitala, pentru ca nu se aplica decit in fata unui grup izolat de persoane? Ce mai zici de cei care se aduna la portile inchisorilor in momentul in care au loc executiile si striga 'Kill the bastrad!' si alte sloganuri asemanatoare?
Atentate - NU este permis asa ceva in Islam, cei care gasesc suport in Qu'ran Kareem pentru astfel de acte inumane interpreteaza foarte gresit!!!

2) Emularea Profetului Muhammed SAWS?! Aflu noutati acum, crede-ma :) Nu exista asa ceva, este foarte nepotrivit ales cuvintul, prima data cind am vazut scris am crezut ca te referi la venerare si ai scris 'emulare' din graba. Profetul Muhammed SAWS poate fi privit ca model de viata, dar daca citesti un pic de istorie o sa vezi ca pe atunci erau cu totul alte vremuri si conditiile de viata ale primilor musulmani au fost foarte dificile, deci nu avem cum sa il urmam in aceste privinte, pentru simplul motiv ca vremurile s-au schimbat. 'N neveste' - nu e deloc asa, majoritatea casatoriilor Profetului Muhammed SAWS au fot incheiate pentru a intari legaturile cu unele triburi (in afara de Aisha nici una dintre sotiile Profetulu nu a fost virgina, majoritatea erau vaduve si nu erau chiar tinere)... Gindeste-te ca au mai fost profeti care au avut mai multe sotii, gasesti exemple si in Biblie si nu bate nimeni atita moneda pe chestia asta.

3) Deciziile le iau cei care conduc tara, ei traseaza liniile politicii externe. Sa nu crezi ca acestea reflecta in mod necesar parerea cetatenilor. Ce, parca la noi s-a facut referendum ca sa vada daca populatia este sau nu de acord sa trimitem trupe romanesti pe fronturi de lupta din zone de conflict?!
O astfel de atitudine indiferenta a tarilor arabe doare foarte tare, mie una mi-e tare greu cind vad stirile la TV despre ce se intimpla in Iraq, in Palestina si am fost foarte afectata si cind a fost atacat Libanul. Si din partea celorlalte tari arabe vin numa' niste cuvinte goale, fara vreo valoare, mai nimic concret, crede-ma ca este foarte frustrant.

#75
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 11:16, said:

este o solutie extrema.

Astfel de versete si ahadith nu le vedeti, voi vedeti numai 4:34 si ii dati inainte

Inseamna ca e o solutie , fie ea si extrema , ce e scrisa negru pe alb si care permite unui musulman pios sa-si bata nevasta in anumite circumstante .Nu mai comentam de poligamie . NT nu are astfel de probleme , solutii etc .

#76
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 11:58, said:

1) In cite tari musulmane vezi exemple de maceluri interconfesionale?
Executii publice - sa inteleg ca in America e ok pedeapsa capitala, pentru ca nu se aplica decit in fata unui grup izolat de persoane?
Atentate - NU este permis asa ceva in Islam, cei care gasesc suport in Qu'ran Kareem pentru astfel de acte inumane interpreteaza foarte gresit!!!

2) Profetul Muhammed SAWS poate fi privit ca model de viata, dar daca citesti un pic de istorie o sa vezi ca pe atunci erau cu totul alte vremuri si conditiile de viata ale primilor musulmani au fost foarte dificile, deci nu avem cum sa il urmam in aceste privinte, pentru simplul motiv ca vremurile s-au schimbat. .... Gindeste-te ca au mai fost profeti care au avut mai multe sotii, gasesti exemple si in Biblie si nu bate nimeni atita moneda pe chestia asta.

3) Deciziile le iau cei care conduc tara, ei traseaza liniile politicii externe....Si din partea celorlalte tari arabe vin numa' niste cuvinte goale, fara vreo valoare, mai nimic concret, crede-ma ca este foarte frustrant.

1) Iraq e cel mai bun exemplu , Liban e altul , luptele Hamas-Fatah , problemele din Afghanistan , conflictul intre kurzi si restul musulmanilor din zona samd ...
America nu e o tara care are NT drept constitutie ( ei sunt de fapt influentati de materialism - mamona , si sustin pedeapsa cu moartea , razboiul , casatoriile homosexuale si avortul - contra NT )  , Arabia Saudita are Coranul drept constitutie - si nu trebuie sa comentez legile de acolo :)
Iranul are executii publice pe motive religioase - de ex la homosexuali , femei adultere etc .
2) Daca conditiile s-au schimbat - asa cum zici , Coranul nu mai e relevant in lumea de azi . Daca lumea nu se schimba ( cel mai probabil - toate vechi si noua toate ) , atunci trebuie sa respecti Coranul la litera .

Profetii cu mai multe sotii sunt la evrei , nu la crestini -  nu confunda religiile :)

3)Este frustrant ca musulmanii nu sprijina concret pe alti musulmani atacati de puteri straine - inseamna ca liderii lor sunt indiferenti , si populatia e de asemenea indiferenta pentru ca ii tolereaza ca si conducatori:)

Mai sunt oare musulmani piosi care isi ajuta fratii atacati ( in afara de Osama&Co ) ?

#77
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 11:30, said:

Inseamna ca e o solutie , fie ea si extrema , ce e scrisa negru pe alb si care permite unui musulman pios sa-si bata nevasta in anumite circumstante .Nu mai comentam de poligamie . NT nu are astfel de probleme , solutii etc .

De ce tot ii dai inainte cu sintagma 'musulman pios'? :) Zi musulman pur si simplu, nimeni nu stie nivelul credintei noastre in afara de Allah SWT.
Crezi ca Noul Testament s-a pastrat exact asa cum era, nu a suferit modificari, nu a fost condensat, tradus... Chiar ti-as recomanda sa citesti despre istoria Bibliei si despre modificarile pe care le-a suferit in timp. Nu ai de unde sa stii ce continea Noul Testament in forma sa initiala.

#78
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 12:46, said:

De ce tot ii dai inainte cu sintagma 'musulman pios'? :) Zi musulman pur si simplu, nimeni nu stie nivelul credintei noastre in afara de Allah SWT.
Crezi ca Noul Testament s-a pastrat exact asa cum era, nu a suferit modificari, nu a fost condensat, tradus... Chiar ti-as recomanda sa citesti despre istoria Bibliei si despre modificarile pe care le-a suferit in timp. Nu ai de unde sa stii ce continea Noul Testament in forma sa initiala.

Eu nu comentez aici NT - e clar ca nu contine batai si poligamie - asa cum il cunoastem .

Eu comentez Coranul - care permite unui musulman sa-si bata nevasta si sa aiba mai multe neveste - si e amuzant ca nimeni nu indrazneste sa zica ca ar fi fost alterat , de frica sa nu scrie alte "versete satanice" cu o fatwa pusa pe capul lui :)

#79
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 11:45, said:

1) Iraq e cel mai bun exemplu , Liban e altul , luptele Hamas-Fatah , problemele din Afghanistan , conflictul intre kurzi si restul musulmanilor din zona samd ...
America nu e o tara care are NT drept constitutie ( ei sunt de fapt influentati de materialism - mamona , si sustin pedeapsa cu moartea , razboiul , casatoriile homosexuale si avortul - contra NT )  , Arabia Saudita are Coranul drept constitutie - si nu trebuie sa comentez legile de acolo :)
Iranul are executii publice pe motive religioase - de ex la homosexuali , femei adultere etc .
2) Daca conditiile s-au schimbat - asa cum zici , Coranul nu mai e relevant in lumea de azi . Daca lumea nu se schimba ( cel mai probabil - toate vechi si noua toate ) , atunci trebuie sa respecti Coranul la litera .

Profetii cu mai multe sotii sunt la evrei , nu la crestini -  nu confunda religiile :)

3)Este frustrant ca musulmanii nu sprijina concret pe alti musulmani atacati de puteri straine - inseamna ca liderii lor sunt indiferenti , si populatia e de asemenea indiferenta pentru ca ii tolereaza ca si conducatori:)

Mai sunt oare musulmani piosi care isi ajuta fratii atacati ( in afara de Osama&Co ) ?

1) Daaa, ca stim noi ce este la originea acestor conflicte... Stii ce vad eu aici? Aplicarea dictonului latin 'Divide et impera'.
Arabia Saudita si Iran, normal... Tu chiar nu intelegi ca ei interpreteaza aiurea?! Nu mai generaliza, te rog.

2) Nu este asa, Qu'ran Kareem este valabil indiferent de trecerea timpului, tu te refereai la doua chestiuni si eu ti-am raspuns la acelea, nu trage concluzii gresite.
Aaa, si Biblia nu contine si Vechiul Testament? Eu am zis ca in Biblie gasesti astfel de exemple.

3) Da, este frustrant. Liderii lor nu sint neaparat indiferenti, ci au anumite interese. Allah SWT stie mai bine, nu are nici un sens sa imi dau cu parearea in aceasta problema, dar ce pot sa iti spun sigur este ca deciziile luate de conducatorii unei tari nu reflecta in mod necesar opinia populatiei. Valabil cam peste tot in lume.

#80
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 11:50, said:

Eu nu comentez aici NT - e clar ca nu contine batai si poligamie - asa cum il cunoastem .

Eu comentez Coranul - care permite unui musulman sa-si bata nevasta si sa aiba mai multe neveste - si e amuzant ca nimeni nu indrazneste sa zica ca ar fi fost alterat , de frica sa nu scrie alte "versete satanice" cu o fatwa pusa pe capul lui :)

Pai noi chiar credem ca nu a fost modificat :) Nu e nici o frica, cred asta cu toata inima mea. Ai citit Qu'ran Kareem? Stii ca pentru a-l intelege cum trebuie e necesar sa ai cunostinte destul de vaste de istorie, de geografie, sa stii si in ce conditii au fost revelate unele versete si in ce perioade? Unii studiaza o viata intreaga ca sa poata sa faca tafseer (comentarii referitoare la sure si versete din Qu'ran). Si crede-ma, azi citesti un verset, intelegi ceva din el, dupa ceva timp, il citesti din nou si il privesti cu alti ochi. Pe masura ce inveti mai mult si acumulezi mai multe informatii intelegi altfel lucrurile.

Edited by Sarrita81, 20 April 2007 - 12:04.


#81
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 12:56, said:

1) Daaa, ca stim noi ce este la originea acestor conflicte... Stii ce vad eu aici? Aplicarea dictonului latin 'Divide et impera'.
Arabia Saudita si Iran, normal... Tu chiar nu intelegi ca ei interpreteaza aiurea?! Nu mai generaliza, te rog.

2) Nu este asa, Qu'ran Kareem este valabil indiferent de trecerea timpului, tu te refereai la doua chestiuni si eu ti-am raspuns la acelea, nu trage concluzii gresite.
Aaa, si Biblia nu contine si Vechiul Testament? Eu am zis ca in Biblie gasesti astfel de exemple.

3) Da, este frustrant. Liderii lor nu sint neaparat indiferenti, ci au anumite interese. Allah SWT stie mai bine, nu are nici un sens sa imi dau cu parearea in aceasta problema, dar ce pot sa iti spun sigur este ca deciziile luate de conducatorii unei tari nu reflecta in mod necesar opinia populatiei. Valabil cam peste tot in lume.

1)Inseamna ca musulmanii sunt manipulati - si e cam trist daca admiti asa ceva :)

2) Daca Coranul e mereu valabil , atunci musulmanii pot avea mai multe neveste pe care sa le bata in anumite circumstante - scrie negru pe alb :)

Noul Testament are prioritate pentru crestini - iar aici nu comentam religia evreilor .

3)Daca liderii au anumite interese , inseamna ca din cauza asta sunt indiferenti la situatia musulmanilor asupriti . Populatia e la fel indiferenta altfel ar schimba liderii cu unii care le-ar pasa de fratii lor .

#82
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 13:01, said:

Pai noi chiar credem ca nu a fost modificat :) Nu e nici o frica, cred asta cu toata inima mea.

Atunci inseamna ca un musulman are dreptul sa aiba mai multe neveste si sa le bata in anumite circumstante - problema e rezolvata :)

#83
rsinro

rsinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.04.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 13:06, said:

Atunci inseamna ca un musulman are dreptul sa aiba mai multe neveste si sa le bata in anumite circumstante - problema e rezolvata :)

si stefan cel mare a avut mai multe neveste, printre care si una turcoaica. ( si mai nou a devenit si sfant) :nonobad:

#84
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postrsinro, on Apr 20 2007, 13:10, said:

si stefan cel mare a avut mai multe neveste, printre care si una turcoaica. ( si mai nou a devenit si sfant) :nonobad:

NT permite doar o nevasta , si interzice divortul ( exceptie in caz de adulter ) , precum si recasatorirea cu alte persoane .

Stefan cel Mare "la ospete omora fara giudet" - e cumva modelul tau in viata ?

Referitor la comportamentul BOR , sa mentionam pentru inceput colaborarea ei cu securitatea , precum si desfiintarea greco-catolicilor - asta e viata sau vorba lui Isus - ii vei cunoaste dupa faptele lor :)

#85
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 12:05, said:

1)Inseamna ca musulmanii sunt manipulati - si e cam trist daca admiti asa ceva :)

2) Daca Coranul e mereu valabil , atunci musulmanii pot avea mai multe neveste pe care sa le bata in anumite circumstante - scrie negru pe alb :)

Noul Testament are prioritate pentru crestini - iar aici nu comentam religia evreilor .

3)Daca liderii au anumite interese , inseamna ca din cauza asta sunt indiferenti la situatia musulmanilor asupriti . Populatia e la fel indiferenta altfel ar schimba liderii cu unii care le-ar pasa de fratii lor .

1) Iar generalizezi. Da, este foarte trist.

2) Ok, care e problema ta? Nu te mai agata atit de aceste aspecte, Islamul nu se reduce la doua versete, fii mai creativ, te rog.
Aha, are prioritate... atunci, Vechiul Testament conteaza intr-o masura mai mica, inteleg acum de ce este permis consumul carnii de porc  -_-  Unde se pomeneste in Noul Testament despre denumirile de 'crestinism' si 'crestin'? Fain, are prioritate, dar nu da un nume pentru religia a carei carte sfinta este.

3) Aaa, cam peste tot in lume liderii au anumite interse, asta nu e inovatie adusa de tarile musulmane.

#86
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 13:24, said:

1) Iar generalizezi. Da, este foarte trist.

2) Ok, care e problema ta? Nu te mai agata atit de aceste aspecte, Islamul nu se reduce la doua versete, fii mai creativ, te rog.
Aha, are prioritate... atunci, Vechiul Testament conteaza intr-o masura mai mica, inteleg acum de ce este permis consumul carnii de porc  -_-  Unde se pomeneste in Noul Testament despre denumirile de 'crestinism' si 'crestin'? Fain, are prioritate, dar nu da un nume pentru religia a carei carte sfinta este.

3) Aaa, cam peste tot in lume liderii au anumite interse, asta nu e inovatie adusa de tarile musulmane.

1) Ok , deci e trist ca musulmanii ( generalizati sau nu ) sunt manipulati :)

2) Nu incerca sa ataci crestinismul - pentru ca asta nu ajuta la rezolvarea problemelor din Coran - cu poligamia si bataile aferente :)

Btw , daca erai curioasa despre originea cuvantului "crestin"

Faptele Apostolilor 11:26: și, cînd l -a găsit, l -a adus la Antiohia. Un an întreg, au luat parte la adunările Bisericii, și au învățat pe mulți oameni. Pentru întîia dată, ucenicilor li s'a dat numele de creștini în Antiohia.

3) Nu incerca sa scuzi pe musulmani doar pentru ca lumea e corupta in ansamblul ei . Fratii vostri de credinta mor din cauza ca musulmanii sunt indiferenti , in timp ce NATO ( de exemplu ) ofera un exemplu mai bun de solidaritate - inclusiv cu turcii - culmea ironiei :)

#87
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 12:32, said:

1) Ok , deci e trist ca musulmanii ( generalizati sau nu ) sunt manipulati :)

2) Nu incerca sa ataci crestinismul - pentru ca asta nu ajuta la rezolvarea problemelor din Coran - cu poligamia si bataile aferente :)

Btw , daca erai curioasa despre originea cuvantului "crestin"

Faptele Apostolilor 11:26: și, cînd l -a găsit, l -a adus la Antiohia. Un an întreg, au luat parte la adunările Bisericii, și au învățat pe mulți oameni. Pentru întîia dată, ucenicilor li s'a dat numele de creștini în Antiohia.

3) Nu incerca sa scuzi pe musulmani doar pentru ca lumea e corupta in ansamblul ei . Fratii vostri de credinta mor din cauza ca musulmanii sunt indiferenti , in timp ce NATO ( de exemplu ) ofera un exemplu mai bun de solidaritate - inclusiv cu turcii - culmea ironiei :)

1) Da. Si de ce zimbesti? Nu mi se pare nimic amuzant... mai stiu eu ceva popoare manipulate  B)  

2) Pai o sa incep sa cred ca esti fixist, vad ca ii dai inainte cu aceleasi chestiuni.
Awww, 'Faptele Apostolilor' :) Vai de mine, cum de a putut sa imi scape... Serios acum, stai linistit, btw, nu eram curioasa in legatura cu originea denumirii, am avut ore de religie cind eram eleva :P

3) Tu chiar nu vrei sa intelegi, nu? Te invirti in cerc... NATO?! Exemplu de solidaritate?! Loool, not in my book. Si pe ce se bazeaza solidaritatea aia de care zici tu?

#88
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSarrita81, on Apr 20 2007, 13:46, said:

1) Da. Si de ce zimbesti? Nu mi se pare nimic amuzant... mai stiu eu ceva popoare manipulate  B)  

2) Pai o sa incep sa cred ca esti fixist, vad ca ii dai inainte cu aceleasi chestiuni.
Awww, 'Faptele Apostolilor' :) Vai de mine, cum de a putut sa imi scape... Serios acum, stai linistit, btw, nu eram curioasa in legatura cu originea denumirii, am avut ore de religie cind eram eleva :P

3) Tu chiar nu vrei sa intelegi, nu? Te invirti in cerc... NATO?! Exemplu de solidaritate?! Loool, not in my book. Si pe ce se bazeaza solidaritatea aia de care zici tu?

1)Stiu si ceva popoare care manipuleaza - mda.

2)E trist sa vezi bataile si poligamia aprobate de Coran - si ma opresc aici .

Ore de religie - sa inteleg ca ai crescut pe aici ?

3)NATO e un exemplu de solidaritate - vezi componenta trupelor din Afghanistan . Au musulmanii un echivalent ?

#89
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostAMDG, on Apr 20 2007, 05:06, said:

Atunci inseamna ca un musulman are dreptul sa aiba mai multe neveste si sa le bata in anumite circumstante - problema e rezolvata :)

Si care-i problema cu nevestele,ma rog? Ce te deranjeaza pe tine faptul asta? Daca omul cu nevasta ajung la un comun acord,nu vad de ce ar fi lucrul asta o problema.Fiecare femeie are casa ei,mobilata si cu tot cei trebuie,plus buget lunar egal cu a celeilalte(sau celorlalte)neveste,iar timpul care in petrec cu sotul este la fel egal cu timpul petrecut cu celelalte.Multe femei se inteleg bine,se ajuta una pe alta in orice si au o viata foarte buna.Nu cred ca voi tineti cont de situatia financiara care trebuie sa o aiba un musulman ca sa i se permita sa ia mai multe neveste.Orice femeie musulmanca de obicei se gindeste la lucrul asta inainte de nunta.Daca ei absolut nu-i convine acest lucru,poate sa-l mentioneze sotului si daca acesta accepta,sa va trece in contract.Daca el nu accepta,casatoria nu va avea loc.Incalcarea contractului matrimonial este motiv de divort in orice tribunal islamic.Daca nu o deranjeaza atunci se casatoreste si ce va aduce viitorul,asta va aduce si cu asta basta.
Iar chestia cu bataia, ti-am mai spus sa o lasi balta.Cuvintul "bataie" este missused in cazul asta.
Te-ai gindit ca poate asta este un test de la Dumnezeu,sa vada ce face omul?
Care om crezi ca ar fi mai mare in ochii Lui,acela care are dreptul, dar nu a atins niciodata vreo femeie sa-i faca rau sau acela caruia Biblia nu-i spune acest lucru,dar care-si snopeste nevasta in bataie mereu?
Si dupa cite vad eu,sustii in gura mare Noul Testament si invataturile lui Isus.Atunci urmeaza-le exemplu:

Matt. 7:1   "Do not judge, or you too will be judged."

John 8:1-11     "Let he who is without sin cast the first stone."

Edited by Nefersetty, 20 April 2007 - 13:33.


#90
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostNefersetty, on Apr 20 2007, 14:26, said:

Si care-i problema cu nevestele,ma rog? Ce te deranjeaza pe tine faptul asta? Daca toate lumea este deacord,nu vad de ce ar fi lucrul asta o problema.Chiar daca prima nevasta face figuri la inceput.

Iar chestia cu bataia, ti-am mai spus sa o lasi balta.Cuvintul "bataie" este missused in cazul asta.
Te-ai gindit ca poate asta este un test de la Dumnezeu,sa vada ce face omul?
Care om crezi ca ar fi mai mare in ochii Lui,acela care are dreptul, dar nu a atins niciodata vreo femeie sa-i faca rau sau acela caruia Biblia nu-i spune acest lucru,dar care-si snopeste nevasta in bataie mereu?
Si dupa cite vad eu,sustii in gura mare Noul Testament si invataturile lui Isus.Atunci urmeaza-le exemplu:

[


1) Implica o inferioritate a femeii fata de barbat - care combinata cu hadith poate insemna sfarsitul drepturilor femeilor . De ce nu e permis ca o femeie sa aiba mai multi barbati ?

2)Bataia e permisa - lucru extrem de grav in opinia mea , pentru ca nesocoteste regula de aur .

NT nu permite acest lucru , iar cei ce fac asa ceva vor fi judecati conform lui . Coranul permite asa ceva , asta e diferenta .

NT are el insisi puterea de a judeca pentru un crestin - eu doar il citez

Ioan 12:48 Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate