Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Facultate de muzica? In afara de Conservator

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Scuze, toti vor cantitate si nu calitate. Vezi industria muzicala romaneasca.
Nu conteaza de unde sunt , nu sunt din Bucuresti .
Pai stiu sa cant o partitura , ce e atat de complicat la clape?
Da , stiu ca la Consevator e numai teorie si clasicism , eventual un instrument ca parte dintr-o orchestra.  Ceea ce nu e ce imi doresc .

Eu ma refeream totusi , de fapt va intrebam , ce studii ar trebui sa fac sa pot avea o meserie din domeniul asta?

Am gasit un anunt ca "INGINER DE SUNET.Cerinte:cunostinte avansate soft-uri muzica(Cubase,Nuendo,SoundForge…),reglari mixer,cunostinte de mastering(PowerCore,TC works),cunostinte IT "

Deci din cate vad din anuntul respectiv mai mult cunostinte PC . Si cam asta e calea pe care as vrea si eu sa merg . Adica hardware + softfware sau separat . Insa nu imi doresc sa invat SF urile care se fac la Conservator . Spre exemplu ce-mi trebuie mie sa stiu sa solfegiez? :huh: Stiu  beat urile dintr-o piesa , ceea ce momentan mi se pare mai important decat un solfegiu .

Mai vreau si alte idei , multumesc pentru cele de pana acum !

#20
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Spre exemplu ce-mi trebuie mie sa stiu sa solfegiez?  Stiu beat urile dintr-o piesa , ceea ce momentan mi se pare mai important decat un solfegiu .


Muzica inseamna melodie, ritm si armonie.  A sti "beat-uri" inseamna sa ai stiinta ritmului, ceea ce nu este deloc un lucru simplu. Daca vrei sa te reduci la melodioare infantile cum canta astia pe Atomic, nu e mare lucru. Eu credeam ca vrei sa devii muzician adevarat, nu urechist !

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Nenea Zap, on Nov 29 2006, 12:45, said:

Spre exemplu ce-mi trebuie mie sa stiu sa solfegiez? :huh: Stiu  beat urile dintr-o piesa , ceea ce momentan mi se pare mai important decat un solfegiu .

No pun intended, dar exact pe principiul asta merg lautarii. :)

#22
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006

 Diane, on Nov 29 2006, 13:33, said:

Muzica inseamna melodie, ritm si armonie.  A sti "beat-uri" inseamna sa ai stiinta ritmului, ceea ce nu este deloc un lucru simplu. Daca vrei sa te reduci la melodioare infantile cum canta astia pe Atomic, nu e mare lucru. Eu credeam ca vrei sa devii muzician adevarat, nu urechist !

De ce am spus ca vreau studii . Aia de pe Atomic au studii in muzica? :huh:

#23
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 Nenea Zap, on Nov 29 2006, 14:49, said:

De ce am spus ca vreau studii . Aia de pe Atomic au studii in muzica? :huh:
aia de pe atomic au vreo legatura cat de mica cu muzica?  :huh:

#24
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 Nenea Zap, on Nov 29 2006, 14:49, said:

De ce am spus ca vreau studii . Aia de pe Atomic au studii in muzica? :huh:
La Conservatorul din Cluj se facea acum 5 - 6 ani de zile un modul de specializare pentru inginer de sunet. Cel mai bine e sa te interesezi de oferta facultatilor. Modulul putea fi accesat de catre studentii la facultatea teoretica (pedagogie, muzicologie, compozitie, dirijat). Pentru cei cu putina experienta muzicala (lipsa de studii muzicale anterioare - adica liceu sau scoala de muzica) cel mai usor - din pct de vedere al tuturor examenelor care trebuie trecute este la canto (dar acolo trebuie sa ai voce si ar insemna sa sacrifici mult timp pregatirii vocale) sau pegagogie. Intereseaza-te la academiile de muzica pentru ca au mai aparut tot soiul de specializari si poate gasesti o portita si mai usoara.
De obicei, nu e foarte complicat sa intri. Cu un pic de talent in 6 -12 luni de pregatire asidua (de preferat profesor particular, dar care preda la licee - au cea mai multa experienta in pregatirea candidatilor pentru examenele de la conservator) intri. Examenele din timpul facultatii te doboara.
Ai putea sa verifici si academiile de film si televiziune (parca avea MediaPro-ul o universitate de genul asta).

#25
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Am auzit ca in Cluj ca de fapt mai peste tot, nu faci mai nimic practic , aparatura e veche , nu prea au vazut studentii echipament de studio .

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Nenea Zap, on Nov 29 2006, 16:42, said:

Am auzit ca in Cluj ca de fapt mai peste tot, nu faci mai nimic practic , aparatura e veche , nu prea au vazut studentii echipament de studio .

Pentru chestii mai atractive mergi in strainatate cu preturi incepand de la 27k euro pe an. :wave:

#27
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 AlexIP, on Nov 29 2006, 18:39, said:

Pentru chestii mai atractive mergi in strainatate cu preturi incepand de la 27k euro pe an. :wave:

Bine ai zis-o.

Zap-ule, ideea e ca oricum nu o sa iesi tu inginer de sunet de pe bancile vreunei facultati din romania multa vreme de-acum incolo. Dar student fiind vei putea mult mai usor pleca cu o bursa dincolo (eu am un prieten care a facut un master la paris la conservator pe acustica. acuma s-a intors in tara si face multi bani lucrand in domeniul privat - sonorizari concerte + inregistrari). Deci, se poate. Dar tot de la o amarata de facultate de stat comunista a plecat.
Daca frecventarea unei academii de muzica presupune prea mari sacrificii din partea ta, optiunea e sa te angajezi in prima faza la o firma care face sonorizari si sa lucrezi un an carand scule, montand cabluri samd evident pe bani de nimic. Apoi incet incet poate ai noroc si nimeresti la o firma mai buna. In timp inveti meserie  si o sa apara si alte oportunitati. Dar inseamna sa incepi de la munca de jos.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Diane, on Nov 29 2006, 00:29, said:

[... povesti cu intrarea la conservatori a fostului prieten, bach al 17-lea...]


seriously, n-ai nevoie de nici un conservator ca sa fii profesionist in muzica. trebuie doar sa ai pasiune si talent, nu neaparat in ordinea aia. tu nu vrei sa devii pianist de concert sau violonist virtouz, nici sa lalai cu spume ca aia la opera. tu vrei sa faci dance si mixaje. now why the fuck do you need solfegii si alte cacaturi de gen "steaua fara nume"? fa niste hituri :death: inca n-ai plecat? :huh: singurul atu pentru a stii solfegii este ca daca o sa ajungi cumva vreun babete libidinos o sa poti sa te iei de aia tineri care nu dau doi bani pe tine cu texte de genu "nici macar nu stiti sa solfegiati" :wacko:

#29
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Mosotti te rog nu arunca noroi si in topicul asta.

#30
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 Mosotti, on Nov 29 2006, 20:08, said:

seriously, n-ai nevoie de nici un conservator ca sa fii profesionist in muzica. trebuie doar sa ai pasiune si talent, nu neaparat in ordinea aia. tu nu vrei sa devii pianist de concert sau violonist virtouz, nici sa lalai cu spume ca aia la opera. tu vrei sa faci dance si mixaje. now why the fuck do you need solfegii si alte cacaturi de gen "steaua fara nume"? fa niste hituri :death: inca n-ai plecat? :huh: singurul atu pentru a stii solfegii este ca daca o sa ajungi cumva vreun babete libidinos o sa poti sa te iei de aia tineri care nu dau doi bani pe tine cu texte de genu "nici macar nu stiti sa solfegiati" :wacko:

Nu, dom'le, nu trebuie sa stii sa solfegiezi, n-ai vazut cate hit-uri a scos Adrian de Vito si cati bani a facut, doar nu-ti imaginezi ca solfegiaza ! Ai vazut tu compozitori care stiu sa solfegieze ? Nu exista asa ceva ! Ei lalaie in baie si dupa aia apar direct la televizor cu hit-ul !  

Quote

n-ai nevoie de nici un conservator ca sa fii profesionist in muzica [...] now why the fuck do you need solfegii.

NU TE POTI NUMI PROFESIONIST IN MUZICA FARA SA STII SA SOLFEGIEZI DECAT DACA ESTI ATAT DE IDIOT INCAT SA TE CREZI MUZICIAN, DAR AI UITAT SA INTREBI (...pe cine chiar stie) CE INSEAMNA ASTA ! Da-mi, te rog, un singur exemplu de muzician profesionist care nu stie sa solfegieze ! Unul singur !  Daca stii un astfel de exemplu, desi ma indoiesc, in care lume este considerat el profesionist ? La mine-n cartier, 80% din vecini pot sa pun pariu ca-i considera muzicieni si pe Guta, si pe Fizz (mare chestie, si Beethoven era !  :lol: ). Tu la care dintre "profesionistii" astia faci referire ? Un muzician care nu solfegiaza este un analfabet din punct de vedere muzical.

Quote

[... povesti cu intrarea la conservator a fostului prieten, bach al 17-lea...]

Exista oameni onesti care inteleg si apreciaza muzica in adevaratul sens al cuvantului, fara sa fie Bach al n-lea. Mai exista o categorie, majoritatea, din pacate, care numesc muzica orice partaitura oligofrena. Cand am intrat pe topicul asta am crezut ca este vorba despre cineva care vrea intr-adevar sa invete muzica. "Bach al 17-lea" imi povesteste lucruri absolut sinistre la care asista in conservatorul din Bucuresti : oameni, care iti pot canta cu o tehnica de invidiat memorabile pasaje de muzica clasica, "se simt bine" interpretand manele sau hit-urile lui Britney Spears imediat ce-au terminat cu un pasaj din Rachmaninov. Pentru ei trecerea de la una la alta pare foarte lina. De fapt prefera acea muzica, in timpul liber asta asculta ! In momentul cand vezi cu ce se simt bine, intelegi de ce in pofida calitatilor tehnice, dobandite dupa ani grei de munca, muzica adevarata le este si le va fi vesnic inaccesibila. Pana la urma, nici tehnica si nici solfegiul nu te fac muzician de buna calitate. Poti fi pus la punct cu toate fineturile acustice, nu-i putin lucru, dar tehnica nu te va face muzician. Nici pasiunea in sine nu face asta. Si Fizz e pasionat in felul lui, dar muzica pe care o produce este un excrement. Chiar si atunci cand ai serioase studii muzicale, pasiunea indreptata in directia unor lucruri ce au un gust indoielnic, este mai degraba daunatoare decat buna. Nimeni nu are de ce sa fie incantat ca tu promovezi cu pasiune un excrement sub titlu artistic. Muzica reflecta omul de la care vine intr-o maniera pe cat vaga, pe atat de lamuritoare si universala. In asta consta minunea muzicii, de care fiecare poate profita, in masura vocatiei si talentului de care are parte.

Personal, imi suna foarte, foarte prost, ...ingrozitor de prost, sa aud ca cineva vrea sa se ocupe de muzica, indiferent de domeniu (pop, rock, clasic, jazz etc), dar nu este dispus sa studieze serios muzica. Scoala de moase scoate moase, nu doctori. Scuze de genul, nu-i nevoie, eu stiu sa bat toba in 3 feluri, am invatat sa folosesc un programel care mixeaza niste bucati muzicale s.a.m.d. , mi se par la fel de ridicole ca pretentia unei moase de a fi considerata un profesionist in medicina. Cam asa si cu muzica. Pe principiul si pe scuzele astea sunt tolerate majoritatea curvistinelor muzicale din ziua de azi, pe care, daca le scuturi, nu foarte tare, abia stiu sa spuna cum le cheama, cu toate astea televiziunile si casele oamenilor gem de histrionismul (hahhaha !) lor debil. Eu cred ca trebuie sa incerci sa afli ce inseamna muzica, indiferent de domeniul pe care vrei sa-l alegi. Cu cat vei fi mai bine pregatit, sansa de a face lucruri bune in muzica va fi mai mare, chiar daca, inca o data o spun, acest lucru nu constituie o garantie pentru un asemenea scop.

Edited by Diane, 04 December 2006 - 14:29.


#31
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Hei hei , ratezi ceva . Eu nu am spus ca vreau sa devin producator ca Fizz sau ca Beethoven . Asta vad ca nu vedeti . Spuneam ca vreau sa lucrez in industria muzicala si nu ca femeia care spala pe jos sau ca baiatul care cara scule .
Asa ca daca aveti alte opinii ce nu includ nici pe Fizz nici pe Adrian minune sau alti producatori sunteti invitati la subiect .

#32
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Din pacate...ca si restul facultatilor de pe la noi..Conservatorul(sau Univ Nat de Muzica...cum ii zice mai nou ) este total depasit din pct de vedere al cerintelor actuale.
Sigur, o sa vina "solfegistii" sa zica  ca nici notele si nici masurile nu s-au schimbat in ultimii 1000 de ani. Corect, dar asta nu inseamna ca nu exista si lucruri noi in muzica. Sintetizatorul lui Moog are vreo 40 de ani, se foloseste in 70% din muzica actuala, insa nu va avea niciodata loc peste oboi sau clavecin  :rolleyes:

Sfatul meu este sa te interesezei prin afara, cu siguranta vei gasi si universitati mai ieftine (~10k), unde insa vei putea invata in mare parte ce vrei tu, nu ce te obliga altii !

#33
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 sepguy, on Dec 5 2006, 10:59, said:

Din pacate...ca si restul facultatilor de pe la noi..Conservatorul(sau Univ Nat de Muzica...cum ii zice mai nou ) este total depasit din pct de vedere al cerintelor actuale.
Sigur, o sa vina "solfegistii" sa zica  ca nici notele si nici masurile nu s-au schimbat in ultimii 1000 de ani. Corect, dar asta nu inseamna ca nu exista si lucruri noi in muzica. Sintetizatorul lui Moog are vreo 40 de ani, se foloseste in 70% din muzica actuala, insa nu va avea niciodata loc peste oboi sau clavecin  :rolleyes:

Sfatul meu este sa te interesezei prin afara, cu siguranta vei gasi si universitati mai ieftine (~10k), unde insa vei putea invata in mare parte ce vrei tu, nu ce te obliga altii !
~10K euro / an doar studii. apoi mai vin si cheltuielile si eventual dreptul la munca  -_-

eu nu cred ca se poate zice de cons ca e depasit. ce se studiaza se studiaza ok.  neadaptat da, pentru ca nu a adoptat si partea moderna a muzicii.

insa dupa cum poti observa, modernii nu sunt dispusi sa invete stiinta muzica, iar la facultate se fac stiinte  -_-

#34
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Orice soft profesional de muzica e o stiinta - mult mai folositoare in schimb decat Tezaur Folcloric cu Marioara Murarescu.
Deasemenea, nu mi se pare normal sa termini o facultate de muzica si cand intri intr-un studio sa te impiedici de fire !

PS Cati oare dintre membrii celor mai mari formatii alltime aveau studii muzicale?

#35
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 sepguy, on Dec 5 2006, 12:37, said:

Orice soft profesional de muzica e o stiinta - mult mai folositoare in schimb decat Tezaur Folcloric cu Marioara Murarescu.
Deasemenea, nu mi se pare normal sa termini o facultate de muzica si cand intri intr-un studio sa te impiedici de fire !

PS Cati oare dintre membrii celor mai mari formatii alltime aveau studii muzicale?
softul fara cunostinte e degeaba.

daca termini facultatea de muzica la sectia instrumental vioara, e foarte normal sa te impiedici de fire.


ce ziceam eu e ca ce se face se face bine si la un nivel la care nu multi pot ajunge.


ce nu se face, e alta poveste. nu se face ca oricum merge si asa sa te angajezi sunetist ca pretentiile nu se ridica pana la diploma de studii superioare ci pana la ureche de lautar si cunostinte de utilizare PC.

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Diane, on Dec 4 2006, 14:01, said:

NU TE POTI NUMI PROFESIONIST IN MUZICA FARA SA STII SA SOLFEGIEZI DECAT DACA ESTI ATAT DE IDIOT INCAT SA TE CREZI MUZICIAN, DAR AI UITAT SA INTREBI (...pe cine chiar stie) CE INSEAMNA ASTA ! Da-mi, te rog, un singur exemplu de muzician profesionist care nu stie sa solfegieze ! Unul singur !  Daca stii un astfel de exemplu, desi ma indoiesc, in care lume este considerat el profesionist ? La mine-n cartier, 80% din vecini pot sa pun pariu ca-i considera muzicieni si pe Guta, si pe Fizz (mare chestie, si Beethoven era !  :lol: ). Tu la care dintre "profesionistii" astia faci referire ? Un muzician care nu solfegiaza este un analfabet din punct de vedere muzical.
phil collins. io zic ca este considerat profesionist. acuma da-mi tu un exemplu de moculescu roman solfegiator mai talentat si mai profesionist decit phil collins  :lol:

Exista oameni onesti care inteleg si apreciaza muzica in adevaratul sens al cuvantului, fara sa fie Bach al n-lea. Mai exista o categorie, majoritatea, din pacate, care numesc muzica orice partaitura oligofrena. Cand am intrat pe topicul asta am crezut ca este vorba despre cineva care vrea intr-adevar sa invete muzica. "Bach al 17-lea" imi povesteste lucruri absolut sinistre la care asista in conservatorul din Bucuresti : oameni, care iti pot canta cu o tehnica de invidiat memorabile pasaje de muzica clasica, "se simt bine" interpretand manele sau hit-urile lui Britney Spears imediat ce-au terminat cu un pasaj din Rachmaninov. Pentru ei trecerea de la una la alta pare foarte lina. De fapt prefera acea muzica, in timpul liber asta asculta ! In momentul cand vezi cu ce se simt bine, intelegi de ce in pofida calitatilor tehnice, dobandite dupa ani grei de munca, muzica adevarata le este si le va fi vesnic inaccesibila. Pana la urma, nici tehnica si nici solfegiul nu te fac muzician de buna calitate. Poti fi pus la punct cu toate fineturile acustice, nu-i putin lucru, dar tehnica nu te va face muzician. Nici pasiunea in sine nu face asta. Si Fizz e pasionat in felul lui, dar muzica pe care o produce este un excrement. Chiar si atunci cand ai serioase studii muzicale, pasiunea indreptata in directia unor lucruri ce au un gust indoielnic, este mai degraba daunatoare decat buna. Nimeni nu are de ce sa fie incantat ca tu promovezi cu pasiune un excrement sub titlu artistic. Muzica reflecta omul de la care vine intr-o maniera pe cat vaga, pe atat de lamuritoare si universala. In asta consta minunea muzicii, de care fiecare poate profita, in masura vocatiei si talentului de care are parte.
toata abureala asta despre aprecierea muzicii bune este relativa la preferintele tale. daca studiezi rahmaninov nu inseamna ca nu poti sa asculti britney spears pentru ca este muzica timpita

Personal, imi suna foarte, foarte prost, ...ingrozitor de prost, sa aud ca cineva vrea sa se ocupe de muzica, indiferent de domeniu (pop, rock, clasic, jazz etc), dar nu este dispus sa studieze serios muzica. Scoala de moase scoate moase, nu doctori. Scuze de genul, nu-i nevoie, eu stiu sa bat toba in 3 feluri, am invatat sa folosesc un programel care mixeaza niste bucati muzicale s.a.m.d. , mi se par la fel de ridicole ca pretentia unei moase de a fi considerata un profesionist in medicina. Cam asa si cu muzica. Pe principiul si pe scuzele astea sunt tolerate majoritatea curvistinelor muzicale din ziua de azi, pe care, daca le scuturi, nu foarte tare, abia stiu sa spuna cum le cheama, cu toate astea televiziunile si casele oamenilor gem de histrionismul (hahhaha !) lor debil. Eu cred ca trebuie sa incerci sa afli ce inseamna muzica, indiferent de domeniul pe care vrei sa-l alegi. Cu cat vei fi mai bine pregatit, sansa de a face lucruri bune in muzica va fi mai mare, chiar daca, inca o data o spun, acest lucru nu constituie o garantie pentru un asemenea scop.
parerea ta, pacat ca realitatea inconjuratoare te contrazice. omul nostru la virsta lui nu mai are nici o sansa sa ajunga pianist de concert asa ca s-o lasam balta. iar daca vrea sa se faca inginer de sunet ultimul lucru pe care o sa i-l ceara cineva va fi sa solfegieze. inginerul de sunet nici macar nu trebuie sa stie teorie muzicala, tre sa aiba o ureche foarte buna si sa stie sa foloseasca sculele din dotare. foarte frumoasa ideea cu datu din miini, pacat ca la 18 ani e cam tirziu. so, go make some hits and shit like that


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate