Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dureri de stomac de la Coca-Cola ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
... am fost la metro zilele astea sa-mi iau cele necesare de sarbatori , din pacate lacomia a fost mare si nu m-am putut abtine: rezultat 3 baxuri x 6 buc. = 18 sticle de cola la 2 L :(

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sau mai bine Pepsi-Cola la 2.5l  :cool:

#21
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
cola zic in general la orice cu coffein , cand zici Pepsi-Cola e reclama mascata :P

#22
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Daca nu chiar reclama nemascata

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Hi hi... pai si daca e reclama... care e problema... ce esti la Tv...  :P E un forum free... tv-ul e comercial.

In threadurile de masini de exemplu nu ai putea discuta nimic ca nu poti sa spui, am inlocuit carburatorul x cu y...

Lumea nu prea mai face diferenta intre reclama adevarata si forum de discutie. Reclamofobia, o noua boala...

Iar ca sa despic putin firul... daca reclama ar fi dovedita sa zicem, si n-ai avea voie sa o faci, pai atunci si compania "Coca-Cola" mentionata in subiect ar poutea da in judecata forumul pentru anti-reclama nu ? :cool:  :D

#24
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by woodpecker
sunt (eram) un bautor inrait de Coca-Cola dar de la o vreme observ ca organimsul meu (mai exact stomacul) nu o mai 'inghite'.

La inceput se manifesta prin usoare neplaceri, pana am ajuns sa am o stare generala rea + crampe la stomac.M-am oprit pentru o perioada de timp si cand am inceput sa beau din Cola, dupa vreo 2 luni...totul a fost ok.
Insa de vrei 3 zile incoace au aparut aceleasi crampe la stomac.
Mentionez ca de la Pepsi Cola nu am aceleasi probleme.


A mai patit cineva ca mine ? sau doar trebuie sa-mi fac un control medical ???


cu stima,
woodpecker


DA...sincer ...m0am lovit si eu de asemenea dureri cam de ceva anisori asa ca...evit produsele Coca Cola ...poate are ceva care ...nu suporta stomacul meu!
Culmea e ca la pepsi nu patesc asa ceva

#25
florinvfd

florinvfd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 17.03.2004
PEPSI este mult mai bun decat COLA !!!
Si nu iti face rau ca ..un Coca-Cola.
Sunt bautor de PEPSI (beau si o sticla de 2 l si nu am nimic)
In schimb de la Cola si mie mi-a fost rau...

#26
weed1

weed1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.03.2004
Bai eu am un prieten care cumpara cola cu baxu' de la Metro, adica vreo 9 sticle de 1 litru, care il tin vreo 3 zile...Apoi merge la magazin in colt si isi cumpara cite una de 2 litrii pe zi. Face asta de 5-6 ani. Eu il cunosc de vreo 4, si pot certifica ca in tot acest timp nu a avut nici o problema....Doarme minim 5 ore/noapte, face o groaza de treaba in timpul zilei si in general e un tip energic, fara a prezeta side-efects.....

Poate ar trebui sa maninci si tu mai mult, mai bine si mai constant....

Parerea mea....

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Si eu sunt amator de Cola de cativa ani... si nu am probleme. Totusi de vreo 1 an m-am, dat pe light... nu se alta dar sunt cam mare, am avut si o hernie :D

In preferinte ar fi Pepsi Max/Light (acuma ca au oferta la 2.5l) si Cola light in rest. Rar iau dinaia cu zahar.

Ce pot sa zic de bauturile Coa in general... contin cofeina, alt ingredient nu poate face rau ca sunt banale si folosite peste tot. (coloranti & stuff).

Deci poate unele persoane sunt sensibile la cofeina... cine stie, mie imi face chiar bine. Vorba ta, sa manince mai bine si mai echilibrat ca vitamine, ca ele sunt necesare la sinteza diverselor componente.

#28
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Pe mine ma durea stomacul rau de la Fanta de portocale, dar asta mai demult, cu ani in urma. Am baut in repetate randuri si de fiecare data ma durea stomacul. De atunci n-am mai baut deloc Fanta de portocale (numai din aia era pe atunci).

Coca Cola nu prea rezist sa beau ca gustul nu imi place deloc si nu stiu daca mi se pare mie sau e amar ? In fine, de aproape un an am trecut 100% pe Pepsi si produse numai PepsiCo (Mountain Dew, Mirinda) si nu am avut nici un fel de probleme, plus de asta mi se pare gustul mult mai bun decat la produsele concurentei. Cel putin Pepsi beau in prostie de un an si nu ma mai satur de el. Din cand in cand mai iau un Pepsi Twist sa mai variez gustul.

Acum mi s-a facut sete din cauza voastra.:lol: Ma duc pana la frigider.

Uitati-va sub avatar la locație.:0

#29
dr0psu

dr0psu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.01.2004

Quote

Originally posted by citizenx
coca cola la 2l este execrabila...cand ma duc prin cluburi sau baruri beau cocacola la cutie sau la sfert(daca nu a pepsi) si duc lejer cativa litri...asta la pet este jalnica
Eichmann : acum sunt la a doua sticla de pepsi de 2.5 litri si nu am nimic.


Bauturile acidulate la PET contin mult mai mult acidifiant decat cele la doza de Al sau recipient de sticla -> cantitate mai mare -> timp mai lung de la desfacere pana la terminarea continutului - cam asta e ideea pe care se merge. mai exista si problema ca, de fapt, pet-ul nu este complet ermetic...

posibil ca pepsi sa foloseasca alti agenti de acidifiere....

#30
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
S-a demonstrat: ne place Pepsi, dar bem Coca-Cola!

Majoritatea persoanelor agreează mai mult gustul de Pepsi, dar cumpără, în mod paradoxal, Coca-Cola, a arătat un studiu recent, care demonstrează mecanismele prin care brandingul se joacă cu mințile noastre, conform brandchannel.com, produs de Interbrand.

Sursa: Ziarul financiar

articolul in engleza aici

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Bine ca ai dat si link-ul ala strain ca la Ziarul Finanziar iti cere telefon la login... ce jalnic, si eu cand dau de asa ceva fac cancel din start... din reflex, nu agreez ideea  :cool:  :D

#32
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
sincer sa fiu nu se compara coca-cola din state cu cea de la noi,am avut ocazia sa testez si vreau sa zic ca avea un gust nu asa de  dulceag si paraca nu era nici asa de acidulata ..... :nu:

#33
alunel

alunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.04.2004
Si eu am probleme cu Coca-Cola. Cunosc cazuri de bautori obsedati(4l) de coca-cola diagnosticati cu cancer ficat. Banuiesc ca reteta nu este respectata intocmai. Gustul la o Coca-Cola din Germania este altfel decat din Romania si altfel decat din State. Periculoase mi se par si mai si kkturile de la Tutti Fresh.
Ce este ok Seven Up Ice. Atat. Consumat in cantitati ceva mai mari, mai mult 2 sticle odata, provoaca niste dureri aiurea.

#34
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pe cuvantul meu daca lumea asta e sanatoasa! Auzi, sa bea 2 L de cola pe zi??? Si va plangeti pe urma de probleme la stomac... Pai e si normal daca bagati in voi atatea chimicale.
Eu personal beau 1/2 litru de cola din an in pashte... asta mai mult de pofta. Dar daca as avea de ales intre o cola si o bere, aleg berea care e de 1000 de ori mai "naturala" decat cola.
In concluzie, mai dati-o dreacu de porcarie si beti mai bine apa plata.

#35
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

Mtz, on Nov 30 2003, 07:46, said:

. Daca aceasta ar face rau la toata lumea, nu s-ar mai consuma, deci nu s-ar mai produce.

Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


hahahaha...sunt atatea kestii care fac rau si se produc..jumatate din prostiile pe care le mancam sunt cancerigene.

cate lucruri care fac rau si  se consuma.... aoleu, fratilor de unde ati venit? wake -up!

http://cocacola.home.ro/
http://cocacola.home.ro/
http://cocacola.home.ro/
http://cocacola.home.ro/

#36
puricele

puricele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.06.2005

Mtz, on Nov 30 2003, 07:46, said:

Un control medical periodic este intotdeauna indicat. Nu trebuie facut numai cand te simti rau...

...Daca aceasta ar face rau la toata lumea, nu s-ar mai consuma, deci nu s-ar mai produce.

... dar nu trebuie sa consum numai asa ceva ci si apa (plata).

<{POST_SNAPBACK}>


1. Degeaba iti faci control. Si eu ma simt rau (nu de la cola, nu stiu de la ce). Am facut o tona de analize si am fost la peste 30 de doctori. Degaba. Doctorii din romania sint niste carpaci, iar analizele sint tare sumare. Numai daca iti lipsesc juma din organe ar vedea ei ceva.  :angry:

2. Ba da. Daca le pica banul gros, se produce. Vezi tigarea. Face rau la toata lumea si tot se produce.

3. Ca fapt divers. Stiu pe cineva care consuma cantitati mari de coca cola (vreo 5 litri pe zi) Nu glumesc. Bea in loc de apa. Si face asta de mai bine de 10 ani. Si n-are nimic. Oricum, nu recomand la nimeni sa faca asa. Ala o fi vreun extraterestru.  :wacko:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate