Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Surpriza UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Cand aveam UPC asa faceam si eu cu un laptop , adica mai intra fratele meu cand eu dormeam, cu laptopul. Cel mai probabil ai gresit tu undeva (unde nu avem cum sa stim decat daca suntem la fata locului). Nu exista mai multe tipuri de placi de retea Ethernet, chiar daca sunt de prducatori diferiti adresa MAC are acelasi format adica 48 de biti si de adresa asta este interesat serverul DHCP. Daca schimbi MAC-ul si nu ai gresit nimic merge 100%, cel putin mie la laptopul meu imi mergea fara nici o problema. S-ar putea sa fie o problema de driver de placa de retea (sau de Windows) adica tu sa schimbi MAC-ul dar el sa nu te asculte. Dupa ce il schimbi, intr-un Ms-Dos promt (de fapt in XP nu se numeste asa :D ) da comanda ipconfig/all si vezi daca MAC-ul afisat acolo (la Physical Address) este ala pe care l-ai pus tu sau ala adevarat al placii.

LATER EDIT:
Nu e nevoie sa dai telefon la UPC daca iti merge netul pe celalalt calculator insemna ca MAC-ul este inregistrat corect in baza de date a serverului.

Edited by e2k, 06 January 2007 - 18:12.


#128
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Mersi pt raspunsuri si sugestii, am incercat toate variantele, dar tot nu merge, asta-i culmea!!!!!!!!
Am verificat si in DOS cu ipconfig/ all, mac-ul se modifica, dar tot nu vrea sa mearga.
Mai sap!!!

#129
RiKardo

RiKardo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmojook, on Jan 6 2007, 18:35, said:

Mersi pt raspunsuri si sugestii, am incercat toate variantele, dar tot nu merge, asta-i culmea!!!!!!!!
Am verificat si in DOS cu ipconfig/ all, mac-ul se modifica, dar tot nu vrea sa mearga.
Mai sap!!!

Ascultati si va minunati :), ca sa mai uitam putin de grijile zilnice...
http://video.google....=astral crizata

#130
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postdawin45, on Jan 6 2007, 02:53, said:

un lucru am descoperit de la un coleg care are tot Upc ca si mine, datorita modemului din casa , si nu stiu ce cu mAC ar putea vedea administratorul de server ce iau eu de pe net , odata cand lam sunat, mia detectat ce model de placa de retea aveam... bine
ca miam schimbat
firrewallul
la Zone Alram, au zis la colegul meu, ca are un firrewall bun... la fiecare sec. la mine apare cate un intrusion, bine ca miam schimbat firrewallul :thumbup:


poti sa pui si o mie de firewalluri, adminul de server vede orice ip pe care il accesezi si trafic pe care il faci pe net daca vrea

macul placii de retea poate da informatii despre tipul (marca, firma) placii de retea, daca placa nu e facuta pe vapor, adica noname, fiecare firma respectabila care face echipamente de network are alocat un interval de combinatii gen mac pt a-si dota echipamentele cu acele macuri, pt identificarea brandului, deci asa a aflat ala ce model de placa ai

Edited by ever_forever, 22 January 2007 - 00:44.


#131
dorelpuiulet

dorelpuiulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2005
Salut! Scuze ca nu sunt in tonul topicului.....Dar , stie cineva cumva cum se numeste melodia care o pune UPC in asteptare la telefon??? O vreau ca ton la mobil . Multumesc !

#132
luci1tl

luci1tl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdorelpuiulet, on Dec 24 2007, 12:01, said:

Salut! Scuze ca nu sunt in tonul topicului.....Dar , stie cineva cumva cum se numeste melodia care o pune UPC in asteptare la telefon??? O vreau ca ton la mobil . Multumesc !
E asa de cool ? ca nu prea-mi place zgomotul cand trag apa si ma gandeam sa pun ceva de la iupisi...
PS ai uitat sa postezi si pe threadul RDS

#133
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postever_forever, on Jan 22 2007, 00:39, said:

poti sa pui si o mie de firewalluri, adminul de server vede orice ip pe care il accesezi si trafic pe care il faci pe net daca vrea

macul placii de retea poate da informatii despre tipul (marca, firma) placii de retea, daca placa nu e facuta pe vapor, adica noname, fiecare firma respectabila care face echipamente de network are alocat un interval de combinatii gen mac pt a-si dota echipamentele cu acele macuri, pt identificarea brandului, deci asa a aflat ala ce model de placa ai
MAC-ul il poti schimba si manual si atunci se vor primi informatii eroanate in legatura cu placa de retea.

#134
shannon45

shannon45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2007

View Postbogdan4ice, on Dec 24 2007, 22:18, said:

MAC-ul il poti schimba si manual si atunci se vor primi informatii eroanate in legatura cu placa de retea.



In primul rand Sarbatori Fericite la toata lumea!!!

Presupunand ca sunt in forumul corect as avea cateva cuvinte de spus despre UPC( Astral)... hmmmm Sunt la ei de 5 ani, la inceput am avut pe antena si sincer imi este dor de timpurile acelea :((. In speranta ca voi avea un internet cat de cat mai bun am preferat sa iau abonament bussines care ma costa cam 180$/luna fara tva dar de cele mai multe ori mai mult de 24Kb  la download nu primeam , am dat telefoane si para telefoane ( si cei care sunt abonati la ei stiu prea bine ca stai cu orele ca sa prinzi pe cineva de la serviciul tehnic cand dai telefon la ei), dar tot ce am primit a fost numere de inregistrare pt reclamatia facuta si vorbe in vant ( sa nu mai vorbim de factura la telefon )... hmmmm de curand au bagat cele 3 oferte de internet (smal , medium si large) in care promit un internet de bubuie calculatoarele... am zis , hai sa incerc si cu ocazia asta sa bag si un telefon de la ei dar, ca de obicei , nu se dezmint si totul este doar ... vorbe in vant .... Acum am internet "large" de la ei si merge sub orice critica, am dat telefon la ei si ca de obicei am primit un numar si... promisiuni. Asa ca eu cred ca au schimbat nimic , inafara de patron, lol si dupa parerea mea daca vreti un internet cat da cat bun va trebui sa va indreptati privirea si calculatorul catre alti furnizori de internet caci Astralul sau mai nou UPC-ul tot un mare 0 ramane !!!!!

#135
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postshannon45, on Dec 26 2007, 18:15, said:

In primul rand Sarbatori Fericite la toata lumea!!!

Presupunand ca sunt in forumul corect as avea cateva cuvinte de spus despre UPC( Astral)... hmmmm Sunt la ei de 5 ani, la inceput am avut pe antena si sincer imi este dor de timpurile acelea :((. In speranta ca voi avea un internet cat de cat mai bun am preferat sa iau abonament bussines care ma costa cam 180$/luna fara tva dar de cele mai multe ori mai mult de 24Kb  la download nu primeam , am dat telefoane si para telefoane ( si cei care sunt abonati la ei stiu prea bine ca stai cu orele ca sa prinzi pe cineva de la serviciul tehnic cand dai telefon la ei), dar tot ce am primit a fost numere de inregistrare pt reclamatia facuta si vorbe in vant ( sa nu mai vorbim de factura la telefon )... hmmmm de curand au bagat cele 3 oferte de internet (smal , medium si large) in care promit un internet de bubuie calculatoarele... am zis , hai sa incerc si cu ocazia asta sa bag si un telefon de la ei dar, ca de obicei , nu se dezmint si totul este doar ... vorbe in vant .... Acum am internet "large" de la ei si merge sub orice critica, am dat telefon la ei si ca de obicei am primit un numar si... promisiuni. Asa ca eu cred ca au schimbat nimic , inafara de patron, lol si dupa parerea mea daca vreti un internet cat da cat bun va trebui sa va indreptati privirea si calculatorul catre alti furnizori de internet caci Astralul sau mai nou UPC-ul tot un mare 0 ramane !!!!!
Esti de 5 ani la ei si netul ti-a mers prost in tot acest timp???? Pai da-mi voi e sa iti zic ca esti masochist....de ce nu ai renuntat la ei? Daca zici ca nu sunt buni si nu esti satisfacut....renunta...baga-i undeva.
Ma mir ca dai sfaturi ca altii care au nevoie de net sa se indeparteze de UPC iar tu inca mai ramai la ei, pe tine cui te lasi?Sau sa nu imi bagi placa aia ca nu ai alte alternative in zona si bla bla bla.......

#136
emiltudor

emiltudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2004
Salut,
Sunt de 2,5 ani la Astral Bucuresti si am fost foarte multumit de serviciul de internet. Exact ce cautam. Download din Internet si casuta personala de mail.
Relativ repede a fost nevoie de router pentru a putea intra cu Laptop-ul in paralel cu desktopul.
Din 13-15 dec nu mai merge netul. Trebuie sa resetez modemul, apoi sa intru in pagina router-ului sa ia IP din nou. Apoi placa de retea.
Am sunat la 9399 si la 0311000400 de m-am racit ... 200 de minute adunate.
Pe 19.12 am apucat sa reclam... numar 115449.
Decizia... alt modem, adus in 68 de ore, tot scientific Atlanata, model mai nou EPC2203.
Montat, telefon la tehnic si plecat. Activat dupa 4-5 ore.
Restart si merge OK, o zi-doua.
Din nou, trebuie dat restart la toate cind se blocheaza.
Asta, e tranzitia la un sistem mai un se face in timp si cu sacrificii, dar...
Am terminat-o cu mail-ul, exact din 21.12 nu mai am posibilitatea de a citi mail-ul, nici pe webmail. Mai nou, mi-am trimis un mesaj de pe alta casuta si am aflat ca serverul "host mx.astralnet.ro[213.46.255.28] said: 550 Invalid recipient". Cine e asta de are grija de mail-ul Astral? din ce tara e IP-ul asta?
Am mai prins o reclamatie. Daca miine nu se rezolva sau daca-mi schimba adresa de mail ma rup de ei.
Cu toata parerea de rau.

#137
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007

View Postemiltudor, on Dec 26 2007, 23:28, said:

Am mai prins o reclamatie. Daca miine nu se rezolva sau daca-mi schimba adresa de mail ma rup de ei.
Cu toata parerea de rau.
cu parere de rau eu nam cerut niciodata mailul(meu) lor din cauza ca nam incredere in romani(unde mailul poate verficat de un muncitor de la upc)(lipsa de automatizare, in care nu sunt sigur ca nimeni nu imi va atinge accountul meu), cu privire la capitolul mail,e-banking,
(si toate astea) de aia intodeauna decat sa ma supar mai bine imi fac un email account la un yahoo, unde totul e facut profesionist si automatizat nu sa ma trezesc ca numi merge mailul...
sa nu uitam ca traim in romania si orice se poate intampla la noi

#138
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
În afară de cazul că-ți faci propriul server SMTP/POP3 și comunici exclusiv prin conexiuni criptate, cineva tot o să-ți poată vedea mesajele, și deci în cineva tot o să trebuiască să ai încredere. Pînă una alta, Yahoo a dat un jurnalist dizident în gît către guvernul chinez ca să-l poată băga la închisoare. Deci uite că peste tot e la fel, nu-ți face iluzii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate