Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Hackers din toate tarile unitiva

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
cobra2extreme

cobra2extreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.06.2005

View Postdjclocky, on Dec 2 2006, 09:04, said:

Bateti apropo intre 2 cazuri complet diferite.

Cazul lui teo peter a FOST UN ACCIDENT.

Cazul haxorilor astora e REA VOINTA.

Imi pare rau ca gandesti asa. Din cauza unei astfel de filozofii mor pe strazile din romania mii de oameni. Adica parca te si vad la volan: "merg pe strada cu 120 la ora , ooo ce cool sunt eu, eu doar merg cu masina cu viteza ...".
Nu e chiar asa. Din momentul in care ai apasat pedala si ai depasit viteza legala cu buna stiinta din momentu ala e rea vointa fata de posibilele victime, chiar daca in 99,99% din cazuri ele nu exista.

#20
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004

View Postfandew, on Dec 2 2006, 12:43, said:

Ai o impresie proasta despre romani , multi dintre noi muncesc din greu pentru bani , iar in privinta gestului , ce ai simtit cind soldatul american l-a omorat pe Teo Peter si a scapat fara pedeapsa? Care fapta e mai grava?!

1. ai dreptate, sunt si romani care muncesc din greu, unii chiar pe bani putini
2. problema mea e cu statul roman, care a dat-o in bara rau de tot in cazul teo peter, si tare ma tem de ce va face si in acest caz.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sa inchida cineva topicul acesta penibil

#22
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
I-as baga la inchisoare pe toti pustii care stau prin cafenele si ataca servere, fura numere de carduri sau vand bunuri inexistente pe ebay.

Cine a vrut sa faca afaceri sau pur si simplu cumparaturi pe net in ultimii 10 ani stie ce imagine proasta avem in domeniul asta si ca multe site-uri importante refuza accesul romanilor la serviciile lor  :ciocan:

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postklopete, on Dec 2 2006, 13:15, said:

De acord! Un hot e un hot indiferent de "natura"sculelor folosite. Nu vreau sa ma transform intr-un aparator, dupa cum vezi si din subtitlu nu l-am elogiat, si cind m-am referit la heckers din toate tarile unitiva nu am spuso in sens rau, adica haide-ti sa dam mina cu mina si sa le-o tragem la americani. Problema care se pune e ce se va intimpla cu cetateanul roman Victor Faur?


     Sa se uneasca in ce problema ? Propui cumva crearea unui grup infractional ? Si , ce are individu' asta asa extraordinar in el in afara ca ne-a facut tara de rusine ? Avem o gramada de oameni inteligenti in tara , care muncesc pe salarii mizere . Consideri ca ar trebui ca tot omu care se pricepe la cate ceva , sa se apuce sa faca cate o infractiune ??
    Daca facea o bomba si o detona intr-o zona aglomerata ? Ai mai fi spus despre el , tot : "vai ce om inteligent " ?
   Nu sunt de acord cu extradarea , dar nici nu cred ca ne onoreaza sa-l ridicam asa pe un soclu de erou national . Este un infractor si atat !
   Nu am vazut insa pe nimeni sa deschida un topic despre un medic care a salvat viata a sute de oameni in situatii cand practic mai aveau foarte putine sanse . Am vazut insa oameni care tin partea unor declasati .
Doamne , unde a ajuns Romania !!??

#24
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

Quote

Hackers din toate tarile unitiva
...si puneti mana pe cartea de gramatica sa intrati la liceu :death:

nu mai comparati cazul Teo Peter (D-zeu sa-l ierte) cu frauda electronica. Comparati cazul Teo Peter cu cel Pauneasca unde au murit 3 oameni...eh...cam aici se ducea toata povestea cu americanu chiar daca ramanea in .ro.

Hackerul daca e atat de prost sa nu stie ce risca treaba lui. Daca mai si stia ce risca...bafta lui.

Daca testa gaurile de securitate ale aeroporturilor si deturna un avion era mai bine?

Hackerilor sa le dam un Iovan care sa-i impuste cand ii intra pe site

#25
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
Off topic: Ceilalti au amutit;Mai bine sa il inchida cineva de tot

Edited by el_bandito, 04 December 2006 - 17:07.


#26
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

View Postreclamagiu, on Dec 4 2006, 15:03, said:

...si puneti mana pe cartea de gramatica sa intrati la liceu :death:

nu mai comparati cazul Teo Peter (D-zeu sa-l ierte) cu frauda electronica. Comparati cazul Teo Peter cu cel Pauneasca unde au murit 3 oameni...eh...cam aici se ducea toata povestea cu americanu chiar daca ramanea in .ro.

Hackerul daca e atat de prost sa nu stie ce risca treaba lui. Daca mai si stia ce risca...bafta lui.

Daca testa gaurile de securitate ale aeroporturilor si deturna un avion era mai bine?

Hackerilor sa le dam un Iovan care sa-i impuste cand ii intra pe site




Da... trebuia despartit!!! Mea culpa!! :worthy:



Si mai sus am spus si incerc ca repet, nu cu spargatorul am treaba, ci cu cetateanul roman care urmeza sa fie judecat in USA. Soldatii americani nu au fost judecati in Romania pentru crima, dar el urmeaza sa fie judecat in state pt spargerea unui server. Landscape spunea mai sus ca nu e nu stiu ce arta sa spargi un server, nu stiu nu ma pricep asa de bine la asta, dar din ce am discutat cu cineva mi-a spus ca tipul a intrat cu rutine care nu mai sunt specifice, chestii total noi. Omul nu e un pusti, are 26 de ani si probabil ca stie si ceva meserie. Daca el a dat aceasta gaura in server, inseamna ca o sa mai incerce si alti, care o sa fie prinsi sau nu, nu crezi ca ar fi mai interesant sa colaboreze la strategia de securizare decit sa il ascunzi dupa gratii timp de 54 de ani? Cit despre paguba produsa, ma indoiesc ca ar fi fost asa, cunosc stilul americanesc de exagerare, daca ar fi vrut sa fure intra intr-o banka (poate ca facuto si nu stim).

#27
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Geniu ? "Hackerul" acela a scanat toate ip-urile NASA folosind un dictionar de parole, apoi si-a instalat psybnc sa se laude pe IRC lol. Se pare ca admini de acolo nici macar nu stiu ca parolele nu se pun dintr-un dictionar obisnuit. Probabil o sa fie condamnat ca si exemplu pentru comunitate, putem sa-l numim martir...

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aham  -_-
Sa stii ca serverele nasa sunt protejate de user si parola. Nu ne mai povesti ce ai face tu.

(
Nu ca tipul ar fi vreun bazat

Quote

Florin Mihailescu, lector la Facultatea de informatica din Universitatea “Vasile Goldis” din Timisoara, sustine ca Victor Faur, acuzat ca ar fi spart 150 de servere NASA, “nu e capabil de o asa performanta”.

Profesorul de informatica al lui Victor Faur (22 de ani), aradeanul care a spart codurile computerelor Agentiei Spatiale Americane NASA si ale Marinei SUA, este convins ca fostul lui elev este tap ispasitor pentru o infractiune comisa de alti hackeri si este considerat vinovat doar din cauza faptului ca s-a laudat pe forumurile on-line. “Victor Faur nu stie nici macar lucrurile elementare despre structura retelelor, iar fara aceste informatii nu avea cum sa sparga codurile NASA. De fapt, pentru cunoscatori, Victor Faur nu stia sa faca o banala conversie din zecimal in binar. Ceea ce se presupune ca a facut el este similar cu a fi eminent in aritmetica, fara insa a sti cat fac unu plus unu”, a concluzionat Florin Mihailescu.

Profesorul crede ca reprezentantii NASA si FBI care au venit in tara sa ancheteze cazul au prezentat o poveste fabuloasa, deoarece daca hackerul ar fi reusit spargerea codurilor nu ar fi putut obtine informatii care sa cauzeze un prejudiciu asa de mare. “La mine la cursuri Victor nu era prezent aproape niciodata, iar de cele mai multe ori era restantier. Era un student de nota patru”, a mai declarat Mihailescu.
http://libertatea.ro...t...&sid=168427
)

Edited by don_dannielo, 06 December 2006 - 17:30.


#29
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003

View Postdon_dannielo, on Dec 6 2006, 18:25, said:

Aham  -_-
Sa stii ca serverele nasa sunt protejate de user si parola. Nu ne mai povesti ce ai face tu.

(
Nu ca tipul ar fi vreun bazat

http://libertatea.ro...t...&sid=168427
)
Normal ca sunt protejate cu user si parola. Si eu ce am zis ? Mai citeste o data.

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPsYcloNe, on Dec 6 2006, 17:20, said:

Geniu ? "Hackerul" acela a scanat toate ip-urile NASA folosind un dictionar de parole, apoi si-a instalat psybnc sa se laude pe IRC lol. Se pare ca admini de acolo nici macar nu stiu ca parolele nu se pun dintr-un dictionar obisnuit. Probabil o sa fie condamnat ca si exemplu pentru comunitate, putem sa-l numim martir...



   Aberezi amice ! Ceea ce spui tu se invata la scoala primara a hackerilor . Chiar daca ar fi fost vorba de un dictionar de parole tot i-ar fi luat cateva zile sa o gaseasca pe cea potrivita . Si chiar daca aia ar fi fost atat de idioti incat sa nu observe la interval de maxim o ora ce face asta , tot nu ar fi ajuns nicaieri . Chiar si cel mai idiot firewall ar da alerta instant intr-un asemenea caz . Daca ar fi intrat intr-un computer , ar fi avut nevoie de cunostinte avansate ca sa treaca mai departe .
   Aflam insa ca era afon la informatica . Asadar putea fi in cel mai rau caz un cal troian .

#31
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
ma minunez...mare interes prezinta... :confuzzled:

cu ce-si tin oamenii mintea ocupata :death:

#32
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View Postlandscape10, on Dec 2 2006, 14:49, said:

Corect. Ai punctat bine.

./exploit www.nasa.gov 80
-attacking
-sending shell code
-you are in
cd /var/www/
echo "defaced by the great hacker" >>index.html
exit

Mare hacker, mare om, mare caracter.  :death:

Asta e buna :P)))

#33
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
In general marile agnetii din astea americane lasa special anumite portite pentru a vedea daca exista tipi destepti care sa intre si sa ii ya la ei.

E posibil ca baiatul asta sa fi intrat acolo din greseala. Daca e chiar bun, nu o sa-l inchida si o sa-l ya ori romanii ori americanii.

Daca nu e bun, o sa-l bage, si mi se pare normal sa-l bage.
Atata timp cat le produci pagube la oamni trebuie sa si platesti, nu?

#34
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
Portitele despre care vorbesti sunt honeypots.
Ma gandesc ca si la nasa sunt instalate astfel de servere, definitia honeypot:

Quote

Honeypots are closely monitored network decoys serving several purposes: they can distract adversaries from more valuable machines on a network, they can provide early warning about new attack and exploitation trends and they allow in-depth examination of adversaries during and after exploitation of a honeypot.

Got the ideea?

#35
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
mda, acu mi-am amintit si numele lor in engleza  :)

#36
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View Postmrcalex, on Dec 7 2006, 15:46, said:

mda, acu mi-am amintit si numele lor in engleza  :)

Iar teoria "a-i lua la ei" este un pic cam depasita, cum marea majoritate a celor care se denumesc hackeri, si sunt doar niste script kiddies, care lucreaza cu unelte automatizate, acel efecct nu se produce. Sorry.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate