Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#109
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postalien1835, on Feb 26 2007, 18:39, said:

Rog pe cei dispusi,sa posteze cateva imagini referitoare la constructia eliciei. :rolleyes:
  am niste poze cu elicea terminata, poate te ajuta. din pacate nu am facut poze in timpul prelucrarii
Attached File  DSCF0065.JPG   139.21K   1422 downloads
Attached File  DSCF0053.JPG   131.24K   1082 downloads
Attached File  DSCF0052.JPG   130.86K   887 downloads

#110
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
in alta ordine de idei, pt cine a auzit de Hugh Piggot, cel care practic a inventat acest tip de generator, el organizeaza seminarii practice in care cei inscrisi invata sa le construiasca. anul asta a mers in Anglia si un roman, entuziast al energiei alternative si cred ca se intoarce azi cu informatii calde. il gasiti pe [url="http://www.incalzireglobala.tk/"]http://www.incalzireglobala.tk/[/url] , e inca la inceput saitul
[/quote]
Va salut pe toti!
Eu sunt cel cu Anglia ...
Ce pot sa spun este ca sunt bucuros ca atata lume se intereseaza de eolienele astea mici. Am fost, am participat la realizarea si la ridicarea unei eoliene de aproximativ 500W la 24V (2 x 12 magneti si 10 bobine legate in stea; deci curent cu 10 faze, folosind 5 punti!). Ceea ce am invatat cel mai mult a fost elicea (mai bine zis modul de a transpune calculele facute cu programe gen bladedesign.xls in produse finite din lemn). Pot spune ca nu e complicat daca ti se explica. Daca nu, poti ajunge la un rezultat, dar care de cele mai multe ori nu e chiar cel optim, daca nu, uneori, chiar rebut.
In zilele urmatoare am sa incerc sa extrag din aceasta lista intrebari si nelamuriri si sa incerc sa raspund pe baza experientei (multa, putina, atat cat e ...) pe care am acumulat-o. Din pacate trimpul nu imi permite sa fiu foarte rapid. Fotografiile pe care le-am facut (cateva sute) au dimensiuni prea mari pentru a fi trimise asa cum sunt, iar micsorarea lor ia timp ...
Oricum deplasarea a fost fructuoasa si sper sa va pot ajuta in curand ...

#111
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
adone @   bine ati venit "la bord"! si bine ati revenit in tara.
sper sa ne impartasiti cat mai multe din experienta acumulata
mi-am permis sa mentionez saitul dvs in cadrul acestui topic, am considerat ca e de folos, sper ca e OK

#112
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut adone,

Eu sunt curios care-i spilu in a avea atatea faze

#113
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postvalidoe, on Feb 28 2007, 11:15, said:

am niste poze cu elicea terminata, poate te ajuta. din pacate nu am facut poze in timpul prelucrarii
Attachment DSCF0065.JPG
Attachment DSCF0053.JPG
Attachment DSCF0052.JPG

Cat timp ti-a luat sa o faci?
Cam ce scule ai folosit?
M-am apucat si eu de o "aripa" insa m-am blocat la un nod .
Acolo se "rupe",se scrupteaza tare aiurea.
Am vazut ca si tu ai asfel de noduri cum ai facut cand ai ajuns la ele?

#114
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
ce grosime are scandura folosita pentru elice?

#115
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
cam 5 cm?e buna?

#116
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postblimpyway, on Feb 28 2007, 15:54, said:

Salut adone,

Eu sunt curios care-i spilu in a avea atatea faze

Curentul obtinut are un "riplu" f. mic

#117
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
adica?

#118
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postwatashi, on Mar 2 2007, 18:34, said:

adica?

Riplu= variatia amplitudinii in banda de trecere...
Sa stii ca nu te-am injurat :P

#119
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Ba cine poate sa imi faca si mie un cadru cu diskuri de 10' (vro' 25 cm)diametru ?

#120
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Mar 4 2007, 11:01, said:

Ba cine poate sa imi faca si mie un cadru cu diskuri de 10' (vro' 25 cm)diametru ?
Problema este si a mea, dar numai pentru discuri. In Anglia se pot comanda (aproximativ 8 lire bucata). Au 8 mm grosime si 7 gauri de 12 mm. Din pacate la noi nu se pot face (dupa cate stiu eu ...) cu tehnologia de acolo, adica pri taiere cu laser. Se pot face, dar cer foarta multa atentie, deoarece de precizia realizarii gaurilor, depinde centrarea partii mobile. Daca stie cineva unde se pot face, eu am dimensiunile exacte. ( nu trebuie neaparat pe laser, dar sa fie cineva care sa lucreze cu atentie )

#121
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postwatashi, on Mar 1 2007, 19:23, said:

cam 5 cm?e buna?
Pentru eoliana de 2,4 m diametru (24 V, aproximativ 500W), am folosit 4,2 mm. Pentru zona din imediata apropiere a centrului, s-a adaugat inca un triunghi de 3,5 cm grosime. Deci 5 cm ajunge. E foarte important sa fie bine uscata, cu cat mai putine noduri, portiunea cea mai importanta fiind cea centrala ( a palei ). Precizia prelucrarii trebuie sa fie mai mare la varf decat la butuc.

#122
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Feb 28 2007, 23:00, said:

Cat timp ti-a luat sa o faci?
Cam ce scule ai folosit?
M-am apucat si eu de o "aripa" insa m-am blocat la un nod .
Acolo se "rupe",se scrupteaza tare aiurea.
Am vazut ca si tu ai asfel de noduri cum ai facut cand ai ajuns la ele?
Lista sculelor, din manualul lui Hugh Piggott:
ferastrau de mana; ferastrau de banc (preferabil) sau circular; menghine "G"; ciocan; ciocan de lemn; cutitoaie; "spoke shave" (un fel de rindea, fara echivalent in limba romana; e doar 6 lire si e foarte importanta in portiunile concave ale elicei; vezi foto de pe http://www.scoraigwi...otte/index.htm; poate al vede cineva si imi spune si mie cum se numeste in romaneste, daca exista ...); rindea mica si mare; dalta; piatra de ascutit; rigla; subler; compas; nivela.
Cat priveste nodurile, eu am avut pe una din palele care le-am lucrat, chiar in preajma bordului de fuga; am reusit sa-l tai f. bine. Secretul este ascutirea foarte buna a uneltelor. Sincer sa fiu inca nu stiu daca sunt in stare sa le ascut asa cum trebuie (in Anglia, ascutirea lor o facea un tamplar profesionist ...)
In general, daca lucreazi cu atentie, poti sa faci o pala intr-o zi (pentru inceput ...).

#123
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postvalidoe, on Dec 1 2006, 15:35, said:

salut! am urmarit topicul fiindca si eu imi construiesc un generator eolian si sunt destul de avansat in constructie.  eu am alta problema fiind afon la electronica, inca nu stiu ce regulator de incarcare sa folosesc ...
... poate stie cineva de unde sa iau un regulator de incarcare pt 12v , min 1kw

E o mare problema regulatorul. In Anglia ni s-a prezentat un regulator paralel care poate controla un curent de pana la 60A la 48 V. Se numeste Tristar si e produs de firma Morningstar (http://www.morningstarcorp.com/). Costa aproximativ 150 lire (daca am inteles bine). Eu sunt electronist si tare m-ar tenta sa il comand pentru lucrarile mele ...
Deocamdata nu am solutie pentru ceva la fel de eficient. Exista si solutii mai ieftine, dar ... mai studiez ...

#124
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postadone, on Mar 4 2007, 22:52, said:

E o mare problema regulatorul. In Anglia ni s-a prezentat un regulator paralel care poate controla un curent de pana la 60A la 48 V. Se numeste Tristar si e produs de firma Morningstar (http://www.morningstarcorp.com/). Costa aproximativ 150 lire (daca am inteles bine). Eu sunt electronist si tare m-ar tenta sa il comand pentru lucrarile mele ...
Deocamdata nu am solutie pentru ceva la fel de eficient. Exista si solutii mai ieftine, dar ... mai studiez ...

Adone dar rasina polieterica unde ai gasit?
Cadrul l-ai facut?
Cam cat iti dau sa imi faci si mie unul cu discuri de 25,5cm?

#125
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Ma gandeam oare paletele nu ar merge facute si la abrig?

#126
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Mar 5 2007, 11:10, said:

Adone dar rasina polieterica unde ai gasit?
Cadrul l-ai facut?
Cam cat iti dau sa imi faci si mie unul cu discuri de 25,5cm?
rasina folosita de mine (nu stiu daca e cea mai buna, dar asta am avut si
asta am folosit):

PRODUCATOR : "ICEPALV" S.A Bucuresti
              Th.Pallady 49A, sect. 3
              tel 3452730
              fax 3450595
TIP RASINA:  ADEPOX AS11

Este rasina epoxidica ( e mai scumpa , dar cica e mai buna). In Anglia am folosit poliesterica.

Cum spuneam am si eu problema discurilor nerezolvata. Despre un pret pentru sasiu, mai tarziu (actualmente adun date despre preturile materialelor necesare, din Romania). Nu sunt probleme tehnologice deosebite, dar cere ceva scule, timp si materiale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate