Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

exista wrestling in romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
stefan_bjj

stefan_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.03.2009
deci care e mai tare: ninjutsu sau muay-thay ? :quietsign: :frust:

#74
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009
muay thai

#75
luptatoarea

luptatoarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.09.2009

View Posttzutzu92, on 30th July 2007, 10:54, said:

Deocamdata nu se poate practica in Romania .. poate cand vom avea o televiziune mai avansata :)

si pe mine m-ar interesa

#76
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Wrestling nu e sport. E teatru.

#77
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postqwayke, on 24th September 2009, 21:32, said:

Wrestling nu e sport. E teatru.
corect.

#78
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
wrestling-ul profesionist e teatru,wrestling-ul care s-ar traduce la noi prin lupte greco-romane e pe bune.Pentru informatii cu privire la luptele greco-romane dati un search pe google

#79
Nyk3

Nyk3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 19.01.2009
Apropo de Wrestling In Romania. Pe 4 Decembrie cei de la American Wrestling Rampage au venit in Romania la Bucuresti la Sala Polivalenta si au facut un Show pe cinste. Nu am fost acolo dar cineva a uploadat tot Showul pe YouTube.Cea mai tare parte a fost cand Morosanu a vrut sa il ia la bataie pe Rene Dupree dupa ce acesta i-a zis ca in Franta "Catarin" e nume de femeie. Deci la intrebarea exista Wrestling in Romania raspunsul meu este DA, dar nu se practica ci se fac doar gale. Pana acum decat una singura.

#80
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
parerea mea in legatura cu trucajul sau teatrul este:
wrestlingul nu poate fii neaaparat trucat, doar pentru ca ii vezi pe aia ca sar de pe corzi si nu patesc nimic, dar si iar dar, probabil ca nu ati vazut ce se spune in mici promo-uri (daca li se zice asa): superstarurile wrestling exerseaza cativa ani buni pana pot perfectiona aceste miscari si sa le execute in siguranta, deci, pana o sa te arunce unu pe spate, mai ai sa te arunci de 1000 de ori pe parchet si saltele pana nu te mai doare, deci sa ti se intareasca oasele si muschii, aia de sparg caramizi cu mainile cum or face? pe mine ma doare numai daca dau intr-o caramida, si nici aia nu pateste nimic, dar sa mai sparg alte 15, asa si cu wrestling-ul, de asemenea exista anumite reguli, nici nu ai voie sa dai cu pumnul in plin, din cate am vazut eu, iar toti, dupa o bataie zdravana, dupa 5 minute obosesc iar in 10 minute nu se mai ridica de jos, iar faza ca aia stau sa dea in ei, :lol:, pai dupa ce te dor toti muschii, mai poti sa ii dai o bucata, doua asa instantaneu? pana ii prinzi tu un pumn, iti mai da el 2 si tot asa

Edited by reventon, 04 January 2010 - 22:27.


#81
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postreventon, on 4th January 2010, 22:24, said:

superstarurile wrestling exerseaza cativa ani buni pana pot perfectiona aceste miscari si sa le execute in siguranta,

Ei coopereaza intre ei.

#82
PoverGirls

PoverGirls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2010

View Postbianca_maria, on 28th November 2006, 10:47, said:

stie cineva dc la noi in bucuresti poti practica wrestlingul, mai ales daca esti fata?
m-ar interesa foarte mult pt. ca mi-ar place sa practic si sunt un fan impatimit.
astept opiniile voastre si informatii utile :worthy:

salut
te intereseaza lupta intre fete ?

#83
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
in fiecare scoala - categoria clasa a6a

sa vezi acolo figuri  :chair: :chair: :chair:

#84
joliee

joliee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2011

View Postbianca_maria, on 28th November 2006, 12:47, said:

stie cineva dc la noi in bucuresti poti practica wrestlingul, mai ales daca esti fata?
m-ar interesa foarte mult pt. ca mi-ar place sa practic si sunt un fan impatimit.
astept opiniile voastre si informatii utile :worthy:
  
Pai .. wrestling nu exista in Romania , dar exista wrestling free-style adica  lupte libere .  :OK:

#85
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Nu va certati aiurea , am vazut cu ochii mei o emisiune la TV , acu' ceva anisori in care explicau CLAR ca e un teatru si mai explicau si toate regiile. Genu' sfaturi pe care si le dau intre ei in timpul luptei , ce procedeu sa bage , cum sa faca sa fie spectaculos. Emisiunea era facuta cu si despre wrestleri , luptatori , antrenori , toata echipa. Dpdv. psihologic totul exprima lupta dintre bine si rau , ceva ce americanilor le place la nebunie.
Nu e sport , nu e teatru , e stiinta curata. Manipularea maselor ar trebui sa se numeasca.

#86
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
n-am mai privit wrestling de ceva mai multa vreme....de curiozite....triple edge mai joaca?

Edited by aditzuuu, 18 July 2011 - 23:21.


#87
zamachine

zamachine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.07.2011

View Postaditzuuu, on 19th July 2011, 00:02, said:

n-am mai privit wrestling de ceva mai multa vreme....de curiozite....triple edge mai joaca?
Triple Edge... avem de-a face cu un cunoscator. Triple mai "joaca" asa, cand si cand... Edge s-a cam retras... Intelegi ce vrei tu din asta.

#88
zamachine

zamachine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.07.2011
Ca sa raspund si la intrebarea ce face titlul topicului... wrestling in Romania nu exista inca. Subliniez "inca". Daca se poate practica... cu siguranta ca se poate practica, numai ca deocamdata nu exista nici precedent, si nici mediu favorabil in Romania pentru practicarea wrestlingului. Din punct de vedere fizic, cred ca este unul dintre cel mai usor de urmat "sporturi" avand in vedere ca mare parte din el este teatru. Oricum si partea fizica, in afara de cea creativa, este una foarte de luat in seama, pentru ca wrestlingul este o disciplina care a luat manevre din judo si lupte libere si le-a dus la nivele atat de extreme incat daca nu ar fi mimate s-ar solda cu moartea unuia din competitori (sau poate chiar a ambilor) si a ajuns sa creeze manevre care nu pot fi puse in scena ( sau ring ) fara colaborarea dintre cei doi adversari. Dupa parerea mea, wrestlingul este mai greu decat fitness-ul si mai usor decat orice disciplina de contact. Asta daca ne referim la partea fizica. In wrestling insa conteaza foarte mult si partea artistica si creativa a unui om. Cat este de carismatic in fata publicului, cat "papagal" are la microfon, ce talent are de a improviza in ring ( in special asta conteaza extrem de mult, mai ales in cazul unui hardcore wrestler, dar nu numai in cazul lui ). In cartea Backyard Wrestling Bible, chiar se precizeaza faptul ca un luptator hardcore este un "artist al ringului" care, in afara situatiilor din meci prevazute de scenariu, el trebuie sa dea dovada de inventivitate si spontaneitate, trebuie sa stie cum sa puna publicul pe jar, si cum sa foloseasca si sa combine "armele" pe care le are sub ring. De regula astfel de puncte culminante fac parte din scenariu, dar sunt foarte dese situatiile in care wrestlerul trebuie sa isi puna amprenta sa proprie asupra unui moment din meci. Fiecare gest al lui conteaza, pana si cele mai nesemnificative gesturi sunt observate de catre public si "traduse" intr-un fel sau altul. Tot la capitolul creativitate intra in discutie si capacitatea luptatorului de a-si crea un personaj, de asta depinzand succesul sau. El trebuie sa isi creeze un intreg "alter-ego", care inglobeaza absolut tot, de la aspect pana la atitudine, privire, postura, accentul vocii lui, sau un tic facial, sau orice alt mic, dar important detaliu. Dupa parerea mea, asta este partea grea in wrestling - crearea unui personaj de succes, pe care luptatorul sa il poata respecta IN TOTALITATE. Si chestia asta e mult mai usor de vorbit, sau de ascultat, decat de facut. De regula, cei mai multi wrestleri isi "creeaza" un personaj asemanator lor, un personaj venit din alte perioade ale vietii lor, dar un personaj care chiar l-au "facut" odata, in viata reala, pentru ca numai asa pot avea un personaj caruia sa nu ii greseasca, nici macar cu o ridicare de spranceana nepotrivita, comportamentul. De exemplu - Raven, pe care am avut placerea si deosebita onoare sa il cunosc personal, personajul lui este un luptator violent, inclinat catre un comportament de ring neconvetional si vicios, dar de asemenea introvertit, cu grave tulburari de identitate, putin timid, si foarte frustrat, frustrari pe care le refuleaza in ring, asupra adversarilor, de regula ghinionisti in fata lui, sub forma unor manevre ce implica sarma ghimpata si pioneze (apropo, sarma ghimpata si pioneze absolut reale, for non-believers, wrestlerii pur si simplu se inteleg dinainte referitor la acele manevre, si isi asteapta durerea. Wrestling-ul este regizat aproape 100%, dar mimat este doar in masura in care se poate). Personajul acela este luat din adolescenta lui. Chiar Raven spune asta si in interviuri, ceva de genul "am ales acel personaj pentru ca este, mai mult sau mai putin, ceva ce eu am fost, si de aceea nu o sa dau gres niciodata cu el, cunosc acel rol ca pe mine insumi". Cum spuneam, din punctul meu de vedere, partea grea in wrestling asta este - actoria, nu neaparat partea fizica. Cred ca, cu un bagaj genetic bun, foarte multa dedicatie (foarte importanta mi se pare dedicatia) si cu destul de multa munca, partea fizica ELEMENTARA se poate pune pe picioare in maxim 10-12 luni. Wrestling in Romania? Da, se poate face, si in Romania este un public avid de un asemenea spectacol. Numai ca cei care acorda atentie wrestlingului acum sunt copii de maxim 18 ani, care cred ca wrestlingul inseamna faima si bani, si se vor speria ingrozitor cand la prima lectie vor da cu spatele de saltea, sau cand ii vei baga prima data in sala de forta. Sportivii seriosi, care au resursele fizice pentru asa ceva, sunt sceptici referitor la wrestling, si chiar daca nu sunt sceptici, eu pana acum nu am intalnit pe absolut niciunul care sa aiba o pasiune pentru asa ceva. Din pacate. Si am intalnit destui. Eu unul, as face. Stiu ce inseamna, imi place, din punctul meu de vedere este un spectacol foarte frumos, cu tenta sportiva, si cu tenta teatrala, mi se pare o combinatie frumoasa de sport si teatru, bunul sau prostul gust vine numai din calitatea personajelor si povestilor puse in scena, nu trebuie neaparat sa ne luam dupa americani cu povestile lor idioate, ca nu ei au inventat acest gen de show. Din pacate, acum nu am cu cine sa fac asta. Prietenii cu care ma uit la wrestling nu vor sa auda de mers la sala si lupta pe saltele, ca li se pare prea greu, si prietenii cu care fac sala si lupte nu vor sa auda de wrestling, ca li se pare o prostie  :wallbash:

Edited by zamachine, 03 August 2011 - 07:11.


#89
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011

View Postzamachine, on 03 august 2011 - 06:55, said:

Ca sa raspund si la intrebarea ce face titlul topicului... wrestling in Romania nu exista inca. Subliniez "inca". Daca se poate practica... cu siguranta ca se poate practica, numai ca deocamdata nu exista nici precedent, si nici mediu favorabil in Romania pentru practicarea wrestlingului.
Ca tot veni vorba, am vazut si eu un show WWE la Budapesta pe arena László Papp prin aprilie anu asta, am primit de la cineva un bilet gratuit si m-am dus sa vad si eu un show live cum s-ar spune. I-am vazut facand spectacol aproape pe toti wrestlerii din WWE incepand cu John Cena( mi-a placut intrarea Posted Image ), Big Show, Roman Reigns, Sheamus, The Miz etc, cam toate meciurile la echipe, cu dive, show-ul a tinut cam trei ore nefiind un RAW oficial filmat ( cel filmat a fost la Londra ) ei fiind doar intr-un turneu prin Europa. Din cauza asta au fost mai multe meciuri decit intr-un RAW obisnuit, e bine ca i-am vazut pe toti facand un pic de spectacol. La Bray Wyatt am strigat "Undertaker" si nu prea i-a placut grasutuluiPosted Image. Cele mai spectaculoase faze sunt sariturile peste corzi, evident exista si anumite riscuri, in rest wrestling-ul e un sport destul de bine controlat si calculat, nu o bataie de kickboxing sau de box, ca multi confunda capra cu varza. Ramane tot un sport cu niste reguli mai speciale( scopul e sa-ti obosesti adversarul si sa-l numeri la podea, nu sa-l bati ), chiar daca multora nu le place wrestling-ul. Tot ce trebuie sa stii e sa cazi si sa-ti faci miscarile. Si bineinteles sa ai forta, suplete, conditite fizica, carisma etc, nu mai intru in detalii inutile. Mai exista si gafe, da lumea in general merge la show-uri mai mult pentru personaje si pentru a urmari anumite miscari, diverstisment, ma rog, cui nu-i place asta e. Apoi vine partea de la microfon care pare destul de cool. Ringul e destul de micut si cam toate cazaturile sunt pe mijlocul ringului, deci evident exista protectie 100%, rar apar accidentari. Daca or sa vina vreodata si pe la noi o sa mai vedem, poate mai merg la un show in functie de ce personaje or sa fie prezente in show, in rest eram si eu curios de modul in care e aranjat ringul, cum e aparitia scenica, publicul, si cum arata tot show-ul si in realitate, nu numai la televizor. Din pacate pe Undertaker nu l-am vazut, ca nici nu prea mai apare. Macar l-am vazut pe Big Show cum facea show cu Roman ReignsPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate