Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea iepurilor

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#1171
david1980

david1980

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 21.01.2014
Imi cer scuze pentru greselille din mesajele vtrimise.Defapt mesajul pe care am trimis a fost scris cu telefonul si din pacate nu am dat atentie cand telefonul a schimbat cuvintele scrise de mine corect cu cuvintele sugerate deasupra n sunteti amabila sa imi raspundeti la intrebarile mele din mesajul anterior mi-ati de de mare ajutor mai ales ca e primas data cand am rasa aceasta .Din pacate nu stiu cat sa ii dsu de mancare mai ales ca avasnd doar intre 8-9 luni (parerea mea) nu stiu e un pic cam mare daca are peste 8 ,kg?Nu stiu daca acest lucru conteaza cand pun la montat deoarece masculul are aproape  ,6,5kg .Ma gandesc ca avand peste 8 kg aceasta sa fie cauza ca in viitor crescand sa nu mai fete tinand cont ca masculul daca e sa creasca  nefiind de rasa sa nu creascas masi mult de 1 kg.Multumesc de raspuns, si sper ca cineva de pe forum care are aceasta rasa sa imi poate da radpuns la intrebariile din mesajele asnterioare si la intrebarile din acest mesaj.Inca o data multumesc.

#1172
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

 david1980, on 24 septembrie 2018 - 16:40, said:

Din pacate nu stiu cat sa ii dsu de mancare mai ales ca avasnd doar intre 8-9 luni (parerea mea) nu stiu e un pic cam mare daca are peste 8 ,kg?Nu stiu daca acest lucru conteaza cand pun la montat deoarece masculul are aproape  ,6,5kg .Ma gandesc ca avand peste 8 kg aceasta sa fie cauza ca in viitor crescand sa nu mai fete tinand cont ca masculul daca e sa creasca  nefiind de rasa sa nu creascas masi mult de 1 kg.Multumesc de raspuns, si sper ca cineva de pe forum care are aceasta rasa sa imi poate da radpuns la intrebariile din mesajele asnterioare si la intrebarile din acest mesaj.Inca o data multumesc.

La 8 luni daca are peste 7 kg, e un pic cam grasa, schimba meniul timp de 2-3 saptamani, apoi da-o din nou la montare, repetand peste 2-3 zile.

#1173
scarbavnicul_madular

scarbavnicul_madular

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.07.2016
Buna ziua, stiti cumva daca la noi in tara se gasesc penicillin g procaine si penicillin g benzathine? Mi-au fost recomandate pe un forum strain pentru tratarea neinvaziva a abcesului unui iepure, insa ori nu stiu io sa folosesc google-ul ori la noi nu exista. Uitati si cateva link-uri cu mai multe informatii:
https://www.facebook...38190946411623/
https://rabbitabsces...15/hello-world/
http://people.umass....in/bicillin.htm

Edited by scarbavnicul_madular, 30 September 2018 - 20:22.


#1174
david1980

david1980

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 21.01.2014

 corsica, on 24 septembrie 2018 - 13:54, said:

Cred ca te-ai grabit putin cu monta, ideal ar fi fost undeva la 28 zile de la fatare.
Pana atunci ar trebui sa-i schimbi meniul, pastrezi lucerna si adaugi orz, ovaz, putin porumb si putin grau. Eu adaug si putina floarea soarelui.
Dupa monta este bine sa repeti la cateva zile, maxim 7.

PS: esti sigur ca a fatat un singur iepuras? Multe iepuroaice, in special la prima fatare, isi mananca puii daca ceva nu-i convine.
Pot sa ii dau morcov?

#1175
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu recomand. Lucerna uscata cat mai multa.

#1176
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Salutare! De cca un an cresc si eu iepuri neo si california. Am 2 femele neo cu varsta de 8 luni care au cam luat o razna cu greutatea, au ajuns la 5,200 kg,zilele astea au fost montate.Ii hranesc cu mixuri de cereale,de obicei macinate,putin porumb,orz,ovaz,grau,putina floare si mazare amestecate cu graunte de la versella. Lucerna au la dispozitie tot timpul. Folosesc hranitoare din tabla,pe care le umplu si le ajunge mai mult de o saptamana,practic au hrana la dispozitie tot timpul. Procedez gresit? Ar trebuii sa le dau de 3 ori pe zi cantitatea mai mica? Cineva mi a spus k le ar fi de ajuns 40 grame pe zi..mie mi se pare cam putin..voi ce spuneti?


Pff,scuze pentru poze..nu stiu cum sa le rotesc

Attached Files


Edited by gogoritagogorita, 24 December 2018 - 13:58.


#1177
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Faci doua greseli:
1. cerealele nu trebuie macinate, iepurele trebuie sa roada
2. nu trebuie mancare la discretie, numai lucerna
Am mai spus undeva pe aici, eu le dau cereale numai dimineata, inainte de a pleca la serviciu, in jur de 80 gr. la fiecare (nu cantaresc, am o masura). 5 parti porumb, doua parti orz, o parte ovaz, o parte floarea soarelui si o parte grau. Pana seara nu mai primesc nimic. Seara lucerna, ce le ajunge pana a doua zi. Daca vezi ca fac risipa le reduci portia. Uneori le mai dau paine uscata. Apa in sistem automat, acele adapatoare de inox.

PS: frumoase custi, felicitari.

#1178
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Am observat ca mai ales la porumb mananca doar partea moale,restul nu. De fapt doar porumbul si orzul le macinam prin sita cea mai mare.
O sa ma opresc si eu cu umplutul hranitorilor. Vara eu folosesc adapatori cu niplu,portocali la culoare,dar iarna e problema ca ingheata si se sparg..asa ca am improvizat niste cuti de conserva

#1179
Nusch

Nusch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.04.2017
Felicitări foarte frumoase... Atâta timp cât nu o dau pe jos sa-ti facă risipa nu e nici o problema cata mâncare are...le mai poți pune din când in când și câteva crenguțe de măr...

#1180
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Salutare. Intrucat odata cu caldura s au trezit la viata si dragutii de tantari,am inceput vaccinarea cu pestorin m. In cazul puilor stiu ca se face rapel la 21 zile, dar in cazul celor care au mai fost vaccinati se mai face?
Foloseste cineva granulatoare pentru prepararea hranei la urechiati? Ma tot gandesc sa iau unul,astia risipesc cam mult,in special lucerna..

#1181
Marivizante

Marivizante

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2019
Buna ziua. Stie cineva daca pot muta iepuroaica cu tot cu pui dupa 3 zile de la fatare, deoarece este afara intr- o cusca unde pot avea acces sobolanii

#1182
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu prea este recomandat. Mai bine izolezi cușca. Dar există riscul ca iepuroaica să mănânce iepurașii dacă consideră că sunt în pericol.

#1183
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Nu mai vaccineaza nimeni iepurii? Maine ar fi termenul pentru rapel...cred k o sa il fac la toti. M am extins putin..

Attached Files



#1184
MihaiTT

MihaiTT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.04.2014

 gogoritagogorita, on 18 aprilie 2019 - 20:17, said:

Nu mai vaccineaza nimeni iepurii? Maine ar fi termenul pentru rapel...cred k o sa il fac la toti. M am extins putin..
Nu le este cald vara cu tabla aia deasupra la cusca?

Edited by MihaiTT, 22 April 2020 - 19:04.


#1185
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
<Nu le este cald vara cu tabla aia deasupra la cusca?>
Ba da, dar le am facut alt acoperis deasupra,practic soarele nu bate in tabla aceia

#1186
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 ccristyan, on 14 mai 2018 - 14:31, said:

Nu am posibilitate sa cultiv lucerna iar sa o cumpar, nu este rentabil.

Invii un topic mai vechi, cu o mica neclaritate - de ce nu este rentabil sa cumperi lucerna? Pe OLX vad ca ar fi 10-15 lei un balot. Hai 20.
De cati baloti e nevoie pentru 5 iepuri ca sa treci iarna? (sunt constient ca nu e suficient doar atat, dar chiar incerc sa inteleg calculul de rentabilitate).

#1187
dobrin_22

dobrin_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.06.2011
Salutare. Am dat 2iepuroaice la monta acu 2 saptamani. Azi am observat ca "sare" alta femela. Am 2 femele (surori) in aceasi cusca, urmeaza cat mai repede sa mut una din ele. Ce semn este?

#1188
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
salut crescatori de iepuri!
niste dimensiuni pt custile de iepuri, ma puteti ajuta?
multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate