Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#127
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 watashi, on Mar 5 2007, 11:57, said:

Ma gandeam oare paletele nu ar merge facute si la abrig?

Pentru pale, se poate folosi orice metoda pentru a ne apropia de cotele finale (prelucrarea bruta). Am lucrat folosind cutitoaia, ferastraul de banc sau ferastraul de mana si apoi dalta. Dupa cum spunea validoe, se poate folosi si un flex cu anexa corespunzatoare. Dar finalizarea trebuie sa fie de precizie si aceasta se poate face doar cu scule mai mici si multa rabdare ...

#128
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 adone, on Mar 4 2007, 22:02, said:

Pentru eoliana de 2,4 m diametru (24 V, aproximativ 500W), am folosit 4,2 mm. Pentru zona din imediata apropiere a centrului, s-a adaugat inca un triunghi de 3,5 cm grosime. Deci 5 cm ajunge. E foarte important sa fie bine uscata, cu cat mai putine noduri, portiunea cea mai importanta fiind cea centrala ( a palei ). Precizia prelucrarii trebuie sa fie mai mare la varf decat la butuc.


Pentru scandura consider ca cel mai bine este sa fie din asazisul "lemn stratificat", o solutie homemade ar fi sa luati scanduri mai subtiri si sa le lipiti intre ele chiar si cu renumitul Aracet dupa care sa le lasati la uscat vreo 48 ore prinse in clesti. O astfel de scandura va fi mult mai rezistenta si nici nu se va curba. O scandura uscata bine, dreapta, fara noduri, cu fibra intro directie anume se gaseste greu si ala de o alege trebuie sa se priceapa bine, iar dupa ce am citit pe aici priceperea e totul.

Pentru discuri cred ca nu are rost sa cautati gata facute, o astfel de lucrare nu se face daca nu te pricepi un pic macar, cine vrea sa adune niste piese sa le puna una peste alta si sa iasa ceva trebuie sa isi cumpere LEGO. Astea de care vorbim aici se FAC cu manutele si cu creierasul...

Pentru rasina cautati la cei care fac lucrari cu fibra de sticla: barci, cuve, butoaie etc.

Cadrul metalic trebuie confectionat dupa cum il proiecteaza (gandeste) fiecare, nu mai cautati unul tip ca NU E!  

Magnetii - sunt cea mai grea problema in Romania pentru nu se gasesc. Nenea ala de la Craiova ii da mai scump decat pe net (cu tot cu transport);60x20x15mm 16 buc = 550lei/set iar pe net 145 $ + transport max 200$/set si sunt putin mai mari si 24 buc/set. Daca aveti alte surse nu ezitati, "divulgati-le"

Regulatorul ala iarasi nu e o problema rezolvata, poate niste baieti care se pricep pun pe sticla o schema mai simpla si mai putin pretentioasa.

Scuze pentru precizarile de mai sus dar unii bat apa in piua si fara sa scoate energie din asta, iar aia de se pricep se pierd in ale da explicatii la lucruri ce nu ar trebui explicate.

Spor

Rectificare:  NdFeB Magnet Block 24pcs./set, 2 inch X 1 inch X 0.5 inch [7624]  $149.00 la www.forcefieldmagnets.com si cica trimit si in Romania (sic)

Edited by glofiizz, 06 March 2007 - 09:27.


#129
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

...
Rectificare:  NdFeB Magnet Block 24pcs./set, 2 inch X 1 inch X 0.5 inch [7624]  $149.00 la www.forcefieldmagnets.com si cica trimit si in Romania (sic)

Trimit si cica pun (chiar fara sa le ceri) factura de 48$, a.i. persoana fizica nu plateste vama.

#130
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 blimpyway, on Mar 6 2007, 14:41, said:

Trimit si cica pun (chiar fara sa le ceri) factura de 48$, a.i. persoana fizica nu plateste vama.


Bravo dom`le!  :D

#131
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

 glofiizz, on Mar 6 2007, 14:58, said:

Bravo dom`le!  :D
   Cred ca la mine te referi cand spui "nenea ala din Craiova", am evitat sa vorbesc despre magneti aici fiindca nu mi s-a parut corect sa ma folosesc de forum pt publicitate, oricum nu aveam nevoie fiind singurul din Romania cu marfa asta... Acum consider ca pot vorbi fiindca nu ma mai ocup de asta iar tot ce mai am pastrez pt mine pt viitoarele proiecte

Puteti comanda "afara" magnetii dar , in afara cazului fericit in care aveti un cont paypal sau un MasterCard in valuta va trebui sa convingeti furnizorul sa accepte un mod de plata accesibil noua, gen Western Union, caz in care cheltuielile cresc , transferul de bani fiind relativ scump.

O a doua problema de care va puteti lovi este la vama: chiar daca factura este sub valoarea de 45 euro, si teoretic nu ar trebui platit nimic, baietii de acolo iti vor arata un afis mare care este in toate oficiile vamale si in care scrie mare ca materialele magnetice sunt interzise la transportul aerian.... si iarasi cresc cheltuielile...

tragand o linie veti constata ca este mai rentabil sa comanzi o cantitate mai mare , eventual sa va asociati mai multi, sau pur si simplu sa vindeti surplusul

@glofiizz  :  observatiile tale referitoare la modul cum se face practic un generator eolian sunt la fix
nu poti construi asa ceva stand in fata calculatorului si comandand cuiva discuri, altcuiva bobinele, rasina, etc
trebuie sa alergi putin, sa stii de la inceput ce vrei , sa iti placa ce faci si nu in ultimul rand sa te mai si pricepi cat de cat

despre regulatorul de incarcare : cel mentionat de adone din pacate nu este de vanzare in romania. firma concurenta din USA care face regulatoare de incarcare se numeste Xantrex si au un dealer la noi. din pacate unul de 40A costa cam 200 euro.
eu am gasit o schema pe un site si fiind nul la electronica am dat-o unui prieten care se pricepe sa o analizeze
mi-a spus ca e suficient de buna si de simpla si se poate realiza cam cu 60-70 lei. in momentul in care o sa fie gata o sa postez rezultate
Attached File  shuntregulator18.pdf   41.85K   1659 downloads

#132
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
Multumesc pentru precizarile cu magnetii si cu vama, dar totusi am sa incerc sa ii contactez pe meseriasii aia de la forcelield..... sa vedem ce zic despre patria noastra, daca nu merge vom lua de la Craiova ( Ce ti-e si cu oltenii astia?!?).
Deasemenea multumesc pentru schema regulatorului - o voi incerca. :console:

#133
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
sambata merg sa cumpar scandura pentru elice. am inteles ca ar fi buna scandura de 5 cm(grosime). Ma gandeam pantru inceput la o pala de 1 lungime . Pentru o asemenea pala ce latime trebuie sa aiba scandura?

#134
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Felicitari tuturor celor implicati in astfel de proiecte!
Felicitari @validoe pentru realizare,care inteleg ca se afla intr-o faza finala! Asteptam cu nerabdare rezultatele finale.Personal cred ca va functiona foarte bine,avand in vedere pozele pe care le-am vazut.
Spune-mi te rog unde vrei sa o amplasezi? Eu am trait 35 de ani in Craiova si cunosc zona (m-am mutat in Sibiu de 3 ani). In poze am vazut o casa care parea a fi undeva la tara si sint doar curios unde e...

Am inceput si eu constructia unei turbine eoliene,dar din motive independente de vointa mea,lucrarea avanseaza foarte incet. Acelasi tip de PMG,tot dupa proiectele lui Hugh Piggott. 3m diametru,1kW,flux axial,trifazat...nimic nou,nimic original...poate doar controlerul de incarcare,pe care il voi face singur (eu fiind electronist).

Deocamdata nu prea am cu ce sa ma laud,decat poate cu modelul de pala (1,5m din lemn) dupa care urmeaza sa se "toarne" palele din fibra de sticla.

Succes in continuare!
   Dan P

Attached Files



#135
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
validoe  de ce nu mai raspunzi la email?
Te-am cautat ce faci ma lasi balta? :huh:
Te rog mult ia si raspunde...

#136
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 adone, on Mar 5 2007, 21:56, said:

Pentru pale, se poate folosi orice metoda pentru a ne apropia de cotele finale (prelucrarea bruta). Am lucrat folosind cutitoaia, ferastraul de banc sau ferastraul de mana si apoi dalta. Dupa cum spunea validoe, se poate folosi si un flex cu anexa corespunzatoare. Dar finalizarea trebuie sa fie de precizie si aceasta se poate face doar cu scule mai mici si multa rabdare ...

Salut,

Sincer te invidiez pentru ocazia pe care ai avut-o, de a vedea cum se face si totodata apreciez ca vrei sa impartasesti din experienta ta. O intrebare ce spuneau englezii aia despre altfel de elice de exemplu despre cele orizontale, am gasit eu ceva pe net dar prea putin?

#137
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
La Mr.Bricolage cutii epoxi epoxi 1200 grame cam 850000 lei. (800 rasina + 400 intaritor).  Oare doua ajung la un stator?
----
Salut Dan,
Arata bine pala aia..Cu putin efort mai faceai doua si nu mai asteptai atata dupa matrita. Zi-ne si ce scule ai folosit, ca e curioasa lumea pe-aici.

Sanatate,
cezar

#138
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Felicitari danpet pentru pala. As dori si eu sa stiu ce latime ar elicea la baza, ce latime are la varf si ce grsimea are scandura folosita.Oricum arata bine

#139
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Mai elicia asta care ai facut-o tu din lemn,nu ar putea facuta si din rasina polieterica?
Turnata ca cele de marime mai mica?

#140
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 alien1835, on Mar 7 2007, 21:02, said:

Mai elicia asta care ai facut-o tu din lemn,nu ar putea facuta si din rasina polieterica?
Turnata ca cele de marime mai mica?

Attached Files



#141
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Procesul de realizare al palelor din rasina nu e tocmai turnare... Pe scurt (si foarte aproximativ) se aseaza niste tesatura de fibra in matrita, se pune rasina a.i. sa imbibe bine fibra si apoi se "inchide" matrita si se aplica o presiune a.i. rasina sa umple toate spatiile din fibra.

In realitate procesul e mai complicat decat atat si necesita o buna cunoastere a tehnologiei.

Nu sunt convins ca sistemul cu fibra e mult mai productiv decat realizarea palelor din lemn. Mai ales pentru cei care-si fac singuri generatoare (nu au productie de serie) mult mai rapid se invata cioplirea palei decat tehnologia cu fibra de sticla.  Rasinile sunt destul de "imputite", toxice, chiar si epoxidicele pot produce alergii, iar "puful" de sticla plutind in aer sau intepand pielea e mult mai neplacut decat mirosul de talas sau praful de rumegus.
Odata stapanita tehnica cioplirii diferenta de timp intre cele doua procese nu este foarte mare, iar ca invatare cred ca e mai simplu sa inveti cioplirea.

Principalul avantaj al fibrei este ca se pot obtine pale perfect identice, mesterul nu trebuie sa fie atent la precizia "formei" ci la procesul in sine de obtinere a unui obiect din rasina si fibra de sticla. Iar la o productie de serie, se castiga ceva timp ( la realizarea unui singur rotor se pierde mai mult timp decat prin cioplire)

Acest avantaj al productiei in serie - cu fibra - nu e prea important din doua motive:
1. Palele ocupa numai o parte din munca realizarii unei turbine eoliene - trebuie realizate generatorul, bobinele,  discurile, mecanismul etc.. si asamblarea lor - toate astea sunt oricum consumatoare de timp.
2. Nu cred sa fie nimeni pe aici asaltat de atatea cereri de la cumparatori de turbine eoliene a.i. nu mai poate face fata acestora decat treacand la productie de serie.

cezar

Edited by blimpyway, 07 March 2007 - 23:07.


#142
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
palele din imagini au fost facute pe o "matrita" din polistiren expandat (negativ) taiata cu fir cald. Apoi a fost acoperita cu autocolant (pentru a proteja polistirenul de rasina, deoarece il ataca). Urmeaza apoi un strat de demolant (pentru usurarea desprinderii produsului finit). Toate acestea presupun multa munca si pricepere. Au fost facute de catre un coleg radioamator, care inainte de asta a fost aeromodelist.

#143
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 watashi, on Mar 7 2007, 12:34, said:

sambata merg sa cumpar scandura pentru elice. am inteles ca ar fi buna scandura de 5 cm(grosime). Ma gandeam pantru inceput la o pala de 1 lungime . Pentru o asemenea pala ce latime trebuie sa aiba scandura?
Pentru eoliana de 2 m diametru, realizata in Anglia, dimensiunile au fost:
Statii:                1      2      3      4      5
Cadere(drop)     39    13    9       5      1
Grosime            21     12    10     8      6
Latime:             95     85    75    65     55
Deci grosimea ar fi de aproximativ 40-42 mm. Daca e mai groasa, trebuie indepartat mai mult, deci mai multa munca. Latimea trebuie sa fie deci de 95 mm. Lungimea de la care s-a plecat a fost de 105 cm (trebuie 5 cm la capatul subtire pentru a avea de ce sa o fixezi in timpul lucrului, parte care apoi se taie). Nu e neaparat fara noduri (e mai bine totusi fara noduri) dar bine uscata, iar toate sculele sa fie extrem de bine ascutite (gen brici ...)

#144
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 blimpyway, on Mar 8 2007, 00:05, said:

Procesul de realizare al palelor din rasina nu e tocmai turnare... Pe scurt (si foarte aproximativ) se aseaza niste tesatura de fibra in matrita, se pune rasina a.i. sa imbibe bine fibra si apoi se "inchide" matrita si se aplica o presiune a.i. rasina sa umple toate spatiile din fibra.

In realitate procesul e mai complicat decat atat si necesita o buna cunoastere a tehnologiei.

Nu sunt convins ca sistemul cu fibra e mult mai productiv decat realizarea palelor din lemn. Mai ales pentru cei care-si fac singuri generatoare (nu au productie de serie) mult mai rapid se invata cioplirea palei decat tehnologia cu fibra de sticla.  Rasinile sunt destul de "imputite", toxice, chiar si epoxidicele pot produce alergii, iar "puful" de sticla plutind in aer sau intepand pielea e mult mai neplacut decat mirosul de talas sau praful de rumegus.
Odata stapanita tehnica cioplirii diferenta de timp intre cele doua procese nu este foarte mare, iar ca invatare cred ca e mai simplu sa inveti cioplirea.

Principalul avantaj al fibrei este ca se pot obtine pale perfect identice, mesterul nu trebuie sa fie atent la precizia "formei" ci la procesul in sine de obtinere a unui obiect din rasina si fibra de sticla. Iar la o productie de serie, se castiga ceva timp ( la realizarea unui singur rotor se pierde mai mult timp decat prin cioplire)

Acest avantaj al productiei in serie - cu fibra - nu e prea important din doua motive:
1. Palele ocupa numai o parte din munca realizarii unei turbine eoliene - trebuie realizate generatorul, bobinele,  discurile, mecanismul etc.. si asamblarea lor - toate astea sunt oricum consumatoare de timp.
2. Nu cred sa fie nimeni pe aici asaltat de atatea cereri de la cumparatori de turbine eoliene a.i. nu mai poate face fata acestora decat treacand la productie de serie.

cezar
Undeva pe site-ul lui Piggott era o comparatie intre elicele realizate din diferite materiale. Era analizat in special timpul de functionare. Se pare ca nu exista diferente majore, dar o elice de lemn e mult mai ieftina, mai ales daca ti-o faci singur (eventual din timp, punand inainte raul: atunci cand cedeaza cea de sus, sa ai alta rezerva ...). Durata de viata e relativ mica ( ani) datorita prafului din aer, etc., la care nici un material nu rezista ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate