Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#91
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 glofiizz, on Feb 19 2007, 14:49, said:

salut,

de unde ai facut rost de magneti, de care, dimensiuni...

[email protected]

Ba iti dau un email de la care am cumpart si eu .
Este un domn din craiova care tii trimite prin posta.
[email protected]

#92
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 validoe, on Feb 19 2007, 13:36, said:

OK , m-am interesat
   un ax cu caseta,2 rulmenti si discuri pt magneti de 250mm, de 8mm grosime, cu gauri de 12mm pt prezoane e cam 100lei.
partea proasta e ca tot ansamblul are cam 10 kg, nu stiu cat va costa posta...
partea buna e ca mai trebuie doar statorul si coada

Sper ca din astia 100 lei iti iese si tie ceva.
Ca nu sunt dispus sa mai dau ceva in plus.
Cum va arata si in cat timp il termini?
Pe saptamana asta?
Ai grija cum il faci(sa nu il faci la pocneala ca pentru altu,sa il faci ca pentru tine :coolspeak: )

Si inca ceva in orasul tau se gaseste si rasina poliesterica.
As avea nevoie si de asta.
Sa spui cat mai face si asta.

#93
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Uite aici numai discurile-s 74$ http://www.forcefiel...d6cbc99a0b09822
asa ca mai gandeste-te.

#94
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

 blimpyway, on Feb 19 2007, 22:37, said:

Uite aici numai discurile-s 74$ http://www.forcefiel...d6cbc99a0b09822
asa ca mai gandeste-te.
mersi pt link, blimpyway
alien, nu stiu ce crezi tu ca imi ramanea din fabuloasa suma de 100 lei care sa merite sa ma duc sa-ti comand piesele, sa le iau, sa le ambalez si sa ti le trimit pe banii mei ca tu nu esti dispus sa mai dai nimic...
nu ti-am mai comandat si plec din oras o perioada

in alta ordine de idei, pt cine a auzit de Hugh Piggot, cel care practic a inventat acest tip de generator, el organizeaza seminarii practice in care cei inscrisi invata sa le construiasca. anul asta a mers in Anglia si un roman, entuziast al energiei alternative si cred ca se intoarce azi cu informatii calde. il gasiti pe http://www.incalzireglobala.tk/ , e inca la inceput saitul

#95
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 validoe, on Feb 20 2007, 08:25, said:

mersi pt link, blimpyway
alien, nu stiu ce crezi tu ca imi ramanea din fabuloasa suma de 100 lei care sa merite sa ma duc sa-ti comand piesele, sa le iau, sa le ambalez si sa ti le trimit pe banii mei ca tu nu esti dispus sa mai dai nimic...
nu ti-am mai comandat si plec din oras o perioada

in alta ordine de idei, pt cine a auzit de Hugh Piggot, cel care practic a inventat acest tip de generator, el organizeaza seminarii practice in care cei inscrisi invata sa le construiasca. anul asta a mers in Anglia si un roman, entuziast al energiei alternative si cred ca se intoarce azi cu informatii calde. il gasiti pe http://www.incalzireglobala.tk/ , e inca la inceput saitul

E clar... :puke:
Altcineva nu se ofera sa faca ansamblu?contra cost evident.

#96
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 validoe, on Feb 20 2007, 08:25, said:

mersi pt link, blimpyway
alien, nu stiu ce crezi tu ca imi ramanea din fabuloasa suma de 100 lei care sa merite sa ma duc sa-ti comand piesele, sa le iau, sa le ambalez si sa ti le trimit pe banii mei ca tu nu esti dispus sa mai dai nimic...
nu ti-am mai comandat si plec din oras o perioada

in alta ordine de idei, pt cine a auzit de Hugh Piggot, cel care practic a inventat acest tip de generator, el organizeaza seminarii practice in care cei inscrisi invata sa le construiasca. anul asta a mers in Anglia si un roman, entuziast al energiei alternative si cred ca se intoarce azi cu informatii calde. il gasiti pe http://www.incalzireglobala.tk/ , e inca la inceput saitul

Ba aici ai inteles gresit,taxele postale le platesc eu.
Asa iti convine?
Zii cat mai vrei sa vad ce pot face...

#97
jupa

jupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006
Salutare !
Cine poate sa imi spuna daca pun magneti de 40mm X 10mm X 10 mm va functiona generatorul?
Numai tipul asta am gasit in tara la o firma care imi poate trimite prin curier rapid si pret acceptabil pt bugetul actual :))

#98
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 jupa, on Feb 22 2007, 10:15, said:

Salutare !
Cine poate sa imi spuna daca pun magneti de 40mm X 10mm X 10 mm va functiona generatorul?
Numai tipul asta am gasit in tara la o firma care imi poate trimite prin curier rapid si pret acceptabil pt bugetul actual :))

Is cam mici dar cred ca va functiona.
Dar generatorul va avea un randament mai scazut.

#99
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 jupa, on Feb 22 2007, 11:15, said:

Salutare !
Cine poate sa imi spuna daca pun magneti de 40mm X 10mm X 10 mm va functiona generatorul?
Numai tipul asta am gasit in tara la o firma care imi poate trimite prin curier rapid si pret acceptabil pt bugetul actual :))

Depinde cati magneti ai si cat de mare e generatorul pe care vrei sa-l faci. Si de tipul generatorului. Sunt si generatoare facute din motoare cu 42 de magneti micuti, dispusi radial.

Se mai poate face multiplicator de turatie pentru a mari puterea dar dai in alte probleme - scad eficienta, fiabilitatea, performanta la vant slab si creste complexitatea (costul) si zgomotul. La turbine mici dezavantajele unui multiplicator nu prea compenseaza castigul din micsorarea generatorului.

P.S. spune-ne si de unde-i iei si la ce pret, ca nu stim prea multi furnizori in Romania.

mersi,
cezar

Edited by blimpyway, 22 February 2007 - 16:39.


#100
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
m-am apucat si am demontat un hdd stricat ....ca am vazut ca poti gasi niste magneti puternici in el.Numai ca nu am gasit niciun magnet....stie cineva care sunt tipurile cu magneti?

#101
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Pana la urma i-am gasit ,erau in motorasul care antrena "acul de scriere". Am mai demontat inca unul si am gasit in total vreo 6 magneti care sunt destul de puternici dar au dimensiuni reduse.

#102
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 watashi, on Feb 24 2007, 17:16, said:

Pana la urma i-am gasit ,erau in motorasul care antrena "acul de scriere". Am mai demontat inca unul si am gasit in total vreo 6 magneti care sunt destul de puternici dar au dimensiuni reduse.

Bravo tine-o tot asa... :coolspeak:

#103
piratuxk8

piratuxk8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2007
Eu am gasit pe net niste indivizi care importa astfel de eoliene din china.Au un model la 10kW , 280V, functioneaza cu un vant de minim 4m/s si pt a obtine puterea nominala este nevoie de 10m/s. In fine, ei vand chestia asta cu 15000euro si mai au un model la 25000 care are o putere de 20kv

#104
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 piratuxk8, on Feb 25 2007, 01:14, said:

Eu am gasit pe net niste indivizi care importa astfel de eoliene din china.Au un model la 10kW , 280V, functioneaza cu un vant de minim 4m/s si pt a obtine puterea nominala este nevoie de 10m/s. In fine, ei vand chestia asta cu 15000euro si mai au un model la 25000 care are o putere de 20kv

Si esti dispus sa dai bani acestia? :huh:
E cam mult nu?
Pe acel sait nu aveeau si puteri mai mici la preturi convenabile? -_-

#105
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
intr-adevar e cam mult si nush daca merita...

#106
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006
Rog pe cei dispusi,sa posteze cateva imagini referitoare la constructia eliciei. :rolleyes:

#107
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 alien1835, on Feb 26 2007, 19:39, said:

Rog pe cei dispusi,sa posteze cateva imagini referitoare la constructia eliciei. :rolleyes:

N-am construit elice, dar manualul asta (tot al lui Pigot)  mi se pare edificator: http://www.cd3wd.com...ES/EN/index.htm
Impreuna cu se gaseste si pe Scoraigwind.com cred ca o sa-mi fie suficient.

#108
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 blimpyway, on Feb 27 2007, 15:32, said:

N-am construit elice, dar manualul asta (tot al lui Pigot)  mi se pare edificator: http://www.cd3wd.com...ES/EN/index.htm
Impreuna cu se gaseste si pe Scoraigwind.com cred ca o sa-mi fie suficient.


Merci mult ma...
Sper sa imi foloseasca  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate