Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Surpriza UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Nu am nici numar de telefon de la Bucuresti pentru reset...iar providerul va fi din ianuarie RDS...cererea de deconectare a fost depusa la UPC-isti...a revenit netul de vreo 20 minute ( ultima intrerupere a durat cam 21 de ore )...am lucrat la un provider local 3 ani ( practic am ridicat reteaua de la zero ) si stiu ca daca nu ai personal care sa stie sa puna problema , degeaba...migreaza clientii de la un provider la altul...ca baza de date a UPC-ului pe care o tot invart astia de o saptamana...lipsa de profesionalism...era mai corect sa-i anunte pe tot si sa inceapa cu reducerile care se vor oferi , bonusurile , etc...decat sa pui niste habarnisti sa raspunda la telefon si sa-ti faci nervi inutil...bine ca am de unde alege caci treceam pe diazepam...

#92
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Are careva idee.. când o să se termine balamucu' ăsta de la Astral? :cursing: Prietena mea stă în alt cartier și nu are net de LUNI. :death: E pe Astral, ca și mine.. dar mie îmi merge netu'.. :deadtongue:

Mi-e că dacă vor mai sta mult așa.. o să migrăm amândoi.. chiar dacă pe mine nu mă mânâncă.. o să mă scarpin.. (cum zicea cineva, mai sus) :lol:
Totuși, e nasol să nu faci parte dintr-o rețea.. Mai ales dintr-una la care ai bandă de 1 Mbps și abonament de 10 $. :naughty: E pe bune faza.. :cursing:

#93
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
eu n-am avut nici cea mai mica problema cu netul. si am ip static in continuare. oare ar trebui sa incep sa-mi fac  griji?  :)

#94
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Eu am modificat conexiunea pe DHCP de cateva ori, mi s-a asignat un alt IP decat cel cu care eram obisnuit - si zbang, nu mai mergea nimic! Cum imi restauram IP-ul meu static, ups  :OK:  Ma intreb daca oamenii de acolo nu sunt pur si simplu depasiti de amploarea schimbarilor!

#95
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
@DanCld: Să înțeleg că dacă s-ar umbla prin setări.. i-ar reveni și prietenei mele, net-ul? :D :scratchchin: Din câte știu, nu i s-a modificat nimic ei, doar că modemu' se conectează, se sincronizează.. îl vede ca și conectat la http://192.168.100.1//.. :huh: dar NU poate deschide nicio pagină de net, nici mess.. nimic.. :rant: Iar cei de la Astral tot zic că vor trimite pe cineva.. de marți încoace.. asta dacă răspund la telefon... :cursing:

Edited by BadBoyBlue, 18 December 2006 - 13:50.


#96
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Din cate banuiesc eu modemurile de cablu sunt setate sa nu permita accesul cu alt MAC si/sau IP decat anumite valori presetate. Nu e exclus ca acest "mic" detaliu sa le fi scapat pafaristilor de admini!  :notangel:

#97
petree

petree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 09.11.2005

View Postcretacic, on Dec 8 2006, 10:45, said:

iata ce mail am primit eu azi de la UPC:

Stimate client,
UPC-Astral este una dintre cele mai dinamice companii multinationale
din  industria de comunicatii prin cablu din Romania
si isi propune sa devina,  pentru cat mai multi romani, punctul unic de
acces la informare,  divertisment si comunicare.
Facem un nou pas in aceasta directie, dovedind inca o data preocuparea
noastra continua pentru imbunatatirea calitatii
serviciilor oferite.
De aceea, incepand cu data  de 11 decembrie 2006, conexiunea
dumneavoastra la internet va fi functionala numai in cazul
in care adresa IP a calculatorului/serverului va fi alocata in mod
dinamic.
In acest scop, va rugam sa modificati configurarea placii de retea a
calculatorului, prin alegerea optiunii "Obtain an IP automatically".
La adresa http://www.astral.ro/clienti/dhcp.html, sunt prezentati in
detaliu pasii necesari. Daca optiunea "Obtain an IP automatically"
este deja selectata, nu mai este necesara nici o modificare.
Va recomandam sa verificati setarile computerului dvs. si sa luati
toate masurile pentru a va bucura in continuare de performantele
serviciilor noastre.
Daca intampinati dificultati, va rugam sa ne contactati la numerele de  
telefon pentru suport tehnic din orasul dumneavoastra.

Va multumim pentru intelegere,


Echipa UPC - Astral
ce parere aveti?  eu nu am intreles mare lucru, insa, fiind vorba de astral, pardon UPC, nu ma astept decat la ce-i mai rau!
Sa ma pupe in cur sustinatori UPC-ului, si adminului care nu ma lasa sa postez inpotriva lor.
Astia sunt platiti de UPC.

#98
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
@BadBoyBlue

Sa-ti spun cum am rezolvat eu:
am lasat dns-urile puse cu mana (194.102.255.2/3), iar ip-ul l-am pus sa fie dinamic, si mi-a mers. Incearca si tu si poate te loveste norocul...

LE. Aoleu, acuma vad ca esti din Buzau...nu stiu daca se pastreaza aceleasi dns-uri, da' incearca si tu metoda... :peacefingers:

Edited by fourmi, 18 December 2006 - 16:53.


#99
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View PostBadBoyBlue, on Dec 18 2006, 13:49, said:

@DanCld: Să înțeleg că dacă s-ar umbla prin setări.. i-ar reveni și prietenei mele, net-ul? :D :scratchchin: Din câte știu, nu i s-a modificat nimic ei, doar că modemu' se conectează, se sincronizează.. îl vede ca și conectat la http://192.168.100.1//.. :huh: dar NU poate deschide nicio pagină de net, nici mess.. nimic.. :rant: Iar cei de la Astral tot zic că vor trimite pe cineva.. de marți încoace.. asta dacă răspund la telefon... :cursing:

Nici nu are cum sa ii mearga daca modemul e conectat cu adresa aceea.....aceea este o adresa IP privata, deci nerutabila, probabil ca serverul DHCP inca nu functioneaza ca lumea.

#100
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
brasoveanule, il vede conectat LA 192.168.100.1, nu CU 192.168.100.1, acesta fiind ip-ul pe care poti intra pe modem.

Edited by born2lose, 18 December 2006 - 17:34.


#101
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postborn2lose, on Dec 18 2006, 17:34, said:

brasoveanule, il vede conectat LA 192.168.100.1, nu CU 192.168.100.1, acesta fiind ip-ul pe care poti intra pe modem.

Atunci este in regula, citind ce a scris el, eu am inteles ca asta este IP-ul pe care i-l aloca serverul DHCP.

#102
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003

View Postfourmi, on Dec 18 2006, 16:52, said:

am lasat dns-urile puse cu mana (194.102.255.2/3), iar ip-ul l-am pus sa fie dinamic, si mi-a mers.
În cadrul testelor mele am făcut inclusiv ping la gateway-ul pe care mi-l dădeau ei automat împreună cu noul IP, chestie independentă de DNS-uri. Concluzia: timeout, deci conexiune complet moartă!

#103
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004
Dupa faimoasa migrare pe alt Sever cei de la marea Compania UPC imi ofera cea mai mare viteza priviti!!

Attached Files



#104
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdannek, on Dec 18 2006, 21:19, said:

Dupa faimoasa migrare pe alt Sever cei de la marea Compania UPC imi ofera cea mai mare viteza priviti!!



acel site nu indica o viteza corecta, imi pare rau....   pare o copie proasta a testului de aici  http://www.upcnet.ro.../speedtest4.php   uite ce mi-a iesit mie: http://www.upcnet.ro.../speedtest4.php  1428 kbps la abonamentul de 1536, si asa imi iese si la mondospeed si unde mai vrei tu

#105
thedoctor

thedoctor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.04.2005

Quote

Eu am modificat conexiunea pe DHCP de cateva ori, mi s-a asignat un alt IP decat cel cu care eram obisnuit - si zbang, nu mai mergea nimic! Cum imi restauram IP-ul meu static, ups  Ma intreb daca oamenii de acolo nu sunt pur si simplu depasiti de amploarea schimbarilor!

si eu am scimbat IP-ul dinamic innapoi in static si este din nou boierie...

cat oare le trebuie celor de la UPCASTRAL sa-si dea seama de cat de penibili sunt ?!...

#106
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostTyby, on Dec 11 2006, 02:25, said:

EDIT: am uitat sa zic, apropo' de suport: 6 zile trecute fix le-au trebuit celor de la Astral sa faca modificari in DNS-uri pentru unul din clienti, cand ala si-a mutat saracul sediul, si-a schimbat IP-urile etc ... L-au calarit cateva zile incontinuu sa semneze contractul tot cu ei ... iar cand am cerut (inclusiv in scris, plus o gramada de telefoane) sa se schimbe un kkt de inregistrare pentru NS-uri (si MX-uri, dar macar NS-urile) in nameserverele Astral, pauza ...  6 zile jumate pentru o astfel de operatiune este mai mult decat jenant! Nici cu dusmanii nu faci asa!
  

lasa-ma sa ghicesc...au dat vina pe propagare :rolleyes:


View PostDanCld, on Dec 16 2006, 17:48, said:

Mă întreb dacă a reușit cineva să dea de cei de la suportul tehnic, eu am stat zilnic câte 20-50 de minute (din fericire nu pe banii mei sau pe gratis, UPC-UPC) ascultând povestea robotului  :nonobad:

de-aia se da telefon upc...pt stat la relatii cu clientii gratis

#107
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004
Uita daca vrei tu am facut test si unde ai vrut tu  ??

Si a iesit un pic mai bine??/

Attached Files


Edited by dannek, 19 December 2006 - 06:46.


#108
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003
Incearca sa opresti radioul si eventual fa close pe microtorrent. Si mai incearca o data. Radio21 iti ia 128 kb/s cind merge?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate