Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Facultate de muzica? In afara de Conservator

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

life sucks & bach rullz

Ai si tu o data in viata dreptate !  :D

View Postnone, on Dec 8 2006, 20:10, said:

richter nu e ala ce-o inventat cutremurul...sau temperatura?


Fara gluma acum. Exista pe YouTube, proaspat bagat de cineva care merita toate bunavointa zeilor, reportajul facut de Enigma cu Richter. Cine nu are idee cine este acest imens artist al tuturor timpurilor, poate afla gratie acestui material. Este toata biografia lui Richter, imagini din concerte, secvente video unicat. Profitati de material, merita sa-i acordati tot timpul !  :OK:

Prima parte aici !

PS Reportajul este subtitrat in limba engleza, am uitat sa precizez.

#74
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
diane, io stiu sa citesc :lol:

#75
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
De ce nu va luati voi doi la un head 2 head si lasati aici doar posturile strict on topic ? :)
Intr-adevar , nu ma intereseaza sa mixez Bach cu Mozart , nici sa solfegiez , insa ma intereseaza armonia si alte tehnici mai de pe timpul lui Mozart , insa  nu in principal , nu am de gand sa cant alaturi de artisti , sa le iau microfonul ca ei nu stiu sa cante . Vreau doar sa mixez bine spre foarte bine sau sa fiu inginer de sunet adica, dupa cum spunea cineva , ala care stie sa faca o formatie cu un sunet gen elvetianul sa sune macar ok

#76
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Dec 8 2006, 23:13, said:

De ce nu va luati voi doi la un head 2 head si lasati aici doar posturile strict on topic ? :)
Intr-adevar , nu ma intereseaza sa mixez Bach cu Mozart , nici sa solfegiez , insa ma intereseaza armonia si alte tehnici mai de pe timpul lui Mozart , insa  nu in principal , nu am de gand sa cant alaturi de artisti , sa le iau microfonul ca ei nu stiu sa cante . Vreau doar sa mixez bine spre foarte bine sau sa fiu inginer de sunet adica, dupa cum spunea cineva , ala care stie sa faca o formatie cu un sunet gen elvetianul sa sune macar ok

Tu vrei sa faci exact ce face elvetianul si te asigur ca el se bucura de destul succes la cat este de mediocru. Cel putin la standardele mele. N-ai inteles nici tu prea multe din ce am spus eu aici. O fi si vina mea ca nu reusesc sa ma fac prea bine inteleasa. Fiecare vorbeste de pe pozitia si experienta lui si nu prea reusim sa ajungem unul la altul. N-am spus nicaieri ca trebuie sa mixezi Bach si Mozart, dar nu poti spune ca te intereseaza armonia dupa care sa spui ca nu te intereseaza sa solfegiezi. De curiozitate, tu ai putea explica cuiva ce este aia tonalitatea in muzica, are vreo legatura cu armonia de care te arati interesat, dupa parerea ta ? Ce intelegi tu prin armonie ?

#77
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Pai acum nu inteleg prea mare lucru , insa de aia vreau sa studiez nu ? Tu de ce ai vrea sa inveti ceva ce deja stii ? :huh:
Am inteles ce spui tu acolo , ca daca nu stii ce e muzica de la radacini , de la prima nota , de la primul acord, de la prima clapa , nu te poti numi muzician profesionist , vei fi doar unul la umplutura .

#78
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Dec 8 2006, 23:32, said:

Pai acum nu inteleg prea mare lucru , insa de aia vreau sa studiez nu ? Tu de ce ai vrea sa inveti ceva ce deja stii ? :huh:
Am inteles ce spui tu acolo , ca daca nu stii ce e muzica de la radacini , de la prima nota , de la primul acord, de la prima clapa , nu te poti numi muzician profesionist , vei fi doar unul la umplutura .

O greseala foarte mare pe care o face multa lume este sa-si imagineze ca a studia muzica este neaparat o corvoada. Atat cat am reusit eu sa invat, mi s-a parut extraordinar de interesant. Ca sa intelegi ce este tonalitatea, ca sa simti, mai bine zis, ce este ea, iti recomand un experiment. Aseaza-te in fata unei claviaturi, banuiesc ca ai macar o orga in casa, deschide televizorul pe Atomic si asculta relaxat o piesa. In timpul asta incearca sa prinzi pe claviatura nota principala in jurul careia se invarte intregul cantec. Se va intampla o chestie foarte interesanta. Apasand practic ca un orb clapele, vei ajunge sa-ti dai seama ca intregul cantec se invarte in jurul unei singure note si se termina pe nota respectiva. Repeta experimentul cu mai multe piese. Vei constata ca sunetele "se orienteaza" ca intr-un sistem gravitational in jurul unei singure note si mana ta se duce in mod natural spre a gasi exact acea nota. In partea a doua a exercitiului incearca sa construiesti gama in care este cantata melodia pe care ai ascultat-o. Dupa ce vei fi descoperit singur gama respectiva si vei fi reascultat piesa inca o data, presupunand ca poti sa faci asta cu o inregistrare, vei avea intuitia structurii auditive a piesei respective, dintr-o data cantecul ti se va parea mult mai simplu decat iti parea la inceput, cand ai auzit prima oara piesa. Intelegerea conceptului de tonalitate este un prim pas, esential in intelegerea conceptului de gama si a treptelor dintr-o gama. In momentul in care vei intelege, auditv vorbind, care care sunt raporturile naturale dintre trepte, poti spune ca te apropii de conceptul de armonie. Gandeste-te ca un muzician adevarat are lucrurile astea la degetul lui mic. Cred ca se simte un mic Dumnezeu cand poate stapani un asemenea arsenal. Fiindca exista niste etape in care ai acces la aceasta stare naturala, latenta, a muzicii. La inceput intuiesti stau lucrurile, intr-o etapa ulterioara identifici cu claritate fiecare stare in parte, abia la sfarsit poti sa redai tu insuti acea stare si, mai mult, te poti juca cu elementele muzicale de la care stii ce sa astepti.

#79
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si toate astea n-au nici o legatura cu conservatorul, ci cu cintatul dupa ureche  :ewwpu:

#80
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostMosotti, on Dec 9 2006, 01:39, said:

si toate astea n-au nici o legatura cu conservatorul, ci cu cintatul dupa ureche  :ewwpu:

Nu, am incercat sa-i arat intuitiv ce inseamna tonalitatea.

#81
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
diane, daca stie sa cinte bine la pian stie ce e aia tonalitate si a incercat deja sa faca ce ai scris tu... :D

#82
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Muzica asa se invata, luand cunostinte de aspectele practice si corelandu-le cu cele teoretice.  Teoria seaca fara practica este orice altceva dar nu muzica.

View PostMosotti, on Dec 9 2006, 01:46, said:

diane, daca stie sa cinte bine la pian stie ce e aia tonalitate si a incercat deja sa faca ce ai scris tu... :D

Eu am cantat la pian de la varsta de 8 ani pana am plecat la facultate. Crede-ma ca n-aveam nici cea mai vaga idee ce este tonalitatea.


Nu mi-am dat seama niciodata singura ca un cantec este scris de regula intr-o tonalitate si ca exista o nota care functioneaza ca un centru gravitational pentru celelalte.

Cea mai buna proba este sa ne spuna nea Zap cum stau lucrurile.

#83
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View PostDiane, on Dec 9 2006, 01:50, said:

Muzica asa se invata, luand cunostinte de aspectele practice si corelandu-le cu cele teoretice.  Teoria seaca fara practica este orice altceva dar nu muzica..

Si cum la conservator faci foaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarte multa practica , vezi ca iar te contrazici ;)

#84
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
ma pe mine m+a convins mossoti.

poti fi profesionist si fara studii....ma duc sa ma fac chirurg ca la taierea porcului am scos muschiul de ti+e mai mare dragu, din 2 miscari...
ce atata teorie de chirurgie...aduceti+mi un creier.


revenind la subiect si la muyica moderna.

fredy mercury parca avea studii muzicale...nu? si era genial.
nu stiu cine a scris "Bohemian Rapsody" dar daca te uiti la partitura vei vedea ca cineva cu cunostinte temeinicede muzica a facut-o. Armonia si contratimpul + masurile eterogene fac toti banii.
Acea partitura nu a putut fii citita (cantata direct) fara studiu de un elev de clasa a 12-a participant la olimpiade nationale.  de ce? pentru ca e complexa si trebuie sa intelegi ca sa o poti canta. trebuie sa intelegi flow-ul melodico-armonic.
la fel concertul nr 1 pt Pian de Ceaikovsky. e o lucrare complexa si facuta cu creierul, nu cu urechea...si cred ca e mai cunoscuta decat orice imn cantat cu limba pe chitara de Jimi Heandrix.

#85
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Dec 9 2006, 11:17, said:

Si cum la conservator faci foaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarte multa practica , vezi ca iar te contrazici ;)

Tot ce inveti teoretic este testat din punct de vedere practic. Ma rog, ceea ce se poate. De exemplu, cand inveti despre un anumit tip de ritm trebuie sa-l tactezi singur in toate tipurile de structuri posibile. Incerci sa vezi cum functioneaza acel ritm cu melodie. Mie imi plac foarte mult exercitiile cu tactare simultana, fara melodie a aceluiasi tip de ritm, dar cu structuri diferite. Am niste linguri de lemn si niste oale special dedicate pentru asa ceva. Cred ca ma iubesc vecinii foarte mult in momentele alea.  :P   De la teorie la practica este o cale de strabatut. Inveti sa pui accentele, sa nu pierzi tempoul. Sa vezi ce "simplu" este sa plasezi corect accentul cand structurile ritmice difera intre cele doi maini, dar si ce mare bucurie este cand iti iese !  :)

#86
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postreclamagiu, on Dec 9 2006, 12:36, said:

fredy mercury parca avea studii muzicale...nu? si era genial.
nu stiu cine a scris "Bohemian Rapsody" dar daca te uiti la partitura vei vedea ca cineva cu cunostinte temeinicede muzica a facut-o. Armonia si contratimpul + masurile eterogene fac toti banii.
Acea partitura nu a putut fii citita (cantata direct) fara studiu de un elev de clasa a 12-a participant la olimpiade nationale.  de ce? pentru ca e complexa si trebuie sa intelegi ca sa o poti canta. trebuie sa intelegi flow-ul melodico-armonic.
la fel concertul nr 1 pt Pian de Ceaikovsky. e o lucrare complexa si facuta cu creierul, nu cu urechea...si cred ca e mai cunoscuta decat orice imn cantat cu limba pe chitara de Jimi Heandrix.


Un muzician este un artist, nu un inginer, sa nu uitam asta ! Muzicile alea sunt facute in primul rand cu inima. Un computer nu va putea niciodata compune un concert de Ceakovski si nici "Bohemian Rapsody". Nu tehnica face artistul, ci omul din spatele artistului. "Materialul" sonor are anumite proprietati, fara sa cunosti acele proprietati nu ai cum sti sa le folosesti. Asta este motivul pentru care un muzician trebuie sa studieze. Oamenii care au ce sa spuna reusesc sa se faca remarcati si atunci cand nu au prea multe mijloace sa o faca, altii, au mijloacele, dar nu au ce sa spuna. Artistul ideal imbina in mod fericit cele doua calitati.

Quote

ma pe mine m+a convins mossoti.

poti fi profesionist si fara studii....ma duc sa ma fac chirurg ca la taierea porcului am scos muschiul de ti+e mai mare dragu, din 2 miscari...
ce atata teorie de chirurgie...aduceti+mi un creier.
revenind la subiect si la muyica moderna.

Foarte buna faza cu taietorul de porci neurochirurg !  :coolspeak:

e

Quote

o lucrare complexa si facuta cu creierul, nu cu urechea

Ceea ce incerc eu sa-l conving pe nea Zap aici este ca si "urechea" si "creierul" sunt importante in muzica. Cand un compozitor spune "m-am trezit cu intregul concert in cap dimineata", nu vrea sa spuna ca s-a trezit in minte cu o partitura, ci s-a trezit cu o melodie, o muzica de fapt, ca muzica-i mai mult decat o melodie. Exista un plan a ceea ce simti, un plan a ceea ce "auzi" si un plan a ceea ce poti  exprima inteligent din punct de vedere muzical sub forma unei partituri.

#87
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postreclamagiu, on Dec 9 2006, 12:36, said:

ma pe mine m+a convins mossoti.

poti fi profesionist si fara studii....ma duc sa ma fac chirurg ca la taierea porcului am scos muschiul de ti+e mai mare dragu, din 2 miscari...
ce atata teorie de chirurgie...aduceti+mi un creier.
revenind la subiect si la muyica moderna.

fredy mercury parca avea studii muzicale...nu? si era genial.
nu stiu cine a scris "Bohemian Rapsody" dar daca te uiti la partitura vei vedea ca cineva cu cunostinte temeinicede muzica a facut-o. Armonia si contratimpul + masurile eterogene fac toti banii.
Acea partitura nu a putut fii citita (cantata direct) fara studiu de un elev de clasa a 12-a participant la olimpiade nationale.  de ce? pentru ca e complexa si trebuie sa intelegi ca sa o poti canta. trebuie sa intelegi flow-ul melodico-armonic.
la fel concertul nr 1 pt Pian de Ceaikovsky. e o lucrare complexa si facuta cu creierul, nu cu urechea...si cred ca e mai cunoscuta decat orice imn cantat cu limba pe chitara de Jimi Heandrix.

te aberezi in comparatii cretine  :console:

freddy mercury NU a facut conservatorul  :lol:

cit despre ceaikovsky, vezi ce i-am zis lu diane despre comparatul merelor cu nucile. nea zapp nu vrea sa ajunga ceaikovky si chiar daca ar vrea n-ar putea  :console:

repet iar si iar pentru surzi: eu n-am zis ca nu e bine sa sai studii muzicale, am zis ca nu-ti trebuie conservatorul :wacko:

citi iasa din conservator in romania in fiecare an si ce lucrari marete compun ei?  :w00t:

#88
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Cunosc eu un arici care are în cap mai multă muzică decât studii. Originală.

Asta nu-l deosebeşte de restul aricilor care ascultau, cu ferestrele deschise, la Honterus, Bach la orga din Bieserica neagră, dar habar n-aveau ce-i aia orgă sau Schlandt.

Îmi vine să mă omor că nu-s nici poet, nici compozitor, deci sunt un coi Koechelverzeichniss. Garsoniera mea are aripi de cocor, picioare de barză şi cioc de bâtlan.

Ficatul e la rece.

Nu ce ascultă e important, e important cine ascultă.

#89
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Nu am spus si eu asta? Stiu asta , nu e nevoie sa ma convingi de ceva care la randul meu incerc si eu sa conving pe altii :)
Muzica fara creier e in cel mai bun caz o manea , insa din cate vad si la alea trebuie sa nu confunzi banii cu femeile dar hai ca ma abat de la subiect.

#90
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu stiu de ce va luati de manele, multi dintre cintaretii de manele au facut studii de muzica :lol: manelele sint mult mai greu de interpretat decit muzica electronica buci-buci unde apesi start si apoi dai din cap, cica concentrat pe sunet. sa nu mai zic de structura complexa a unei piese care repeta acelasi lucru (buci-buci) timp de 8 minute :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate