Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresterea iepurilor

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#1135
MadeByMe

MadeByMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2014
Multumesc pentru sfaturi.

#1136
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
şi trebuie curăţenie în cuşcă, aşternut curat cu paie multe, pentru că ei se scarpină cu lăbuţele în urechi.

#1137
MadeByMe

MadeByMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2014
Am chemat veterinarul le-a facut ivomec  la amandoi, iepuroicei i-am dat cu ulei de masa in ureche pana i s-a curatat cu usrinta cojile dupa care cu albastru de metil, in schimb azi cand m-am dus sa ii dau iar cu albastru de metil am observat ca este paralizata de picioarele din spate pur si simplu le târăște. Are vreo legatura cu boala? Oricum i-am curmat suferinta dar sa stiu daca tai si masculul in caz ca ii apare si lui raie.

Edited by MadeByMe, 01 February 2018 - 19:29.


#1138
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Ai grija cu timpul de pauza la evomec,sa nu ii fripturesti prea curând.


#1139
Iepurilamic2006

Iepurilamic2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2018
Salutare tuturor. Am o problema cu o pereche de uriaș german, fătați in martie 2017.Masculul nu reușește monta. De ce? Amândoi sunt apropiați că talie. Mă poate sfătui cineva daca e cazul sa fac focul la ceaun sau mai aștept?

Edited by Iepurilamic2006, 13 February 2018 - 20:59.


#1140
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
1. Sper ca nu sunt frati.
2. Masculul are tot ce ii trebuie? Sigur nu a stat in cusca cu un alt mascul?

#1141
Iepurilamic2006

Iepurilamic2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2018
Nu sunt frați. Are și a avut tot ce trebuie. Am observat că atunci când încearcă la el iasă ...ca la albina, in spate înspre coadă. A stat împreună cu iepuroaica până la patru luni in aceeași cușcă după care i-am separat. i-am cumpărat de la un crescător cunoscut, sunt tatuați, vaccinați.

Edited by Iepurilamic2006, 13 February 2018 - 21:38.


#1142
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Mai pe romaneste, iepuroiul are oua? Ca de multe ori se intampla sa fie castrat de alti iepuroi.
Iepuroaica sigur e femela?

#1143
Iepurilamic2006

Iepurilamic2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2018
Daca i se ridică, înseamnă că are? Ea e femela. se întâmplă și cu alte femele, nu doar cu asta

Edited by Iepurilamic2006, 13 February 2018 - 21:41.


#1144
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Daca se intampla si cu alte femele, sigur problema e la el.
In cazul asta trebuie sa aplici ce ai zis in finalul primei tale postari, retete sunt destule.

#1145
Iepurilamic2006

Iepurilamic2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2018
Mulțumesc. O sa fac o rețetă nouă. Chiar daca e post.

#1146
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Lasa-l incolo de post... Ce-i ala?

#1147
Syllviu

Syllviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.11.2013
Salutare tuturor,

Tocmai m-am apucat si eu de cresterea urechiatiilor si am o femela de Urias German gri gestanta si in curand trebuie sa fete. As avea nevoie de cateva sfaturi pentru alimentatia ei dupa fatare daca se poate. (si in general cei cu experienta daca imi pot da sfaturi de amestec de cereale sau ceva de genu.)
Multumesc

#1148
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu sunt cel mai in masura sa dau retete, sunt colegi mai experimentati pe aici, eu sunt crescator de iepuri numai de 7 ani.
Pana la urma reteta este compusa din ce avem prin gospodarie. In cazul meu foarte multa lucerna si un mix de cereale: 5 parti porumb, doua parti orz, o parte ovaz, o parte floarea soarelui si o parte grau. Nu le macin, doar cand e cazul, le dau priu ciur. Majoritatea crescatorilor nu folosesc porumb in alimentatia iepurilor, eu cresc numai pentru consumul propriu si reteta da rezultate.
Dupa fatare nu modific nimic in alimentatia iepuroaicelor, tin cont sa aiba lucerna la discretie.

#1149
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Vreau sa cummpar niste pui de californieni, 5 femele de 5 saptamani pentru reproductie. Nu sunt prea timpuriu intarcate? Ce riscuri sunt?

#1150
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu, de obicei asa le intarc si eu la 5-6 saptamani. La varsta asta, chiar daca stau cu mama lor ar trebui deja sa manance normal.

#1151
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Era de   preferat să fie peste 8 săptămâni, cam  așa se face la reproducători.Eu unul m-am păcălit de câteva ori  grabindu-ma.

#1152
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Nu i-am mai cumparat oricum. Incerc sa ma orientez pe ceva mai mari (2-2,5 luni sau chiar peste) si musai cu certificat de origine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate