Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Orele de informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
La mine in liceu, nu zic care sa nu dau de gol profesoara :wacko: , sunt doua sali de info, cu cate 15-24 pcuri. eu acum doi ani, aveam in orar, optional: "prelucrarea si editarea imaginilor pe calculator" si in decursul anului tot ce am facut a fost paint, word si un pic de corel, sa facem felicitari and shit. n-am deschis nici o poza.

Anul acesta, sora mea are 2 ore de info pe saptamana: "tehnologia informatiei". au inceput anul cu imbecilitati de genul
- imprimanta: permite imprimarea datelor prelucrate de calculator pe suport de hartie
- mouse: transcrie miscarea de deplasare a bilei pe pad in miscarea de deplasare a cursorului pe ecran
- functiile nucelului: gestionarea resurselor (monitor, procesor), tratarea evenimentelor deosebite, gestionarea echipamentelor de intrare-iesire la nivel fizic si logic).
- limbajul de comanda: este format din verbe (actiunea) si adverbe (optunile)
:death:  

Saptamana trecuta le-a dat o lista cu ce au de facut:
"scrisoare cate mos craciun- in word, cu bullets, cu stelute bla bla", "felicitare de craciun" -in power point, cu margini bla bla si ceva in paint...
azi, nu mergeau cateva pc-uri, reteaua and shit.
discutie intre profa si sora mea
-arata-mi ce ai facut ora trecuta!
-dar v-am spus ca nu merge calculatorul
-bine, atunci spune-mi....cum se pun buletele?
-pai cum...apesi acolo pe butonul de bulete...
-unde?
-acolo in word
-bine, atunci zi ce interfata are wordul
-  :deadtongue:
-atunci zi ce ai scris in scrisoare ca vrei
-pai nu mai tin minte de ora trecuta
-daca nu stii ce ai scris, inseamna ca nu stii cum se face
-pai stiu, ca stiu sa....
-AI 3!

Alta discutie
- ce e rezolutia si la ce se foloseste
-pai e... caliatea...si o intalnim la monitoare...
-nu, nu e adevarat, o intalnim SI la monitoare

ps. nu stiu de fapt ce vreau, vroiam sa confirm super gluma facuta azi de ala de la europa fm. din ziar: "un elev roman a reusit sa sparga...nu stiu ce... profesorul nu crede ca elevul sau a reusit sa sparga codurile de la nasa"-> pai normal, la ce se fac la orele de info din romania...

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
si la mine era la fel, toti care se pricepeau cat de cat au plecat pe salarii mai bune.
oricum, ce ai spus tu nici nu se compara cu aberatiile pe care le-am facut in facultate la diferitele materii, gen proiectarea sistemelor informatice  :deadtongue:

sa mai zic de faptul ca in anul I, decanul facultatii de informatica m-a pus sa scanez calculatorul de virusuri cu scandisk-ul ?  :wacko:

#3
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
:lol: zuppy  decan ? doamne...
Sunt MULTI Imbecili in scolile romanesti de informatica.
Florina : eu as zice sa-i spui surorii tale sa o "faca de ras" pe profesoara ei fata de colegii tai prin a o intreba cateva chestii mai "picante" din utilizarea calculatorului.  

La inceputul scolii s-a pus problema optionalului de info. Bun multi au spus delphi ca si profa. Cand a trebuit sa ne predea s-a scuzat ca nu e delphi instalat pe calculatoare si nu poate folosi fara licenta(bullshits). EU i-am spus si i-am adus turbo delphi care e FREE si a venit pana la urma cu o scuza stupida: "Sunt foarte multe diferente dintre turbo si borland delphi...si eu am resurse doar pentru cel de la borland"... :death:
Acum facem Html si ne-a intrebat ce mai stim din el (facem optional):death:pe care-l facusem intr-a noua-acum sunt a 11-a-.
Eu faceam ceva in pascal si se rasteste la mine ca sa inchid pascalul si sa intru in Frontpage ca si asa nu stiu nimic.

Mi-am bagat picioarele si i-am spus cu frumosul ca eu sunt prost si vreau sa-mi arate mie cum bag pe o imagine un link...la care m-a facut obraznic  si mi-a spus ca-mi pune 2 ...nu mi-a pus

Sa-i moara tastatura din cauza caderii de calciu.

Pana la are sor-ta 3 sau nu?

Dar ma bucur ca la noi in liceu se face informatica... adica asta inseamna ca trebuie sa inveti singur acasa :lol:

Inca ceva.
Tot legat de calculatoare. Cel ce administreaza i  se oprise calculatorul si i se auzea un sunet ciudat de la ventilator din unitate, deci era clar ca unitatea e de vina. La care el baga un scan la tot win-ul cu NOD32...

=> Vreau si eu sa castig bani facand nimic.

Edited by Purice`, 07 December 2006 - 21:39.


#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
mda...asa sunt totzi...
Conceptul de profesor de informatica e o aberatzie.
De ce credetzi ca un elev bun (olimpic uneori), cum ne mint profii nostrii ca au fost :P (eu am vazut cv-ul profei mele si am aflat cat de olimpica la mate si fizica era =))) , ajunge profesor de informatica ?
Ce om care se pricepe si a terminat o facultate PE BUNE se face profesor de informatica ?
Nu spun ca nu ar exista exceptzii. (..dar eu pana acum nu am vazut :P)
Profesorul de informatica nu ar trebui sa existe...parerea mea !



" - doamna profesoara ce scrie acolo ?
  - PLL draga...e o extensie in windows"

(eu scriu foarte urat la tabla, si in caiet, si am facut un D care semana cu P)

#5
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

 Purice`, on Dec 7 2006, 21:32, said:

eu as zice sa-i spui surorii tale sa o "faca de ras" pe profesoara ei fata de colegii tai prin a o intreba cateva chestii mai "picante" din utilizarea calculatorului.
Si de preferinta sa-i explici chestiile pe care urmeaza sa le intrebe. Dar asta nu e o metoda foarte buna. Eu am facut asa anul trecut si de-atunci m-am pus rau cu profa(care e o tampita).

Imaginati-va urmatoarea discutie:
(elev)-Care este, de fapt, rolul principal al ...(era vorba despre BIOS, dar nu mai stiu sigur)
(prof)-Nu stiu sa-ti spun sigur, dar ma voi documenta si-ti voi spune ora viitoare.
(elev)-Aaah, nu mai e nevoie. Uitati, am gasit la pagina "x"  :deadtongue:

Pai am ras si cu c*rul de ea. :w00t:

#6
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Pai vrei razboi fara ostasi ? :) Eu spun ca merita.

#7
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Profesorii vostri nu s-au nascut in aceiasi era informationala cu voi asa ca nu-i mai judecati . Ei predau conform unei programe , nu au de unde sa stie saracii tot ce va trece voua prin cap  :) .

#8
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
E adevarat ca eu nu aveam calculatoare acasa si banuiesc ca le este greu sa se acomodeze cu tehnologia asta ... "noua" de 6ani :)
Pai atunci sa nu mai fie atat de impulsivi la ore. Eu stiu ca daca nu stii, TACI ,nu mai macani degeaba.
Respect profesorii care scot duhul din tine,sunt foarte exigenti si stiu foarte bine materia , chiar daca nu-mi place materia aceea.

Edited by Purice`, 07 December 2006 - 22:47.


#9
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
@florina: tu, sora ta, nu faceti INFORMATICA, faceti TIC (tehnologia...). La TIC se fac alea care le-ai enumerat. Daca vrei informatica te duci frumusel la profil matematica-informatica intensiv informatica, cu orele de programare (de pe la 7 in sus pe saptamana - nu se face TIC), algoritmi si tot ce mai vrei. Si permite-mi sa te contrazic, in rom se face informatica si cei pasionati se tin de treaba (cat autodiadacti, cat ajutati de profesorii de la scoala - macar ca punere pe directie).

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Eu sunt mate-info intensiv si da, fac 7-8 ore pe saptamana de informatica . Nu cunosc TIC , am facut doar intr-a 9a cateva chestii in Word care sunt necesare la atestat . In rest Pascal tot timpul , iar anul asta FoxPro :)

#11
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Eu sunt la profil matematica-informatica, informatica intensiv si pot sa spun ca in 9-11 am facut programare de mi s-a acrit.Am avut in clasa a 11-a vreo 8 ore pe saptamana si simteam ca o vad 7 zile pe saptamana pe profesoara.Acum in clasa a 12-a facem Baze de Date cu Oracle si Fox si avem o grebla de profesoara care nu stie pe ce planeta traieste, imi pare rau pentru fosta profesoara ca nu stie si baze de date precum programare.

ps1: am facut C++ si Pascal simultan.
ps2:TIC,MMC,GIS,PLM,KKT,PZD,LMB reprezinta Informatica optional care nu are treaba cu disciplina Informatica, programare.

Edited by v3lsatis, 07 December 2006 - 23:19.


#12
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Da..TIC am făcut în a 9a și a 10a..Html, word, acces, power point, excel..
La informatică am o profă super, tânără, de treabă, ne predă foarte bine.. ^_^

#13
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Programele la TIC:
Clasa a IX-a
Clasa a X-a
Clasa a XI-a (unul din profile)

Edited by adynis, 08 December 2006 - 02:45.


#14
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 zuppy, on Dec 6 2006, 21:42, said:

sa mai zic de faptul ca in anul I, decanul facultatii de informatica m-a pus sa scanez calculatorul de virusuri cu scandisk-ul ?  :wacko:

HAHAHAHA  :naughty:


Am cativa vecini aici in bloc,sunt prin clasa a 12a la un liceu din Galati ( Liceul CFR ) .
Au o ora de INFORMATICA pe saptamana in care nu fac nimic.  :huh:

Adica profesorul se freaca prin laborator si elevii toti se joaca pe miniclip.ro si pe YAHOO MESSENGER :( si cei care sunt de la țară se uită pe site-uri XXX   :inlove:

#15
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 MamaVoastra, on Dec 7 2006, 23:03, said:

@florina: tu, sora ta, nu faceti INFORMATICA, faceti TIC (tehnologia...). La TIC se fac alea care le-ai enumerat. Daca vrei informatica te duci frumusel la profil matematica-informatica intensiv informatica, cu orele de programare (de pe la 7 in sus pe saptamana - nu se face TIC), algoritmi si tot ce mai vrei. Si permite-mi sa te contrazic, in rom se face informatica si cei pasionati se tin de treaba (cat autodiadacti, cat ajutati de profesorii de la scoala - macar ca punere pe directie).
sunt la un liceu de arte. as prefera ca toata "informatica" pe care sa o stiu sa fie photoshop. de aceea am si ales acum 2 ani optionalu ala: prelucrarea imaginii pe calculator. dar nu am facut nimic. NIMIC la scoala legat de asta. anyway, eu nu mai fac, dar ceea ce nu mi se pare corect nu e ca nu se fac ore, ci ca se fac ore idioate. in final e bine ca ii invata pe unii sa puna mana pe mouse, da nu sa le dea 3 ca li se strica lor reteaua

Edited by florina, 08 December 2006 - 07:02.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Nenea Zap, on Dec 7 2006, 23:13, said:

Eu sunt mate-info intensiv si da, fac 7-8 ore pe saptamana de informatica . Nu cunosc TIC , am facut doar intr-a 9a cateva chestii in Word care sunt necesare la atestat . In rest Pascal tot timpul , iar anul asta FoxPro :)

deci pascal si foxpro, doua chestii inutile. super  :kisstogether:

#17
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 Mosotti, on Dec 8 2006, 09:12, said:

deci pascal si foxpro, doua chestii inutile. super  :kisstogether:
de ce sunt inutile ? oricum ... asa e programa  :confuzzled:

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sint inutile pentru ca sint inutile, dar nu e nimic neobisnuit ca invatamintul romanesc sa-ti bage in cap numai chestii inutile si cretine. si pina la urma ce om normal la cap care stie mai mult decit html si pascal, mai sta in invatamint? ca sa nu mai zic ca si html e inutil, daca nu il combini cu css, php & shit like that

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate