Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#181
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postadone, on Mar 18 2007, 17:58, said:

Sunt si eu interesat de discuri (sunt din Suceava)
te intereseaza doar discuri sau ansamlul complet? ma refer construit, cu rulmenti cu suruburi cu tot.am vorbit cu alien,
el e din botosani. pe el il ajut oricum. ansamblul nu e ceva foarte complicat, mai complicat e de transportat pana la
suceava si botosani.nu ar fi foarte departe de mine, eu sint din bacau dar sa vedem cum putem face.daca te intereseaza,
poate le rezolvam pe toate odata. eu vreau sa fac si eu un generator da nu cred ca mai am timp ca plec din tara,
dar macar voi poate reusiti sa finalizati si poate mai tin si eu legatura si voi face cind ma intorc.
ma poti contacta si pe mesenger .adresa mea de email este: [email protected]
seara de obicei sint online. astept raspuns daca esti interesat ca nu mai am prea mult timp, vreo 2-3 saptamani si plec din tara. bafta.

#182
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
as vrea sa construiesc un generator de 1000 w. cineva are o idee cam ce fel de stator , cu cite bobine respectiv spire/bobina  si cati magneti pe rotor si ce dimensiuni ar trebui pentru o eficienta maxima?  ma refer la cineva care a experimentat nu la calcule pur teoretice.mersi.

#183
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadifox, on Mar 19 2007, 03:15, said:

as vrea sa construiesc un generator de 1000 w. cineva are o idee cam ce fel de stator , cu cite bobine respectiv spire/bobina  si cati magneti pe rotor si ce dimensiuni ar trebui pentru o eficienta maxima?  ma refer la cineva care a experimentat nu la calcule pur teoretice.mersi.
un link util ar fi http://scoraigwind.c...urika/index.htm unde sunt imagini cu o turbina de 3,6 m care poate da 12 la 80 A. Generatorul da 500W la 7,7 m/s si 220 rpm. Mai am cateva desene de la acest generator, care nu-s pe site (bobinele legate in stea cate 4 in serie, cateva dimensiuni, dar nu complet ca la cel de 2,4 m diametru). Bobinele sunt 12 cu cate 25 spire , realizate cu cate doua fire in paralel de cate 1,8 mm diametru, pe un "miez" de 1 x 2 inch.

#184
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadifox, on Mar 19 2007, 03:07, said:

te intereseaza doar discuri sau ansamlul complet? ma refer construit, cu rulmenti cu suruburi cu tot.am vorbit cu alien,
el e din botosani. pe el il ajut oricum. ansamblul nu e ceva foarte complicat, mai complicat e de transportat pana la
suceava si botosani.nu ar fi foarte departe de mine, eu sint din bacau dar sa vedem cum putem face.daca te intereseaza,
poate le rezolvam pe toate odata. eu vreau sa fac si eu un generator da nu cred ca mai am timp ca plec din tara,
dar macar voi poate reusiti sa finalizati si poate mai tin si eu legatura si voi face cind ma intorc.
ma poti contacta si pe mesenger .adresa mea de email este: [email protected]
seara de obicei sint online. astept raspuns daca esti interesat ca nu mai am prea mult timp, vreo 2-3 saptamani si plec din tara. bafta.
Ma intereseaza doar discurile, dar pentru eoliana de 300W (imaginile de mai jos). Pentru magnetii pe care-i am, mi-ar trebui 6 discuri din tabla de fier de 8 mm grosime.

Attached Files



#185
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postadone, on Mar 19 2007, 13:35, said:

Ma intereseaza doar discurile, dar pentru eoliana de 300W (imaginile de mai jos). Pentru magnetii pe care-i am, mi-ar trebui 6 discuri din tabla de fier de 8 mm grosime.

De ce 6 diskuri ma?

#186
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ,sunt la inceput de constructie si eu astept sa gasesc magnetii ca sa pot continua, as vrea sa stiu daca bobinele se pot pune pe "miez" si atunci ar avea mai mare radament dar discul pe care sunt fixate bobinele trebuie sa fie metalic sau nu?

#187
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View PostMembruAnonim, on Mar 19 2007, 21:11, said:

Buna ,sunt la inceput de constructie si eu astept sa gasesc magnetii ca sa pot continua, as vrea sa stiu daca bobinele se pot pune pe "miez" si atunci ar avea mai mare radament dar discul pe care sunt fixate bobinele trebuie sa fie metalic sau nu?

Ma daca pui miez la bobine nu e bine.
Odata ce ai pus miez ai sa ai niste vibratii ce te vor deranja tare.
Acel miez este atras si respins de fiecare data ce trece prin dreptul magnetilor,ceea ce duce la niste vibratii periculoase :cursing:

#188
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postadone, on Mar 19 2007, 13:35, said:

Ma intereseaza doar discurile, dar pentru eoliana de 300W (imaginile de mai jos). Pentru magnetii pe care-i am, mi-ar trebui 6 discuri din tabla de fier de 8 mm grosime.
maine vad daca pot sa rezolv si cat costa. ca nu am stiut ca vrei de 8 mm  pt ca alien le vrea de 5mm si pt aceasta grosime am vorbit astazi si se poate rezolva. insa nu stiu cum putem face sa la iei ca e distanta cam mare iar la posta cred ca ar costa mai mult decat daca as veni eu cu masina pana la suceava. dar mai vorbim.eu in principiu vreau sa te ajut, si nu pentru bani ci la un pret minim, ca sa poti finaliza si tu ce ti-ai propus si poate mai invat din experienta ta, daca esti dispus.

#189
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
pt cei interesati!   am facut o elice din tub de pvc. doar ca am impartit tubul in 3 nu in 4 cum era in pozele postate pe forum. am instalat-o la vreo 4 m inaltime si se invarte in draci. si nu era vint puternic. dar va spun ca la o adiere mai puternica nu o mai vezi, asa se invarte. am si filmat dar sa vad daca pot sa-l encodez in vreun format si sa-l postez pe forum.

#190
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postadifox, on Mar 20 2007, 01:49, said:

pt cei interesati!   am facut o elice din tub de pvc. doar ca am impartit tubul in 3 nu in 4 cum era in pozele postate pe forum. am instalat-o la vreo 4 m inaltime si se invarte in draci. si nu era vint puternic. dar va spun ca la o adiere mai puternica nu o mai vezi, asa se invarte. am si filmat dar sa vad daca pot sa-l encodez in vreun format si sa-l postez pe forum.

Da' nu ne-ai spus ce putere scoate (cati W)...sau se-nvarte asa in gol,fara sarcina,caz in care nu ar avea nici o relevanta.
De asemenea nu ne-ai spus ce diametru are...

Asteptam detalii (poze).

Cu stima
Dan P

#191
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Mar 19 2007, 20:48, said:

De ce 6 diskuri ma?
Din mai multe motive. Unul ar fi ca am 26 magneti si ar iesi 3 seturi cate 8 (2 rezerva ...). Altul ar fi ca doar dupa ce fac 2-3 masini pot zice ca sunt in stare sa rezolv aprope toate problemele care pot sa apara. Altul ar fi: daca vreau numai 2, am magnetii, cine mi le face pe celelate 2 perechi, daca pleci din tara? (...)

#192
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View PostMembruAnonim, on Mar 19 2007, 22:11, said:

Buna ,sunt la inceput de constructie si eu astept sa gasesc magnetii ca sa pot continua, as vrea sa stiu daca bobinele se pot pune pe "miez" si atunci ar avea mai mare radament dar discul pe care sunt fixate bobinele trebuie sa fie metalic sau nu?
Pe langa vibratii, folosind miezuri ai ... pierderi (nu castig) prin curenti Foucoult inmiezuri, care le va incalzi. Nu e o idee buna. Se folosea pe vremea cand magnetii erau slabi. Cu magnetii actuali e cel mai bine fara miez (am intrebat chiar si asta in Anglia).
Bobinele se "toarna" in rasina si se prind de schelet cu prezoane prin colturi ale formei din rasina care trebuie lasate din turnare. (vezi imagini de pe www.scoraigwind.com ); nimic metalic in apropiere ...

#193
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadifox, on Mar 20 2007, 02:22, said:

maine vad daca pot sa rezolv si cat costa. ca nu am stiut ca vrei de 8 mm  pt ca alien le vrea de 5mm si pt aceasta grosime am vorbit astazi si se poate rezolva. insa nu stiu cum putem face sa la iei ca e distanta cam mare iar la posta cred ca ar costa mai mult decat daca as veni eu cu masina pana la suceava. dar mai vorbim.eu in principiu vreau sa te ajut, si nu pentru bani ci la un pret minim, ca sa poti finaliza si tu ce ti-ai propus si poate mai invat din experienta ta, daca esti dispus.
Este o problema. 5 mm e prea putin. Campul magnetic nu trebuie sa se simta prin discuri. Chiar si la 8 mm se simte, dar foarte putin. La 5 mm apar deja pierderi. Discuta si cu alien, poate ii faci si lui tot de 8 mm! La generatorul pe rare-l am acum pe masa (cu 2 x 6 magneti) se simte ceva camp deoarece am 6 mm grosime, dar aici am alte probleme poate mai grave (...) pe care nu le stiam atunci cand l-am facut.

#194
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadifox, on Mar 20 2007, 02:22, said:

iar la posta cred ca ar costa mai mult decat daca as veni eu cu masina pana la suceava. dar mai vorbim.eu in principiu vreau sa te ajut, si nu pentru bani ci la un pret minim, ca sa poti finaliza si tu ce ti-ai propus si poate mai invat din experienta ta, daca esti dispus.
... cand sunt gata, vin eu la Bacau ...

#195
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Adone, trei intrebari:

La rotorul cu 8 magneti ai magneti numai pe o parte (partea cealalta doar cu disc sa inchida campul) ?
Statorul din cate bobine/faze este la rotorul asta?
Si in fine - diametrul rotorului (discul elicii) care e?

mersi,
cezar

Edited by blimpyway, 20 March 2007 - 18:58.


#196
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Conform acestui web site http://www.posta-romana.ro/index.jsp  15Kg ar costa 9,6 lei.
Insa am mers luni si am intrebat cat ar costa 15 kg pana la bacau si a zis o "fulga" ca ma ajunge 100 si ceva de lei.
Cica 6 lei de kg +6 lei o taxa+ inca o taxa in functie de valoare. :cursing:
Ba era nebuna balena sau asa sunt preturile?
Voi ce spuneti? :huh:

#197
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postadone, on Mar 20 2007, 11:21, said:

Este o problema. 5 mm e prea putin. Campul magnetic nu trebuie sa se simta prin discuri. Chiar si la 8 mm se simte, dar foarte putin. La 5 mm apar deja pierderi. Discuta si cu alien, poate ii faci si lui tot de 8 mm! La generatorul pe rare-l am acum pe masa (cu 2 x 6 magneti) se simte ceva camp deoarece am 6 mm grosime, dar aici am alte probleme poate mai grave (...) pe care nu le stiam atunci cand l-am facut.
bun, am inteles dimensiunea si grosimea ,sa vad ce pot face si te anunt.
ar mai fi chestia cu gaurile. le vrei gaurite , daca da ce cote exact, daca nu anunta-ma intre timp( maine daca intri pe forum). ma refer la gaurile pt suruburi si la cea pt ax.

#198
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postadone, on Mar 19 2007, 13:35, said:

Ma intereseaza doar discurile, dar pentru eoliana de 300W (imaginile de mai jos). Pentru magnetii pe care-i am, mi-ar trebui 6 discuri din tabla de fier de 8 mm grosime.
daca discurile pe care le vrei sint la dimensiunile din imagine atunci nu mai e nimic de detaliat
doar daca vrei si gaurile sau nu. bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate