Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Facultate de muzica? In afara de Conservator

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Eu cred ca mai degraba ai fi capabil sa canti o manea decat sa faci buci buci , ce spui? :naughty:

#92
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Genialitati preluate:
1. Nu este vreo facultate care sa iti permita sa faca asta in Romania.
2. Daca ai bani te poti duce prin afara sa-i cheltuiesti pe studiii.

Nu o sa-ti stric topicul (prea mult). Si mie mi-ar place sa pot face o facultate de genul asta, doar ca nu exista pe la noi. Si cum studiile in afara is excluse o sa trebuiasca sa gasesc ceva mai putin "cool" :). Poti sa studiezi pe cont propriu totusi, iar daca ai pe cineva care sa iti spuna cum stau treburile exact e foarte bine. Mult noroc totusi! :) Varsta tot nu e 18... :)

Edited by FadeToBlack, 09 December 2006 - 20:56.


#93
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Alt offtopic , pe alocuri cu greseli gramaticale .
Ce spui tu acolo stiam dinainte sa deschid acest topic , insa am cautat alte pareri .

#94
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Ce greseli gramaticale? :) Da, vazusem...imi inghetau mainile ce venisem de afara...da-o naibii de gramatica...artistii nu conteaza ca gresesc :lol:.

Edited by FadeToBlack, 09 December 2006 - 23:10.


#95
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostNenea Zap, on Dec 9 2006, 20:41, said:

Eu cred ca mai degraba ai fi capabil sa canti o manea decat sa faci buci buci , ce spui? :naughty:

capabil pe dracu. una este sa cinti live impreuna cu inca citiva (indiferent ce) si alta este sa apesi pe buton si sa dai din cap. intreaba-te de ce sint mult mai multi oameni care fac muzica electronica decit manele. chiar si aici pe forum este un thread de muzica electronica cu probabil sute de melodii postate si nici unul de manele facute de useri :lol:

cit despre sfaturile alea de care te tot plingi ca nu le primesti, pune aici ceva cintat de tine la pian si o sa-ti zica diane daca te iau aia la conservator  :photo:

#96
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostDiane, on Dec 9 2006, 01:50, said:

Eu am cantat la pian de la varsta de 8 ani pana am plecat la facultate. Crede-ma ca n-aveam nici cea mai vaga idee ce este tonalitatea.

eu am cantat la pian de la varsta de 6 ani pana pe la 16 si am facut si 6 ani de scoala de muzica si tot nu mi-era prea clar ce e tonalitatea.   :newblush:

@Mosotti: te contrazici aiurea. (ca de obicei...)

#97
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
update: n-am o treaba cu pianul
Multumit Mosotei ?

#98
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@pollux, nu toti care fac pian devin pianisti. dupa cum imi spunea mie unchi-mio "intr-o buna zi o sa ajungi un sahist batrin". batrin, te-ai prins? io m-am prins si am trecut la table, unde am devenit campion :lol:

@zapp, ai zis stii sa cinti bine la pian. io te cred, numa ca "bine" e relativ. daca mie e posibil sa-mi placa cum cinti, diane o sa-ti de-a 2 pentru ca nu esti bach. de-aia am zis sa pui un sample, diane ar fi un fel de prim filtru, pentur ca la o scoala superioara de muzica o sa dai peste diane la puterea plus infinit

#99
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006

View PostNenea Zap, on Dec 9 2006, 23:31, said:

update: n-am o treaba cu pianul
Multumit Mosotei ?


View PostMosotti, on Dec 10 2006, 00:28, said:

@zapp, ai zis stii sa cinti bine la pian diane o sa-ti de-a 2 pentru ca nu esti bach.

Am spus , nu am treaba cu pianul , uitati ca am spus ca stiu sa cant bine . Era bine pentru mine , pentru prieteni si altii , insa din cate vad in nici un caz pentru un profesor .

#100
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oh, ok then... atunci poate pollux sau diane care au facut 10 ani de pian clasic, ne pot oferi un moment de incintare, sa zicem alla turca, din sonata pentru pian nr. 11 in la major, de marele mozart. e destul de zglobie si mi se pare cintabila de cineva care a facut 10 ani de pian

#101
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Se pare ca numai vorba e de ei <_<

#102
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostDiane, on Dec 9 2006, 13:09, said:

Ceea ce incerc eu sa-l conving pe nea Zap aici este ca si "urechea" si "creierul" sunt importante in muzica. .
ureche fara creier = non muzica, manea, lautarie
creier  fara ureche = simfonia a IX-a de Beethoven, un compozior complet surd in acel moment

#103
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
reclamagiule, tu ai facut nus cita muzica, baga un sample sa vedem cum suna muzica cu creier. de ce va ascundeti talentul si stiinta muzicala dupa tot felul de definitii pompoase, da al dracului de ridicole? puneti niste exemple "uite, asa cinta guta maneaua aia, e clar ca e o progresie armonica retardata, fara pic de creier. iata cum ar fi facut un absolvent de scoala muzicala o manea". versurile nu sint necesare (dusmani, etc)

#104
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postreclamagiu, on Dec 12 2006, 15:04, said:

ureche fara creier = non muzica, manea, lautarie
creier  fara ureche = simfonia a IX-a de Beethoven, un compozior complet surd in acel moment

Aoleo... Vorbim alta data despre asta mai pe larg. Cum poti sa crezi ca Beethoven a scris o simfonie atat de frumoasa fara sa o auda ? Cand vorbim de "ureche" ne referim la auzul muzical, care este ceva diferit de senzatia auditiva. Iti poti "imagina" muzica sau poti fredona in minte o melodie. Corelarea unui aspect teoretic, inteligent, despre muzica, cu imaginea sonora a acelui aspect inseamna a avea un auz educat. Unii pot avea o intuitie buna a unor aspecte teoretice numai printr-un exercitiu al "urechii" (cazul lautarilor). Nu poti spune insa despre lautari ca nu-si folosesc creierul sau despre un compozitor educat muzical ca nu-si foloseste auzul. Sa stii ca nu ma mira opinia ta. Am citit odata ceva scris de tine pe un topic care m-a socat, mai ales ca stiu ca ai ceva studii de muzica. Sustineai ca o orchestra poate canta foarte bine si fara dirijor daca isi canta fiecare foarte bine partea. La care ti-as fi pus intrebarea, de ce sa mai chinuim oameni in scoli de muzica daca putem pune la punct niste computere care sa faca mult mai precis treaba ? Sau mai este ceva care-ti scapa ? (...domnule psiholog, daca nu ma insel !)   :)

#105
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 12 2006, 17:02, said:

reclamagiule, tu ai facut nus cita muzica, baga un sample sa vedem cum suna muzica cu creier. de ce va ascundeti talentul si stiinta muzicala dupa tot felul de definitii pompoase, da al dracului de ridicole? puneti niste exemple "uite, asa cinta guta maneaua aia, e clar ca e o progresie armonica retardata, fara pic de creier. iata cum ar fi facut un absolvent de scoala muzicala o manea". versurile nu sint necesare (dusmani, etc)

O sa-ti arat eu cand o sa am timp. Eventual propune tu o melodie de pe youtube. Nu neaparat manea. Baga una "atomista" de pe la noi. O Andre, Sexy, Pecsi, gasesti tu ceva. Muzica buna putem gasi exemple cate vrei. Vezi Brahms, Simfonia a IV-a, ultima parte, care este o ciacona, adica o variatiane pe o progresie armonica, Variatiunile Goldberg de Bach si multe altele. Manelele, astea de le defileaza handicapatii aia retarzi pe la noi, sunt niste melodioare simplissime. Unii au facut chestii de au rupt gura targului si cu asa ceva, dar aveau macar ceva de zis.


View PostNenea Zap, on Dec 9 2006, 23:31, said:

update: n-am o treaba cu pianul

Am o dedicatie pentru tine ! ;) Am primit de la niste prieteni, de peste mari si tari, chiar in noaptea asta, un material cu puiul lor descoperind pentru prima oara bucuriile muzicii (...cam atonala, ce-i drept :D ). Amicul meu comenteaza de pe margine admirandu-si odrasla, sa nu radeti de el !

The First Music :)

Edited by maxy, 13 December 2006 - 07:18.


#106
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Multumesc frumos de dedicatie . Totusi de ce ai pus filmulet cu profesorul tau de muzica? Mosotti a cerut un sample cu ce stii TU sa faci nu profesorul

#107
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu am propus alla turca :huh: da sincer cred ca e prea usor pentru cineva cu 10 ani de pian. poate sonata lunii, partea a 3-a?  :rolleyes:

#108
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Chiar nu ai inteles ca numa vorbele's de ei ? :huh: Deja le-ai cerut mai multe si nu au pus nimic . Vorba aia: pe forum toti o au mare ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate