Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Dureri de stomac de la Coca-Cola ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
sunt (eram) un bautor inrait de Coca-Cola dar de la o vreme observ ca organimsul meu (mai exact stomacul) nu o mai 'inghite'.

La inceput se manifesta prin usoare neplaceri, pana am ajuns sa am o stare generala rea + crampe la stomac.M-am oprit pentru o perioada de timp si cand am inceput sa beau din Cola, dupa vreo 2 luni...totul a fost ok.
Insa de vrei 3 zile incoace au aparut aceleasi crampe la stomac.
Mentionez ca de la Pepsi Cola nu am aceleasi probleme.


A mai patit cineva ca mine ? sau doar trebuie sa-mi fac un control medical ???


cu stima,
woodpecker

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Un control medical periodic este intotdeauna indicat. Nu trebuie facut numai cand te simti rau.

Cel mai bun "barometru" este stomacul/organismul tau.
Daca nu ii face bine, nu mai ii da.

Au fost multe discutii contra Coca Cola. Cert este ca depinde de fiecare. Daca aceasta ar face rau la toata lumea, nu s-ar mai consuma, deci nu s-ar mai produce.
Daca ai probleme, inseamna ca stomacul tau este sensibil la unele din componentele din care aceasta este facuta si prin interactia aceasta in prima faza cu stomacul tau iti provaca crampe si apoi starea aceea de rau. Nu are sens sa continui consumarea acesteia. Daca chiar nu te poti abtine si din cand in cand mai vrei sa gusti si apoi nu iti e bine, primul remediu e sa bei niste apa rece ca sa o mai "diluezi" acolo in stomac. Urmatorul pas ar fi sa te lasi de tot.

La mine ca o curiozitate, Coca Cola consumata in cantitati moderate, nu imi face rau dar nu trebuie sa consum numai asa ceva ci si apa (plata). In schimb chiar si o jumatate de pahar de apa minerala (indiferent de marca) imi face rau. Eu zic ca e in functie de organismul fiecaruia.

Legat de Coca Cola, ultima serie fabricata mi se pare foarte proasta. Poate au ai schimbat ceva pe la ea si acea schimbare iti face "raul din ultimele 3 zile".

enjoy,
Mtz

#3
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
Mersi Mtz pentru grija pe care mi-o porti :)


Faza e urmatoarea: imi face rau numai Cola bauta din pet-uri, daca beau din aia la cutie nu patesc nimic.
Plus de asta am prieteni care se mai duc pe afara si care jura ca bautura in discutie are cu totul si cu totul alt gust acolo, ba chiar ca asta din Romania ar mirosi a medicament.

E doar o autosugestie sau ce poa' sa fie ???


cu stima,
woodie

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Nu mai bea prostii de sucuri acidulate. Este evident ca bine nu pot sa iti faca, la stomac mai ales. Bea apa minerala slab acidulata, plata sau sucuri naturale.

#5
Eichmann

Eichmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 02.10.2003
orice bautura acidulata e un chin pentru stomac mai ales daca ai si ceva probleme.
primu vinovat e acidul fosforic (pepsi,cola). cocentratia lui cred ca difera f mult in functie de ambalaj.
cel mai scarbos si nociv mi se pare acum pepsi asta de la oferta de 2,5 litri. e mai acidulat, mai putin dulce si lasa un gust ciudat  dupa ce bei. inainte erau unele sticle cu galben care erau f  une, puteam sa beau 2 litri lejer, asta nou dupa 1 litu incepe stomacu sa tipe.
cum dracu nu sant controlati? au un stas pentru o  bautura care ar trebuie sa fie la fel indiferent de situatie. ca la noi la nimenea.
  e bine sa faci un control la "mate", sa nu ai surpize, dintr-o gastrita poti  trece usor in ulcer.

#6
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
coca cola la 2l este execrabila...cand ma duc prin cluburi sau baruri beau cocacola la cutie sau la sfert(daca nu a pepsi) si duc lejer cativa litri...asta la pet este jalnica
Eichmann : acum sunt la a doua sticla de pepsi de 2.5 litri si nu am nimic.

#7
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
Mi-amintesc ca pe vremuri eram si bautor de American Cola (facuta de European Drinks) si mi se parea acceptabila, poate pentru ca era si mult mai ieftina, pana am inceput sa nu o mai suport si am trecut la Coca Cola (care atunci mi se parea bestiala).
  Acum mi se pare ca si Coca Cola a devenit un fel de American Cola, dar nu gasesc o alta bautura mai buna cu care s-o inlocuiesc......iar apa plata, sau slab mineralizata.....hmmm.
  
  Nu imi amintesc bune, dar parca si Cola continea demult niste E-uri, acum vad ca nu mai are........cu ceva banuiesc ca au fost inlocuite nu ?

  Cat despre chestiunea cu vanzare de Cola, totul e o chestiune de marketing, la fel ca si cu calculatoarele Coral.


cu stima,
woodpecker

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu m-am lasat de cola de toate felurile. pur si simplu nu mai duc. am trecut pe cappi sau prigat (ananas, portocale, somethin else .. in ordinea preferintelor) neacidulat si e mult mai bine.

si cand nu am chef nici de astea.. o portocala sau o banana si o sticla de apa minerala.. si tot e mai bine decat era cu cola

#9
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Eu am trecut pe Nectar de pere si Sprite..ocazional.....Coca Cola daca dadeam pe gat doua pahare imi provoca o stare de greata.....yec :(

:cya:

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Mda, au mai fost discutii despre Coca-Cola si stoamcul consumatorilor. Se pare ca, Coca-Cola e mai incarcata ca Pepsi in chimicale si astfel afecteaza
mai repede stomacurile bolnave sau mai sensibile.  
  Also, am mutat thread-ul la Opinii despre Produse

#11
ingrid

ingrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2003

Quote

Originally posted by woodpecker

 
 Nu imi amintesc bune, dar parca si Cola continea demult niste E-uri, acum vad ca nu mai are........cu ceva banuiesc ca au fost inlocuite nu ?

 

Contine aceleasi E-uri numai ca acum sunt scrise sub denumirea lor stiintifica. Ex.: acidul fosforic = E338 , inclus pe lista .

http://www.newlifest...HTML/1.2.1.html

#12
ingrid

ingrid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2003

Quote

COCA-COLA LIGHT ESTE OTRAVITOARE  

Mii de infanteristi americani au fost victimele unor intoxicatii datorate Coca-Cola light, in timpul primului razboi din Golf.

Coca-Cola light este indulcita cu aspartam. In timpul ostilitatilor din Golf, bautura a fost expusa la soarele fierbinte al acelor regiuni. Incepand de la 33 de grade Celsius, aspartamul se transforma in metanol (deosebit de toxic) care, la randul sau, se degradeaza la formaldehida (formol) inca si mai toxica.  

In mod bizar, aspartamul a fost inventat de Monsanto, un savant care studia substante folosite in razboiul chimic (acesulfamina potasica). Mai multi medici si savanti au denuntat periculozitatea sa (diabet grav si cancer, Journal of Neurology and Experimental Neurology, 1996) si au cerut interzicerea utilizarii aspartamului in alimentatia umana. Cu tate astea, el se consuma in 90 de tari ale lumii, in special de catre tinerii care doresc sa slabeasca.  


Periodicul francez “Votre santé” nr. 45 - iunie 2003  

Link la acest text : http://ro.altermedia...=665&more=1&c=1

aspartam = E951

#13
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
ingrid, multumim pentru reply-ul elaborat si la obiect.


adica eu mai am putin si mor ??? :(


cu stima,
woodpecker

#14
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
da

cu stima.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu zic, cine are dureri de stomac in sensul durerii fizice, crampe, mai bine verifica sa nu faca ulcer... un simplu lichid nu provoaca dureri...
Stomacul rezista la aciditate de Ph4 care este tipica la om si daca resista la aciditatea aia e greu de crezut ca o bautura de genul cola, care are in majoritate zahar si CO2... pe linga altele... sa poata sa provoace dureri decit in prezenta unei boli in devenire...

In rest, stari proaste generalizate poate da la diabetici sau diabetici in devenire din cauza zaharului care prin digestie devine glucoza in exces fata de capacitatea organismului de a o consuma... la o persoana sanatoasa, nu poate fi decit benefica si energizanta.

In cazuri foarte rare pot fi reactii alergice la unele componente dar, asta e o problema genetica a individului si deci nu se aplica la nivel general, cum bine spunea cineva mai sus.

De aia se si ingrasa cei care beau mult cola sau pepsi normal (ne-light).

Cit despre alte bauturi, fiti maturiu, TOATE bauturile contin zeci de E-uri... e chestia de care preferati (e-uri)... ca nu este nimic "natural" cu adevarat, nu exista asa ceva... ar costa cit nu-ti permiti sa dai...

#16
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
deci, eu sunt bautor de coca cola de mic copil de cand ma stiu (prima oara am baut inainte de revolutie, imi aducea unchiu' din voiaje ca-i vaporean :)) , dupa aia am inceput exact din clipa in care s-a lansat pe piata la noi. am avut probleme mari de tot din cauza asta. am avut probleme cu coloana vertebrala, de prea multa cofeina 2 ... nu-mi vine acum in minte cum sa le zic , 2 noduri sa zicem , de la coloana NU s-au osificat complet, si s-au innegrit, adica s-au invinetit mai exact, erau zgarciuri. spatele ma durea ingrozitor, nu mai puteam sa stau in picioare mai mult de 30 de min fara sa ma doara, etc. am fost la doctor, era grav. trebuia sa ma opereze. s-a incercat calea usoara -> tratamentul. am luat diverse (uleiuri care mai de care, calciu ... o basculanta, si alte prostii). partial a trecut. am crescut, durerile m-au mai lasat. intr-o perioada ajunsesem la 4 l / zi (nu mint). acum sunt mai bine, calciu inca mai iau asa ... preventiv. am ramas la limita de 2l /zi maxim de cola pe care inca ii beau (acum se termina sticla, exact cand ma culc).

NU RECOMAND COCA COLA. FOLOSITI CU INCREDERE APA POTABILA SAU ALTE SUCURI CARE N-AU COFEINA (MERG SI ALEA CU E-URI MULTE, DAU AROMA :))

#17
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ok.. this sucks. am fost ieri la ziua unuia, si cum nu avea decat cola si alcool am baut iar cola. cam 1 litru, dar nu stiu exact. pe la 2 dimineata ma simteam mai rau decat aia care turnasera alcool in ei ca de la cisterna.

so? guess it does something to you...

#18
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
pai ar trebui sa iti fie invatatura de minte: bea alcool si tu :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate