Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#145
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postglofiizz, on Mar 7 2007, 16:31, said:

Salut,

Sincer te invidiez pentru ocazia pe care ai avut-o, de a vedea cum se face si totodata apreciez ca vrei sa impartasesti din experienta ta. O intrebare ce spuneau englezii aia despre altfel de elice de exemplu despre cele orizontale, am gasit eu ceva pe net dar prea putin?

Nu s-a discutat despre acestea, subiectul fiind realizarea a ceva functional, pe teren batatorit. La cele cu ax vertical, se pare ca sunt probleme de fiabilitate (daca ai vant constant si le proiectezi pentru acel vant, totul e OK). Dupa cu se poate observa (de pe net chiar) realizarile de amatori sau industriale, se indreapta in special spre ax orizontal cu 3 pale (2 pale sunt mult mai greu de stapanit, ca echilibrare, iar mai multe pale, inseamna turatie prea mica). Apoi o turbina Savonius are o turatie mai mica si trebuie un generator construit special (cu foarte multi poli; nu se poate pune problema unor multiplicari de turatie din cauza pierderilor). Apoi chiar mecanic, desi aparent mai simple, sunt mai greu de realizat.
Oricum, viata a demonstrat ca uneori cei ce nu respecta drumul batatorit, uneori (uneori ...) au de castigat. Deci cred ca ar fi de interes realizari practice ...

#146
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Mar 7 2007, 15:33, said:

validoe  de ce nu mai raspunzi la email?
Te-am cautat ce faci ma lasi balta? :huh:
Te rog mult ia si raspunde...
Atunci cand nu raspunde, este plecat din localitate, iar acolo unde lucreaza la eoliana nu are internet. Rabdare ...

#147
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postvalidoe, on Mar 6 2007, 17:33, said:

Multumesc si eu pentru schema. E intr-adevar realizabila ... fara a fi doctor in electronica. Trebuie numai atentie si piese bune ...

#148
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
Cateva imagini din Anglia:

Se observa ca

Attached Files



#149
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadone, on Mar 8 2007, 04:23, said:

Cateva imagini din Anglia:

Se observa ca scandura din care lucrez pala are noduri, dar daca sculele sunt ascutite, nu sunt probleme. Daca totusi nodul a cazut se poate umple spatiul cu chit auto ("filler"), dupa care se fac corecturile finale. Se vad dimensiunile pentru elicea de 2m diametru iar in ultima, doua seturi de pale pentru o elice de 2 m si una de 2,4 m (2 din cele 3 mici au fost facute de mine ...!)


#150
olalaaa

olalaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.03.2007

View Postsigismund, on Nov 28 2006, 23:44, said:

cei kre ma pot ajuta oarecum...ma intereseaza constructia unui generator eolian,am gasit tot felul de materiale pe net statistici si...dar nu reusesc efectiv sa imi gasesc piese in zona...cei cu sugestii....postati
O sa existe in curand o companie care o sa distribuie si instaleze asemenea sisteme utilizatorilor casnici in Romania - daca locuiesti la casa, pentru preturi intre 3 si 4000 de euro inclusiv instalarea (exclusiv testarea pe timp de 1 an la domiciliul tau a fluxurilor de vant ca sa se vada daca o sa existe randament deci daca renteaza instalarea ei la tine). Sistemul va avea si un switch automat (cand nu bate vant te reconecteaza pe furnizorul tau obisnuit de electricitate fara sa-ti dai seama). Nu e prea rentabil pt locuintele la bloc, ci doar pentru vilele mari consumatori de electricitate situate in spatii cat mai deschise sau intre canale inguste de circulatie a aerului. Probabil ca o sa iei in calcul o amortizare a investitiei in 4-5 ani, daca asta este chiar ceea ce iti doresti neaparat in curtea ta.

Alte stiri, sper ca in curand, fiindca am legatura (chiar la prima mana) cu promotorul afacerii in  Romania.

Edited by olalaaa, 08 March 2007 - 04:32.


#151
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postolalaaa, on Mar 8 2007, 04:31, said:

O sa existe in curand o companie care o sa distribuie si instaleze asemenea sisteme utilizatorilor casnici in Romania - daca locuiesti la casa, pentru preturi intre 3 si 4000 de euro inclusiv instalarea (exclusiv testarea pe timp de 1 an la domiciliul tau a fluxurilor de vant ca sa se vada daca o sa existe randament deci daca renteaza instalarea ei la tine). Sistemul va avea si un switch automat (cand nu bate vant te reconecteaza pe furnizorul tau obisnuit de electricitate fara sa-ti dai seama). Nu e prea rentabil pt locuintele la bloc, ci doar pentru vilele mari consumatori de electricitate situate in spatii cat mai deschise sau intre canale inguste de circulatie a aerului. Probabil ca o sa iei in calcul o amortizare a investitiei in 4-5 ani, daca asta este chiar ceea ce iti doresti neaparat in curtea ta.

Alte stiri, sper ca in curand, fiindca am legatura (chiar la prima mana) cu promotorul afacerii in  Romania.

3-4000 euro nu e cam mult?
Cine crezi ca isi piermite?

#152
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
[quote name='danpet' date='Mar 7 2007, 13:38' post='2540997']
Felicitari tuturor celor implicati in astfel de proiecte!
Felicitari @validoe pentru realizare,care inteleg ca se afla intr-o faza finala! Asteptam cu nerabdare rezultatele finale.Personal cred ca va functiona foarte bine,avand in vedere pozele pe care le-am vazut.
Spune-mi te rog unde vrei sa o amplasezi? Eu am trait 35 de ani in Craiova si cunosc zona (m-am mutat in Sibiu de 3 ani). In poze am vazut o casa care parea a fi undeva la tara si sint doar curios unde e...

Nu prea stau in oras de cand cu vremea buna, profit de ocazie. Initial am vrut sa o amplasez pe acoperisul blocului turn in care locuiesc , fiind cea mai inalta cladire din zona. din pacate nu am primit aprobare, pe acelasi acoperis fiind amplasate si antene GSM si TV si ar crea interferente (zic ei...)
casa care apare in poza e la vreo 50km de Craiova, in lunca Dunarii, teren plan cat vezi cu ochii, si bate un vant....
Acolo intentionez sa o amplasez mai ales ca imi petrec mult timp acolo si probabil in scurt timp copiii mei vor simti nevoia de "spatiu" asa ca intentionez sa ma mut acolo. Deocamdata pregatesc terenul
Generatorul e practic finalizat, inca nu am un turn suficient de inalt, incerc sa cumpar la pret de fier vechi un brat de macara....
provizoriu l-am ridicat pe un stalp de 6 m si la un vant bunicel am avut 18A, direct la acumulator, fara regulator de incarcare. personal cred ca "poate" mai mult

rasina epoxidica e intradevar o problema, eu nu am avut asa ca am folosit o abordare un pic diferita a statorului. l-am facut din pertinax si am decupat locasuri pt bobine, pe care apoi le-am impregnat si fixat cu adeziv epoxidic. stiu ca nu e cea mai buna solutie dar eram nerabdator sa-i fac o proba...

in ziua in care o sa fac rost de rasina sigur o sa fac alt stator si o sa folosesc o sarma mai groasa
sper sa reiese di poza ce am facut.

@alien1835 : pt ca stiu exact ce magneti ai si cati, iti sugerez sa faci un ansamblu mult mai usor, poti folosi chiar si un butuc de la o bicicleta si 2 flanse de la conducte pe care sa asezi magnetii. iti sugerez sa ii asezi cu lungimea perpendicular pe raza discurilor, cam cum a facut adone, vezi pozele de pe saitul incalzireglobala, cred ca in cazul tau ar fi mai eficient
Attached File  suport_bobine__stator_.JPG   123.49K   682 downloads
Attached File  stator_cu_bobinele_inca_nefixate.JPG   135.49K   843 downloads

#153
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Detalii si imagini interesante despre realizarea palelor din lemn: http://www.fieldline...3/7/201652/8028

-----

Legat de erodarea palei in timp - cred ca ajuta invelirea bordului de atac, jumatea dinspre varful palei (unde viteza e mare) cu un strat de fibra + epoxy.  Fibra de sticla e mai dura si rezistenta la abraziune, iar dupa un timp poate fi reimprospatata.

Cred ca undeva am vazut undeva si acoperire cu tabla subtire de aluminiu in aceasi zona (tabla de cutie de bere, o merge?).

Edited by blimpyway, 09 March 2007 - 15:40.


#154
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postblimpyway, on Mar 9 2007, 16:29, said:

Detalii si imagini interesante despre realizarea palelor din lemn: http://www.fieldline...3/7/201652/8028

-----

Legat de erodarea palei in timp - cred ca ajuta invelirea bordului de atac, jumatea dinspre varful palei (unde viteza e mare) cu un strat de fibra + epoxy.  Fibra de sticla e mai dura si rezistenta la abraziune, iar dupa un timp poate fi reimprospatata.

Cred ca undeva am vazut undeva si acoperire cu tabla subtire de aluminiu in aceasi zona (tabla de cutie de bere, o merge?).
Fibra de sticla e de preferat si datorita faptului ca se poate prelucra ulterior (dupa epunere). Nu am inteles exact cu ce 'wax' au acoperit elicea; aici am inteles ca se gaseste lac pentru barci, care cred ca e bun (desi dupa 20 ore de functionare in ploaie, am constat ca elicea era uscata (din cauza rotatiei, apa nu intra in lemn)). Problema e cand ploua fara vant ...

#155
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
rasina epoxidica e intradevar o problema, eu nu am avut asa ca am folosit o abordare un pic diferita a statorului. l-am facut din pertinax si am decupat locasuri pt bobine, pe care apoi le-am impregnat si fixat cu adeziv epoxidic. stiu ca nu e cea mai buna solutie dar eram nerabdator sa-i fac o proba...

@alien1835 : pt ca stiu exact ce magneti ai si cati, iti sugerez sa faci un ansamblu mult mai usor, poti folosi chiar si un butuc de la o bicicleta si 2 flanse de la conducte pe care sa asezi magnetii. iti sugerez sa ii asezi cu lungimea perpendicular pe raza discurilor, cam cum a facut adone, vezi pozele de pe saitul incalzireglobala, cred ca in cazul tau ar fi mai eficient
[/quote]

Interesanta metoda pentru stator. Cred ca e suficient acum sa umpli totul cu rasina. Taierea a fost facuta pe freza?

Pentru caseta cu rulmenti a fost folosit butucul din spate de la Opel Vectra (cel putin asa era scris in documentatia data; nu ma prea pricep la masini), cu 4 prezoane, folosind 2 rulmenti conici.

#156
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postadone, on Mar 10 2007, 00:19, said:

rasina epoxidica e intradevar o problema, eu nu am avut asa ca am folosit o abordare un pic diferita a statorului

@validoe
Cei care au facut astfel de PMG-uri,pe dincolo si dupa care ne-am "inspirat" si noi,au folosit rasina poliesterica (mai ieftina).La noi se gaseste asa ceva la Policolor sau la firmele care fac produse  din fibra de sticla (barci,cadite de baie,piscine,etc).Se numeste Nestrapol si e din 3 componente.In Craiova sint mai multe firme care lucreaza cu asa ceva,ma mir ca nu ai gasit-cea mai mare e AVI care face deja cunoscutele (in toata tara) piscine din fibra.Are sediul pe centura de sud,care duce la Romanesti :)
Sper ca informatia sa-ti fie de folos...

Succes!
    Dan P

#157
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Rasina poliesterica e mai populara datorita pretului si pentru ca (aparent) se procura mai usor. In rest, epoxi-ul e superior. Rezista mai bine la imbatranire, se incalzeste mult mai putin in timpul intaririi, nu se contracta in timpul intaririi, este inert chimic si are priza mult mai buna pe suprafete.

Am vazut la mr.Bricolage cutii 800grame + 400 grame intaritor, la 85 ron. Probabil se gaseste si la alte magazine, inclusiv la cele specializate gen policolor. Se poate amesteca cu praf de bazalt, marmura sau pudra de talc pentru a-l "inmulti".
Un stator 320mm diametru, gaura in mijloc de 180mm, 15mm grosime are cam 0,83 litri (din care se scade volumul bobinelor)  iar rotoarele pot inghiti 0.5-0.6 litri fiecare.
Deci ar fi 2.5 litri in total (amestec epoxi cu pudra) - posibil ca doua cutii de epoxi de cate 1.2 kile sa fie suficiente.

Pudra de talc ajuta la cresterea conductivitatii termice deci la disiparea excesului de caldura.

#158
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
din cate am nteles eu la un generator axial cu rotor dublu magnetii se pozotioneaza fata in fata(perechi) care se resping. Astfel o pereche va fi nord-nord iar alta sud -sud. daca asa este atunci ce spuneti despre imaginea aceasta?

Attached Files



#159
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postwatashi, on Mar 10 2007, 17:56, said:

din cate am nteles eu la un generator axial cu rotor dublu magnetii se pozotioneaza fata in fata(perechi) care se resping. Astfel o pereche va fi nord-nord iar alta sud -sud. daca asa este atunci ce spuneti despre imaginea aceasta?

Imaginea e corecta, trebuie sa se atraga.

#160
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
bine ca nu am fixat magnetii caci vroiam sa ii pun astfel  incat sa se respinga.....

#161
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postwatashi, on Mar 10 2007, 18:18, said:

bine ca nu am fixat magnetii caci vroiam sa ii pun astfel  incat sa se respinga.....
La 12 magneti pe rotor e suficient sa rotesti unul din ele cu 30 sau 90 de grade ca sa inversezi polaritatea.

Ai grija cum tii si apropii rotoarele alea ca daca apuca sa se "simta" unul pe celalalt pot sa faca urat de tot.

Edited by blimpyway, 10 March 2007 - 18:21.


#162
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postblimpyway, on Mar 10 2007, 17:19, said:

Rasina poliesterica e mai populara datorita pretului si pentru ca (aparent) se procura mai usor. In rest, epoxi-ul e superior. Rezista mai bine la imbatranire, se incalzeste mult mai putin in timpul intaririi, nu se contracta in timpul intaririi, este inert chimic si are priza mult mai buna pe suprafete.

Am vazut la mr.Bricolage cutii 800grame + 400 grame intaritor, la 85 ron. Probabil se gaseste si la alte magazine, inclusiv la cele specializate gen policolor. Se poate amesteca cu praf de bazalt, marmura sau pudra de talc pentru a-l "inmulti".
Un stator 320mm diametru, gaura in mijloc de 180mm, 15mm grosime are cam 0,83 litri (din care se scade volumul bobinelor)  iar rotoarele pot inghiti 0.5-0.6 litri fiecare.
Deci ar fi 2.5 litri in total (amestec epoxi cu pudra) - posibil ca doua cutii de epoxi de cate 1.2 kile sa fie suficiente.

Pudra de talc ajuta la cresterea conductivitatii termice deci la disiparea excesului de caldura.
Info:
la generatorul de 500W, se folosesc 2,5 Kg de rasina poliesterica (cu 50 cc de intaritor, pentru varianta aceea de rasina) si 2,2 Kg de pudra de talc. Pe fetele statorului si pe cele doua fete ale rotorului se pune tesatura de fibra de sticla de 300 gr/mp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate