Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea iepurilor

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#1153
SvenGaby

SvenGaby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2013
Buna ziua. Sunt nou in acest domeniu si va rog sa ma ajutati cu un sfat. Mi-am facut o cusca cu baza din plasa zincata cu ochiuri 12/12. Am bagat in ea 5 iepuras de 2 luni. Problema e ca jumatare din cereale le gasesc in tava cu dejectii. Am o singura hranitoare pe care am pus-o si mai jos si mai sus. Ce pot sa fac sa nu le mai pierd.
Multumesc.

#1154
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Incearca sa le reduci portia de cereale, eventual sa le dai mai des si mai putin. Da-le mai multa lucerna in perioada asta.
Asa se intampla dupa intarcare, la varsta asta.

#1155
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Am avut multe modele,asta e cel mai ok.Eu mi-am făcut vreo 30.Da un search pe Google și găsești și model plus firma ce îl comercializează.

Attached Files



#1156
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Am reusit intr-un final sa imi cumpar si eu 4 urecheati californieni, toti tatuati si cu certificat de origine dupa cum urmeaza: femela de 2 ani montata pe 24 martie, mascul 5 luni si doua femele de aproape 4 luni
Attached File  IMG_20180405_174802.jpg   160.55K   33 downloadsAttached File  IMG_20180405_174733.jpg   213.09K   34 downloadsAttached File  IMG_20180405_174705.jpg   132.64K   31 downloads

#1157
Syllviu

Syllviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.11.2013
Salutare,
Am achizitionat de o sapt. un mascul de UG si nu vrea sa manance otava/fan (calitate superioara) de nici un fel dar in rest mananca cereale si morcovi. Mentionez ca este vioi si nu ar da semne ca ar avea probleme de sanatate.
Vre-un sfat sau o parere ceva in privinta asta ?

#1158
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Hey, am si eu cateva intrebari :

- gazonul uscat este bun pentru iepuri?

- am un camp in apropiere, ce plante pot strange pentru iarna si ce plante sa evit(toxice pentru ei)?

Multumesc

#1159
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Eu nu recomand altceva la iepuri in afara de lucerna uscata.

#1160
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu am posibilitate sa cultiv lucerna iar sa o cumpar, nu este rentabil.

Voi ce faceti in cazul in care vre-un iepuras se baloneaza din cauza alimentelor ?
Eu le dau uneori celor mari diverse coji de la legume si nu am avut niciodata problema, insa am lasat in grija mamei doua zile iepurii si le-a dat si celor mici (7-8sapt.) , trezindu-ma cu  trei umflati ...
- otet de mere - nu functioneaza
- carbune medicinal - astazi le-am dat fortat si au inceput sa manance, dar tot umflati sunt...

#1161
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Enteroguard , pisati o pastila si o diluati intr-un mililitru de apa , administrati cu o seringa pe gat , o pastila dimineata una seara pana cand incep sa manance cum trebuie .

#1162
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Vin cu prima autopsie Posted Image)

- plamani perfect sanatosi , nu existau urme de coccidioza
- inima, plamani perfect sanatoase
- intestinele nu prezentau urme de cocidioza
- stomacul era foarte mare si plin cu mancare (consistenta unei supe crema)
- in cecum era plin de mancare  (consistenta unei supe crema)
- pe o lungime de 10 cm intestinul gros era blocat cu excremente foarte solide, acestea erau aplatizate
- rectul de asemenea era blocat pe o lungime de 5 cm cu excremente solide
- nu a existat niciun miros suspect.
- din ceea ce am observat, decesul a survenit intrucat nu mai putea respira in momentul in care l-am ridicat de blana.
- nu a eliminat excremente deloc in ultimele 3 zile chiar daca mai manca din cand in cand.
- era balonat

Care sa fie cauza?

Balonare datorita consumului de alimente verzi, urmata de constipatie?


cris1981, mai are rost sa incerc sa le dau Enteroguard la 3 zile de la balonare?

Edited by ccristyan, 17 May 2018 - 10:47.


#1163
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Tot coccidioza.Greu scapi de ea.Continua cu tratamentul,restul nu sunt 💯% scăpați.

#1164
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu a fost coccidioza, i-am tratat cu Enteroguard pe cei bolnavi si si-au revenit toti ( 3 iepurasi nu am apucat sa ii tratez si au murit)

#1165
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
Care sunt vaccinurile pe care le efectuati si la cate luni de maturitate a iepurilor?

#1166
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Hey, am taiat in ultimele 2 luni in jur de 10 iepuri si am observat ca majoritatea aveau lichid in abdomen si fierea extrem de mare, restul organelor erau chiar foarte frumoase.
Care sa fie problema?

#1167
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu e problema.

#1168
david1980

david1980

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 21.01.2014
Bună ziua.Am o iepuroaica rasa  belgian german cu urechi mari.Are  7 luni .Am pus la montat pe 17 august..Au trecut 33 de zile când a fatat dar o singură iepure pe care l-a abandonat.Iepuroaica are în jur de 7 kg  in prezent.Am dat numai lucerna  uscată,la început 4-5 luni de zile concentrat cu grâu amestecat si apa.Ce sfat imi puteti da acum să îi dau mai puțin de mâncare să mai slăbească un pic ?Pot să îl pun din nou la mascul sau sa il las cateva saptamani in pace si dupa aceea sa il pun din nou la montat?Pot să aflu in mod normal timpul maxim de gatare după montate care ar fi.Ibtreb frate ce de exemplu vinerea trecută a fata un singur iepurași  nu se pune problema să mai fete peste cateva zile?Intreb deoarece e prima dată când am rasa această de iepure si nu stiu mai nimic despre ei.Imi poată da cineva sfaturi prețioase in legatura cu aceasta rasa.Trebuie să precizez că e de culoare gri cu urechi foarte mari,burta si partea de jos a clasei este de culoare albă. Astazi am pus din nou la montat am tinut cateva minute dar nu sunt sigur ca a stat doarece a stat in piciare si culcat in timp ce era la mascul.Am procedat bine daca la scurt timp dupa ce acfatat l-am pus din nou la montat?Mulțumesc de sfat .

Attached Files



#1169
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cred ca te-ai grabit putin cu monta, ideal ar fi fost undeva la 28 zile de la fatare.
Pana atunci ar trebui sa-i schimbi meniul, pastrezi lucerna si adaugi orz, ovaz, putin porumb si putin grau. Eu adaug si putina floarea soarelui.
Dupa monta este bine sa repeti la cateva zile, maxim 7.

PS: esti sigur ca a fatat un singur iepuras? Multe iepuroaice, in special la prima fatare, isi mananca puii daca ceva nu-i convine.

#1170
david1980

david1980

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 21.01.2014
Mulțumesc de răspuns. Si eu am rămas surprins cand am vazut ca doar una a fatat. Dacă era să fete mai multe si in cel mai rau caz cu  spui sa il mănânce rămâneau urme de sânge sau bucăți din iepurași dar nu a fost cazul.Mai am iepuri acasă dar nu de rasa si la ei am observat ca o fatat inainte de termen  a mancat iepurasii  din păcate era prea târziu să îi salvăm desi permanent au apă curată zi de zi.Aici la iepuroaica de rasa mi s-a părut ciudat ca a facut pregătirile cu cateva zile inainte de termen dar de adunat doar pentru cuib a adunat lucerna uscată nu a facut cuib din părul de blană.Conteaza faptul că având 8 sau 9 luni de zile si are în jur de 8,8,5 kg să fie prea grasă la vârsta ei si din acest motiv să nu fi fatat mai multe?Nu ar trebui să îi dau mai puțină cereale că să mai slăbească un pic?Ce e si mai important această rasa acum au trecut 33 de zile ,exista posibilitatea ca in viitor sa fete si dupa o perioada mai lungă si daca da care ar fi perioada maximă de fatare?Acum ar fi prea târziu că după o lună să pun din nou la mascul tinand cont ca vine iarna.Il tin in grajd dar tot e frig iarna.Ma gandesc ca aceasta rasa e foarte sensibilă adica daca de exemplu toata ziua in spatele casei vecinul meu crapă lemne cu toporul si cum făcea zgomot am observat o stare de agitație la iepure.Asta s-a întâmplat în ziua în care a fatat dar și după. În legătură cu monta cgiar daca am pus la mascul cum iepuroaica e mai mare decat masculul am vazut ca mai puțin a stat in picture si mai mult culcat.Chiar daca masculin s-a urcat pe ea nu sunt sigur ca a stat desi am vazut de 2 sau 3 ori in interval de maxim 5 minute ca s-a lăsat pe o parte că si cand ar fi stat iepurele.Acum însă nu stiu daca o rămas sau nu montată astfel aș astepta o lună și aș pune numai atunci înapoi la mascul.Din pacate nu stiu cum sa verific la 3 saptamani de exemplu daca trebuie sa fete sau nu .Mi-e teamă să pun mâna pe burta deoarece nu vreau sa pățească ulterior ceva puii asta daca in cele din urmă va fata.




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate