Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Facultate de muzica? In afara de Conservator

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 17:14, said:

ok, deci calitatea de muzician e data de diploma. tu ai diploma? :huh: daca da, inseamna ca TU esti un muzician. corect? si indivizi ca chick corea care au parasit studiile pentru ca erau prea plictisitoare, dar au avut o contributie imensa in domeniu, sint doar cintareti? adica ce compune chick corea nu se considera compozitie, dar ce compuneati voi ca sa luati note erau compozitii? hmmm, s-a intors lumea cu curu-n sus :lol:

ma intreb si io, oare bach avea facut conservatoru? nu cred, deci clar nu se poate numi muzician :wave:
n-am zis ca trebuie sa ai conservatorul ci ca trebuie sa stii stiinta muzica nu doar sa interpretezi. daca ce compune e compus cu cap si nu dupa ureche e muzician. daca nu e cantaret

#56
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 16:51, said:

deci chick corea, unul din cei mai apreciati pianisti de jazz e un cintaret care nu stie sa apese clapele, dar daca ai facut conservatorul si n-ai compus nimic interesant la viata ta, esti muzician  :w00t: doamne apara, pazeste si solfegiaza :worthy:

am si io o nelamurire :scratchchin: oare la clasa carui profesor a facu jimi hendrix conservatoru?  :rolleyes:


Nu este neaparat sa faca conservatoru', poate sa invete muzica si pe alte cai: ca autodidact, studiind pana-i crapa capu', poate sa-si ia un profesor acasa, sa fure de la altii care stiu meserie sau sa fie nitel genial. Multi din cei care reusesc sa-si faca un nume fara a trece printr-o scoala serioasa de muzica au beneficiat cate un pic din toate astea. Nu contest ca se poate si asa, dar asta este exceptia, nu regula. Nea Zap s-ar putea sa fie lovit de genialitate, s-ar putea, de asemenea, ca mama lui sa-i prezinte fenomenul muzical inainte si dupa fiecare pranz in familie, n-am de unde sa stiu. Daca iei la puricat geniile muzicii vei vedea ca-s duse binisor la scoala toate. In lista mea de genii muzicale, cu tot respectul pentru cariera muzicala a celor insirati de tine aici, nu figureaza niciunul, nici Hendrix, nici Vanghelis, nici Phil Collins. Daca i-as numi pe astia genii, nu stiu cum i-as mai putea numi pe Bach, Beethoven sau Mozart. Nu stiu daca realizezi ce diferenta in ani lumina de valoare exista intre cei insirati de tine si ultimii trei. Ar fi totusi ridicol sa mi-l imaginez pe Phil Collins fluierand ultima sa creatie jazzisto-rockero-progresista unei puicute alfabetizate muzical pentru ca piesa sa poata fi oferita in cele din urma posteritatii ! Pana la urma orice este posibil, daca ai o dovada clara in acest sens, eu te invit sa ne-o arati si noua. Poate aflam cu ocazia asta ca Phil Collins este de fapt lautar si nimeni n-a stiut. Vad ca ai pareri foarte clare despre cat de prost compozitor este Moculescu. Daca vrei o parere personala, pe langa muzicalitatea lui Moculescu, Phil Collins gagaie. Eu n-am ascultat nici macar o singura piesa scrisa de Moculescu care sa nu-mi starneasca un fior. Phil Collins imi trezeste constant aceeasi reactie : "press the button, change the channel". Nu l-oi fi studiat eu suficient, se poate.

Richter cand s-a apucat sa studieze pianul a inceput cu marile lucrari, n-a avut perioada "de incalzire". Crescuse intr-o casa de muzicieni si fusese obisnuit cu rigoarea germana, sangele lui este ucrainean din partea mamei si german din partea tatului. Cand a ajuns in fata lui Neuhaus, la conservatorul din Moscova pentru a da o auditie, marele profesor (monstru sacru in lumea profesorilor de pian din toate timpurile) l-a primit extrem de reticent auzind ca vrea sa intre la conservator desi nu avea studii de muzica. Dupa ce l-a ascultat, le-a dat un cot celor care mai erau in preajma lui spunand ca cel care tocmai cantase este un geniu pe care nu mai are ce sa-l invete. Probabil ca era in mare parte adevarat, insa, interviurile date de Richter, nu cu multi ani inaintea propriei morti, au aratat ca a avut totusi multe de invatat de la Neuhaus. Daca un geniu ca Richter a spus asta, inseamna ca o fi si scoala asta ceva.

Incepusem cu treaba asta in postingul meu precendent. Cand porti o asemenea discutie trebuie sa-ti alegi niste repere in lumea tagmei muzicale, tagma din care nea Zap vrea sa faca parte. Profesionistii din muzica, indiferent de zona muzicii in care activeaza, sunt constienti ca traiesc in umbra unor nume si a unor valori la care se raporteaza fiindca nu le pot ignora. Sunt unii atat de naivi incat isi imagineaza ca au reinventat roata, sunt altii si mai naivi care stau sa ii creada. Cand ai la dispozitie suc de fructe natural, nu bei pepsi light cu gust de lamaie ! Unii prefera pepsi light, ok, nu inseamna ca sunt mai destepti. Eu am inteles ce inseamna profesionalismul in muzica ascultand cativa reprezentanti ai scolii ruse de muzica. La ora actuala pentru mine ei reprezinta un reper absolut a ceea ce inseamna respectul pentru arta muzicii. Scoala rusa de muzica in general este pentru mine un reper pentru felul in care cineva poate fi considerat muzician in plinatatea cuvantului. Muzica inseamna dincolo de arta propriu-zisa rigoare matematica, respect pentru formula muzicala. Revenind la elvetianul cel chicios, cu care nea Zap mi-ar placea sa nu aiba afinitati in tendinte, nu era important faptul ca el compunea asa pentru o prezentare de moda, el compunea la fel oricand. Crezul lui "artistic" era chicios si infantil in orice conditii si ca forma, si ca fond.

Tipul de la Conservator a scos un CD in strainatate, cu drepturi exclusive de distributie afara. Am o parte din piesele care apar si pe CD-ul sau, ca sa le fac publice ar trebui sa-i cer permisiunea. Daca dau de el promit ca-i cer permisiunea sa pun online macar mici fragmente ca sa va faceti o idee. Este o muzica extrem de interesanta, ca experienta sonora cel putin, surprinzatoare la o prima ascultare. Mie una mi-a demonstrat ca se mai poate scrie muzica si "altfel" fara sa aiba iz de imitatie si nici de hit chicios.

Edited by Diane, 08 December 2006 - 18:47.


#57
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostDiane, on Dec 8 2006, 18:34, said:

Nu este neaparat sa faca conservatoru', poate sa invete muzica si pe alte cai: ca autodidact, studiind pana-i crapa capu', poate sa-si ia un profesor acasa, sa fure de la altii care stiu meserie sau sa fie nitel genial. Multi din cei care reusesc sa-si faca un nume fara a trece printr-o scoala serioasa de muzica au beneficiat cate un pic din toate astea. Nu contest ca se poate si asa, dar asta este exceptia, nu regula.

diane, stiu ca io am o memorie fantastica, da macar incearca si tu sa tii minte ce ai zis acum citeva zile

View PostDiane, on Nov 29 2006, 00:29, said:

Cineva care vrea sa studieze muzica ca un adevarat profesionist in Romania, face neaparat Conservatorul, indiferent ce cale vrea sa aleaga in muzica mai tarziu.

altfel mai bine mergem si ne culcam...

anyway, io-ti garantez ca majoritatea muzicienilor din ultimii 50 de ani, nu stiu sa solfegieze si nici nu le pasa ca nu stiu. si sper ca-ti dai seama ca nu ma refer la muzica clasica & shit, sau poate ca nu-ti dai seama daca il compari pe phil collins cu mozart :wacko: compara-l pe phil collins cu un romanas care are diploma de muzician in tobe, asta daca l-ai vazut vreodata batind la tobe. compara ritmurile lui phil collins cu ritmurile conservatoristilor de la trupa aia care bate in butoaie :lol: oricum bietul phil ar trebui sa renunte la oscar pentru ca nu e la fel de sensibilizator ca moculescu :first:

nea zapp al nostru nu vrea sa se faca pianist. si daca ar vrea, ar vrea degeaba la virsta lui. el zicea ceva de inginer de sunet, unde chiar nu e nevoie de conservatoare si alte conserve

si daca phil nu te atinge ca moculescu, incearca "straiway to heaven"

Quote

Jimmy Page first picked up the guitar when he was 12 years old, and although he took a few lessons in nearby Kingston, was largely self-taught.


#58
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:01, said:

diane, stiu ca io am o memorie fantastica, da macar incearca si tu sa tii minte ce ai zis acum citeva zile
altfel mai bine mergem si ne culcam...

Eu sunt in continuare de parerea ca cine vrea sa fie profesionist in muzica face conservatorul. Nu ploua cu genii pe strada mea, la tine o fi mai bine !


Quote

si daca phil nu te atinge ca moculescu, incearca "straiway to heaven"

Nu stiam ca e piesa lui Phil Collins. Moculescu a scris "Salcia", cu asa o piesa n-ar avea de ce sa-si faca complexe ! Era suficienta ca nimeni sa nu-l uite vreodata.

#59
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostDiane, on Dec 8 2006, 19:10, said:

Eu sunt in continuare de parerea ca cine vrea sa fie profesionist in muzica face conservatorul. Nu ploua cu genii pe strada mea, la tine o fi mai bine !
Nu stiam ca e piesa lui Phil Collins. Moculescu a scris "Salcia", cu asa o piesa n-ar avea de ce sa-si faca complexe ! Era suficienta ca nimeni sa nu-l uite vreodata.

nu ploua cu nimic pe strada ta, iar memoria iti e limitata la 3 zile :console:

nu stiam ca nu stiai ca jimmy page a fost chitarist in formatia aia obscura led zeppelin, iar ca solololoul lui din "stairway to heaven" a fost votat de toata planeta cel mai ciumeg din toate timpurile. salcie my ass

#60
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

nea zapp al nostru nu vrea sa se faca pianist. si daca ar vrea, ar vrea degeaba la virsta lui. el zicea ceva de inginer de sunet, unde chiar nu e nevoie de conservatoare si alte conserve

Eu am pretentia ca ai un coeficient de inteligenta peste medie si te simpatizez in pofida superficialitatii crunte in care-ti place sa te scalzi : n-am zis nicaieri ca nea Zap trebuie sa se faca pianist ! Daca o sa-ti spun ca habar n-ai ce-i aia muzica, o sa zici ca-s infumurata, dar daca ai avea habar macar un pic despre ce vorbesti, ai intelege cat de important este studiul ei pentru un profesionist. Omu' vorbeste despre pasiunea lui pentru muzica, daca am nimerit pe hubu' de la politehnica, va rog sa ma scuzati !

Edited by Diane, 08 December 2006 - 19:26.


#61
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostNenea Zap, on Nov 27 2006, 18:19, said:

Ce facultati in care se studiaza muzica sunt in Romania ? Sunt pasionat de muzica , imi place aproape orice gen . Cand eram mai mic am cantat la clape , acum mixez pe acasa si pe la party uri , insa as dori sa fac o cariera din muzica . Ce ar trebui sa fac ?

nu-ti zic ca esti infumurata, iti spun ca esti nebuna daca unia care vrea sa faca o cariera in mixat ii recomanzi sa mearga la conservator :wacko:

desi nu a precizat, sint sigur ca nu vrea sa mixeze bach cu mozart :death:

#62
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:14, said:

nu stiam ca nu stiai ca jimmy page a fost chitarist in formatia aia obscura led zeppelin, iar ca solololoul lui din "stairway to heaven" a fost votat de toata planeta cel mai ciumeg din toate timpurile. salcie my ass

Led Zeppelin am ascultat suficient de mult cat sa le fredonez mai toate piesele, dar nu m-au pasionat atat de mult incat sa le invat numele. Mi-au retinut altii mai importanti atentia intre timp. Viata-i scurta, nu-ti poti petrece timpul cunoscand toate numele ce s-au perindat in istorie !

Quote

nu ploua cu nimic pe strada ta, iar memoria iti e limitata la 3 zile :console:

Da, dom'le, e plin de genii peste tot. De genii si de autodidacti plini de talent. De aia e plina tara de muzicieni !  :lol:

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:22, said:

nu-ti zic ca esti infumurata, iti spun ca esti nebuna daca unia care vrea sa faca o cariera in mixat ii recomanzi sa mearga la conservator :wacko:

desi nu a precizat, sint sigur ca nu vrea sa mixeze bach cu mozart :death:


Eu m-am adresat unui om care am crezut/sperat ca iubeste muzica, nu unui mixer. Daca asta se considera, eu ma deplasez in mare viteza spre alt subiect !  :notangel:

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostDiane, on Dec 8 2006, 19:23, said:

Led Zeppelin am ascultat suficient de mult cat sa le fredonez mai toate piesele, dar nu m-au pasionat atat de mult incat sa le invat numele. Mi-au retinut altii mai importanti atentia intre timp. Viata-i scurta, nu-ti poti petrece timpul cunoscand toate numele ce s-au perindat in istorie !
Da, dom'le, e plin de genii peste tot. De genii si de autodidacti plini de talent. De aia e plina tara de muzicieni !  :lol:

pai spune naibii ca esti bagata in bach si mozart si restu sint un cacat, da nu vorbi de importanta conservatorului pentru cariera muzicala in muzica actuala.

P.S. de ce raspunzi la un post in trei posturi, iti mere prost netu?  :lol:

#64
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Eu m-am adresat unui om care am crezut/sperat ca iubeste muzica, nu unui mixer. Daca asta se considera, eu ma deplasez in mare viteza spre alt subiect ! notangel.gif


pai asta e problema principala a femeilor muziciene, nu citesc despre ce-i vorba inainte de a da sfaturi. indiferent care e intrebarea raspusul este "clar, bach, sau in ce mai rau caz mozart. da musai la conserva, nu la borcan" :wacko:

#65
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:25, said:

pai spune naibii ca esti bagata in bach si mozart si restu sint un cacat, da nu vorbi de importanta conservatorului pentru cariera muzicala in muzica actuala.

P.S. de ce raspunzi la un post in trei posturi, iti mere prost netu?  :lol:

Nu, am musafiri !  :P


View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:27, said:

pai asta e problema principala a femeilor muziciene, nu citesc despre ce-i vorba inainte de a da sfaturi. indiferent care e intrebarea raspusul este "clar, bach, sau in ce mai rau caz mozart. da musai la conserva, nu la borcan" :wacko:

Nu ai inteles nimic ! NU MA MIRA !  :death:

#66
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
:lol: hai, marsh la bach, nu-i de tine aici printre mixere :kisstogether:

#67
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Foarte multi din idolii astia ai tai redescopera in formule ingurgitabile pentru publicul larg ceea ce altii au spus deja in marea muzica care s-a facut deja. De multe ori muzica lor este o vulgarizare a unor formule deja consacrate. Nu zice nimeni ca nu trebuie apreciati si ei, dar sa-i asezam acolo unde le este locul.

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:29, said:

:lol: hai, marsh la bach, nu-i de tine aici printre mixere :kisstogether:

Mixatul poate deveni interesant atunci cand oamenii stiu ce sa mixeze !  ;)

Edited by Diane, 08 December 2006 - 19:37.


#68
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
diane, io spre deosebire de tine nu am idoli sau dzei. creatile unora imi plac, ale altora nu. da niciodata n-am zis "imi place melodia asta, da cica asta nu a facut conservatorul, deci e de cacat". comportamentul asta moculescian vine din frustrare "cum adica, io, compozitor cu studii si nu vrea nimeni sa-mi asculte magnificile compozitii si niste pularici care nici macar nu stiu sa solfegieze vind sute de mii de albume? life sucks, toti sint cretini pentru ca n-au studii muzicale" :lol: cu ce-l ajuta studiile muzicale pe ala de la morandi? poate cu faptul ca nu mai poate sa se ia moculescu de el din directia aia solfegistica :D

da-mi si mie niste exemple de muzica care imi place mie si care a reinventat ingurgitabil creatiile lui mozart :D

#69
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 8 2006, 19:43, said:

diane, io spre deosebire de tine nu am idoli sau dzei. creatile unora imi plac, ale altora nu. da niciodata n-am zis "imi place melodia asta, da cica asta nu a facut conservatorul, deci e de cacat". comportamentul asta moculescian vine din frustrare "cum adica, io, compozitor cu studii si nu vrea nimeni sa-mi asculte magnificile compozitii si niste pularici care nici macar nu stiu sa solfegieze vind sute de mii de albume? life sucks, toti sint cretini pentru ca n-au studii muzicale" :lol: cu ce-l ajuta studiile muzicale pe ala de la morandi? poate cu faptul ca nu mai poate sa se ia moculescu de el din directia aia solfegistica :D

da-mi si mie niste exemple de muzica care imi place mie si care a reinventat ingurgitabil creatiile lui mozart :D

Haaa haaa ! Sa fii tu sanatos !  :coolspeak:

Nu-mi spune ca esti fan Morandi !  :w00t:


Ada-mi o partitura incoa' si hai sa analizam ! Io vin cu Mozartu', baga' tu idolu' si discutam imediat !

PS Morandi se vinde mai bine decat Richter, prost Richter asta ca solfegia !    :lol:  :peacefingers:

PS Ma duc sa-mi iau tigari pana vii cu partitura. ;)

#70
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ba da, il iubesc pe morandi :inlove:

in concluzie

- diane nu citeste despre ce e vorba inainte de a raspunde, deci bate cimpii
- nu ai nevoie de conservator ca sa mixezi
- nu o sa-ti ceara nimeni diploma de conservator ca sa fii inginer de sunet, inca sper ca prin inginer de sunet se intelege persoana care se ocupa cu partea tehnica, nu da sfaturi de compozitie artistului
- melodia amicului lui diane e intr-adevar infecta, chiar ma mir de ce naiba i-a cerut parerea unui student la compozitie, puteam sa-i zic si io ca-i un cacat (desi e un cacat doar ascultat la winamp, sint sigur ca era vorba de cine stie ce rahat avangardist care avea nevoie de un unusual sound :wacko: (de-aia urasc io prezentarile de moda, femei schiloade + muzica aiurea) )
- phil collins nu se compara cu mozart, nici pink floyd cu morandi (cineva cu studii muzicale ar trebui sa stie asta, cel putin io n-am vazut in nici o carte de istoria muzicii nimic de genul "beethoven a fost un compozitor extraordinar, nu ca mucea ala de elvis")
- life sucks & bach rullz


View PostDiane, on Dec 8 2006, 19:57, said:

PS Morandi se vinde mai bine decat Richter, prost Richter asta ca solfegia !    :lol:  :peacefingers:

PS Ma duc sa-mi iau tigari pana vii cu partitura. ;)

morandi se vinde mai bine ca richter in romania, pentru ca romanii n-au cultura muzicala, ceea ce nu e ceva extraordinar, avind in vedere ca 50% din populatie inca se caca in curte in era zborurilor spatiale

fumatul strica vocea, sau poate vrei sa ai o voce neobisnuita, ca joe cocker. ia si niste berici

#71
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Nov 27 2006, 18:19, said:

Ce facultati in care se studiaza muzica sunt in Romania ? Sunt pasionat de muzica , imi place aproape orice gen . Cand eram mai mic am cantat la clape , acum mixez pe acasa si pe la party uri , insa as dori sa fac o cariera din muzica . Ce ar trebui sa fac ?
PS Sa nu`mi spuneti sa vorbesc cu Xella sa`mi faca Moga trupa  :P

Tu stii sa citesti, Mosotti ?


View PostMosotti, on Dec 8 2006, 20:02, said:

morandi se vinde mai bine ca richter in romania, pentru ca romanii n-au cultura muzicala, ceea ce nu e ceva extraordinar, avind in vedere ca 50% din populatie inca se caca in curte in era zborurilor spatiale

Romanii n-au cultura muzicala pentru ca-si imagineaza ca umbla cainii cu ea in coada si o sa le dea gratis si lor.

#72
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
richter nu e ala ce-o inventat cutremurul...sau temperatura?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate